Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki wzmacniacz do glosnikow 50W 4ohm???

29 Lis 2002 13:49 4807 25
  • Poziom 26  
    Jaki zrobic sobie wzmacniacz do takich glosnikow i na jakim ukladzie?
  • Poziom 14  
    :) a jakie to sa glosniczki a moze to sa kolumny?Chces sama koncowke zrobic czy z regulacja?Moze bede mial jakis schemacik tak z 2x20 to wystarczy i jakim napieciem chcesz to zasilic??
  • Poziom 43  
    Spróbuj moze wzmacniacza w oparciu o klase A http://klub.olga.pl/tremolo/Wzmacniacze/20W%20-%20klasa%20A.gif
    ma 20 Wat nie pamiętam ilke ohmów obsługuje...
    ten tak samo 30 Wat ma jest niskoszumny i nic więcej nie wiem
    http://klub.olga.pl/tremolo/Wzmacniacze/30W%20-%20niskoszumny.gif
    ja zazwyczaj jak miałem 8 ohmowy wzmacniacz i 4 ohmowe kolumny to stawiałem je w szereg i działało długo
    http://bc107.republika.pl/html/wz20w.html
    tu masz jakieś linki do strony o 2x20W wzmacniaczu
    jesli Cię interesują lampki to tutaj masz 35 W
    http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/wzmacniacze/wzm11/wzm.htm
  • Poziom 26  
    Yooooooooo
    To sa kolumny po starych 15W 8 Ohm unitry. I sama koncowka wystarczy, bo reszte to bede se skladal. a zasilanie to nie wiecej niz 20 -24V
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Damian, jak masz taki wzmacniacz to poprosze schemat, napewno sie przyda- teraz te glasniki dzialja na jakims wzmaku max 5W ale i tak bzmia fajnie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    w tonsilach nawet starych 15 W da sie fajne głośniki postawić ja mam miniaturki z 1977 roku wersja jeszcze bez cykacza, zaopatrzyłem je w fajne głosniki z nomexu tez z tonsila 30 Wat troche przepłaciłem ale fajnie grają...

co do wzmacniacza to kupuj wszystko omijając najlepiej tda 2030 z kitu Jabela...
  • Poziom 26  
    Thx,
    wymyslilem ze zrobie to na zmostkowanych TDA2003 bo mam taka jedna plytke co kiedys dzialala i to podobno bardzo dobrze... moc to to chyba bedzie mialo z 20W wiec starczy napewno...
    pozdrawiem
  • Poziom 36  
    Ja mam wzmacniacz na TDA2009A (2x10 W) jak na moją robotę to ładnie gra :lol: , takiego można zmostkować i wtedy jest 18 W (zasilanie 28 V), układ kupowałem za 14 zł, sporo przepłaciłem bo na giełdzie potem był za 5 zł :(. Z tego co wiem to TDA2003 ma 10 W ale przy głośnikach dwuomowych. Ale za to jest na 18 V.
  • Poziom 26  
    Ale to co ja mam to plytka wzmacniacza mostkowego na TDA2003 wiec moc bedzie spora... w to co jest na glosnikach napisane to ja niebardzo wieze wiec chyba bedzie to dobrze razem grac...
    pozdrowionka
  • Poziom 26  
    tak dla scislosci podam co to za obudowa i jakie glosniki...
    ma to wymiary (od srodka) 31x17x15cm(okolo), wiec pojemnosc jakies 8 litrow...
    glosniki: ALDA AVD-600B 4ohm kupilem za 15 zeta sztuka wiec smieszna cena :P teraz sie tylko rozgladam za jakimis gwizdkami co tez tanio kupie bo widzialem... ale za 50zl 8O co zabzmialo dziwnie...
    Mam pytanko jak sterowac te gwizdki jak jakies dokupie czy wystarczy kondensator (i jaki) czy musze jakas zwrotnice kupic...
    pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Jesli wystarcza ci ciut gorszy dzwiek sopranow, to kup tanie piezoelektryczne (8 - 15zl/szt), podlacz przez kondensator ok. 1 - 2 uF i bedzie gralo. A i upalic trudno takiego :)
  • Poziom 23  
    Przecież nie takie złe sopranówki to można kupić za 20-25 zł za sztukę!!! A co do wzmacniacza, to TDA2009 zmostkowany gra ładnie, ale zawężone lekko pasmo ma :(. A tak swoją drogą to TDA2009 będzie chodził nawet na 30V (nic mu sie nie stanie) i wyciągnie 25 W (chodzi o mostek). TDA1554 jest prosty i też dość dobrze gra - swoją drogą to nawet lepsze rozwiązanie niż TDA2009. Zresztą najlepiej zrób se wzmacniacz przeciwsobny :D .
  • Poziom 26  
    jest jeden problem: ja te glosniki kupilem na wlumenia po 15zeta sztuka wiec nie mam zamiaru placic wiecej za gwizdki...
    a co do wzmaka to sproboje na TDA2003 bo mam plytke i tylko trzeba uklady wsadzic... albo zrobie cos na tranzystorkach, JEZELI KTOS MA JAKIS SCHEMAT WZMAKA na tranzystorkach najlepiej na KD502 (mam ich 8 bo kupilem niedawno tanio) lub 2N3055, o mocy moze z 20W lub troche wiekszej to prosze o schemat
    pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Człowieku, w którym ty jesteś wieku? Sorki, ale na KD502 i 2N3055 wzmacniaczy się już nie robi. Po pierwsze tranzystorki te nie mają zbyt dobrych parametrów, a po drugie jak chceż jakiś wzmacniacz na tranzystorach, to można zrobić i to dość tanio (już wzmacniacze 30 W można zrobić na tranzystorach 2 zł / sztuka).
  • Poziom 26  
    No jak nie jak tak :lol:
    no to czemu ludzie robia nadal wzmaki na lampkach mimo ze to jest stare...
    a no jak mam takie tranzystorki to chce sobie na nich zrobic wzmaka i bedzie fajny. Mam juz 1 ale troche mniejsza moc - 12W
    pozdrofka
    p.s.nie o takie rady mi chodzilo :P
  • Poziom 17  
    witam
    jeżeli chcesz zrobić coś lepszego niż TDA200x,duże szumy i zniekształcenia to spróbuj to.ma o wiele lepszeparametry niż wcześniejsze układy TDA.w Cybor-techu są po8 zł.
    Załączniki:
  • Poziom 29  
    Xyrovaqs napisał:
    Człowieku, w którym ty jesteś wieku? Sorki, ale na KD502 i 2N3055 wzmacniaczy się już nie robi. Po pierwsze tranzystorki te nie mają zbyt dobrych parametrów, a po drugie jak chceż jakiś wzmacniacz na tranzystorach, to można zrobić i to dość tanio (już wzmacniacze 30 W można zrobić na tranzystorach 2 zł / sztuka).

