Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

06061947 16 Feb 2010 23:20 1621849 4164
SterControl
    zygmunt7
    Level 12  
    Widziałem kiedyś (chyba ze dwa lata temu) w Telekspresie reportaż, jak jakiś dziadek wymyślił i opatentował silnik do elektrowni wiatrowej. Silnik ten różnił się od takiego "zwykłego" tym że do niego były przymocowane dwie pary śmigieł,każda po 3 łopaty. Cały pomysł polegał na tym że jedno śmigło kręci wirnikiem a drugie obraca się w przeciwną stronę i kręci "stojanem" , dzięki temu uzyskuje się jakby podwojenie prędkości wiatru i można było uzyskać większą moc. Od dwóch dni próbuje znaleźć informacje na temat tej konstrukcji,ale jedyne co znalazłem to ta strona :
    Link
    zasada działanie dokładnie ta sama ale tamten był do elektrowni poziomej. Wie ktoś gdzie znaleźć coś o tym silniku?
  • SterControl
    R41
    Level 19  
    Witam,jak dobrze pamiętam była taka wersja rozważana w pierwszej części naszego forum.
    jw3417
    Level 18  
    JESIOTR1 jesteś wielki . podziwiam cię ,napisz więcej o tym nowym wirniku skos juz wiem jest większy a średnica czyli szczelina jaka jest w porównaniu do pierwszego
    16 lutego miałeś odebrać nowy garnitur neodymów a wieczorem tego samego wirnik już gotowy jak to robisz wiem że to możliwe chodzi mi o to by inni uwierzyli i nie pisali że swoje wirniki kleją dniami czy też tygodniami tak na marginesie klej sekundowy jest super
    Wojtek dzięki za wykres trochę mi rozjaśnił w głowie wniosek jaki mi on nasuną to że trzeba się starać wypośrodkować te zależności między napięcie a oporem prądnicy i dopasować do możliwości śmigła wiec na razie myślę zamontować prądnice z tą szczeliną 0,2mm jeśli śmigło da radę to będzie OK jeśli nie to zdejmę i wirnik w tokarkę tylko nie wiem czy da się to zrobić bezpiecznie dla neodymów poprawcie jeśli moje myślenie jest złe
    pozdrawiam
    R41
    Level 19  
    jw3411Nigdy nie tocz tylko szlifuj ale przy intensywnym chodzeniu.
    jw3417
    Level 18  
    ArturG123
    Ja mam śmigło 3,5 m moją prądnice przełamuje ciężarek 1,7kg zawieszony na ramieniu dł 10cm i wydaje mi się ze to dużo porównaj to ze swoją twoje neodymy dość duże musisz podać więcej szczegółów by ci ktoś odpowiedział np ile ich jest jak są ułożone t.z. skos średnica wirnika ilość żłobków w stojanie

R41 dzięki za podpowiedź ale czym to szlifować są jakieś specjalne maszyny czy masz jakiś sposób bo nie mam pojęcia jak do tego się zabrać
    pozdrawiam
  • SterControl
    JESIOTR1
    Level 33  
    jw3411 - szczelinę mam taką samą ale już bez dotykania tokarką neodymów.
    Poprzednie neodymy podrapałem nożem i wyglądały nieestetycznie.Zmniejszyłem średnicę wirnika o 2 x 0,7mm bo:
    Przyznam, że już mniej trzyma, ale to nie przejdzie - wiem, że można to zlikwidować bo już miałem na poprzedniej podobnej prądnicy gdzie nie dało się wyczuć zaskoków.
    Tam był ten wirnik (ta sama średnica i neodymy) - był podrapany, zaokrąglony (ścięte rogi i krawędzie) na tokarce.
    Teraz będę naprawiał najpierw bez odrywania neodymów dam nakładki co zaokrągli wirnik.
    Zauważyłem różnicę - na poprzedniej wersji kręciłem jednym palcem i kluczem ok 200 obr/min do ponad 300V, a teraz ledwo 230V (RUCHY mam takie same).Uciekło 70V
    Wykres i współczynniki Wojtka działają.Na pralkowca przezwojonego drutem Φ 1 mm to też dobrze.
    marian7k
    Level 14  
    Zygmunt 7
    Takie zagadnienie rozważa na swojej stronie kol Zohen
    miost
    Level 11  
    Zminię nieco wątek, najchętniej założyłbym nowy temat - budowa mikroelektrowni wiatrowej.

