Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

06061947 21 Wrz 2009 11:20 1541680 4164
  • #1621 21 Wrz 2009 11:20
    kufcio
    Poziom 20  

@sanserwis1 - przepraszam jeśli już o tym pisałeś... "przewijałeś" ten stojan?

Jakiej mocy był to silnik? jakiej mocy sie spodziewasz?

pozdrawiam

• Napad.pl
  • #1622 21 Wrz 2009 12:34
    zywiol.tom
    Poziom 13  

greenpeace napisał:
    zywiol.tom: a ten link do jutuby to jakiś zwalony chyba bo mi się każe zalogować - a ja nie chce mieć wszędzie kont. A wiatraczek piękny!

Wklejam poprawny link, tamten umieściłem ze swego konta, przepraszam.
    Dzięki za ocenę:D
    http://www.youtube.com/watch?v=pEyoYZ5zHVA

• Napad.pl
  • #1623 21 Wrz 2009 16:58
    sanserwis1
    Poziom 14  

kufcio jasne że przezwajałem tak jak pisałem miałem 3 stojany z pralki 54 żłobki miały 5cm każdy wyciąłem uzwojenia i połączyłem stojany w jeden teraz ma 15 cm.A silnik miał inny stojan wywaliłem tamten i włożyłem ten silnik miał 4 kw ale z niego tylko obudowa została i wirnik wykorzystam. Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

• #1624 21 Wrz 2009 19:59
    kris6/9
    Poziom 2  

Witam! Jestem troszkę nowy na tym forum tzn.czytam i nic nie piszę . Właśnie dzisiaj zdobyłem zespół zasilania awaryjnego . Maszyna w momencie zaniku napięcia z sieci energetycznej automatycznie po zasileniu z baterii akumulatorów 220V dawała napięcie gwarantowane 220V 50Hz.Mam cichą nadzieję wykorzystać jej elementy jako prądnicę do elektrowni wiatrowej . W najbliższym czasie rozbiorę to ustrojstwo i dam więcej zdjęć.Może mądre głowy wypowiedzą się w tym temacie.Daję dwa zdjęcia.Proszę o opinie.

• #1625 21 Wrz 2009 21:00
    franio212
    Poziom 14  

Do Cosmatus
    podziękowania za rzeczową odpowiedż ,
    docelowo będzie trzy baterie. Jedna 4x 52-54ah następna 4x-62-64 a trzecia4x-70-76ah.
    na razie nie ma na auto złomie dobrych akumulatorów które kupuję na wagę.

Dziękuję pozdrawiam franio212

• #1626 22 Wrz 2009 21:24
    kotuniunia
    Poziom 29  

zywiol.tom możesz podać jaką wart. chwilową miał wiaterek w mom. kęcenia filmiku?(widać meteo.) I jak dwa strunobetonowce spisują się na podmuchach(kołysanie), na filmiku nie zauważalne(real?).Jaka masę ma to "ustrojstwo"? Kupa pytań ale se poradzis! Hej!

• #1627 22 Wrz 2009 22:10
    kunceandrzej
    Poziom 2  

Witam! Jestem nowy na forum. Przymierzam się do budowy mojej pierwszej "amerykanki". Mam zestaw pytań.

Czy moge umieścić łożysko stalowe w statorze? Nie zakłuci to pola magnetycznego, nie zmniejszy wydajności amerykanki?

Czy mogę łączyć magnesu tzn. zamiast magnesu o wym. np.50x20x10 dać 2 magnesy 25x20x10 i ułożyć w ten sposób aby dawały 50x20x10? Nie zmniejszy to sprawności Amerykanki?

Pozdrawiam

• #1628 22 Wrz 2009 23:01
    Cosmatus
    Poziom 10  

kunceandrzej napisał:
    ...Czy moge umieścić łożysko stalowe w statorze? ...

Może jakiś obrazek, szkic bo nie bardzo "kumam" po co łożysko w środku statora?

kunceandrzej napisał:
    ...Czy mogę łączyć magnesu...

