Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ethernet po kablu telefonicznym razem z telefonem

27 Sty 2009 08:39 2088 8
  • Poziom 10  
    Czy istnieje mozliwosc puszczenia sieci komputerowej po dwuzylowym kablu telefonicznym, razem z telefonem ? Pomyslalem, ze skoro operatorzy puszczaja takimi kabelkami swoje DSLe to moze i zwykly czlowiek tez moze... Odleglosc niewielka, jakies 30 metrow, predkosc i 1 Mb wystarczy. Pewnie potrzeba by bylo jakichs modemow po obu stronach, dobrze mysle ?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 14  
    Tak, masz rację potrzebne są modemy, które kosztują parę zł. Może taniej będzie jednak położyć skrętkę UTP...?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 10  
    Niestety, nie ma za bardzo mozliwosci kladzenia jakichkolwiek dodatkowych kabli. Kombinowalismy z radiowka, ale w okolicy jest z 15 sieci i dziala to bardzo niestabilnie. I wpadlem na pomysl wykorzystania kabla telefonicznego, ktory idzie przez moj dom. A jakie konkretnie modemy byly by potrzebne ? I czy taki modemowy bridge bylby przezroczysty ?
  • Poziom 21  
    Jest to dużo poważniejszy problem niż się tutaj wszystkim wydaje. Przeczytajcie uważnie co pkf2000 napisał:
    "po dwużyłowym kablu telefonicznym, RAZEM z telefonem"

Jakby to wykorzystania była jedna para na samą transmisję to by można było kombinować z modemami (jakimiś SDHL z allegro). W takiej sytuacji jak kolega pisze to potrzebny jest już sprzęt operatorski, który będzie nakładał dodatkowe pasmo internetowe na telefoniczne.

W dużym skrócie:
    Potrzebny sprzęt za dużo $ (bodajże DSLAM się to nazywa i na allegro można dostać za ok 4 tyś PLN)
    Potrzebny spec od telekomuny co ci to skonfiguruje.
    Na drugim końcu filtr i modem

Moje zdanie jest takie, że ja bym zrobił wszystko co w mojej mocy, aby kabelek ułożyć.
    W czym jest problem, że nie idzie?
  • Poziom 10  
    No coz, jezeli wiaze sie to z takimi kosztami to temat odpuszcze. Chcialem wpuscic kolejnego sasiada do mojego osiedlowego DSLa. Miedzy nami sa dwa inne domy (zabudowa szeregowa) i jednen z kochanych sasiadow nie zgadza sie na prowadzenie zadnych kabli przez jego rezydencje. I tak pomyslalem o kablach telefonicznych, ktore ida w peszlu przez wszystkie domy. Tak sie teraz zaczalem zastanawiac, ze moze przeciagnac jakas cienka skretke tym peszlem, ale bez wlazenia do sasiada obok to chyba nie przejdzie, bo peszla bedzie jakies 20-30 metrow i po drodze jest uskok terenu czyli peszel tez pewnie ma ze dwa zakrety 90 stopniowe. Mozna by przeciac kabel telefoniczny idacy od sisiada, ktorego chce podlaczyc, podpiac do niego skretke i ciagnac od jego strony. I potem z powrotem ten telefoniczny przeciagnac. Ale to chyba zbyt ryzykowne i za duza odleglosc do ciagniecia. A peszel niestety dosc waski.
  • Poziom 24  
    W jaki sposób kombinowaliście z radiówką? Na kartach w kompie poprzez Ad-hoc czy na jakichś AP? 15 sieci w okolicy to jeszcze nie tragedia. Gorzyj, gdyby było ich 150... Masz rozeznanie jakie jest zagęszczenie sieci na 5GHz? Jakie jest wzajemne położenie komputerów, poziome, pionowe?
    Jeżeli masz duże zagęszczenie na radiu to podstawą są anteny: jak najmniejsza wiązka i niewielka moc. Im bardziej podkręcasz moc, tym więcej masz zakłóceń...
    Na aledrogo są routerbordy a/b/g jak i gotowe rozwiązania Ubiquiti WISP, Nano itp ze zintegrowanymi antenami. Możesz poeksperymentować ze sprzętem jeżeli masz czas i Cię stać.
  • Poziom 10  
    soltys_w napisał:
    W jaki sposób kombinowaliście z radiówką?

AP z lekko wieksza antena u mnie, niewielka panelowka u niego.

soltys_w napisał:
    Na aledrogo są routerbordy a/b/g jak i gotowe rozwiązania Ubiquiti WISP, Nano itp ze zintegrowanymi antenami. Możesz poeksperymentować ze sprzętem jeżeli masz czas i Cię stać.

No tak, ale wlasnie to chyba nie jest warte takich zabiegow. Nie specjalnie mam na to czas i checi.
  • Poziom 24  
    pkf2000 napisał:

AP z lekko wieksza antena u mnie, niewielka panelowka u niego.

Jaki AP? Do czego była podpięta panelówka u kolegi? Zasadniczo przy tak małych odległościach wskazana jest jak najmniejsza moc. Na dobrą sprawę powinno chodzić to połączenie na 2 antenach patykowych. Kolejna sprawa, to kanał na którym pracujecie. Może wystarczy zmienić na inny, gdzie pracuje mniej sieci i będzie OK?

pkf2000 napisał:
    No tak, ale wlasnie to chyba nie jest warte takich zabiegow. Nie specjalnie mam na to czas i checi.

To zależy jak bardzo Ci na tym zależy... Jeśli się uprzesz, to nie ma rzeczy niemożliwych ;) Próbuj jeszcze na sprzęcie, który masz, tak jak pisałem powyżej.