Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wysokotonowy głośnik tubowy marki Tonsil?

lElektryk 26 Sty 2009 22:07 5821 28
  • #1 26 Sty 2009 22:07
    lElektryk
    Poziom 18  

Witam.
    Chciałbym wymienić w moich mildtonach GDWK 9/80/6 na jakiegoś tubowca. Już od dłuższego czasu się do tego przymierzałem bo po prostu bardziej mi się podoba ostrzejsza ich charakterystyka, a że szykuje się teraz imprezka to spora efektywność na pewno się przyda. Jakiego wybrać? Jest ich teraz bardzo dużo. Chciałbym żeby wszedł pod oryginalną, srebrną, tonsilowską ramkę. Brać jakiś naprawiany czy lepiej nowy? Jakiej jakości są zamiennie stosowane cewki do tych głośników? Dodam, że planuje im podać faktyczne 100 watów.

Pozdrawiam.

Dodano po 1 [minuty]:

Aha, zwrotnica. Trzeba będzie w nią ingerować (prócz ewentualnych tłumików)? Znalazłem jej schemat na elektrodzie. Link.

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Nikt mi nie pomoże?

0 28
  • #2 28 Sty 2009 12:54
    Pawel S.
    Poziom 39  

na poczatek zdemontuj tlumik z GDWK to moze zacznie glosniej grac - prawdopodobnie to ci bardziej w nich pasuje. nie spotkalem sie jeszcze z nikim komu bardziej pasuje tubowiec niz kopolka :|

0
  • #3 28 Sty 2009 13:09
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Tubowiec ma ostrzejsze brzmienie i na imprezach napewno sprawdza sie lepiej. W domu równiez niektórzy lubią ten dźwięk. A zdjęcie tłumika z GDWK spowoduje zapewne, że na imprezie się on spali, tym bardziej, że czasami można przegapić przester i po głośniku.
    Z jakimi głośnikami ma to grac ??

0
  • #4 28 Sty 2009 13:38
    Pawel S.
    Poziom 39  

oj tlumik na wysokotonowcu wcale nie chroni go przed spaleniem :P (tam za male wartosci wystepuja zeby duzo to pomoglo)
    wysokotonowki nie pala sie od nadmiaru mocy tylko od przesterow (pomijajac blednie dobrany filtr)

0
  • #5 28 Sty 2009 19:19
    lElektryk
    Poziom 18  

Za późno. Kupiłem nówki GDWT 9/80, tylko teraz czekać na paczuszke.
    W zwrotnicy nie mam żadnych tłumików. Po prostu mi się bardziej podoba ostra charakterystyka tubówek. Kopułki, fakt przenoszą wyżej, ale jakie to ma znaczenie przy muzyce z kompa ściętej do mp3 128kbit/s ? Albo z kaset magnetofonowych?
    O przesterze żadnym nie ma mowy - pilnuje tego akurat.
    Kopułkę można łatwiej przesterem załatwić, wystarczy do korektora graficznego się dorwać żeby wysokie podkręcić, a w przypadku tubki korekcja już nie będzie wymagana.

Tylko jak będzie z podziałem częstotliwości? Zastanawiam się, czy podłączyć po prostu zamiast GDWK, czy zrobić do niego nową zwrotkę?

Pozdrawiam.

0
  • #6 28 Sty 2009 19:29
    wiewior_kg
    Poziom 26  

A jaka masz tam oryginalnie zwrotkę ??
    Mogłeś wziąść GDWT 9/80 5F, nie sa takie ostre i jazgotliwe jak stare 9/80.
    Pawel S. tłumik może ochronic przed przesterem ale to zależy od tego ile tłumi ten filtr i jak bardzo katujemy głośniki :D. Ale teoretycznie może.

0
  • #7 28 Sty 2009 20:06
    lElektryk
    Poziom 18  

Dziękuję Ci że mi to teraz mówisz, temat na elektrodzie już leży 2 dni.
    Link do schematu zwrotki dałem w moim pierwszym poście.
    Katować głośniki przesterowanym wzmacniaczem?

Pozdrawiam.

Dodano po 12 [minuty]:

Puszczę je chyba tak jak w Altusach, przez kondensator 2,2u.

Teraz mam inny problem. Odkręcając GDM'a zauważyłem że ma konektor sygnałowy oderwany. Będzie się on zwierał z koszem tego głośnika.

Pozdrawiam

0
  • #8 28 Sty 2009 20:29
    wiewior_kg
    Poziom 26  

A co mam siedzieć 24/7, żeby non stop mówić co i jak ?? :\
    Wszedłem, chciałem pomóc...
    Zresztą mogłes poczytac opinie o wysokotonowcach Tonsila. I bys się dowiedzial co i jak...

