Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZRK Aria MDS2412 - konserwacja i naprawa

26 Sty 2009 20:59 6795 33
  • Poziom 12  
    Witam. Mam problem z Arią. Podczas nagrywania poziom jest ustawiony wg zaleceń serwisowych, czyli na 0 db dochodzi tylko w najgłośniejszych momentach. Przy odtwarzaniu jednak dochodzi gdzieś do połowy tego... jakość odtwarzania jest bardzo dobra, docisk na taśmie jest, głowica jak nowa, listwy ZOL ZOP wyczyszczone a w samym magnetofonie nic nie grzebałem jeśli chodzi o ustawienia. Może tak ma być ?
  • AdexAdex
  • Poziom 15  
    Trochę się ździwiłem że jeszcze ktoś używa szpulowca,sam przez kilka lat byłem ich fanem i używałem Arie i ZK2407s-to było coś dobrych parę lat temu, a gdyby one jeszcze umiały mówic to naprawdę byłby co posłuchac.A wracając do tematu to chyba taśmy też mają już swoje lata tak jak i magnetofon.Pamiętam że kupując nawet nową taśmę nie zawsze nie były te same odczyty wskaźników, nie wiem czy nie ma jakiejś korekcj wskazań ale to już pytanie do znających się na rzeczy .Ja osobiście cieszyłbym się,że wogóle nagrywa bo nowych taśm to nie widziałem od lat ,chyba że można jeszcze gdzieś kupic.Jak mówią troche młodsi WIELKI SZACUN dla użytkownika Ari.

Dodano po 4 [minuty]:

Może przesterowac przy nagrywaniu ,ale nie za dużo .
  • Poziom 12  
    Możliwe z tymi taśmami, a i tak dźwięk jest super więc sie tym nie przejmuje.
    Dziwisz się że ja używam jeszcze szpulowca? To powiem Ci że mam 14 lat - i co ? Zamurowało ? Hehe... po prostu lubię stare sprzęty od tych dzisiejszych chińskich wieżyczek.

Dodano po 41 [sekundy]:

Co do przesterowania to nie ma wcale przesterów

Dodano po 10 [minuty]:

Podejrzewam także że mogły wyschnąć jakieś elektrolity - co o tym myślicie ?

Doszedłem do wniosku że to wina chyba taśm lub prądu zapisu, bo gdy odtwarzam taśmę ZRK demonstracyjną odtwarza ok, czyli wykluczam że za słabo jest ustawione odtwarzanie.
  • Specjalista AGD
    Może to być problem głowicy szczególnie jak słychać po nagraniu mniej wysokich tonów, z głowicami było różnie do tych mg czasami trzeba było wybrać ze 3 szt aby mieć 1 super .I nie wiem na pewno ale chyba był tam perek od ustawienia poziomu zapisu na pewno był od poziomu odczytu od wskaźników od prądu podkładu i od poziomu zapisu ale tego nie jestem pewny(nie mówię tu o potencjometrze poziomu zapisu )
  • Poziom 12  
    Głowica jest jak nowa.
  • Poziom 12  
    Sprawdź czy filc na tasiemce dociskającej jest w dobrym stanie i czy przypadkiem ktoś nie regulował pochylenia głowicy
  • Spec od sprzętu Unitra
    Miałem się doman nie wypowiadać wedle życzenia ale nie mogę się powstrzymać :D

Po pierwsze należy rozpoznać czy magnetofon ciszej nagrywa czy ciszej po prostu odtwarza. Sprawdź to na dobrze nagranej taśmie na innym magnetofonie i odtwórz na tej "Arii".
  • Poziom 12  
    Odtworzyłem taśme nagraną na mojej starej Arii (MS2411, którą sprzedałem "ogłuszony" kaseciakiem), i ta taśma była odtwarzana normalnie, czyli poziom wysterowania dochodził do 0db a czasem nawet to przekraczał. Wskaźniki są ok, więc podejrzewam że magnetofon po prostu za słabo nagrywa. Którymi PRkami sie to reguluje ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Schemat "Arii" jest na Elektrodzie. Jego analiza powinna dać Ci odpowiedź na to pytanie.

