Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gniazda USB na przodzie obudowy nie działają.

26 Jan 2009 21:01 14072 22
  • Level 11  
    Witam.

W moim PC są dwa gniazda usb z tyłu obudowy a dwa wyprowadzone na front obudowy (pomiędzy nimi są jeszcze dwa jacki: słuchawki i mic). Niestety te przednie przestały działać. Może uszkodzone wyjście na płycie głównej? Kabelka nie podejrzewam aczkolwiek sluch i mic tez nie łapią a sygnał idzie z innego miejsca płyty.
    Próbowałem dokupić w serwisie całą przednią płytkę z gniazdami ale takowych nie sprzedają tylko całe obudowy.
    Gdzie może być przyczyna?

Pozdr

Moderated By K!lleR:

Komputer frontowy. Temat poprawiłem.

[30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Proszę podać PEŁNĄ konfigurację komputera.
  • Level 11  
    Mam nadzieje, ze to wystarczy:

• Level 26  
    Podaj jeszcze jaki masz zasilacz (model i firma).
  • Level 11  
    Prawdopodobnie będzie to:
    POWERTEC EC350-NP

Dodano po 3 [minuty]:

Dodam, że jak kupowałem ten zestaw to oryginalnie był MUSTANG ATX KY-400W ale padł pod moją nieobecność i wezwany przez żonę serwisant wymienił na inny (j.w.)
  • Level 39  
    Czyli dodał oliwy do ognia. Mustang jak i Procomp to podzasilacze.
    Tutaj autor podaje czego się wystrzegać i ma rację.
    Lista badziewnych zasilaczy
    Proszę na czas testów podmienić zasilacz na coś markowego.
  • Level 11  
    Może nie należy polemizować z ekspertami, ale czy zasilacz może być przyczyną niedziałania tych gniazd? Przecież reszta kompa hula OK.
    Nie mam dostępu do innych zasilaczy, musiałbym kupić nowy.

Lista badziewnych zasilaczy - no niestety i mój tam jest :(
  • Admin of Computers group
    Jeśli (jak to nazwałeś) "Kabelka nie podejrzewam" to jedyną przyczyną może być zanik zasilania na tych portach .
    Przyczyną może być za słaby zasilacz (co już uprzednio stwierdzono jednoznacznie) lub też uszkodzone kondensatory na płycie gł. - Te z kolei mógł uszkodzić poprzedni zasilacz - Sprawdź więc stan kondensatorów na płycie gł , czy nie są spuchnięte lub wylane - a przednie gniazda USB zmierz miernikiem na skrajnych pinach czy jest tam napięcie 5V .
  • Moderator of Cars
    Typową przyczyną zaprzestania działania przednich portów
    USB jest zwarcie na nich lub wypadnięcie wtyczki z płyty głównej. Zdecydowanie częściej jednak wyłamuje się ten plastik w gnieździe USB i/lub odginają się styki robiąc zwarcie na masę, co owocuje przepaleniem bezpiecznika na zasilaniu tych porów na płycie głównej i/lub uszkodzeniem tych porów po stronie kontrolera USB. Niekiedy też te porty są zasilane na stałe z linii 5V SB, podczas gdy źródłem zasilania tylnych portów może być zarówno linia główna 5V jak i linia 5V SB (wybierane zworką/DIP-switchem), jednak w przypadku awarii linii 5V SB komputer nie dawałby się w cale włączyć.
    Nie można też wykluczyć ewentualności, że ktoś wyłączył dodatkowe porty w BIOS-Setupie, lub też same się wyłączyły, np. na skutek resetu ustawień BIOSu wynikającego z rozładowanej baterii podtrzymującej.
  • Level 11  
    A więc tak: kondensatory i inne elementy na płycie wyglądają na nieuszkodzone. Zmierzyłem gniazda USB z tyłu i z przodu. Z tyłu faktycznie na skrajnych pinach jest ponad 5V, na przednich brak, a dodatkowo w lewym przednim gnieździe napięcie jest na dwóch środkowych pinach (ponad 5V), w microfonowym ponad 3V a w słuchawkowym rośnie od ok.3 do 6V. W BIOSie ręcznie nic nie było zmieniane.
  • Level 2  
    jeyfk wrote:
    A więc tak: kondensatory i inne elementy na płycie wyglądają na nieuszkodzone. Zmierzyłem gniazda USB z tyłu i z przodu. Z tyłu faktycznie na skrajnych pinach jest ponad 5V, na przednich brak, a dodatkowo w lewym przednim gnieździe napięcie jest na dwóch środkowych pinach (ponad 5V), w microfonowym ponad 3V a w słuchawkowym rośnie od ok.3 do 6V. W BIOSie ręcznie nic nie było zmieniane.

