Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATmega8][ADS1100][Pomiar 9V na wejściu różnicowym IN+ IN-]

FastProject 27 Sty 2009 08:07 2145 7
  • #1 27 Sty 2009 08:07
    FastProject
    Poziom 28  

Witam,
    chciałbym za pomocą przetwornika A/D (ADS1100) mierzyć spadek napięcia Ux na potencjometrze według schematu jak niżej.

Napięcie Ux będzie się zmieniać w zakresie do 5V.Problem polega na tym, że max napięcie jakie można podać na wejście IN+ to napięcie zasilania przetwornika(w moim przypadku 5V).

Teraz pytanie jaki układ wejściowy zastosować, aby mierzyć napięcie przy zasilaniu potencjometru 9V.

0 7
  • Pomocny post
    #2 27 Sty 2009 08:08
    snow
    Poziom 28  

Zastosować dzielnik

0
  • #3 27 Sty 2009 08:31
    FastProject
    Poziom 28  

No na pewno jakiś dzielnik,
    Mógłbyś mi rozrysować swoją propozycję,w sumie to zastanawiam się nad wykorzystaniem jakiegoś wzmacniacza operacyjnego-musze sie jeszcze zastanowić, ale sam dzielnik rezystorowy byłby najprostrzym rozwiazaniem , tylko jeszcze nie wiem jak go tu elegancko zaimplementować-jak to widzicie?

A może to zda egzamin: 4 1% rezystory 10k w taki sposób:

Po prostu szukam eleganckiego rozwiązania które nie pogorszy mi dokładności.

0
  • #4 27 Sty 2009 21:37
    FastProject
    Poziom 28  

Hmm, nikt mi nic nie podpowie, nie potwierdzi i nie zaprzeczy?To może podsunę jeszcze jeden mój pomysł.Bufor(jeśli mogę go tak nazwać) z wzmacniaczem operacyjnym, skonfigurowany do pomiaru napięć różnicowych w taki sposób:

Czy dobrze kombinuje?Zależy mi na jak najprostrzym a jednoczesnie nie pogarszającym dokładności sposobie.

Dodano po 50 [minuty]:

Problem rozwiązany.W sumie poprzednie pomysły nadawały by się lepiej lub gorzej, ale rozwiązaniem problemu okazała się po prostu zmiana miejscami rezystora R1 z potencjometrem P1.O w taki sposób:):

I tu mierze napięcie na potencjometrze(nieprzekraczające 5V) mieszczące się w zakresie IN+ przetwornika ADS1100(max IN+=VDD+0,2V)

snow, dzięki wielkie.

Temat zamknięty:)

0
  • #5 08 Lut 2009 19:17
    romantv
    Poziom 17  

Witam
    ADS1110 z jaką rozdzielczością mierzy?
    Potrzebuję mierzyć napięcie w zakresie od 0 do 5 V ale z dokładnością do 0,0001V
    Do tego celu chcę użyć uC ATmege 2561 i jakiś przetwornik. Program jeśli jest to możliwe to chcę napisać w BASComie.

Dziękuję za pomoc.

0
  • #7 08 Lut 2009 20:05
    romantv
    Poziom 17  

Bardzo dziękuję.
    Układ faktycznie jest chyba idealny do mojego projektu.
    Wiem jak go podłączyć do uC adres znajdę tylko jak napisać program w bascomie ? Jeśli kolega może mi pomóc to bardzo dziękuję.

Pozdrawiam

0
  • #8 04 Lis 2011 15:43
    mirorcz
    Poziom 11  

Mozna w nim zmieniac napiecie referencyjne?

0