GM
  • Poziom 12  
    Ok, w wolnym czasie przeanalizuję schemat i dam odpowiedź.

Dodano po 36 [sekundy]:

Mam jeszcze jedno pytanie. Jaki powinien być prąd podkładu na głowicy uniwersalnej podczas nagrywania ?
  • AdexAdex
  • Spec od sprzętu Unitra
    Tam nie ma czym za bardzo tego podregulować.
    Prąd podkładu nie ma z tym nic wspólnego i jego wartości zwykłym miernikiem nie zmierzysz.
    Ja bym się upierał że jest to wina taśmy. Dlatego że dziwne by było uszkodzenie lub rozregulowanie obu kanałów naraz.

Dodano po 4 [minuty]:

I podstawa to CZYSTA głowica niby piszesz ze jest ale czy na pewno jest?
  • Poziom 12  
    Głowica lśni jak lustro... czyszcze ją spirytusem i jest bardzo czysta.

Zrobiłem pomiary napięcia podkładu na głowicy uniwersalnej i na obu ścieżkach wynosi 7,8 V. Czy to nie jest przypadkiem za mało ?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Pisałem Ci że miernikiem zwykłym nie zmierzysz tego. I że prąd podkładu nie ma nic wspólnego z tą niedogodnością. A Ty znów swoje.
  • Poziom 12  
    Magnetofon źle ZAPISUJE, dlatego podałem napięcia na głowicy przy zapisie, o co te teksty ?

Dodano po 59 [sekundy]:

DObra nie ważne. CO mam dokładnie zrobić żeby magnetofon normalnie nagrywał konkretnie - Co i czym ustawiać i jakie mają być tego napięcia ?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Pisałeś że nagrywa ciszej niż ustawiony poziom a nie źle!
    Napisałem że nie ma czym tego podregulować bo masz tylko regulację prądu podkładu (co nie wpływa na poziom głośności zapisu), regulacja charakterystyki odczytu oraz regulację wskaźników wysterowania.
    Pisałem też że nie mogło nic się rozregulować i uszkodzić w dwóch kanałach na raz więc po co i czym chcesz kręcić? Wymień taśmy!!!
  • Poziom 12  
    Taśmy mam ok bo na magnetofonie Aria MS2412 jeszcze 10 miesięcy temu go miałem i nagrywało sie dobrze. Co do odczytu to CHYBA możesz mieć racje, ale nie potrafie tego sprawdzić bo nie mam żadnej taśmy nagranej w stereo na sprawdzonym magnetofonie. Chyba będe musiał kogoś poprosić o nagranie takiej taśmy. A możliwe jest że jest uszkodzona głowica ?

Dodano po 2 [minuty]:

A jeśli napisałem że magnetofon nagrywa niżej niż ustawiony poziom to to nie jest źle ? Czepiasz sie marian...

Ale nie ważne. Chyba to jest wina głowicy, bo mam nowe taśmy orwo kupione na allegro i są ok.

Dodano po 1 [minuty]:

Możliwe też ze to bendą elektrolity... te stare elwy mogą już nie mieć tej pojemności co kiedyś.

Nie bardzo rozumiem po co zakłada się temat, pyta o sposób naprawy, otrzymuje go i....w dalszym ciągu nic się nie robi żeby chociaż sprawdzić trafność otrzymanej diagnozy. Jak widzę Kolega woli wymyślać coraz to inne przyczyny usterki i absurdalne metody naprawy, niż po prostu ustawić tor zapisu...a punkty lecą... Może więc o to chodzi?
    Proszę się poważnie zastanowić co przyczyni się do rozwiązania problemu z zapisem : dywagacje w stylu "a może to, a może tamto..." czy tez regulacja poziomu zapisu...a może jakieś obrzędy Voo -Doo...?

