Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kalibracja, charakterystyka itp.

tengu 26 Sty 2009 10:58 1326 9
  • #1 26 Sty 2009 10:58
    tengu
    Poziom 21  

Mam Pytanie odnośnie kalibracji i charakterystyki. Muszę napisać program (znam tylko bascom'a :-() do miernika temperatury i niby to proste ale... Wykonałem pomiary i na ich podstawie mam charakterystykę ( termopary typu J),która wygląda na liniową, ale po wyznaczeniu równania w excelu (muszę mieć sporą dokładność - 1°C przy zakresie od temp otoczenia do 500°C.), są różnice od kilku do nawet 10°C w porównaniu z wynikami pomiarów.

Teraz pytanie - charakterystyka zaczyna się od ok 100°C, pomiar co 20°C stopni i tak do 500°C. Jak na podstawie kalibracji i jak do tego programowo się zabrać aby uzyskać większą dokładność?
    Trochę namieszałem ale chodzi mi o sposoby wykonywania kalibracji i jak to zgrać z charakterystyką lub równaniem na podstawie którego można wyliczyć "charakterystykę". Z góry dziękuję za pomoc.

Procek, który chcę zastosować to atmega.

0 9
  • #2 08 Lut 2009 09:00
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 08 Lut 2009 09:23
    tengu
    Poziom 21  

Znalazłem charakterystykę termopary J od 0 do 1200°C (co 1°C) i przeniosłem ją do excela. Do wykresu dodałem linię liniową trendu i po wyswietleniu równania i podstawieniu danych nie pokrywają mi się wyniki z oryginalnymi pomiarami.
    Doszedłem do wniosku, że nie będę się bawił z obliczeniami i wstawię tablice.

Stopien wejściowy będzie na OP97 i trzeba to jakoś zgrać tzn. przy zwarciu wejścia pomiarowego na wyjściu wzmacniacza będzie jakaś wartość napięcia (większa niż 0V np. 5mV) a po podaniu napięcia odpowiadającego ostatniemu punktowi pomiaru ok 70mV.
    Jak to teraz zgrać? Czy są jakieś zasady, wzory, reguły do tego typu obliczeń?

0
  • #4 08 Lut 2009 10:04
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 08 Lut 2009 11:34
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #7 08 Lut 2009 11:45
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 08 Lut 2009 12:24
    tengu
    Poziom 21  

Sprawdzę to wieczorem i dam znać. Wielkie dzięki.

0
  • Pomocny post
    #9 08 Lut 2009 21:51
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

Niepotrzebnie Panowie odwalacie czarną robotę która już została zrobiona. Charakterystyki większości termopar wraz ze wzorami jakie są potrzebne do ich wyliczenia w obie strony: tj z temperatury na napięcie i z napięcia na temperaturę są opisane w Polskich Normach. A Polskie Normy żeby było śmieszniej są przedrukiem norm ITS-90 które można ściągnąć za darmo z netu:
    http://srdata.nist.gov/its90/download/download.html
    Każda charakterystyka opisana jest wielomianem stopnia od kilku do kilkunastu.

0
  • #10 08 Lut 2009 22:00
    tengu
    Poziom 21  

Wszystko się zgadza (nawet zamieściłem wcześniej taki plik) i są to już charakterystyki zlinearyzowane. Problem zaczyna się dopiero gdy szuka się wzoru na jej wyliczenie. Odnośnie norm to w pierwszej kolejności pobrałem je i coś tak słabo je tam widać :cry:

Oj, tego nie zobaczyłem... Fakt, są tam "wzory. łatwo przeoczyć... Dziękuję.

0