Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop - jak rozebrać, wyczyścić, jak modyfikować.

Mery84 27 Sty 2009 00:40 86451 2
  • #1 27 Sty 2009 00:40
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sprawa niby prozaiczna jednak dla wielu wydaje się ona skomplikowaną.
    Na przykładzie mojego laptopa pokażę jak po kolei, bezpiecznie rozebrać laptopa, omówię co jest czym jak się to wyjmuje i wkłada.
    Wyjaśnię co jest gdzie, jak wyczyścić układ chłodzenia gdy laptop zaczyna się przegrzewać.
    Na wstępie musisz pamiętać każdy producent ma swój własny projekt obudowy. Niemal każdy model może mieć inną obudowę. Wskazuję istotne szczegóły i naprowadzam ale pamiętaj musisz mieć na uwadze, że u Ciebie może być nieco inaczej. Szczególnie tyczy się to otwarcia obudowy.
    Pacjent to Packard Bell EasyNote MH35-U-073NL.
    Intel Dual Core T2370 1,73GHz 1MB cache FSB 533MHz, płyta na układzie SiS 672, ze zintegrowanym układem graficznym Mirage3+, 3GB DDR2 667MHz CL5 w modułach 1+2GB MicronTech, Dysk Seagate Momentus 160GB SATA 5400RPM, DVDRW Matshita (Panasonic), matryca 15.4" Diamond view, klawiatura 104klawisze, bateria 4800mAh.

Otwieramy obudowę.
    Przedstawiam plecy mojego laptopa.
    W czerwone kółeczka zaznaczyłem gdzie w moim sprzęcie znajdują się śrubki. Nie jest wielkim wysiłkiem znaleźć je u siebie. Zwracam uwagę, że np. 1 lub więcej może być ukryta np. pod nalepką czy zaplombowana. Jeśli gdzieś obudowa będzie uparcie trzymać to spróbuj wyczuć palcami czy pod naklejką nie ma dołka sugerującego, że może tam być śrubka.
    Wyjmij baterię.
    Pod baterią również możęsz znaleźć śrubki:
    U mnie były dwie i dodatkowo obudowa pod baterią trzymała na zatrzaski.
    Kolejny etap to śrubki trzymające zawiasy matrycy:
    Laptop - jak rozebrać, wyczyścić, jak modyfikować. Laptop - jak rozebrać, wyczyścić, jak modyfikować.

To wszystkie śrubki jakie trzymały obudowę w moim przypadku. Jak sugerowałem wcześniej każdy model jest inny i może mieć mniej lub więcej śrubek.
    Jeśli odkręciłeś wszystkie to możesz powoli próbować otworzyć obudowę. Nie trzeba do tego ciężkiego sprzętu.
    Delikatnie palcami podważaj krawędzie. Zwróć uwagę, że musisz delikatnie nagiąć obudowę bo jest ona przytrzymywana przez gniazda np. USB czy Audio.
    Jeśli obudowa ustąpi - cierpliwie z tym w twoim modelu mogą być np. zatrzaski dodatkowo trzymające całość - to nie szarp jej.
    Prawdopodobnie jest ona przypięta do płyty głównej przewodami:
    Laptop - jak rozebrać, wyczyścić, jak modyfikować. Laptop - jak rozebrać, wyczyścić, jak modyfikować.
    U mnie jest tylko ten jeden - od gniazda ładowarki. U Ciebie może być więcej! Ostrożnie zatem i nie szarp na siłę.
    Jeśli wszystko robisz ostrożnie to powinieneś po chwili mieć zdjętą obudowę.
    Ujrzysz płytę główną:
    Jeśli masz potrzebę wypiąć matrycę to zwróć uwagę, gdzie jest ona podłączona do płyty głównej.
    Jak zaznaczyłem na zdjęciu kolorem czerwonym podłączona jest kostka, czarnym natomiast jest przykręcona śrubka z przewodem masy.
    Jeśli masz potrzebę np. dla celów naprawy matrycy lub jest to konieczne do swobodnego dostępu do sprzętu to odłącz je.
    Matryca wypięta. W zależności od konstrukcji obudowy wkręty matrycy są równocześnie śrubkami mocującymi obudowy lub matryca jest skręcana osobno do korpusu. Jak wspominałem wcześniej wszystko zależy od modelu.
    U mnie rozkręcenie spodu obudowy, oraz wskazanych wkrętów zawiasów to wszystko co było potrzebne. Po odłączeniu przewodów od płyty matryca była wolna ;).
    Skoro jesteśmy już przy demontażu matrycy to potrzebującym wskazuję zawiasy:
    Zdarza się, że zawiasy nie trzymają dobrze i matryca staje się luźna i opada. Zależnie od typu oraz budowy zawiasów można je dokręcić i tym samym wzmocnić. Zaznaczyłem w moim przypadku nakrętkę u was może być np. wkręt odpowiedzialny za to.
    Jeśli zajdzie potrzeba rozebrania matrycy na części to najczęściej jest ona skręcana śrubkami. Są one ukryte pod gumowymi kółeczkami maskującymi. Przyglądając się zdjęciom zauważysz je u mnie np. 4 widać na zdjęciu całej matrycy, jedno na zdjęciu przedstawiającym zawiasy.

