Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obniżenie napięcia w układzie prostowniczym

26 Sty 2009 16:41 2448 4
  • Poziom 2  
    Witam,

Dostałem duże trafo 220/24V 1200 VA i chcę z niego zrobić prostownik z rozruchem. Diody krzemowe 200A już mam i mam na wyjściu 24V DC. Problem polega na tym, że schemat, który posiadam do wykonania układu regulacji prądu ładowania i max. napięcia naładowania aku. jest przewidziany na trafo 20V, czyli ok. 17V po Gretzu. Drugi problem dotyczy obniżenia napięcia dla opcji rozruchowej. Żeby było bezpiecznie, muszę je zbić do ok. 15V DC najlepiej bez znacznych strat mocy. Dołączam schemat, na podstawie którego chcę wykonać układ regulacji ładowania. Będzie tam jeszcze przekaźnik lub stycznik, którym będę go przełączał pomiędzy ładowaniem i rozruchem. Może ktoś mi doradzi co zrobić, żeby było jak trzeba?

Pozdrawiam
    Darek
  • Poziom 33  
    układ który dołączyłeś pozwala na regulację prądu do max 6A
    czyli trafo może mieć max 200W ty masz 1200W
    jak sam widzisz jest za duże na ten układ. musisz szukać większego.
    PS ja mam problemy ze znalezieniem regulatora do trafa 300W (ciągle szukam)
  • Poziom 28  
    Najlepszym wyjściem będzie odwinęcie uzwojenia wtórnego transformatora, można odrazu odwinąć do około 17V, zrobić odczep na rozruch i od odczepu dowinąć kilka zwojów aby uzyskać te 20V potrzebne do prostownika.
  • Poziom 2  
    Rafik4 napisał:
    Najlepszym wyjściem będzie odwinęcie uzwojenia wtórnego transformatora, można odrazu odwinąć do około 17V, zrobić odczep na rozruch i od odczepu dowinąć kilka zwojów aby uzyskać te 20V potrzebne do prostownika.

Niestety, trafo jest dokładnie 230/48/24 V, więc odwijanie to by była ciężka praca.

Dodano po 3 [minuty]:

12pawel napisał:
    układ który dołączyłeś pozwala na regulację prądu do max 6A
    czyli trafo może mieć max 200W ty masz 1200W
    jak sam widzisz jest za duże na ten układ. musisz szukać większego.
    PS ja mam problemy ze znalezieniem regulatora do trafa 300W (ciągle szukam)

sugerujesz, że układ regulacji się usmaży?

Dodano po 3 [minuty]:

załóżmy, że problem regulacji zostawię sobie na później. Jak myślicie, czy mogę połączyć np. 6 lub 7 diod mocy (spadek ok. 1,5 V na każdej) szeregowo?