P.S. ORWO - jeśli chodzi o taśmy magnetofonowe szpulowe nigdy nie grzeszyło jakością...
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 12  
    Ok, to jeśli chce podregulować prąd zapisu to czym ? Pytam bo nikt mi na to nie odpowiedział, moderator czepia sie byle czego a ja dalej nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi co mam z tym zrobić! I mówie jeszcze raz i raz ostatni że magnetofon CISZEJ NAGRYWA a odtwarzanie jest ok!

Dodano po 22 [minuty]:

W magnetofonie obok PRków do regulacji prądu podkładu znalazłem jeszcze jeden PRek - nie wiem od czego on jest i jest on tylko jeden, więc może to ten od prądu zapisu ?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Niczym nie da się podregulować zapisu. Wymieniłem Ci wszystkie peerki co do czego służą. Elektrolity? W dwóch kanałach naraz te same?
    Raz piszesz że odtwarza dobrze a raz że nie masz dobrze nagranej taśmy więc sprawdzić nie możesz więc się zdecyduj...Stawiam na głowicę ale jednak bardziej taśmy. Co z zawartością tonów wysokich ok. są? Jak podregulujesz poziom że wchodzi ostro na czerwone pole to jest widoczne wyraźnie przy odczycie?
  • Poziom 12  
    No przy odtwarzaniu tego co zostało nagrane jakość jest super, tylko za nisko. Jeśli nagrywam coś tak że wchodzi na czerwone pole, a nawet skali już zaczyna brakować, to nie ma jeszcze przesterów (wtedy poziom ustawiony jest na 3). Co do elektrolitów to możesz mieć racje, że to troche dziwne, no i jeszcze tam są niebieskie Elwy (te lepsze)

Wracając do tego PRka. W serwisówce nic o nim nie znalazłem, wiem że 2 są do regulacji odczytu, 2 do regulacji wskaźników no i 2 do regulacji prądu podkładu.

Rozumiem że prąd podkładu odpowiada za jakość nagrania czyli np wysokie tony, a prąd zapisu za głośność nagrania?

Dość dziwne że prądu zapisu nie można niczym wyregulować :| w deckach typu M9108 można i nie raz to robiłem jak były rozregulowane lub dawałem nową głowice, które sie "nie zgrywała" i trzeba było podkręcić prąd zapisu...

Co do taśm to jeszcze niecały rok temu na MS2411 dobrze sie nagrywały. Dodam że przy nagrywaniu na tamtej Arii poziom odtwarzania był taki jak nagrywania, więc taśmy nagrane na niej są ok, i mogą służyć jako "tester"
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    DomanReal napisał:
    ...

Wracając do tego PRka. W serwisówce nic o nim nie znalazłem, wiem że 2 są do regulacji odczytu, 2 do regulacji wskaźników no i 2 do regulacji prądu podkładu.

Rozumiem że prąd podkładu odpowiada za jakość nagrania czyli np wysokie tony, a prąd zapisu za głośność nagrania?

Nie ma czegoś takiego jak "prąd zapisu".

Przy nagrywaniu sygnał z generatora prądu podkładu, jest doprowadzany do głowicy kasującej w celu wiadomym i w fazie z sygnałem zapisywanym, do głowicy uniwersalnej.
    Wartość prądu podkładu, mierzonego pośrednio jako spadek napięcia na rezystorze wpiętym pomiędzy jedno z wyprowadzeń głowicy uniwersalnej, a masę, wpływa na charakterystykę częstotliwościową toru nagrywania.
    Dla danego typu taśmy, prąd podkładu nie może być ani za mały, ani za duży. Jeśli będzie zbyt mały, wystąpi "obcięcie" niskich częstotliwości nagrywanego sygnału.
    Jeśli będzie zbyt duży, "obcięte" zostaną częstotliwości wysokie. O ustawianiu prawidłowej wartości prądu podkładu napisano np. tam https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1097691.html patrz wypowiedź Kolegi dj-MatyAS.

Przed ustawieniem wartości prądu podkładu, należy wyregulować tor odczytu przy pomocy taśmy wzorcowej tak, aby wskazania mierników wysterowania i wartość napięcia wyjściowego, były zgodne z wymaganymi dla danego typu magnetofonu.