0
  • #9 28 Sty 2009 20:47
    lElektryk
    Poziom 18  

Nie no. Jestem Ci wdzięczny za chęć pomocy. Ostatnio na elektrodzie widzę coraz mniej osób które chciałby pomóc.
    Niestety, szukałem sporo ale nie znalazłem na ich temat prócz tego że wszystkie są be fu i jazgoczą.

Pozdrawiam

0
  • #10 28 Sty 2009 20:58
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Be i Fu to sa te stare GDWT 9/40 i GDWT 9/80 starszej produkcji :D
    Wiesz, teraz nie ma co sie użalać nad rozlanym mlekiem, jeżeli lubisz brzmienie głośników tubowych to będzie Ci pasowało :).
    Nie chce mi na kompie odpalic ten schemat co wrzuciłeś w pierwszym poście :(. No trudno.
    Ze zwrotnica Ci nie pomogę, bo nie chcę w ciemno mówić jakie elementy będą dobre, ale może poprostu wklep w program (chociażby WiniSD) parametry tego GDWT i oblicz sobie elementy np. na podział 12db/4500Hz i kup elementy takie jakie podał program. Tłumik dobierz sobie do efektywności pozostałych głośników.
    Dodam Ci jeszcze fajna tabelkę z wartościami tłumików.

0
  • #11 28 Sty 2009 21:51
    lElektryk
    Poziom 18  

Szczerze Ci powiem, że na temat 5F znalazłem też niezbyt pozytywną wypowiedź kogoś, kto handluje tym sprzętem, jak znajdę to pokażę. Mleko się jeszcze nie rozlało, zobaczymy jak będą grały.
    Zwrotnica to tak jak mówię, podłączę go przez 2,2uF, tak jak to robili w altusach.
    Zwrotnice mildtonów i altusów:
    Co do tłumika, to będę go doświadczalnie dobierał, ale dzięki ;)

Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

Ups, dopiero teraz zauważyłem że przed przełącznikiem też jest jeszcze jakiś kondensatorek.

0
  • #12 28 Sty 2009 21:52
    Pawel S.
    Poziom 39  

Cytat:
    Tylko jak będzie z podziałem częstotliwości? Zastanawiam się, czy podłączyć po prostu zamiast GDWK, czy zrobić do niego nową zwrotkę?
    wg tonsila (dane z '91 roku) GDWT mozna ciac odrobine nizej niz GDWK. GDWK 9/80 byly ciete filtrem 3,3uF + 0,33mH (w zasadzie to jest "standardowy", uniwersalny filtr) co dawalo fp na poziomie 4800Hz. GDWT mozna ciac na 4500Hz wiec moznaby cewke zwiekszyc

filtry 2 rzedu sa duzo bezpieczniejsze niz 1 rzad wiec samego konda bym nie ryzykowal. jak chcesz zabezpieczyc sie przed spaleniem to mozesz dac nawet 2,2uF + 0,22mH

ale z ego co widze to na fabrycznej zwrotnicy powinno zagrac

Cytat:
    Mogłeś wziąść GDWT 9/80 5F, nie sa takie ostre i jazgotliwe jak stare 9/80
    chcialem to samo doradzic. 5F sa najbardziej znosne z tonsilowych tubek. co nie znaczy ze bym je kupil :|

Cytat:
    Pawel S. tłumik może ochronic przed przesterem ale to zależy od tego ile tłumi ten filtr i jak bardzo katujemy głośniki . Ale teoretycznie może.
    tlumik nam ogranicza moc na wysokotonowce ale te tlumione wartosci sa na tyle male ze niemoze byc mowy o powazniejszym zabezpieczenu glosnika w taki sposob. dlatego w estradzie stosuje sie zarowki. w takim przypadku podczas przestaru zarowka zaczyna sie zazyc i zwieksza znaczaco opor...

Cytat:
    Teraz mam inny problem. Odkręcając GDM'a zauważyłem że ma konektor sygnałowy oderwany. Będzie się on zwierał z koszem tego głośnika.
    przyklej ten terminal pozadnie. moze sie stykac z koszem pod warunkiem ze drugi bedzie odizolowany. jak kabelek bedzie tak latal to bedzie slychac trzaski w glosniku

0
  • #13 28 Sty 2009 22:01
    lElektryk
    Poziom 18  

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic883516.html
    Tu jest ten temat gdzie odradzono 5F. Kolega miał podobny dylemat no i skończyło się że kopułka rulez.

Co do tego GDM'a już zalałem klejem. Widać, że to już ktoś wcześniej oderwał bo bo drugi jest z kolei odwrotnie przyklejony.

