Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena 5/8 na pasmo 2 metry prosze o pomoc

jonatan1 28 Jan 2009 23:24 26891 40
Relpol
  • #31
    kondensator
    Level 36  
    jonatan1 wrote:
    A prosze mi powiedziec co by bylo lepsze GP 1/4 czy dipol?? bo na dniach bede wystawial antene na dach i chce juz cos konkretnego dac i czy 30m kabla rg58 bedzie przeszkadzala w odbiorze???? przepraszam ze tak marudze;-))) ps. jestem dysklektykiem;-(

    1. Antena (prawie) dookólna z polaryzacją V, bezpieczna, zwarta dla DC, o dużej szerokości pasma: dipol pętlowy półfalowy na wysokim mocnym metalowym uziemionym maszcie. Ma kąt promieniowania 0 (zero) stopni od podłoża (w przeciwieństwie do anten niesymetrycznych 1/4fali ok. 45 stopni, 5/8fali ok. 12 stopni) POD WARUNKIEM umieszczenia wysoko od podłoża (przy za niskim maszcie pogorszy się charakterystyka i SWR). Tu masz przykłady:
    http://www.trival-antennas-masts.com/ad-39-2-eng.php
    http://www.trival-antennas-masts.com/datoteke/ad-39-2-eng.pdf.
    http://www.kathrein-scala.com/catalog/CDV-150.pdf
    Do odbioru jest to antena niekrytyczna w wykonaniu, przy odległości ok. 1/3fali od masztu można ustawić Z ok. 75ohm, przy 1/4 od masztu Z ok. 50 ohm (patrz "Poradnik Ultrakrótkofalowca").
    Później możesz zrobić sobie podobne anteny na inne pasma (np. 400...470MHz, 108...136MHz, a może też do odbioru radiofonii 87.5...108MHz) i zdalnie przełączać anteny "do skanera" przekaźnikiem w.cz. (mogą być na jednym maszcie ale wyższym i odpowiednio umieszczone). Aby podłączyć symetryczną antenę jaka jest dipol petlowy do niesymetrycznego przewody o 4 razy mniejszej impedancji potrzebny jest symetryzator 1:4. Można użyć symetryzator ferrytowy dla zakresów VHF. Odległością od masztu zmienia się trochę dopasowanie i "dookólność" ale są to małe zmiany. Przy użyciu symetryzatora pętlowego (dobór to oddzielna sprawa) trzeba uziemić także ekran przewodu koncentrycznego (w ferrytowym jest zwarty dla DC przez jego uzwojenia). Przy cienkich elementach pasmo pracy będzie węższe. Możesz użyć elementów grubszych niż opisane i szerokość pasma pracy anteny jeszcze trochę wzrośnie (ale długość trzeba trochę zmniejszyć - patrz "smukłość"). Problemy z zaginaniem łuków można rozwiązać na różne sposoby, zamiast zaginań mogą być cybanty, spawanie).
    2. Przy podłączeniu 30m "sznurka-58" dużo nie usłyszysz, a po pewnym czasie coraz mniej stacji, a coraz więcej zakłóceń z budynku (tłumienie rośnie, ekranowanie spada). Postaraj się o lepszy przewód o małym tłumieniu i dobrym ekranowaniu (dwie warstwy Cu), który przy okazji nadaje się na dwór (opona czarny PE), nie musi być 50 ohm (RLA10, H500), może być 75ohm (np. H125CuPE, PRG7CuPE, PRG11CuPE).
    3. Poczytaj, co pisałem o instalacjach antenowych, ich bezpieczeństwie, trwałości (nie tylko na Elektrodzie). M.in:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic903342.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic650925.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic790447.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic661235.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic919632.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic834119.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1157813.html
    http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=2951 (linki gł. na Elektrodę)
    http://new.radiopolska.pl/forum/index.php?showtopic=12114&hl=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3405628#3405628
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic805259.html
    (to tylko niektóre)
    Poczytaj "Poradnik Ultrakrótkofalowca" (e-book) - są tam rozdziały o propagacji antenach, zasadach montażu UKF, ekranowaniu).
    4. Dysleksja to nie patent na bezkarność. Opcje "Pisownia", automatyczne podkreślanie błędów do poprawienia przy pisaniu odpowiedzi - po coś to jest. Mnie się przydaje, to i Tobie powinno.
    5. Powodzenia.
  • Relpol
  • Helpful post
    #32
    Driver-
    Level 38  
    Szerokość pasma dla Twojej anteny to będzie ~4MHz przy SWR 1,5:1 i ~9MHz przy SWR 2:1 więc pasmo lotnicze będzie słychać słabiej. Jeśli chodzi o pasmo lotnicze to w temacie Skaner na na pasmo lotnicze 118-136 MHz jest specjalnie na to pasmo przezemnie zaprojektowana szerokopasmowa antena GP 118-136 MHz.

