Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

06061947 04 Lis 2009 17:56 1541785 4164
  • #1741 04 Lis 2009 17:56
    kuba101vip
    Poziom 13  

kogan77
    Wiem że zrobiłeś amerykankę 15cewek 2x20 magnesów.Jak osiągnięcia tej prądnicy?
    Do czego ją wykorzystujesz?

• Napad.pl
  • #1742 04 Lis 2009 18:05
    06061947
    Poziom 28  

adam20 może uzupełnisz dane o moc teoretyczną , np z 1m², zataczanego przez śmigiełko!
    To by był "kubełeczek" zimnej wody.
    GW

• #1743 04 Lis 2009 18:39
    kogan77
    Poziom 16  

Prądnica ma dobre parametry.
    Natomiast VAWT musi być zmodyfikowany (łożyskowanie w dwóch punktach, a nie w jednym).
    Co z tego, że powiem 10kW, jak nie mam wiatraka który tą moc wyciśnie z tej amerykanki. :cry:...a raczej mam taki wiatrak, tylko jest niestabilny w pionie.

Ponawiam prośbę o materiały dotyczące "ukrainki"

Prądnica zasila akumulatory + grzałki bojlera wg schematu ze strony Pana Waldka.
    Elektronika ma dodatkowe wejście pod baterie słoneczne, ale w tej chwili niewykorzystywane. Obecnie pracuję nad sterownikiem mikroprocesorowym, aby w przyszłości móc dodatkowo kontrolować parametry turbiny poprzez przeglądarkę http i tu dziękuje za "bodziec" koledze hamerg.

• #1744 05 Lis 2009 09:56
    kriss733
    Poziom 12  

kogan77 mam prośbę mógłbyś wrzucić link do tego schematu pana waldka

• Napad.pl
  • #1745 05 Lis 2009 12:57
    niklus
    Poziom 10  

http://www.mala-elektrownia.ovh.org/ to chyba o tą stronę chodzi?

Witam ponownie,
    Ta elektrownia nie daje mi spać po nocach:) Chce sobie takie cudo zbudować.

Moje motto:
    "Czasami trzeba po prostu ruszyć tyłek...
    Strona ta powstała również z tego powodu by wspomóc wszystkich tych, którzy nie do końca są przekonani, że przy naprawdę niewielkich kosztach i wkładzie własnej pracy, bo zakładam drogi czytelniku, iż lubisz majsterkować i posiadasz niezbędne narzędzia, da się wykonać to co zostało opisane i pokazane poniżej."

Nie mam pojęcia, ani o elektryce ani o elektronice, ale za to lubię majsterkować i mam narzędzia. Wierzę, że szanowni koledzy pomogą mi w tym projekcie. Proszę o trochę wyrozumiałości, gdyż moje pytania mogą się Wam czasem wydać głupie:) Chcę powiedzieć, że przeczytałem już sporo o "amerykankach" po angielsku, przeczytałem też te 59 stron tego wątku(nie wiele zrozumiałem, a im więcej się w to zagłębiam tym mam większy zamęt w głowie).

To tyle słowem wstępu, a teraz konkrety.
    Elektrownia ma mi ładować akumulatory, oświetlać kuźnię i w przyszłości grzać wodę.
    Wybrałem prądnicę typu "amerykanka" 15cewek i 2x po 20magnesów.
    zakupiłem już magnesy N38 45x25x10mm, oraz drut 1,5mm.

teraz pytanie o średnicę płyt pod magnesy? 400mm czy może więcej?
    Kolejna sprawa, to czy piasta od malucha wytrzyma taka prądnicę ze śmigłem ? Piasta od malucha i od dużego fiata chyba się wiele nie różnią?