Czyszczenie chłodzenia
    Laptop rozebrany. Tradycyjnie jak każdy komputer tak i laptop wyposażony jest w chłodzenie. Na zdjęciu płyty głównej widać miedzianą rurkę, odbierającą ciepło z chipsetu oraz procesora i odprowadzającą je na radiator, chłodzony turbinką, a całość zaprojektowana tak aby wydmuch ciepłego powietrza był skierowany na zewnątrz obudowy.
    Przy tych czynnościach po raz kolejny dochodzi do głosu specyfika danego modelu. Możesz mieć diametralnie inny układ chłodzący.
    Jak go zdemontować? U mnie jest mocowanie wkrętami. 2 śrubki trzymają chłodzenie chipsetu, 3 procesora. Odkręcamy je wszystkie i tym samym radiator wraz z heat-pipe jest wolny. W moim modelu turbina została na miejscu - jest montowana oddzielnie. W twoim może ona być połączona z radiatorem i do demontażu całości konieczne będzie odkręcenie również turbiny.
    Nie będę opisywał jak się czyści radiator czy wentylator. Są opracowania na ten temat w FAQ poczytaj.

Składanie podzespołów i modernizacja laptopa.
    Wiele elementów laptopa można wymieniać.
    Co do czego pasuje zależy od modelu i zastosowanej płyty głównej. Dlatego jeśli zdecydujesz się coś wymieniać najpierw poczytaj na stronie producenta lub zapytaj google czy będzie to pasować do twojego modelu.

Procesor.
    Wyjęcie go odbywa się podobnie jak w tradycyjnym komputerze. Odblokowanie socketu odbywa się nie jak w płycie głównej przez dźwignię tylko przekręcając plastykową blokadę.
    Jeśli będziesz chciał zmienić procesor na szybszy to poczytaj najpierw czy twoja płyta w laptopie go obsłuży. Zwróć również uwagę, że musi on być na takiej samej podstawce jak twój obecny procesor.

Pamięć RAM.
    Tak wyglądają gniazda pamięci ram DDR2 SODIMM:
    oraz pamięci DDR2 SODIMM.
    Jeśli chcesz zwiększyć ilość posiadanej pamięci i masz na to wolny slot to najlepiej dołożyć moduł o takiej samej częstotliwości jak posiadana. Co do wielkości modułu to musisz sprawdzić jakie twoja płyta obsługuje.
    Montaż modułów jest łatwy. Wkładasz moduł pod ukosem jak pokazałem na zdjęciu i zwracasz uwagę na wycięcie w module oraz w gnieździe.
    Delikatnie dociskając moduł do slotu przyciskasz go na dół i kładziesz na płasko tym samym zablokuje on się w slocie.
    Po bokach modułu zamknęły się oraz zablokowały go metalowe zaczepy. Odchylając je na boki odepniesz pamięć i możesz ją wyjąć.
    Z drugim modułem sprawa wygląda identycznie.

W nowszych modelach producenci często przystosowują obudowę do powiększenia pamięci ułatwiając dostęp do gniazd przez klapkę w obudowie.
    Proces montowania pamięci wygląda identycznie. Jeśli masz klapkę to nie musisz rozebrać całego laptopa aby dołożyć sobie pamięć.