    Wymiary po przeliczeniu.
    Wibrator - 1265 mm Φ8 mm mierząc od miejsca podłączenia cewki.
    Przeciwwagi - 510 mm Φ8mm, mierząc od osi pionowej wibratora.
    Kąt wibrator - przeciwwagi 90°

    Cewka - 3 zw Cu Φ1,5mm, śr wewn. - 22mm, dł - 13mm mierząc do środka przewodu, L=0,212µH


    Musisz wykonać nowy izolator, aby zmieścić w nim cewkę. Na rysunku masz jak mniej więcej mogło by to wyglądać. Ważne żeby cewka miała dokładnie wymiary jak podane, zmiana jej długości ma wpływ na SWR. Staraj się też aby odległość podstawy anteny od wibratora była w granicach długości cewki więc musisz bardzo precyzyjnie przeliczyć wymiary izolatora. Jeśli wszystko dokładnie wykonasz antena SWR anteny nie powinien przekroczyć 1,2:1.
  • Relpol
  • #33
    jonatan1
    Level 10  
    Dziękuję bardzo, teraz się zastanawiam z czego zrobić ten izolator nowy, macie jakiś patent bo ten co mam to do niego cewka się nie zmieści. ;-(((


    Poprawiłem. [SP5ANJ]
  • #34
    rysta
    Level 21  
    jonatan1 > 28.01 zapodałem post którego nikt nie zauważył z prostą do bólu anteną "j" nie wymagającą przeciwwag, cewek i ekstrakonstrukcji wsporczych. Do wykonania niezbędna jest piłka do metalu, wiertarka i miarka dwumetrowa. Pomyśl...
    Pozdr. sp9fys
  • #35
    jonatan1
    Level 10  
    Tylko ja już zrobiłem antene widać na zdjęciach tylko chciałem ją przerobić tak jak podał Driver. ;-)
  • #36
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    jonatan1 wrote:
    Tylko ja już zrobiłem antene widać na zdjęciach tylko chciałem ją przerobić tak jak podał Driver. ;-)

    Podstawowe pytanie. Czy ta śruba pionowa z gwintem jest Odizolowana od płaszczyzny poziomej tzn. kątownika z przeciwwagami. ???


    Pozdrawiam.
  • #37
    jonatan1
    Level 10  
    Tak jest odizolowana.
  • #38
    kondensator
    Level 36  
    ->Jonatan1
    Jak chcesz koniecznie antenę GP 5/8fali z odizolowanym promiennikiem od masy, to przynajmniej połącz go przez rezystor miniaturowy 5...50kohm - odprowadzenie ładunków elektrostatycznych - mniej zakłóceń i choć trochę zabezpiecza odbiornik przed uszkodzeniem. Ważne jest dobre połączenie z masztem i masztu i instalacja odgromową / masą budynku.
    W antenie GP 5/8fali długość przeciwwag nie jest krytyczna - mogą być dłuższe niż 1/4fali (tak jak w podobnej antenie zainstalowanej w samochodzie).
    Najlepiej jeśli zrobisz promiennik o regulowanej długości.
    W antenie J 5/8fali (i J 1/2fali) sposób mocowania obu elementów powinien umożliwiać zmianę ich długości - metoda z wyginaniem "bocznika" pod kątem 90stopni 2 razy tuż obok siebie jest ładna... na rysunku. Miejsce to musi zapewnić bardzo dobry kontakt elektryczny, także w złych warunkach atmosferycznych i po pewnym czasie. Może to być kawałek prostokątnego kształtownika z otworami (np. 8 i 25mm) rozcięty z obu brzegów i ściśnięty śrubami, lub "łupki" z dwóch wyprofilowanych kawałków blachy dobrze skręcone śrubami. Następnym problemem jest podłączenie ekranu i żyły - jeżeli antena aluminiowa to potrzebne są podkładki Cu-Al. Miejsca te jak i koniec kabla koncentrycznego należy zabezpieczyć przed wilgocią np. nakapać parafiną (małe straty na w.cz., można w razie potrzeby usunąć).