Łączyć możesz w zasadzie dowolne rozmiary zachowując przy tym właściwą biegunowość.
    Ale zawsze stracisz kilka % na mocy magnesu, a w końcowym efekcie będzie to kilkanaście
    - może nawet kilkadziesiąt procent sprawności całej prądnicy.
    Nie chce mi się o tym teraz pisać, ale jest zasada: jeden duży magnes jest lepszy niż kilka mniejszych.

• #1629 22 Wrz 2009 23:46
    TOMSON
    Poziom 19  

Czy ktoś byłby chętny ma magnesy segmentowe do wirnika 115mm

Cena za sztukę 5.53zł netto

Wymiary zawsze można dograć powiedzmy na 20° żeby pasowały na wirnik 18 biegunów

• #1630 23 Wrz 2009 08:43
    zywiol.tom
    Poziom 13  

kotuniunia napisał:
    zywiol.tom możesz podać jaką wart. chwilową miał wiaterek w mom. kęcenia filmiku?(widać meteo.) I jak dwa strunobetonowce spisują się na podmuchach(kołysanie), na filmiku nie zauważalne(real?).Jaka masę ma to "ustrojstwo"? Kupa pytań ale se poradzis! Hej!

Wartość chwilowa wiatru mogła mieć koło 4 m/s, niestety mój wiatromierz nie pracuje prawidłowo, więc to tylko przypuszczenia, nie mniej jednak śmigło jest super czułe.
    Słupy praktycznie stoją nieruchomo, musi naprawdę dobrze powiewać, żeby cokolwiek drgnęły. Całość zestawu (śmigło z mocowaniem, wieża, prądnica i ogon) waży około 80 kg. A tu dłuższy filmik...
    http://www.youtube.com/watch?v=HDOWrpi3ebw

• #1631 23 Wrz 2009 10:59
    greenpeace
    Poziom 23  

No to i ja się pochwalę. Mam lepszy aparacik więc efekt strobo nie jest tak porażający jak poprzednio.
    Kodek: xvid 360x640x30, fonia stereo mp3 96kbit, czas nagrania 5 minut, 28MB. Do pobrania tu: Klik
    Wiało nieźle, chwilami nawet wkręcał się do 600 obr/minutę.

• #1632 23 Wrz 2009 12:05
    zywiol.tom
    Poziom 13  

greenpace, jest na co popatrzeć... aż dech zapiera.

• #1634 23 Wrz 2009 13:16
    greenpeace
    Poziom 23  

Dałeś im pozwolenie na użycie zdjęcia? Bo jeśli nie to można na tym sporo zarobić...

• #1635 23 Wrz 2009 14:39
    kogan77
    Poziom 16  

Dałem, bom nie wiedział z kim prowadziłem korespondencję.
    Pełne moje przyzwolenie.
    Przyznam, że to miłe uczucie koledzy.

Wszystko, co zrobiłem w tym temacie, zawdzięczam Wam, temu forum oraz stronie pana Waldka - to był moment przełomowy.

Teraz zniknę na dłuższy czas zajmując się udoskonalaniem wirników o pionowej osi.

• #1636 24 Wrz 2009 08:46
    daniel06
    Poziom 12  

kogan77 napisał:
    ..
    Teraz zniknę na dłuższy czas zajmując się udoskonalaniem wirników o pionowej osi.

kogan - to napisz jeszcze ile to cudeńko daje mocy obliczonej/zmierzonej

dzięki Tobie znowu zaczynam myśleć nad VAWT - mam garaż z płaskim dachem - idelanie byłoby tam coś podobnego postawić ;-)

• #1637 24 Wrz 2009 09:28
    kogan77
    Poziom 16  

Na chwilę obecną rotor pomimo zastosowania przekładni zębatej na pasku ( 1:2) nadal pędzi jak szalony, a prądnica nie jest w stanie go wyhamować. Możliwe, że zrobi to przy wyższych obrotach, ale BOJĘ się o konstrukcję. W związku z tym nie mam zrobionych do tej pory pomiarów.
    W międzyczasie okazało się, że zamocowanie tej konstrukcji na bębnie hamulcowym to był błąd - walczę z ciągle pojawiającym się luzem na łożysku, co owocuje "gibaniem się" środkowej rury nośnej w jej najwyższym punkcie.
    Teraz jestem mądrzejszy i obecnie konstruowany wirnik o roboczej nazwie "COLOSUS" :-) he he ... nie będzie miał wad poprzednika. Będzie także dwukrotnie tańszy! Dopiero po uruchomieniu (nie wiem, czy w tym roku) tej konstrukcji, podzielę się pomiarami. Będzie to konstrukcja stalowo - aluminiowa.