Daj spokój! Może jestem raczej starej daty, ale zrobiłem sobie fajnego wzmaka do radiowęzła na KD502 i 2N3055 (bo miały najbliższe wzmocnienie prądowe) i linka do niedo daję tutaj (trochę go przerobiłem, ale...) www.sound.au.com/project12.htm- brzmi bardzo fajnie, mało szumu "własnego"- słowem tania ale bardzo dobra rzecz- a to że się radiatory grzeją to olewka
  • Poziom 26  
    witajcie ponownie
    zrobilem sobie wzmaka 45W, schemacik jest na stronie tremolo. plytke zaprojektowalem i chyba ja zamieszcze gdzies na forum. podlaczylem wszystko, glosnik i wlaczam. nic nie buczy, chyba ze dotykam wejscia - dobrze jest, niema problemkow z masa :D . podlaczam do discmana i gra fajnie, coraz glosniej, na full choc przy wiekszym sygnale na wejsciu moze byc wiecej, gra chyba 30 sekund i zaczyna prukac glosnik, wzmak nieco nagrzany przy solidnych radiatorkach. wylaczylem, podlaczylem glosnik do slabszego wzmaka i gra cichutko i pierdzi, stuka wiec sie zepsul. rozlozylem go, wyciagam karkas z cewka - niejest pojarany co mnie dziwi, ale cewka na nim jest tylko w polowie wiec albo byl zle zrobiony, albo zaslaby co bardziej prawdopodobne. wiem ze niebyl to dobry glosnik, firma ALDA muwi sama za siebie a moc byla podana "50X max music power"...
    wzmak fajny ale kupie sobie lepsze glosniki. nawet firma moze byc tylko musze dorwac jakies 100W wtedy pujda chyba? :roll: albo cos drozszego znajde i pozadnego.
    pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Wzmacniacz się wzbudził bo go przesterowałeś- to są typowe objawy przesterowania (prykanie i grzaniue się radiatorów) a głośnik mógł takiego prądu nie wytrzymać... jak wzmachol się wzbudzi to płynie przez niego bardzo duży prąd i knoci się wszystko co napotka- od głośników do tranzystorów. Lepiej wylutuj tranzystory i posprawdzaj czy się nie popaliły (chociaż radiator powinien odprowadzić ciepło).
  • Poziom 26  
    wzmacniacz sie nie przesterowal ani nie wzbudzil
    gralo pieknie czysto bez znieksztalcen jakies 20-30 sekund na full power (chociaz to jeszcze nie bylo wszystko co mozna wycisnac - zamaly sygnal wejsciowy) i glosnik nagle przycichl...
    sprawdzilem na innym glosniku i gral normalnie. glosnik po rozlozeniu nie mial sladow spalenia - karkas nie byl czarny, byl w calosci, tyle ze na nim byla tylko polowa cewki. glosnik gral w obudowie zamknietej i jakos tak mi sie wydaje (pewnie zle) ze przy zaduzej mocy sie nagrzala cewka, przytopila klej i splynela z karkasa bo membrana niemogla sie zaduzo ruszac w tej obudowie... a faktem jest ze glosnik byl lipnej firmy i zamalej mocy
  • Poziom 36  
    Nie tak bardzo źle ci się wydaje, bo w niezbyt dużej obudowie zamkniętej prędzej kopci się cewka, a w dużej albo bass-reflex prędzej zawieszenie się zerwie.
  • Poziom 29  
    Ja jak sprawdzałem Kleopatrę to głośnik mi walnął, dałem jakiś inny i wzmacniacz okazał się być OK.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    zrob sobie wiekszy wzmacniacz - lepsza kontrola i rezerwa..szkoda pieniedzy na jakies pierdziawki - doloz i zrob porzadnie, min. tyle i le znamionowa kolumn i juz...bedziesz bardziej zadowolony
  • Poziom 26  
    juz pisalem, glosniki nie byly zbyt drogie ani pozadne, ale itak gralo lepiej niz to co bylo razem z wieza. teraz pozostal tylko jeden, bo drugi nie przezyl starcia z wzmakiem tranzystorowym 45W, ale pogral bardzo czysto i glosno, a potem cisza... musze sie rozejzec za jakimis kolumnami najpewniej unitry, jakies 70W i do takiego wzmaka wystarczy, bedzie mialo duuuzego kopa napewno. a temat uwazam za zamkniety