Pozdrawiam

• #1746 05 Lis 2009 13:41
    kogan77
    Poziom 16  

Tarcza 400mm przy tych rozmiarach magnesów to jak pamiętam u mnie była to średnica minimalna, jaka mogłem brać pod uwagę przy budowie. Zastosowałem 500mm tarcze o grubości 10mm. Problemem było wytoczenie takiej tarczy, gdyż jak mi powiedział tokarz, jest jakiś przeskok w tokarkach (uchwyt) i mogli zrobić tarczę na standardowym uchwycie do 400mm, a potem po wymianie uchwytu tarczę wieksza niż 510mm. Zakładam, że to był odosobniony przypadek.
    Robiąc tarczę pamiętaj, aby zostawić sobie na krawędzi milimetrową krawędź. Będzie ona utrzymywała magnesy na miejscu, ale o tym już wszystko było napisane wcześniej.

• #1747 05 Lis 2009 14:01
    R41
    Poziom 19  

Niklus potwierdzam wypowiedz kolegi kogan 77. co najmniej fi 500mm,tu chodzi o szerokość pakietu cewek, jeśli chodzi o piastę to od fiata dużego tarcze co najmniej 10mm gr ,przy tych magnesach przyciąganie wzajemne tarcz jest spore.Powodzenia

• #1748 05 Lis 2009 16:12
    niklus
    Poziom 10  

Nie chciałbym, niepotrzebnie robić za dużych tych krążków. Chcę wycisnąć z tych magnesów i cewek tyle ile się da.

Płyty mogą mi w zakładzie wyciąć jakie chcę. Z tą krawędzią to wiem o co chodzi, ale z szerokością pakietu cewek to już nie rozumiem. im większy obwód krążka z cewkami, tym szerszy "pakiet cewek" , ale jak to się ma do wymiarów tych magnesów?

Podstawa cewki ma być krótsza a góra cewki dłuższa, to wiem. Czy bok cewki ma mieć szerokość taką samą jak magnesy(czyli 25mm)?
    Jak się za to zabrać, żeby cewki i magnesy znalazły się w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu, tak żeby uzyskać największą efektywność?
    Jaka by była najlepsza średnica rotora i jakie wymiary cewek (przy takich magnesach i takim drucie)? Mam nadzieję, że to już nie są pytania z rodzaju tych bardzo natrętnych.
    Chciałbym zrobić dużo zdjęć z budowy tej elektrowni i potem można by to było poskładać w taki tutorial dla mniej kumatych(czyli takich jegomościów jak ja:)

• #1749 05 Lis 2009 16:32
    kuba101vip
    Poziom 13  

Niklus
    Ja też przymierzam sie do podobnej amerykanki
    zbieram materiały z netu gdzie sie da,przejrzałem też forum elektrody 1 część od deski do deski.Śledze temat przy każdym otwarciu kompa.
    Jak sie człowiek tym zakręci to już nie można sie oderwać!!
    Więc jak ktoś ma już taką amerykanke to czekam na opisy,osiągnięcia.

• #1750 05 Lis 2009 17:11
    Wojtek32
    Poziom 27  

Na pewno się narażę ale tak już zemną jest .
    Szanowni Koledzy jak zwykle dążą do uzyskania maksymalnych mocy , co nie zawsze jest właściwym punktem do prawidłowego podejścia do sprawy .
    Co mam na myśli ??? konkretnie średnicę tarczy przy " amerykance " , można zbudować o średnicy 1m jeżeli mają to napędzać śmigła o odpowiedniej proporcji .
    Mam na myśli chyba znaną każdemu zasadę punktu podparcia , czym dalej od osi tym potrzebna większa siła do pokonania takiego samego oporu ( masy ) .
    I tym sposobem wracamy do punktu wyjścia co słusznie zauważył Kolega kogan77 w swojej wcześniejszej wypowiedzi , co z tego że prądnica da 10kw jak śmigła nie mogą tego napędzić .

Pozdrawiam ,,,

• #1751 05 Lis 2009 18:18
    niklus
    Poziom 10  

no dobrze, to w takim razie nie zależy mi już na maksymalnych mocach, tylko na tym , żeby z tego materiału dało się zrobić taką prądnicę z którą poradzi sobie nie gigantyczne śmigło i nasz polski wiatr, a przy okazji żeby amerykanka dawała sensowną energie. Zależy mi tylko na praktycznym urządzeniu, nie mam zapędów na 10kw:)

• #1752 05 Lis 2009 19:47
    zak357
    Poziom 10  

Witam wszystkich zapaleńców.
    Też przymierzam się do zrobienia MEW z pionową osia obrotu (beczkowóz), z prądniczką typu amerykanka. Przeczytałem ok 400 stron 1-szej części i trochę drugiej .Cy ktoś zrobił coś podobnego i jak działa?
    Dziękuję za podpowiedzi.