Wiem jedno - warto uprawiać VAWT.
    Jednak aby być w pełni usatysfakcjonowanym, należy wykonać go bardzo dokładnie i słusznych rozmiarów - reszta przychodzi sama.

• #1638 24 Wrz 2009 19:42
    kris6/9
    Poziom 2  

Witam ponownie mam pytanie do Was mam bardzo wielką ochotę na wiatrak z prądnicą "amerykanką". Z moich wyliczeń przy założeniu 18 cewek 2x24 magnesy średnica rotora x2 około 400mm. Założyłem 1V przy 12zw/250 obr/min co da 12,7Vx6 cewek na fazę=76V/250 obr/min co po mostku prostowniczym da 228V= /250 obr/min
    Założyłem 7A/250 obr/min na fazę to 533W co po mostku da 1600 W
    Każda cewka będzie miała 154 zw Ø 1,1 rotor z blachy stalowej ST3S grubość 10 mm piasta poloneza śmigła 4 łopaty po 1,5 m czy te założenia są dobre(prawidłowe) bardzo Was proszę abyście się wypowiedzieli zależy mi na Waszej opinii .

• #1639 24 Wrz 2009 20:05
    kamilb9
    Poziom 13  

kris6/9
    A co zrobisz z 228 Voltami prądu stałego po mostku prostowniczym :?:

• #1640 24 Wrz 2009 20:53
    kris6/9
    Poziom 2  

naładuje akumulatorki , grzał wodę a może zamienię na 220~ coś mi się wydaje że ciut przedobrzyłem ? tylko naprawdę nie mam pojęcia bo wydaje mi się że częstotliwość bez mostka nie będzie za ciekawa (jej sinusoida)

• #1641 25 Wrz 2009 20:33
    06061947
    Poziom 28  

Witam Wszystkich, po dość długiej przerwie!

Po prawie 10-latach eksploatacji mojej "maszynki", doszedłem do wniosku, że należy iść z "duchem czasu" i przeprowadzić gruntowną modernizację.

Długo rozważałem, w którym z "naszych" wątków umieścić, moje rozważania i projekt.
    Ponieważ jednak, w przeważającej części będzie dotyczył "elektryki", a tylko w bardzo niewielkim stopniu, "zahaczał" o wątek "stowarzyszony", zdecydowałem się na umieszczenie go tutaj .
    Sądzę że, Mod Akrzy74, przymknie "oko", gdyż chodzi o klarowność opisu i działania.
    A więc do rzeczy!
    Celem moim jest; zaprojektowanie i wykonanie kompleksowego systemu zasilania w energię elektryczną mojej "chałupy" /bunkra/ jak powiadają niektórzy.
    Ponieważ nie mam dostępu do żadnych "mediów", prócz gazu z butli, upraszam o nie zadawanie pytań na temat opłacalności i ekonomiki przedsięwzięcia, jak też polemiki na ten temat.

Energię chcę pozyskiwać z trzech źródeł;
    - wiatr /kompletna zmiana konstrukcji i wielkości wiatraka, śmigła mam/,
    - słońce / Bakterie już nabyłem/,
    - agregat prądotwórczy z rozruchem elektrycznym AB-4-T/230-M1 /posiadam/,

Teraz pokrótce przedstawię swą kalkulację:

Jak wszyscy zauważyliśmy, jak świeci słońce to nie wieje i na odwrót.
    Przyjąłem takie założenia z praktyki;
    Prędkość wiatru średnia latem 3,5m/s zimą 4,5m/s, jednak wydaje mi się to nazbyt optymistyczne założenie pomimo że, jestem w tzw. drugiej strefie wiatrowej i w promieniu 400-500 metrów nie mam żadnych przeszkód terenowych. Najbliższa stacja meteo to lotnisko Okęcie, które jest oddalone ok 20km i prawie 100 metrów niżej.
    Średnia prędkość wiatru z "wielolecia", dla Okęcia wynosi 3,9-4m/s.

