Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena 5/8 na pasmo 2 metry prosze o pomoc

26 Sty 2009 22:05 22778 40
  • Poziom 9  
    Witam
    potrzebuje schemacik na antene 5/8 Gp na pasmo 2 metry
    w sumie mam zrobiona antene tylko nie wiem czy ona jest dobra wymiary to takie wysokosc 140cm i 4 przeciwagi po 70cm 90° i moje pytanko jest takie jak mam rurki przyciac zeby bylo ok bo wiem ze sa zadlugie;-) tylko zrobilem zapas .
    przepraszam za jakosc fotki ( z komorki)

Interesuje mnie tylko odbior !!!

dziekuje i pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A skad mamy wiedzieć jaka jest indukcyjnosć cewki dopasowywującej? Podłącz reflektometr i zestrój antenę.
    Michał
  • Poziom 9  
    Nie mam cewki przy niej i tez nie mam reflektometru, poprostu chce ja podlaczyc do skanera.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

To znaczy , że to nie jest antena 5 / 8 λ tylko zwykły GP.

Przytnij wszystkie przeciwwagi i promiennik wg wzoru na antenę ¼GP.

300 / 145 / 4 * 0,96 = długość w metrach. (wynik 0,496m czyli 49,6cm)
    gdzie:
    300 = szybkość rozchodzenia się światła
    145 = częstotliwość w MHz (dla pasma 2 metrowego to środek 145MHz)
    4 = to ¼λ
    0,96 = współczynnik skrócenia dla GP.

Bez strojenia wyjdzie na pewno prawidłowo jako 1/4 fali czyli popularna ¼GP.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    A jak wykonac antene 5/8 ??? bo chcial bym cos lepszego niz 1/4
    Proponuję zacznij od ¼GP.

Temat 5/8 λ to temat trudny lecz są w necie wszystkie obliczenia ( w szczególności cewka [indukcyjność] u podstawy promiennika).

Bez obrazy.
    Nie mając żadnego przyrządu jak reflektometr i trochę wolnej przestrzeni , możesz sobie nie poradzić z wystrojeniem takiej anteny.

Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie anteny 5/8λ typu "J". Korzystałem z takiej anteny, a parę dobrych lat temu zaprojektowałem i samodzielnie wykonałem antenę "J" 3x5/8. Dodatkowo jest jedną z bezpieczniejszych anten , ponieważ żyła środkowa kabla, dla pradu stałego, jest zwarta z oplotem kabla. Uziemienie samej anteny i masztu też nie stanowi problemu. Przykłady anten wydłużonych 5/8λ masz w Poradniku UKF na stronie 904. Na dalszych stronach jest opisana m/innymi antena "J". Przy zastosowaniu tylko do odbioru nie musisz ich dokładnie zestrajać, wystarczy że zachowasz podane wymiary. Możesz też na tej podstawie zmodyfikować swoją antenę.
    Driver- tyś Wielki a ja chodzący sklerotyk.

Antena typu J oczywiście również wskazana i działająca prawie zawsze (przy zastosowaniu się do podanych wymiarów) , jak najbardziej polecana.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Ja sie sugerowalem ta antena i taka chcialem zrobic
    http://www.allegro.pl/item535598678_masen_antena_gp_150_137_173_mhz_nizsza_cena.html

i myslalem ze to jest kwestia uciecia rurek na dokladny wymiar i dla tego zostawilem zapas.

Zgodnie z regulaminem pkt. 10.11 link do aukcji zablokowałem. [SP5ANJ]
    Wypis z regulaminu :
    10.11 zamieszczanie odsyłaczy do materiałów o charakterze krótkotrwałym, których aktualność po określonym czasie wygasa, takich jak wszelkie linki do aukcji, ofert promocyjnych, wyprzedaży i itp.
  • Poziom 19  
    Pytałeś jak zrobić antenę 5/8λ, proszę bardzo.

Z Poradnika Ultrakrótkofalowca Bieńkowskiego
  • Poziom 9  
    tpl napisał:
    Pytałeś jak zrobić antenę 5/8λ, proszę bardzo.