• #1753 05 Lis 2009 19:59
    Wojtek32
    Poziom 27  

Jak mądrze napisał Kolega " 06061947" należy być realistą i mieć odwagę się przyznać że z śmigła o średnicy 2,5m można liczyć na 20W w bilansie rocznym i to stwierdzenie należało by uznać jako moto naszych działań , takie osiągi będą dla większości z nas właśnie spowodowane panującymi warunkami ( siła wiatru ) .
    Co do wyboru konstrukcji i jej budowy to już indywidualne upodobania .
    Jeżeli zdecydowałeś się na " amerykankę " to skorzystaj z strony Kolegi " greenpeace " http://www.mala-elektrownia.ovh.org/ który jest specjalistą w budowie , posiada duże doświadczenie i zamieścił cenne wskazówki .

Jako ciekawostkę podam że ostatnio w czasie rozmowy z Kolegą " ZGG " miałem przyjemność podziwiać sprawność jego " Kulfona " podczas ostatniego wiaterku , napięcie w granicach 600V przy obciążeniu grzałkami , nie każdy ma takie warunki i taki malutki " wiatraczek "

• #1754 05 Lis 2009 20:09
    niklus
    Poziom 10  

Ja mam o tyle dobrze, ze mieszkam przy samej rzece. jak mi nie wyjdzie z wiatrem to przerzucę się na zasilanie wodne. najpier jednak potrzebuję poskładać prądnicę.

• #1755 05 Lis 2009 21:56
    sanserwis1
    Poziom 14  

niklusW moim przypadku jak bym miał rzekę nie zawracał bym sobie głowy wiatrem na rzece masz duże pole do popisu. Ale zrobisz jak uważasz i się przekonasz pozdrawiam.

• #1756 05 Lis 2009 22:54
    adam20
    Poziom 16  

06061947 i Wojtek32 i koledzy z forum..

Zobaczcie sami.. jak na razie to wyniki same mówią za siebie- piszemy o mocach super dużych na samych początkach jak zakładamy budowę, a później co.. kubeł zimnej wody i szara rzeczywistość. Nie chcę mówić, że u każdego z nas jest tak jak u mnie, ale nie ma rewelacji. Potwierdza się natomiast zwiększenie ilości wietrznych dni ze zbliżającą się zimą, co widać bo wyliczonych teoretycznych zyskach.

Badania będę prowadził dalej, wynikami się podzielę, natomiast wnioski się już formują, także jak najdzie mnie chwila wolnego czasu i veny- to wypowiem się szerzej.

• #1757 06 Lis 2009 01:14
    niklus
    Poziom 10  

:D to faktycznie majątek. możesz napisać w jakim miejscu stoi Twój wiatrak?

• #1758 06 Lis 2009 09:13
    Wojtek32
    Poziom 27  

adam20

Nie bardzo rozumiem skierowanie uwagi co do wymienionych osób .
    Nikt z nas nie pisze o gigantycznych mocach a wręcz przeciwnie 20W średniej mocy w skali roku , u Ciebie za 3 miesiące wychodzi 17W co tylko potwierdza wcześniejszą tezę .
    Kubeł zimnej wody to i tak delikatnie określone , po godzinach wpatrywania się w mierniki i wiatrak .
    Przyczyna jest prosta i polega tylko na przyjęciu złej podstawy do wyliczeń planowanej konstrukcji , siły wiatru , obrotów prądnicy , rodzaju śmigła .
    Nie mieszkamy w alei tornad gdzie można liczyć na wiatry o dużej mocy .