Teraz słoneczko;
    Przyjąłem z literatury przedmiotu że mogę liczyć, średnio latem na 6-godzin dziennie, jesienią i wiosną 4- godz, a zimą 2-godz.

Agregat, praktycznie tylko do napędu pompy hydroforu, a więc udział w bilansie bliski zeru, poza sytuacjami awaryjnymi i pracami gospodarczymi.

A więc;
    Śmigło trzy łopaty D=2,8m z przestawianym automatycznie skokiem, poprzez regulator odśrodkowy, wspomagany przez siłownik liniowy, dla ustawienia śmigła w "chorągiewkę". Szczegóły konstrukcyjne przedstawię w wątku "stowarzyszonym".

Słońce; bateria "baterii", 8 x 30W = 240W /już posiadam/,
    Powstaje słuszne pytanie, dlaczego bateria baterii, a nie 1-czy 2 panele, odpowiedź jest prosta uszkodzenie jednej nie "powala" systemu!
    /za droga naprawa/

A teraz trochę obliczeń;

Wiatr;
    Lato;
    3,5m/sek - 50W średnia dobowa 1200Wh
    Wiosna - Jesień,
    4m/sek 70W średnia dobowa - 1700Wh
    Zima,
    4,5m/sek - 100W, średnia dobowa - 2400Wh

Słońce;
    Lato;
    6 x 240W = 1500Wh.
    Wiosna-jesień 4 x 240W = 960Wh
    Zima;
    2 x 240 = 480Wh

Sumując, oczekuję /na dobę/;
    /kolejno; Słońce - Wiatr/
    Lato - 1500Wh + 1200Wh = 2700Wh.
    W-J - 960 [1000]Wh + 1700Wh = 2700Wh
    Zima - 480 [500]Wh + 2400Wh = 2900Wh

Magazynowanie energii.
    W pierwszej "przymiarce";
    8 x 6V x 215Ah = 10 000VAh /taki dziwoląg/.
    Przewiduję wykorzystywanie tylko 20% pojemności baterii, co da 2000VAh.

A więc; średnio na dobę 80Wh - co daje ok. 2kWh

Już z tej pobieżnej analizy wynika, że bateria słoneczna jest "przewymiarowana", a akumulatorki lekko "niedowymiarowane".
    Uwaga!!!
    Akumulatory, to nie żadne "Trojany", czy inne żelowe "wynalazki" tylko proste ciągnikowe "szóstki", po 200PLN za sztukę!

To na razie na tyle!!
    Pozostały jeszcze szczegóły w których tkwi "diabeł", a więc; regulatory, sterowniki, kontrolery i tym podobne, no i instalacja odgromowa!!!!
    Chodź jak wszyscy wiemy przy "bezpośrednim" trafieniu, to chroni tylko Pan Bóg i klatka Michała F. a najlepiej zdać się na obie "protekcję", aby chodź "zdrowie unieść".

I tym pozytywnym akcentem, kończę wstęp.

Pozdrawiam!
    GW

• #1642 26 Wrz 2009 16:00
    kris6/9
    Poziom 2  

Kochani mam pytanie czy po wyfrezowaniu precyzyjnych otworów w stalowym rotorze o grubości 10 mm i umieszczeniu w nich magnesów MW 33 x 10 / N42 mogły by one (te magnesy) pracować na dwa statory umieszczone po obu stronach tego rotora czy miałbym większe straty w stosunku do klejonych z dwóch stron rotor takich samych magnesów.

• #1643 26 Wrz 2009 17:04
    sanserwis1
    Poziom 14  

kris6/9 moim zdaniem mogłyby śmiało pracować na dwie strony nic nie stoi na przszkodzie.Pozdrawiam.