    Anteny 5/8fali czy GP czy J będą miały szerokość pasma pracy kilka MHz w zakresie ok. 160MHz. Dlatego świadomie pokazałem Ci opis anteny innej niż GP 5/8fali gdyż chciałeś antenę o dużej szerokości pasma pracy (ok. 30MHz w paśmie ok. 160MHz) - do skanera, nie dysponujesz sprzętem pomiarowym i możesz ją wykonać nawet ze złomu antenowego (trzeba odwiedzić trochę dachów, wskazówki były podane).
    - - - -
    Poprawiłem własny błąd: szerokość pasma pracy dipola pętlowego może wynosić ok. 30MHz w paśmie 160MHz. "Kilkadziesiąt MHz" szerokości pasma jest możliwe w zakresie w dipolu pętlowym ale na UHF np. 400...470MHz
  • #39
    Driver-
    Level 38  
    Masz jeszcze możliwość wykonania sprzężenia kabla z anteną jak w antenie "Big Star" Klik. Jest zwarta dla prądu stałego przez linie λ/4. Od podstawy do wibratora dajesz odcinek przewodu płaskownik 2mm na 14mm o długości λ/4 (490 mm). Robisz z niego pętle coś w rodzaju cewki 1 zwojowej. Do tego przewodu doprowadzasz podłączasz żyłę środkową kabla, a ekran łączysz z podstawą. Niestety nie pamiętam miejsca podłączenia kabla tj. w jakiej odległości od podstawy jest punkt podłączenia. Przez zmianę położenia punktu podłączenia zmienia się stopień transformacji i tym samym dopasowanie. Antena "Big Star" jest co prawda 3x5/8λ lecz dla jednego elementu można z powodzeniem zastosować taką transformację. Dzięki temu będziesz musiał przerabiać izolatora, wykonasz nową podstawę z otworem na gniazdo dokładnie pod linią λ/4. Linia jest pokazana na rysunku Nr3 po prawej stronie opisana jako "Indukt..."
  • #40
    jonatan1
    Level 10  
    Antena gotowa:-)))
    I powiem jestem pod wrażeniem postawiłem ja na krzesłach i wcześniej nie mogłem odebrać PKP a tu niespodzianka słychać:-)))

    Z tego izolatora nie jestem zbytnio zadowolony, ale nic innego nie mogłem wymyślić

    Teraz śnieg spadł, ale docelowo idzie na dach;-)))

    Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc:-))))

    Temat zamykam. Regulamin pkt. 10.2 . [SP5ANJ]
  • #41
    pietach
    Level 22  
    No to gratulacje !!
    Tak trzymać....może za jakis czas pokusisz się wykonać coś w rodzaju BigStar-a ( 3x 5/8 ) to wtedy napewno usłyszysz jeszcze więcej.
    A tak pozatym to zachęcam do zdania łatwego egzaminu i uzyskania pozwolenia radiowego, wtedy z takiej anteny będziesz mógł rozmawiać w paśmie 145MHz z wieloma sympatycznymi ludźmi z bliższej oraz dalszej okolicy.
    Pozdrawiam
    Robert SQ3ODO