Zobacz jeszcze napięcie na płycie głównej po odłączeniu od niej kabelków, które idą do portów usb na front panelu i będzie wiadomo czy kabelki lipne, czy porty w obudowie, czy spalone porty na płycie
  • Level 26  
    jeyfk wrote:
    Wymieni zasilacz puki masz jeszcze po co wymieniać...
  • Level 17  
    Witam !
    Szanowni, uprzejmie proszę nie strzelać z "pustaków".
    Ten problem występuje coraz częściej i nie ma nic wspólnego z zasilaczem, tylko ze złączami USB na obudowie.
    Sprawa pierwsza to to, że liczy się jakość kabli połączeniowych oraz jakość gniazda USB. a także jakość złącza USB w odbiorniku.
    Proszę podać dokładnie o jakie urządzenia ze złączem USB chodzi, a postaram się pomóc.
    pozdrawiam
    Wojtek
  • Level 12  
    Ja również proponuję wymienić zasilacz na coś solidnego i pewnego, bo najprawdopodobniej to jest właśnie przyczyną.
  • Level 11  
    Robi się ciekawiej...
    Wypiąłem kabelek łączący gniazda z płytą i ...

... stracił się dźwięk na tylnim gnieździe słuchawkowym. Kabelek przemierzyłem i przejście między końcówkami jest.
    Wpiąłem z powrotem i dalej brak audio. Przecież to połączenie idzie w inne miejsce (?). Co się k dzieje?
    Nie wierzę, że wszystkiemu może być winny zasilacz. Fakt faktem gniazda przestały działać (właśnie się dzisiaj dowiedziałem) gdy padł poprzedni zasilacz.
    Ale co teraz z tym audio?
  • Helpful post
    Moderator of Cars
    Źle włożyłeś wtyczki... ot co, jeśli front audio panel nie jest podłączony muszą być w tym gnieździe 2 zworki, jeśli jest podłączony prawidłowo, w momencie włożenia wtyczki do przedniego złącza audio, tylne jest odłączane.
  • Level 11  
    Tylko do frontowego gniazda słuchawkowego nic nie jest podpięte bo jak wyżej pisałem nic na nim nie działa (cały frontowy panel z gniazdami USB prawdopodobnie padł gdy wysiadł poprzedni zasilacz). Na tylnim są podłączone głośniki i one grały. W momencie odłączenia wtyczki z płyty gł. (zdj1)[mierzyłem kabel] przestały grać, po wpięciu z powrotem dalej cisza (?!)
  • Moderator of Cars
    Czyli źle go wpiąłeś... on nie mógł paść, bo sam panel to tylko przewody i gniazdka, tam nie ma żadnej elektroniki. Jeśli coś Ci padło to płyta.
  • Level 37  
    Mozesz podac typ plyty glownej bo jezeli zdjecia sa z twojego PC to cos mi sie wydaje ze kabelki sa popodlaczane nie tam gdzie trzeba/nie tak jak trzeba i stad dziwne zachowanie panelu. Trzeba by sprawdzic w instrukcji do plyty.
    Jezeli na przednim panelu tym na obudowie sa tylko gniazda [nie ma elektroniki] to nie mogl on pasc do awari zasilacza a jedynie od uszkodzen mechanicznych [takich jak wczesniej podpowiedzieli koledzy].
  • Level 11  
    Płyta MSI MS-6701 Medion (niestety nic specjalnego jak już wyczytałem).

Pomijając (chwilowo) problem frontowego panelu: czy wyjecie wtyczki ze zdj1 (z płyty głównej, prowadzącej do frontowego panelu) powoduje odcięcie audio z gniazd tylnich?, bo to sie u mnie stało. Czemu się stracił dźwięk na tyle? Wtyczki wpiąłem tak jak były poprzednio (po to też fotki robiłem, gdy jeszcze głośniki na tylnim gnieździe grały).
  • Helpful post
    Level 37  
    Co do niedzialajacych wyjsc na tylnym panelu to przy braku wtyczki w gniezdzie front panel audio i nie pozwieraniu zworkami okreslonych pinow jest to normalne - poprostu tak jest zrealizowane wylaczanie tylnego wyjscia po podlaczeniu sluchawek.

Co do reszty - mialam racje - totalnie niestandardowy rozklad wyprowadzen i trzeba kabelki podlaczyc wedlug instrukcji: http://217.110.237.67/Manuals/Medion%20MD5000.pdf
    Ciebie interesuje rysunek na stronie 2-20 [audio] i 2-21 [USB], musisz posprawdzac oznaczenia przewodow na kostkach ewentualnie przemierzyc co gdzie idzie i odpowiednio popodlaczac piny. Powodzenia.
  • Level 11  
    A więc jesteśmy w domu :)

Bardzo pomógł link do instrukcji zamieszczony przez "Alanę". A w niej to o czym pisał "tzok": jeśli chcesz aby sygnał audio nie przechodził na frontowe gniazdo, użyj zworek między pinami 1 i 2 oraz 3 i 4 wtedy sygnał będzie tylko na tylnym; w przeciwnym razie wyjście audio na tylnym panelu nie będzie funkcjonowało. Wtyczka była źle wpięta i nie było tych mostków dlatego po wypięciu nie działały głośniki.

Jeśli chodzi o gniazda USB. Zmierzyłem napięcie na płycie i jest 5V. Wpiąłem kabelek, na jego końcu też 5V. Została płytka z gniazdami. Przyjrzałem się bliżej i odkryłem spaloną ścieżkę od masy (poprzedni zasilacz zapewne).

Zrobiłem mostek i wszystko śmiga :)

Dziękuję wszystkim za pomoc !