Dodano po 7 [minuty]:

Pawel S. u mnie nie siedzi GDWK 9/80 tylko 9/80/6 no i zwrotnica jest trochę inna niż piszesz

0
  • #14 28 Sty 2009 22:27
    Pawel S.
    Poziom 39  

tak, kopolki sa zdecydowanie lepsze. ale napewno nie te tonsila bo to najslabsza strona tej firmy (poza chorym sposobem zazadzania)

Dodano po 6 [minuty]:

sam sie czepiam o te ostatnie cyferi a tu nie podalem... chodzilo mi o wszystkie 1" kopolki z tej seri. dopiero chyba GDWK 11/100 byl inaczej ciety niz pozostale. ale jak widac w kolumnie 3 droznej mozna go ciac duzo wyzej

0
  • #15 28 Sty 2009 23:19
    lElektryk
    Poziom 18  

Jaką częstotliwość odcięcia ma ta zwrotnica z mildtonów? Znalazłem jakiś kalkulator, z którego wynikałoby że jest to coś koło 10000Hz. Nie kapuje... Tak wysoko?
    Screeny z mojego kalkulatora:
    Wogóle, on chyba jakoś inaczej liczy...

Pozdrawiam

0
  • #16 28 Sty 2009 23:39
    Pawel S.
    Poziom 39  

jak widzisz tam nie masz opcji wybierania elementow. tak wiec dokladnego podzialu raczej nie otrzymasz. zmiana cewki tez powoduje zmiana dzialania filtru
    wynik koncowy w takim razie bedzie gdzies pomiedzy - pewnie ok 8kHz
    a co w tym dziwnego ze tak wysoko? przeciez to 3 drogi wiec jak najszerszy zakres pasma ma przenosic sredniak.

bylo juz o tym pisane wiele razy...
    kalkulatory licza filtry wg okreslonych kryteriow dla okreslonego typu glosnika. problem w tym ze ten typ glosnika to glosnik o liniowym pasmie przenoszenia, liniowym przebiegu impedancji itp itd. takim glosnikiem jest... REZYSTOR!! :P
    dlatego wlasnie sie nie stosuje kalkulatorow :P

0
  • #17 29 Sty 2009 00:25
    lElektryk
    Poziom 18  

Faktycznie, GDM przenosi do 9kHz.
    No ale jak nie kalkulatorem to czym liczyć zwrotnice? Ja już wogóle nie mogę tego pojąć...

Pozdrawiam.

0
  • #18 29 Sty 2009 11:02
    Pawel S.
    Poziom 39  

jak chcesz to robic pozadnie to speaker workshop przykladowo

ale proste filtry mozesz liczyc kalkulatorem - tylko zebys nie bral ich zbyt doslownie

w przypadku wysokotonowek zmiana ich impedancji jest dosc niewielka. tutaj mozna przyjac ze obliczenia z kalkulatora beda OK. ale dla wooferow zmiany sa na tyle ogromne ze efekt koncowy moze byc zupelnie inny niz wyliczony

ale zostaw narazie ta zwrotnice co masz i poczekaj az glosniki przyjda. jak bedzie cos nie pasowalo to opiszesz to i postaram sie pomoc

0
  • #19 29 Sty 2009 19:36
    lElektryk
    Poziom 18  

Speaker workshop mam, ale jeszcze nie umiem się nim obsłużyć :P

Ale dalej nie mam pojęcia jak liczyć zwrotnice, tak aby wyniki były w miarę wiarygodne. Jak policzyć dokładnie jaką częstotliwość odcięcia ma moja zwrotnica? Jakiego wzoru użyć? Bo ostatnio jak liczyłem (podstawiałem do znalezionego wzoru) to wychodziło że kondensator nie pasuje do cewki. Tzn miałem dwa wzory, na cewkę i na kondensator, ale jak wyliczyłem częstotliwości to wyszły one różne.
    Ja nie chcę czekać na gotowca. Chciałbym się nauczyć jak sobie radzić ze zwrotnicami, tymbardziej że interesuję się akustyką i elektroniką. Jestem w trakcie czytania artykułu na audiomanii dotyczącego właśnie zwrotnic.

Pozdrawiam.

0
  • #20 29 Sty 2009 19:43
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Generalnie o ile w przypadku głośników wysokotonowych można użyć od biedy zwrotnicy wyliczonej kalkulatorem, to w przypadku głośników basowych jest nieco gorzej, ze względu na impedancję, która może całkowicie zmienić częstotliwość podziału, lub nawet doprowadzić do tego, że filtr wogóle nie będzie nic filtrował :). Wtedy już tylko pomiaru, lub chociaż dobieranie wartości elementów na ucho, tak, żeby dźwięk był jak najlepszy.

