Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie wiem co wybrać INTEK H-510 czy H-520.

26 Sty 2009 19:33 15436 5
  • Poziom 2  
    Tak jak w temacie mam dylemat co wybrać. Radia będę używał dość często nie chodzi mi o wytrzymałość baterii bo mogę je ładować codziennie,interesuje mnie głównie zasięg i funkcjonalność.W grę wchodzi jeszcze Alan 42.Ale wolał bym któregoś z inteków.

Z góry dzięki za odp. Marek
  • Poziom 36  
    Intek H510 nie brał bym wcale pod uwagę gdyż nie ma FM. Jest Intek H512 niewiele droższy i ma FM. Oba są na szczęście "multisystemowe" (jeszcze chyba tylko Polska i Białoruś ma CB gł. w "0" i AM...).
    Wybór między H512 i H520...
    H512 ma mniejszy wyświetlacz (trudniej uszkodzić) i 2 poziomy mocy nadajnika. H520 ma większy wyświetlacz i 3 poziomy mocy nadajnika (często wystarczy b. mała moc - akumulatory wystarczają na dłużej).
    Oba niestety mają gniazdo antenowe BNC (Bardzo Niepewny Conector), które zwł. przy ręcznych radiotelefonach z dłuższymi antenami (a takie są potrzebne na niskie częstotliwości) rozklalibrowuje się i przestaje dobrze kontaktować. W radiach profesjonalnych na podobne częstotliwości często stosowane jest gniazdo TNC - podobne, ale z gwintem - nic się nie kiwa i kontakt jest pewny... Kiedyś bywały w sprzedaży nawet w Polsce anteny CB z wtykiem TNC, a użytkownicy (lub serwis) wymieniali gniazdo antenowe w ręcznych radiach CB z BNC na TNC... Dla mnie gniazdo BNC to wada (zwłaszcza w takim zastosowaniu), ale jest ono tam montowane ze względów głównie marketingowych...
    Najlepiej jak by wypowiedzieli się posiadacze H512 i H520.
    Do czego chcesz go głównie używać ? Może okaże się że są lepsze rozwiązania ?
  • Poziom 2  
    Dobra wezmę pod uwagę tego INTEKA H-512. A co do tego gdzie będę go używał to w większości będzie mi służył do komunikacji ze znajomym i czasami w trasie na antence magnesowej PRESIDENT GEORGIA.A jesli chodzi o jakieś szczegóły to głównie zależy mi na zasięgu na antence oryginalnej i na Presidencie.
  • Poziom 36  
    Marek1993 napisał:
    co do tego gdzie będę go używał to w większości będzie mi służył do komunikacji ze znajomym i czasami w trasie na antence magnesowej PRESIDENT GEORGIA.A jesli chodzi o jakieś szczegóły to głównie zależy mi na zasięgu na antence oryginalnej i na Presidencie.
    No to dużo się nie dowiedzieliśmy... Jeżeli ma być używane z anteną wewnątrz samochodu, to zakłóceń dużo, zasięg znikomy, a przy większej mocy nadajnika (także z anteną zastępczą "na magnes" na karoserii) w czasie jazdy możliwość spowodowania wypadku !
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1194165.html i nie tylko tam.
    Skuteczność anteny CB krótszej niż 1.5m i bez dużej przeciwwagi jest znikoma. Wewnątrz samochodu jeszcze gorzej (chyba że odkryty kabriolet lub podobny) i dodatkowa możliwość kłopotów (patrz wyżej) oraz uszkodzenia radiotelefonu (duży SWR).
    Do łączności na małe odległości lepiej będzie działał PMR446MHz - patrz np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1205990.html i wiele innych postów o PMR. PMR446 powyżej ok. 300...400zł/szt przestają już być "zabawkowe". Do łączności na wycieczce, na budowie, na zakupach, jadąc w dwa samochody - zwykle będzie z nich większy pożytek niż z CB.
    Np. PMR446MHz Intek 4040 - niedrogi i jeden z lepszych (zwłaszcza za swoją cenę), a wielkość podobna jak CB INTEK H512.
    Po prostu ćwierćfalowa antena na CB 27MHz ma ok. 270cm i przeciwwaga drugie 270cm. Jeśli zastąpimy je rozwiązaniami skróconymi - spadnie gwałtownie zysk, sprawność, szerokopasmowość...
    Dla PMR 446MHz ćwierćfalowa antena pa ok. 16cm i przeciwwaga drugie 16cm - wymiary radiotelefonu i anteny są do tych wymiarów zbliżone - stąd skuteczność dużo większa, a dodatkowo w pasmie 446MHz nie ma typowych dla 27MHz zakłóceń atmosferycznych, z silników, nie spełniającej wymogów EMC elektroniki, od stacji zagranicznych...
    - - - -
    Tu masz o H520: http://www.cb-radio.info.pl/pl/cb_radio_poradniki/64.html . Jak można było przypuszczać ręczny radiotelefon z dużą anteną nie zachowuje się dobrze, zwłaszcza gdy sygnały są silne (jak na CB tam gdzie jest wiele samochodów...). Powodem jest m.in. mieszacz niskopoziomowy - budowa radia ma zapewnić minimalny pobór prądu (i minimalny koszt...). Profesjonalny radiotelefon ręczny na podobne częstotliwości (29.7...38MHz) kosztuje ok. 650$ http://www.actionradio.com/kenwoodprices/tk190price.html
    http://www.actionradio.com/kenwoodpdf/TK-190K.pdf
  • Poziom 2  
    Dobra rozumie Cię tylko mi chodzi głównie o przenośne CB a nie o jakieś PMR.
  • Poziom 22  
    kolega kondensator trochę przesadza

na necie są tabuny ludzi jeżdzacych latami na "reczniakach" z antenkami klasy Florida i nic sie nikomu nie pali. 99% uzytkowników szuka po prostu kontaktu w zakresie do kilku /max 10/ kilometrów
    Do tego celu Intek czy Alan- + antenka typu Florida- w zupełności wystarczy