• #1644 26 Wrz 2009 22:07
    TOMSON
    Poziom 19  

A może prądnica z silnika 3F rowerowego do małego generatora wiatrowego.
    Rotor ma 20 biegunów magnetycznych a stojan 18 biegunów.
    Silnik ma moc nominalną 200W i przekładnię planetarną 4,4:1.
    obroty nominalne na wyjściu to ok 250 obr min.Jest na napięcie 36V
    Cena takiego silnika to ok 300zł

Na obciążenie podłączyłem żarówkę 60W na 24v
    czyli silnik jest napędzany przez przekładnię kręcąc od strony koła 1 :4,4.

• #1645 27 Wrz 2009 00:08
    Cosmatus
    Poziom 10  

TOMSON napisał:
    A może prądnica z silnika 3F
    ...ciach...
    Cena takiego silnika to ok 300zł

Mnie nie przekonasz, bo widziałem na własne oczy,
    Piachu2 na Twoich magnesach zmajstrował prądnicę 1kVA
    Więc Twoja propozycja 300 PLN za 200W jest nie do przyjęcia.
    A czy pamiętasz kwotę za magnesy?
    Dziś stawialiśmy maszt i montowaliśmy odciągi, ogon, akumulatory i stabilizatory, mam nadzieję, że za tydzień zaświeci,
    narazie turbina leży w garażu.
    wodę też ma pompować, takie małe Perpetuum mobile...

.

• #1646 27 Wrz 2009 00:55
    TOMSON
    Poziom 19  

Do Cosmatus

Za coś czego nie trzeba robić tylko wykorzystać jako gotowe urządzenie to raczej niewygórowana cena.Silnik ma średnicę 100mm.Za same magnesy które tam są trzeba by było zapłacić z 150zł gdyby były dostępne w detalu.Jest wygodny sposób mocowania,szczelna obudowa i w dość łatwy sposób można zamocować łopaty do konstrukcji.A na ten przedział mocy tez znajdą się chętni

Wnętrze piasty z zewnętrznym kołem zębatym od przekładni planetarnej

• #1647 29 Wrz 2009 16:15
    Rafaeelo
    Poziom 10  

Posiadam dwa silniki od pralki automatycznej maja one 36 żłobków. Chciałem te stojany skręcić razem żeby uzyskać mocniejszą prądnice ale co mam zrobić z wirnikiem? Czy mam też je razem skręcić czy lepiej wytoczyć nowy wirnik z jakiegoś kawałka metalu? Proszę doświadczonych kolegów o pomoc

• #1648 29 Wrz 2009 17:58
    sanserwis1
    Poziom 14  

rafaeelo36 żłobków troche mało zastanów się może lepiej przerobić silnik np 1.1kw 36 żłobków on ma trochę dłuższy stojan i wirnik więcej drutu wejdzie i będzie więcej mocy kiedyś taki przerobiłem teraz będę go zamieniał na inną prądnicę tą co na fotkach wcześniej pozdrawiam.

• #1649 29 Wrz 2009 20:43
    Rafaeelo
    Poziom 10  

sanserwis1 dziękuje za podpowiedz. Mam silnik trójfazowy ok.1 KW 36 żłobków to postaram się go przerobić. Jednak chciałem zrobić z silnika od automatu prądnice ale nie wiem jaką moc można z takiego silnika wyciągnąć. Chciałem zbudować prototyp małej elektrowni wiatrowej. A ten silnik trójfazowy to w późniejszym czasie wykorzystać do większego wiatraka.

• #1650 29 Wrz 2009 21:08
    zywiol.tom
    Poziom 13  

Do Rafaeelo.
    Kolego, z wielu opini różnych wykonawców oraz własnych obserwacji, moc prądnicy jest praktycznie dwukrotną mocą przerabianego silnik, oczywiście przy założeniu, iż zabuduje się maksymalnie wirnik magnesami i dobierze odpowiednią grubość drutu.
    Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, iż moja obecna prądnica ma około 10kW - pod warunkiem, że ma ją co ciągnąć... Życzę sukcesów!