• #1759 06 Lis 2009 10:23
    marcin94656
    Poziom 10  

witam wszystkich poraz kolejny.
    pisałem o przeróbce alternatora na pradnice samowzbudna miałem 24v alternator, ale zabawe zacząłem z małymi 12v od poloneza chyba 44A. Poradziliscie mi bym wstawil magnesy ferytowe i przezwoil go. Wstawilem jedynie magnesy ferytowe ale wyniki byly marne (po diodach na wyjsciu alternatora przy ok 300 obrotach 2v).
    Zakupilem w chwili obecnej magnes neodymowy o wymiarach 62*42*25 planuje go wstawic zamiast magnesow ferytowych, jak rowniez planuje przetoczyc metal ktory znajduje sie pod cewka w wirniku bym mogl wlozyc go w magnes neodymowy.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

Magnes ten jest z folia poniewaz chcialem zobaczyc jedynie jakie bedzie pole magnetyczne (jak bedzie przyciagalo np. srubokret).
    Szanowni koledzy mam teraz zapytanie:D
    Jakie akumulatory byly by lepsze 6v/165Ah x 2, czy 12v/200Ah x 1???
    Wtej chwili nie mam czasu sie bawic z tym, ale gdy zrobie wirnik z magnesem to postaram sie podzielic wynikami.
    Dziękuje i pozdrawiam.

• #1760 06 Lis 2009 11:08
    jw3417
    Poziom 18  

witam i z góry dziękuje wszystkim temat trafiony i bardzo pomocny przy budowie elektrowni oraz proszę kolegów o ocenienie tego mojego cuda to jest prądnica 3fazowa połączona w gwiazdę z silnika 7,5kw nawinięta drutem fi 0,75 około 3 kg drutu w tokarce 450 obr./min bez obciążenia napięcie mierzone między fazą a 0 =213v po obciążeniu 1650w spadek napięcia do201v mam prośbę czy ktoś może mi doradzić jakie śmigło kupić do tej prądnicy chodzi mi o średnice śmigła i gdzie można kupić

• #1761 06 Lis 2009 15:18
    R41
    Poziom 19  

Marcin 94656 pochwal sie jak zamierzasz wykonać ten wirnik ,bo podejrzewam ze za pierwszym razem popełniłeś błąd zasadniczy i za drugim razem zamierzasz to powielić jak widzę.

• #1762 06 Lis 2009 16:33
    niklus
    Poziom 10  

ja też mam pytanie. Dlaczego amerykanie przy nawijaniu cewek do "amerykanki ", jak chcą mieć prądnicę na 12 V to nawijają cewkę z dwóch równoległych drutów, a jak chcą mieć na 24 V to nawijają tylko jednym?
    jaka jest różnica?

• #1763 06 Lis 2009 17:17
    marcin94656
    Poziom 10  

Juz sie chwale i czekam na podpowiedz co robię źle nie jestem mocny w tej dziedzinie.
    Tak wiec na prasie wyciskam wałek, zostaje cewka z metalem i te dwie blachy nie wiem jak sie to nazywa. Z cewki wyciągam ten pierścień metalowy i robię go na wymiar 42*25, sprawdzam jaka była polaryzacja cewki (N,S) i tak wkładam magnez żeby było tak samo choć chyba to nie ma znaczenia. Z ferytami tez sprawdzałem biegunowość.
    A jak by sie ktoś zastanawiał po co przerabiać ten pierścień z pod cewki to żeby był magnez równo ułożony i liczę ze trochę sie moc zwiekszy na tych blachach bo będzie wszystko wypełnione jak sie mylę proszę o poprawę.
    A co do ferytowych magnesów to wydaje mi sie ze błąd był taki ze magnesy mogły by mieć większą srędnicę. Po złożeniu nie czuć było jakiego kolwiek oporu czy zaskoków jednym słowem za słabe były. Ten film co jest na youtube o takiej przeróbce to jest przekłamanie.

• #1764 06 Lis 2009 17:53
    maciaspy
    Poziom 10  

marcin94656 jednym magnesem to nic nie zdziałasz! na zębach musi być raz N raz S! wniosek? - musisz mieć 2 magnesy myślę że kolega R41 to samo miał na myśli próbując to z Ciebie wyciągnąć. Jeśli chodzi o film to jak dobrze pamiętam doskonale to było pokazane.