Karta WiFi.
    Zależnie od twojego modelu posiada on (jeśli w ogóle posiada ;)) kartę wifi w gnieździe miniPCI lub miniPCIe. Ja posiadam miniPCIe:
    Montaż jej przebiega podobnie do montażu pamięci ram. Wkładasz pod ukosem, przyciskasz na płasko i zabezpieczasz wkrętem. U mnie widać, wkręcony wkręt mocujący, a obok otwór na drugi wkręt, który jest równocześnie wkrętem obudowy.
    Widać również dwa przewody czarny i biały. Są one przewodami anteny wifi.

Dysk twardy.
    Na zdjęciach widać dysk z interfejsem SATA. Dysk montowany jest w laptopie bez użycia przewodów czyli gniazdami sata jest podłączany bezpośrednio do płyty. Wymiana dysku jest bezproblemowa.
    Mój jest mocowany płaską blaszką i dwoma wkrętami. Odkręcając je usuwa się mocowanie i wysuwa dysk. Podobnie wygląda sprawa z dyskiem IDE. Zdarza się również, że producent zastosował własne połączenie dysk-płyta. W takim wypadku dysk jest podłączony swoimi gniazdami do specjalnej ramki, a cała ramka wraz z dyskiem do płyty głównej.
    Widoczny u mnie dysk można w tradycyjny sposób podłączyć do domowego PC z interfejsem SATA. Dysk 2.5" IDE do PC podłącza się stosując odpowiednią przejściówkę.

Napęd optyczny.
    Dla napędu CD/DVD/RW procedura jest bardzo podobna jak przy wymianie czy demontażu dysku więc nie będę się rozwodził.

Wspomnieć jeszcze wypada o bateryjce podtrzymania BIOS.

Składanie laptopa
    Składając sprzęt postępujesz w odwrotnej kolejności niż podczas otwierania go.
    Pamiętaj o podłączeniu przewodów matrycy jeśli je odłączałeś, dodatkowych przewodów, utrudniających otworzenie obudowy jak wskazywałem u mnie np. gniazdo ładowania.
    Zamykając obudowę rób to ostrożnie. Może ona się oprzeć na wyprowadzeniach gniazd zewnętrznych USB, Audio, monitora zewnętrznego.
    Nic na siłę. Jeśli coś nie pasuje to delikatnie spróbuj "naciągnąć" obudowę, lub jeśli z jednej strony jest zdecydowanie trudniej to zacznij zakładać obudowę pod ukosem od tej właśnie strony.
    Jeśli wszystko ładnie dopasowałeś, obudowa szczelnie przylega, to możesz ją ponownie poskręcać. Pamiętaj o śrubkach np. pod baterią.
    Jeśli w twoim modelu zastosowanych jest kilka rozmiarów wkrętów pamiętaj gdzie były większe, a gdzie mniejsze.

Jeśli wszystko poskładałeś to sprawdź czy sprzęt działa.
    Jak widać mój żyje i ma się dobrze.
    Jeśli zostało Ci śrubek to znaczy, że coś w środku nie jest przymocowane.
    Cały proces nie jest skomplikowany. Wystarczy cierpliwość i precyzja. Zdrowy rozsądek w parze z dobrą organizacją pracy (śrubki bezpiecznie w pojemniczku żeby nie pogubić itp) i wszystko się powiedzie ;).

• #2 11 Lut 2009 18:54
    tzok
    Moderator Samochody

Jeśli nie dysponujemy instrukcją serwisową (w której jest opisane gdzie są jakie śrubki) warto sobie przygotować kilka pojemników na śrubki, choćby osobno, obudowa, płyta, zawiasy. Warto też na każdym etapie robić zdjęcia. W niektórych modelach jest nawet kilkadziesiąt śrubek i to w kilku rozmiarach... jeśli komputer składa się w tym samym dniu to pół biedy, ale kiedy np. czekamy na dostawę jakiegoś podzespołu kilka dni, to warto mieć posegregowane śrubki i zdjęcia z każdego etapu demontażu.

• #3 11 Cze 2009 14:48
    5451
    Użytkownik usunął konto