Z Poradnika Ultrakrótkofalowca Bieńkowskiego

To w takim razie jakie sa wymiary antenki
  • Poziom 40  
    Jako LAMBDA podstaw sobie do wzorków 2m i wyniki otrzymasz w metrach. Indukcyjność cewki (potrzebna do obliczenia jej parametrów mechanicznych) obliczysz ze wzoru na reaktancję.
  • Poziom 27  
    Jeśli antena ma być podłączona do skanera, to niezbyt celowe jest budowanie anteny 5/8λ, ze względu na jej niewielką szerokopasmowość.

GP1/4 lub dipol 1/2 najlepiej spisuje się w roli anteny do skanera, czyli takiej która w miare jednakowo będzie pracowała w całym zakresie VHF.
  • Poziom 9  
    Potrzebuje konkretna antene do odbioru. Na disconta mnie nie stac wiec chce sam zrobic antene;-)
  • Poziom 22  
    Cytat:
    Na disconta mnie nie stac wiec chce sam zrobic antene;-)

A co powiesz na 45-55zł ?
    Na allegro są czasami teleskopowe anteny na gniazdo BNC.
    Ja kupiłem taki teleskop za 45zł plus wysyłka.
    -5/8 fali
    -długośc około 120cm
    -zakres 136-174Mhz
    Przy ręczniaku Alan CT180 w paśmie 2m sprawuje sie wysmienicie - z odległości około 20km siedząc w domu otwieram przemiennik uzywająć 350mW mocy.
  • Poziom 9  
    tez fajna sprawa tylko ja chce antenka na dach wystawic.
    jonatan1 napisał:
    Potrzebuje konkretna antene do odbioru. Na disconta mnie nie stac wiec chce sam zrobic antene

To tylko dipol 2x¼λ albo ¼GP.

Koledzy pomogli już tyle , że tylko przeliczać na kalkulatorach i robić. :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    A prosze mi powiedziec co by bylo lepsze GP 1/4 czy dipol?? bo na dniach bede wystawial antene na dach i chce juz cos konkretnego dac i czy 30m kabla rg58 bedzie przeszkadzala w odbiorze????

przepraszam ze tak marudze;-)))

ps. jestem dysklektykiem;-(

Zgodnie z punktem 10.9 i 15 regulaminu, proszę, przed napisaniem kolejnego postu, poprawić ten post, oraz wszystkie poprzednie.
    Użyj przycisku Antena 5/8 na pasmo 2 metry prosze o pomoc przed wysłaniem postu.
    Nie chciał bym usuwać całego tematu do kosza.
    Nie kasować wpisu!/c2h5oh/.

"dysleksja - terminem stosowanym także w węższym znaczeniu, do specyficznych trudności w czytaniu."
    Ty natomiast nie stosujesz znaków diakrytycznych. To nie ma wiele wspólnego z dysleksją... :)
    Proszę poprawić posty stosując przycisk "Pisownia".
  • Poziom 22  
    Kabel RG58 i to jeszcze 30metrów nie nadaje się za bardzo do VHF - przy nadawaniu są duże straty i do anteny dochodzi tylko część mocy.
    Przy odbiorze raczej też sygnał od anteny do odbiornika dotrze osłabiony.
    Jak niskim kosztem to już lepszym wyborem będzie H155.
    Ja bym proponował na początek zrobić dipol i zawiesić go pionowo (dookólny).
    jonatan1 napisał:
    A prosze mi powiedziec co by bylo lepsze GP 1/4 czy dipol??

W samej prostocie wykonania to dipol. ja jednak wybrałbym troszeczkę trudniejszy do wykonania ¼GP.
    Cytat:
    czy 30m kabla rg58 bedzie przeszkadzala w odbiorze

Nie tylko w odbiorze ale również przy nadawaniu. Tak jak pietach napisał.
    Osobiście wybrałbym kabel koncentryczny RG-213 a docelowo instalowałbym kabel z serii H-1000 lub H-500.

Cytat:
    ps. jestem dysklektykiem

Tutaj trudno Ci pomóc. Podstawą na elektrodzie jest regulamin a w jego punkcie 15 jest ustanowione , co następuje :
    15. Wszyscy polscy użytkownicy forum podlegają tej samej ocenie w zakresie: poprawnej pisowni, ortografii i sposobu logicznego formułowania myśli. Nie jest stosowana żadna taryfa ulgowa dla użytkowników z różnymi dysfunkcjami w tym zakresie.

