Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny DIY do 450 zl - jakie kupić?

Tomq 30 Sty 2009 14:10 5524 45
    bigstaf
    Poziom 10  
    Witam podłacze sie do tematu bo widze że była rozmowa na temat MTM na ARN150. Jestem zainteresowany budowa kolumn na ARN150 w układzie MTM. Ogólnie to wszystko wiem na temat tej konstrukcji ale gdy przyszło do zakupu przetworników okazał się mały problem a Mianowice taki ze znalazłem dwie wersje tego głośnika czyli ARN-150-05-4ohm i ARN-150-03-4. Czym one się różnią?? Niewinem czy ma jakieś znaczenie jaki zastosuje do swoich kolumn bo na schematach zwrotnicy jest tylko podane ARN 150.
    bigstaf
    Poziom 10  
    Na początku myślałem o PJ STX-a ale po namysłach i poczytaniu zdecydowałem się na Vife. Porostu dobrze o niej pisali a zresztą kolega ma taki zestaw i ładnie gra (wcześniej miał kopułkę STX-a ale zmienił na Vife i mówił ze znaczna różnica i o wiele lepsza ) A wiec posłuchałem się jego rady :-)

Tutaj masz przebieg budowy podobnej konstrukcji http://rs405.rapidshare.com/files/146561467/MITE.exei też na tym samym Tonsilu tylko inna kopułka także Tonsil. A tutaj masz Oddzielny temat o budowie. http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=11559&postdays=0&postorder=asc&highlight=tutorial&start=0
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    tomq8888 napisał:

3. Mial ktos do czynienia z wysokotonowka monacor?

Którą? :idea:
    bigstaf
    Poziom 10  
    Zmieniał zrotnice. Fajnie by było jesli mozna by zrobic tak jak napisałeś tomq8888
    kartofel
    Poziom 11  
    Witam
    Bardzo mnie zainteresował temat więc go ciągnę.

Dostałem amplituner Pioneer VSX 417 (wiem, że to nic specjalnego, ale darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby). Chciałem dokupić do niego jakiś zestaw, ale... tu właśnie pojawia się ale kupić gotowy czy robić. Nie chcę wydawać za dużo więc niewiele mam do wyboru. Gotowy zestaw stx lub jakiś no-name ew. szukać jakiejś używki.
    Moje losy tak się potoczyły, że zajmuję się stolarką. Z wykształcenia jestem elektronikiem (zresztą kiedyś to był mój konik). Nigdy nie budowałem kolumn głośnikowych, wolałem "upaprać" jakiś wzmacniacz lub coś z cyfrówki.
    Obecnie posiadam starą wieżę Technics EH-500 (kiedyś o wzmacniaczu firmy denon, marantz można było pomarzyć) chcę ją oddać dziecku. Wzmacniacz i kolumny mają wspomóc beznadziejne głośniki z tv

Dane:
    amplituner Pioneer VSX 417,
    pokój ok. 30 m²,
    budżet na fronty jak w temacie do 350 zł - głośniki + zwrotnice,
    słuchamy w domu pop, rock, to co radio :D ,
    w przyszłości (bliskiej) rozbudowa do 5.1,

Mam kilka pytań dotyczących ww zestawów
    1. Jakie brać cewki ? Chodzi o grubość drutu ? (oczywiście zamówię wszystko w polinku bo jak słyszę cewka, dławik to mnie ciarki przechodzą)
    2. Gdzie najlepiej kupić Vifa D27Tg chyba coraz gorzej z dostępnością ?
    3. Wiem, że dobrze pozostałe kolumny do zestawu 5.1 robić na podobnych przetwornikach czy to będzie dobre rozwiązanie na początek ? -Vifa D27Tg i 2x Arn150
    5. Rozumiem, że ARN-150 podłączone są szeregowo dotyczy sch. Visation SC10N +2 ARN-150 Link
    Pytanie jak wyżej tylko z STX Pj i 2xArn-150 i dlaczego dwa schematy Link
    mczeslaw
    Poziom 36  
    Coś bracie kulawo z twoim wykształceniem elektronicznym skoro nie potrafisz odczytać i zrozumieć prostego schematu. To są dwa oddzielne tory elektroakustyczne podłączone do jednego źródła. Jak żródła zmostkujesz będziesz miał jako jeden schemat. http://img370.imageshack.us/img370/815/arn150gdwkpjbc2.jpg
    A jak jeszcze nie znasz zależności takiej że grubość drutu ma wpływ na rezystancje przy prądzie stałym , parafrazuje do cewek to już lipa straszna. Szeregowe powinny być im z grubszego tym lepiej 1,2mm i pow.
    Równoległe mogę być z 0,7 - 0,8 mm. :D
    kartofel
    Poziom 11  
    Po prostu się upewniam odnośnie schematów (dlaczego jest narysowany jeden ARN). A cewki omijałem zawsze daleka dlatego pytam o grubość jaką stosujecie. (Po to chyba forum jest).
    A wystarczyło napisać:
    Tak łatwiej narysować lub coś w tym rodzaju

PS. Kto pyta nie błądzi a miałem wątpliwości więc dociekam. Dziękuję za szybką odpowiedź. Nie powiem, że nie podniosłeś mi ciśnienia jadąc po wykształceniu :). Od 10 lat nie miałem do czynienia z elektronika analogową ale coś niecoś pamiętam.
    kartofel
    Poziom 11  
    mczeslaw napisał:
    Przez 10 lat istotnie dużo można zapomnieć. To fakt, zwłaszcza jak się z tym nie ma styczności na co dzień.
    No niestety. Hobby poszło w zapomnienie z braku czasu (rodzina ) i pogoni za kasą (praca nie związana w elektroniką).
    Ale wracając do tematu Czy ktoś mnie utwierdzi, że warto robić taki zestaw. A nie np. kupić gotowe kolumny. Do jakiej wartości zestawu gotowego można porównać projekt 2xARN + VIFA.
    Mam wątpliwości bo mój kolega po nowym fachu (czyt. stolarz) gra w zespole bluesowym i kiedyś klecił kolumny (oczywiście bez żadnej wiedzy) i podobno wyszło mu to mizernie.
    Więc robiąc takie zestawy sam na pewno narażam się na docinki znajomych.
    mczeslaw
    Poziom 36  
    Nie konieczne, bo do domu warto, a na muzykowanie instrumentalne to nagłośnienie estradowe, które inaczej się je niż domowe ( zwane Hi-Fi ).
    http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=7867&start=0
    Masz tu link i tego się trzymaj, efekt końcowy na poziomie Bdb murowany tylko trzymaj się opisów.
    Schemat zwrotnicy już znasz.
    kartofel
    Poziom 11  
    Więc proponujesz wysoki Visaton SC10N może lepiej bo vifa D27 chyba to nie do do kupienia.
    Już to widzę jak będą po mnie jeździć w firmie jak zacznę budować.