• #1765 06 Lis 2009 18:35
    jw3417
    Poziom 18  

do niklus to chyba proste nawijając podwujnym drutem mają mniej zwoji w cewce przy tej samej objętości cewki a za tym nisze napięci za to można więcej amper wyciągnać

• #1766 06 Lis 2009 18:43
    maxhurt
    Poziom 14  

Witam!
    czy ktoś może mi powiedzieć ile dobiera kwh z typowej amerykanki 500W przy średnich wiatrach.chodzi mi o wykorzystany prąd zasilania urządzeń w domu?
    pozdrawiam!

• #1767 06 Lis 2009 20:23
    sylwek9999
    Poziom 17  

marcin 94656 ,magnesy w wirnik trzeba dać dwa cieńsze i muszą bokami przylegać do wewnętrznej strony części wirnika,ja dawałem takie :MP 60 x 20 x 5 / N38 - magnes neodymowy,a ta metalowa tuleja co była na niej cewka po zmniejszeniu służy jak dystans miedzy magnesami,oczywiście jedna strona strona kłów S druga N.
    takie pasują do alternatora od poloneza

• #1768 06 Lis 2009 21:02
    adam20
    Poziom 16  

Wotek32

Cytat:
    Jak mądrze napisał Kolega " 06061947" należy być realistą i mieć odwagę się przyznać że z śmigła o średnicy 2,5m można liczyć na 20W w bilansie rocznym i to stwierdzenie należało by uznać jako moto naszych działań , takie osiągi będą dla większości z nas właśnie spowodowane panującymi warunkami ( siła wiatru ) .

Odniosłem się do Twoich słów, że piszesz właśnie prawdę, którą moje dotychczasowe badania potwierdzają, no i nic się nie zanosi by się miało coś zmienić.

niklus
    = wiatrak stoi jakieś 20m od zabudowań, zbiera wiatry południowe i zachodnie- reszta niestety jest niewykorzystywana, bo zasłania mi je zabudowa, ale to mały problem, bo w moim rejonie 80% wiatrów wieje z kierunków które mogę wykorzystać :)

06061947 = jak prosiłeś- dane uzupełniłem o mały arkusz obliczenia przy okazji kWh i zysku jakbyśmy mieli sprzedawać nasz prąd w sieć.

Wzbogacić to szybko nie pójdzie się na tym, ale po jakiś 25latach miałbym zwrócone koszta budowy wiatraka :) eee tam.. to że jest= to BEZCENNE!! hobby się liczy.

• #1769 06 Lis 2009 21:07
    kamilb9
    Poziom 13  

adam20
    Czym zbierasz takie cenne informacje jak siła wiatru i czas trwania? Też chciałem takie przeprowadzić u siebie.

• #1770 06 Lis 2009 22:50
    adam20
    Poziom 16  

kamilb9

Cytat:
    Czym zbierasz takie cenne informacje jak siła wiatru i czas trwania? Też chciałem takie przeprowadzić u siebie.

Wykorzystałem do tego celu zwykły licznik rowerowy- wyskalowałem go sobie, na średnicę jaką mam na wiatromierzu (w załączniku foto), zaadaptowałem podstawkę z silniczkiem( ściągnąłem jego uzwojenie) od napędu CD-ROM, przykleiłem jedną płytkę do niej 4 rurki i na ich końcach połówki piłeczek PING- PONG-owych. Na jednej z nich przyklejony maleńki magnesik neodymowy ( 1*2*5mm) by siał polem magnetycznym na sensor.
    Licznik wyposażony w standardzie, także mam możliwość odczytu co 24h max. prędkości wiatru jaki wiał, średniej i czasu.
    spisuję sobie- wrzucam do Excela no i takie cuda wychodzą.

Dzięki temu teraz mogę w bardzo prosty i szybki sposób określić jaką moc uzyskuję przy danych warunkach wietrznych, mająć do dyspozycji amperomierz i woltomierz- czysto odczytać (mnożąc przez siebie) wartość chwilową mocy.

Załącznik usunięty- dodaj właściwie. Przypominam, że temat dotyczy zagadnień typowo elektrycznych!
    [Akrzy]