Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proste zdalne sterowanie - jak zmienić częstotliwość ?

boulli 06 Kwi 2004 15:24 21459 15
  • #1 06 Kwi 2004 15:24
    boulli
    Poziom 14  

Mam problem ze zdalnie sterowanymi tanimi samochodzikami firmy Nikko (Subaru Impreza). Sterowanie jest naprawdę proste: nadajnik zdalnego ma tylko przyciski do jazdy w przód i w tył (nawet bez regulacji prędkości) i skręcanie. Mój 4-letni siostrzeniec dostał od ojca dwa takie samochodziki no i chodzi smutny, bo w obydwóch zdalne sterowanie działa na identycznej częstotliwości (40MHz), więc może co najwyżej jeździć synchronicznie dwoma naraz. Nadajniczki pracują na 14-nóżkowym scalaku 8A977P, mają też kwarce 40,685MHz. W odbiornikach kwarcu nie ma, a pracuje toto na scalaku 16-pinowym 8A978P. Na temat tychże scalaków praktycznie nic nie znalazłem, nie mam żadnych not aplikacyjnych, do tego elektronika w.cz to nie moja działka :). Proszę o pomoc, może ktoś uporał się z tym problemem...
    Pozdrawiam

0 15
  • #2 06 Kwi 2004 21:10
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 08 Kwi 2004 02:36
    Irek_K
    Poziom 13  

Nie miałem w ręku takiego odbiornika ani nadajnika ale
    mogę domyślać się że :
    w nadajniku zmień kwarc na 27.145 MHz i przestrój filtr LC
    (chyba jest tylko jeden) z 40 na 27 MHz (przez przylutawanie równolegle
    odpowiedniego kondensatora Cnew=C*((40/27)^2 - 1) , -1 bo
    zakładam że stary C zostanie).
    W obwód zasilania włącz amperomierz (nie elektroniczny) i dostrój
    rdzeniem na minimalny (tak MINIMALNY) pobór pródu przez
    nadajnik (a najlepiej i dokładniej prąd tranzystora z filtrem).

Potem przestrój analogicznie filtr LC w odbiorniku
    i dostrój odbiornik do odbioru sygnału z nadajnika.

Niestety efektu nie gwarantuję :cry: , bo nie mam pewności co to za
    aparatura.
    Bedzie OK jeśli odbiornik jest superreakcyjny co sprawdzisz
    jeśli go zblizysz do anteny telewizora i zaczniesz przestrajać TV
    na najnizszych kanałach (1-5), powinny się pojawić
    skośne "poszumiane" czarne pasy. Jesli tak, to odbiornik jest superreakcyjny i przestrojenie powinno się udać.
    Po przestrojeniu telewizor też powinien łapać czarne pasy
    co świadczy o niezerwaniu sprzeżenia zwrotnego w odbiorniku po przeróbce.

Nadajnik też tak sprawdzisz lecz pasy będą inne (poziome).
    Oczywiście po przestrojeniu pasy załapiesz na innym kanale TV.
    Kwarce 27.145MHz są dostępne w sklepach elektronicznych po 2PLN.

:bye:

1
  • #4 08 Gru 2004 11:35
    ilmenauer
    Poziom 14  

Znalazłem u jednego z producentów dość wyczerpującą notę katalogową, wzraz z przykładem aplikacji:
    h**p://www.pti-ic.com/ptipdf/datasheet/pt8a977p.pdf
    Fajny gotowiec, ale chyba nie do kupienia poniżej Xtysięcy sztuk :(

2
  • #6 12 Gru 2004 18:04
    kaczorele
    Poziom 14  

kiedys slyszalem ze trzeba zmienic kwarce

0
  • #7 12 Gru 2004 23:08
    Panda02
    Poziom 32  

kaczorele napisał:
    kiedys slyszalem ze trzeba zmienic kwarce

Dla odbiorników superreakcyjnych w ramach jednego pasma zmiana kwarców niewiele da. Należy zmienić pasmo częstotliwości np. z 27MHz na 40MHz

1
  • #8 05 Lut 2005 21:20
    hawranek10
    Poziom 17  

Witam, można zaradzic problemowi zakupując parę kwarcy na 40MHz ale na inny kanał tego pasma. W sklepach modelarskich pytać. Trzeba dokładnie zobaczyć jaki jest kwarc(częstotliwość) w nadajniku i odbiorniku(para), wiem z doświadczenia że pośrednia w tych zabawkach bywa różna zależy od firmy. Nie opłaca się zmiana częstotliwości to tak jak budować od podstaw całą aparaturę. Pozdrawiam.

0
  • #9 06 Lut 2005 20:59
    Panda02
    Poziom 32  

W prostych zabawkach stabilizowana jest tylko częstotliwość nadajnika, natomiast odbiornik jest superreakcyjny, także nie ma tutaj mowy o pośredniej odbiornika.