0
  • #21 29 Sty 2009 21:08
    Pawel S.
    Poziom 39  

Cytat:
    Jak policzyć dokładnie jaką częstotliwość odcięcia ma moja zwrotnica? Jakiego wzoru użyć? Bo ostatnio jak liczyłem (podstawiałem do znalezionego wzoru) to wychodziło że kondensator nie pasuje do cewki. Tzn miałem dwa wzory, na cewkę i na kondensator, ale jak wyliczyłem częstotliwości to wyszły one różne.
    prawda jest taka ze nikt nic nie liczy! po co komu wiedziec jaka jest czestotliwosc podzialu? przeciez wszystko ladnie widac na wykresie i najwazniejsze ze dorbze brzmi. aha - bardzo wazny jest takze przebieg koncowy impedancji w kolumnie!
    nie raz bylo tak ze zwrotnica zostala zaprojektowana tak ze ch-ka wygladala ladnie ale nie chcialo grac bo wzmacniacz sie wylaczal :P

0
  • #22 30 Sty 2009 12:42
    lElektryk
    Poziom 18  

Czyli w takim razie dobre zwrotnice robi się na ucho, bo symulacje mają mało wspólnego z rzeczywistością? To działa na zasadzie obliczenia mniej-więcej elementów, a później eksperymentalnie zwiększania/zmniejszania wartości ich w celu zmniejszenia/zwiększenia częstotliwości podziału? A jeżeli by chciał sprawdzić jak wygląda charakterystyka po odfiltrowaniu to tylko pomiary?

Pozdrawiam

0
  • #23 30 Sty 2009 12:58
    Pawel S.
    Poziom 39  

nie. nie myl symulacji z kalkulatorem!
    najpierw robi sie pomiary i uklada ladna cha-ke na wykresie a pozniej slucha. nie zawsze ladny wykres=dobrze brzmienie i odwrotnie

to jest troche skomplikowane i proponuje zaczac samemu poszukiwania odpowiednich artow... np na audiomanii masz troche podtaw oraz na stronie irka - audioefm.interia.pl

0
  • #24 31 Sty 2009 20:05
    lElektryk
    Poziom 18  

Rozumiem teraz.
    Poczytam sobie artykuły irka, to może będę więcej wiedział. W adresie strony zabrakło "a".
    Co do tych GDWT jeszcze nie zamontowałem ich, bo jestem poza domem. Po weekendzie się okaże jak to będzie wszystko grało.

Pozdrawiam.

0
  • #25 31 Sty 2009 20:56
    Pawel S.
    Poziom 39  

pisalem z pamieci wiec moglem o czyms zapomniec :roll:

0
  • #26 02 Lut 2009 20:49
    lElektryk
    Poziom 18  

Ale trafiłem na jego stronę ;)

GDWT zamontowany, na razie w jednej kolumnie i faktycznie jest ostro :D Zauważyłem że ładniej brzmi jak na korektorze się trochę zjedzie w dół suwakiem 2,5kHz. Zgadzałoby się, bo z tego co widzę na Tonsiloskim wykresie przy 2,5kHz jest 106dB i się jeszcze nakłada z GDM'ką która jest wysoko cięta. Zwrotnica o większej stromości (18dB/okt) załatwiłaby sprawę (jeżeli dobrze wszystko zrozumiałem). Jak teraz wyliczyć jaką cewkę wstawić?

Pozdrawiam.

0
  • #27 02 Lut 2009 23:33
    Pawel S.
    Poziom 39  

wcale nie trzeba dawac 3 rzedu. 3 rzad stosujesz wtedy kiedy musisz nisko ciac a wytrzymalosc glosnika nie pozwala na dalsze obnizanie podzialu 2 rzedem.
    w tym przypadku zmieniasz tylko wartosc cewki. zmniejszajac ja uzyskasz mniejsza stromosc zbocza bez wybicia na skraju wiec powinno sie poprawic.
    zmien ta cewke na 0,22mH lub 0,15mH

0
  • #28 05 Lut 2009 15:09
    lElektryk
    Poziom 18  

Zmniejszając wartości elementów, zwiększa się częstotliwość cięcia, tak? Jaka jest róznica między zmianą kondensatora, a cewki? Mógłbym np. dać mniejszy kondensator?

Pozdrawiam

0
  • #29 05 Lut 2009 17:53
    Pawel S.
    Poziom 39  

tak, przesuwasz podzial w gore.
    zmiana kondensatora a zmiana cewki powoduje zmiane ksztaltu zbocza filtrowanego sygnalu. wieksza cewka podbijala to zalamanie w gore. jak dasz mniejsza cewke to zacznie filtrowac wczesniej ale tez z mniejsza stromoscia.
    musialbym przyklady podac a obecnie nie mam SW na kompie :???:

0