Po prawidłowym ustawieniu prądu podkładu, reguluje się poziom wysterowania taśmy przy nagrywaniu - regulacja toru zapisu.

Nie mając taśmy wzorcowej, da się ustawić tor odczytu i zapisu, ale nastawy będą właściwe tylko dla jednego magnetofonu i jednego "ucha". Taśmy nagrane na tak ustawionym magnetofonie, na innym magnetofonie mogą wykazywać zbyt mały lub zbyt wysoki poziom sygnału.

GM
  • Poziom 12  
    Głowica ustawiona jest fabrycznie. Którymi PRkami ustawia się tor zapisu ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Dzięki za odpowiedź. Z tym szpulakiem jest coś nie tak ale teraz to naprawdę zgłupiałem. Założyłem na uszy słuchawki, włączyłem wzmacniacz i coś z komputera, nagrałem to na arie, następnie odsłuchałem i tradycyjnie wskaźniki o połowe niżej ale głośność dźwięku mniej więcej ta sama! Mówię mniej więcej bo ludzkie ucho może się mylić.
    Teraz to już naprawdę nie wiem, czy to wina zapisu, czy odczytu, czy wskaźników... pomocy.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Wskżniki regulowane są przy zapisie tak aby uzyskać dla 1kHz poziom zapisu 0 db(775 mV).Wskazania przy odczycie będą różne w zależności od egzemplaża głowicy.Pozim odczytu mierzy się na wyjściu wzmacnicza odczytu (można na gnieżdzie DIN).Nie ma korekcji i regulacji wskażników dla odczytu.Idealna głowica jest praktycznie nieosiągalna.
  • Poziom 12  
    Tym że magnetofon nagrywa ciszej sugerowałem się dlatego, że na mojej poprzedniej Arii wskaźniki pokazywały identyczny poziom przy nagrywaniu i odtwarzaniu. Myślę że to chyba tak musi być...

Dodano po 11 [minuty]:

Ja mam 2 nowe głowice takie jak są w mojej Arii (5 pasków)
  • Spec od sprzętu Unitra
    W starszych modelach szpulowców ZRK (np. M2405, M2403SD) można przynajmniej było regulować wskaźniki dla odczytu i osobno dla zapisu. "Aria" choć nowszy model niestety regulacje są ograniczone.
  • Poziom 12  
    Ograniczone mówisz. A jak bardzo ? Tak że można regulować tylko dla odczytu czy tylko dla zapisu ?
  • Spec od sprzętu Unitra
    No ustawia się go dla zapisu bo wtedy on spełnia głównie swoją rolę. Dla odczytu to raczej jest to tylko taki "bajer" wizualny.
  • Poziom 12  
    Faktycznie masz rację, bo przy odczycie go się nie używa.
    Mam jeszcze jedno pytanie, już wcześniej je zadałem ale nie doczekałem się odpowiedzi... :|
    Mianowicie obok PRków do regulacji Prądu Podkładu znalazłem jeden samotny PRek, do czego on służy ? Jest on troche nad tymi PRkami od PP.

Dzisiaj prawdopodobnie będę zmieniał sprężyny w mechanizmie bo stare są już rozciągnięte i na 9,5 cm/s przeciąga, a wiem że to wina sprężyny, to zrobie zdjęcie płtki i zaznaczę tego PRka.
    Pojawia się następne pytanie. Co zrobić żeby ten magnetofon tak głośno nie pracował na 19 cm/s - przecież to jest nienormalne żeby to tak głośno chodziło, jest to moja druga Aria która tak głośno chodzi, więc chyba to kolejna wpadka Kasprzaka... na pewno da się do choć troche wyciszyć, tylko jak ? W serwisówce nic nie ma, a pytam bo nie chce jeszcze pogorszyć. Ja trochę "wytłumiłem" to nanosząc spore ilości smaru na ośke skaczącego kółka i jest lekka poprawa. Kolejna sprawa która mnie od dłuższego czasu zastanawia, to na co jest ten orkągły krążek filcowy naklejony na skaczące kółko ?