1
  • #10 06 Lut 2005 21:20
    olo
    Poziom 18  

Witam
    kolega boulli napisał ze w odbiorniku nie ma kwarcu więc jego zmiana w nadajniku nie wiele pomoże, czy odbiornik posiada jakieś zewnętrzne obwody LC?????jeśli tak to zmiana kwarcu w nadajniku na 27 MHz jak to proponowali inni a potem dostroić odbiornik obwodami

0
  • #11 06 Lut 2005 21:50
    hawranek10
    Poziom 17  

Witam, można dokupić sam kwarc tylko do nadajnika ale o częstotliwości wyższej lub niższej od tego kwarca w drugim nadajniku tylko wymienić i może lekko cos tam podstroić na cewkach to tylo kilka kHz, a przerobienie układu na 27MHz nie będzie gwarantowało pomyślności zabiegu, przecież to storzenie nowej aparatury gdyż trzeba nowego nadajnika i odbiornika ale to pozostawiam włąścicielowi zabawki.
    Pozdrawiam.

0
  • #12 31 Mar 2005 13:40
    swiatrob
    Poziom 10  

Witam wszystkich!

Tak przy okazji rezonatorow kwarcowych a raczej ich wymiany mam pytanko:
    Czym sie roznia kwarce kupione w sklepie modelarskim za ok. 30 PLN od tych za 2 zeta? oczywiscie para takich kwarcy ma identyczne czestotliwosci... czyzby tylko cena :lol: i napisami RX i TX?

Pozdrawiam
    Robert

0
  • #13 28 Kwi 2005 20:57
    mikevein
    Poziom 13  

Ja miałbym jeszcze jedno pytanie - mam odbiornik zdalnego sterowania wyjęty z jakiegoś samochodu-zabawki. Chciałbym dostroić go do posiadanego przeze mnie nadajnika z innego samochodu [27MHz]
    Czy jest to możliwe, a jeśli tak to jak po zrobić?

I jeszcze jedno - czy da się sprawdzić czy nadajnik 27MHz działa?

Dodam jeszcze, że w odbiorniku nie ma kwarcu.

1
  • #14 28 Kwi 2005 22:31
    Panda02
    Poziom 32  

:arrow: swiatrob - Sprawa kwarców to dość obszerne zagadnienie, ponieważ składa się na to bardzo wiele czynników. W skrócie; kwarce po 2zł to kwarce dość niskiej jakości nadające się np. do zabawek zdalnie sterowanych, czy prostych radiotelefonów. Natomiast modelarskie aparatury do zdalnego sterowania muszą zapewnić stabilność częstotliwości i pewność łączności, stąd używane w nich kwarce powinny być wysokiej jakości, stąd cena. Oczywiście jak to ma miejsce w innych dziedzinach znaczek firmowy też ma swoją cenę. Może się również tak zdarzyć, że kwarc jednej firmy nie będzie chodził w urządzeniu innej firmy, ale to już zależy od innych czynników związanych ze schematem elektrycznym urządzenia i sposobem wytworzenia rezonatora.

:arrow: mikevein - możliwe, jeśli odbiornik i nadajnik są z jednego pasma. Nie ma wtedy w zasadzie potrzeby dostrajania, ewentualnie niewielka korekcja. Innym trudniejszym zagadnieniem jest sposób kodowania informacji. Ponieważ różne firmy robią to w różny sposób, to jeśli odbiornik i nadajnik są od różnych producentów to może się zdarzyć (choć nie musi), że pomimo dostrojenia odbiornika i nadajnika nie będzie można zrealizować żadnej funkcji sterowania. W takim przypadku schemat odbiornika i nadajnika może dużo wyjaśnić.
    Nadajnik można sprawdzić dysponując radiotelefonem CB, a konkretnie odbiornikiem CB, lub skanerem na to pasmo. Trzeba tylko w radiotelefonie wybrać odpowiedni kanał pracy (częstotliwość) i przy pracującym nadajniku zdalnego sterowania da się słyszeć charakterystyczny warkot zmieniający się przy przełączaniu funkcji sterownika.

0
  • #15 02 Wrz 2008 12:20
    max654321
    Poziom 2  

A moze prościej i taniej będzie kupic jakas zabaweczke na zdalne sterowanie 27Mhz (koszt pewnie do 20zl) i przełożyc zdalne sterowanie z jednago (dawcy) do tego autka:). Zaznaczam, że niejestem doswiadczonym elektronikiem - traczej początkujący samouk ale robilem 2 takie zdalne sterowania tzn z samochodzikow wyjmowalem i zakladalem przekaźniki i mialem to do uzytku w domu (lampka,choinka, itp.)

0