W tym przypadku proponuję dostosować sie do regulaminu pkt. 15 .
    A po napisaniu wpisu użyć klawisz pisownia i poprawić go (ten wpis) po kilku-krotnym przeczytaniu ze zrozumieniem i za każdym razem sprawdzając pisownię.
    Musi pomóc w wyłapaniu nieprawidłowości w tekście.

Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Jeśli nawiązując do pierwszego posta, sadze że masz już zrobioną tą antenę ze zdjęcia.
    Poprzycinaj elementy na długość 49cm, przeciwwagi zegnij w dół pod katem 45* i antenka gotowa.
    Ja z takiej podobnej samoróbki GP1/4 (gniazdo antenowe UC1, prromiennik i przykręcone 4 przeciwwagi) miałem zasięg nadawania i odbioru około 50-70km.
    Antena była umieszczona około 20m nad ziemią, 30 metrów kabla H155 i radio ręczne z mocą 5W (do anteny dochodziło pewnie coś w okolicach 1.5W - no może 2W max)

Moderowany przez c2h5oh:

Daj już spokój z pisaniem o nadawaniu. Przeczytaj dokładnie o co chodzi autorowi tematu. Pisał przecież, że: "...Interesuje mnie tylko odbior !!!..."

• Poziom 9  
    a jest GP-ek 1/2 λ? wole sie upewnić zanim skrócę rurki aluminiowe na 1/4λ
  • Poziom 9  
    Mam prośbę może mi ktoś to obliczyć jakie powinien być wymiar na antenę 1/2? bo ja zbytnio tego nie kumam;-(
  • Poziom 22  
    Zerknij tutaj:
    http://www.ua3tjc.narod.ru/articlespages/article1.7.htm
    po polsku to mniej więcej tak:
    Długość promiennika : L1 + L2 (L2-stroik do dokładnego strojenia)
    Możesz to zsumować i uciąć 1260mm.
    Skoro nie masz SWR miarki i tylko do słuchania to można podarować sobie możliwość dokładnego strojenia.
    Długość przeciwwag : L3 - 515mm
    Cewka: 3zwoje drutu 1.5mm, średnica cewki 22mm , skok miedzyzwojami - 5mm

Poprawiłem. [SP5ANJ]
  • Poziom 21  
    W załaczniku skan opisu anteny 5/8λ wg SP6LB.
    Materiał pochodzi z książki R.Gawlik, Z Jaworski, S.Klich "Anteny KF, UKF i CB" wyd. DZG sc W-wa 1996

Dodano po 1 [minuty]:

Obrazek jest zeskanowany w rozdzielczości 600dpi. Żeby było wszystko dobrze widać, powiększ go 200%
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Jutro przerobie swoja antene tak jak podał Pietach dam cewkę i obetne promiennik i przeciw wagi. A czy ona szeroko chodzi ?

Regulamin, punkt 6 i 15. Po raz ostatni proszę o poprawienie postów. /c2h5oh/
  • Poziom 38  
    Wymiary dla anteny i cewka jakie podał pietach ze strony w linku powyżej są mniej więcej dobre dla rurek o średnicy Φ16mm-wibrator i Φ4mm-przeciwwagi. Jeśli Twoje rurki będą miały inną średnicę to antena się rozjedzie, a raz przyciętej rurki już nie się nie da wydłuć i bedziesz musiał robić od nowa. Podaj średnicę rurek zanim przytniesz je na podany wymiar. Podaj też wysokość na jakiej będzie zamontowana antena. Wtedy wyliczę Ci dokładnie wymiary anteny i dobiorę indukcyjność cewki. Podam Ci wymiary wszystkiego.
  • Poziom 9  
    Rurki maja 8mm. antena będzie na bloku trzy piętrowym na maszcie 4 metrowym. od którego momentu się mierzy rurkę od tego co wystaje za blachę czy od samego początku rurki. (miejsce na cewke mam)
    Chciałbym słuchać cale pasmo 2 metry no i cos lotniczego na tej antenie, czyli taka uniwersalna;-)