Dyskusja dotyczy stosunkowo dużych urządzeń ja natomast chciałbym poznać możliwości zbudowania wiatraczka, którego moc wynosiła by maksymalnie około 50 W, a prąd ładowania 12 V AKU wynosiłby do 0,5A (coś takiego jak wiatrak jachtowy Rutland 504). Przyznam, że nie mam wiedzy, ale sporo zapału. Więc tu pytanie do znawców tematu:

- na początek jaka prądnica alternator jest w tego typu urządzeniach jak ww Rutland

Jaką konstrukcę byście doradzali. Jak powinien wyglądać taki układ:

- czy można go oprzeć w oparciu o silniczek elektryczny DC na 24 V, czy zastsować jakąś specjlaną prądnicę, czy silnik o wyższym napięciu
    - jeżeli napięcie będzie poniżej 12 V (wolne obroty), czy trzeba używać jakiejś przetwornicy by je podwyższyć
    - co zrobić z ewentualnym za wysokim napięciem
    - jak wygląda wogóle sprawa regulacji ładowania w takim układzie
    JESIOTR1
    Level 33  
    następny eksperyment - to będzie mały amerykan kubkowy - doświadczalny.
    Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
    Chcę sie przekonać jakie uzwojenie w jednakowej szczelinie jest najlepsze.
    Trzy stojany: Jednofazowe, Amerykańskie i Trójfazowe klasyczne - taki program jest na działce latem.
    szamanstrong
    Level 12  
    w garażu znalazłem nietypowy silnik 18ż, długośc stojana to 8cm, żłobki są dość duze to można napchać dużo uzwojeń, i moje pytanie:czy opłaca sie z tego robic prądnice?? bo szkoda wyrzucić na złom a zawsze można z tego coś zrobić:)
    pozdsyłam fotke

Dodano po 2 [minuty]:

jakby nawinąć go drutem 1mm, typu "D" i dać 12 biegunów na wirniku
    Wojtek32
    Level 28  
    szamanstrong

Wiele pisze się o systemie nawijania "D" to może go w końcu zobaczę takiego jaki powinien być ???? .

Ps. Pytanie do elektroników czy mogę zastąpić (N-MOSFET) IRFP250PBF na przykład (N-FET) 2SK851 .
    griszka007
    Level 11  
    Do miost
    Wcześniej śledziłem wątki z tzw. amerykankami rowerowymi. Jeżeli lubisz majsterkować, to powinieneś zainteresować się właśnie tą konstrukcją. Wcześniej przeczytaj strony:
    http://www.mala-elektrownia.ovh.org
    http://spiritusmovens.blogspot.com/search/label/AMERYKANKA%20-%20%22rowerowa%22
    W zasadzie to powinno Tobie wystarczyć, żeby zbudować wiatrak o parametrach jakich piszesz. Po moich skromnych doświadczeniach mogę zaproponować:
    1. Tarcze stalowe z widią do cięcia betonu średnicy 120mm będą zdecydowanie za małe, ale są dostępne 180mm i te polecam.
    2. Magnesy neodymowe o wymiarach 25 x 12,5 x 5. Grubszych bym nie polecał, ze względu na jednomilimetrową grubość tarcz i wyższą cenę. Dla średnicy 180mm będziesz potrzebował 16x2=32sztuki. Na http://www.xinxin.pl/ są w przystepnej cenie.
    3. Stator 12 cewek= 3 fazy po 4 cewki połączone w gwiazdę. Cewki grubości 6mm-7mm, szerokość "nogi" cewki około 10mm. Powinieneś zmieścić około 120 zwojów drutu nawojowego o średnicy 0,6mm. W trakcie nawijania stosuję żywicę by cewki nie rozsypywały się podczas wyjmowania z "formy". Wszystko równo ułożone, wzmocnione cienką tkaniną lub matą szklaną i zalane żywicą w stator o grubości max 7mm. Dokładny kształt cewek należy wyznaczyć z rysunku w skali 1:1 statora i magnesów z rotorów.
    4. Piasta rowerowa przedniego koła 10 - zł. Można wywiercić i nagwintować (zdjęcie) otwór służący do smarowania łożysk rozrzedzonym w oleju towotem.
    Zastosowałem także filcowe "uszczelniacze". Lepsze będą droższe, ale o większej średnicy i z łożyskami maszynowymi, piasty do BMXów.
    5. Wszystko zmontowane jak na zdjęciu. Tutaj ważna uwaga: Odległość między rotorami dla 5mm grubości magnesów to max=10mm! Każdy milimetr jest ważny - im mniej tym lepiej. Szczeliny między rotorami i statorem minimalne! U mnie prądnicę zmontowałem po jednej, a śmigło po drugiej stronie osi. Myślę, że to dobre rozwiązanie.
    6. Śmigło kilkupłatowe o średnicy 1m, góra 1,2m. Można spróbować z rurami kanalizacyjnymi lub świerkowym drewnem. U mnie są z 2mm blachy aluminiowej
    wzmocnione stalowym płaskownikiem. Ważne: śmigło powinno obracać się w prawo, tak aby nie rozkręcało śrub na osi. Pewnie na budowie jednego śmigła się nie skończy, gdyż dopasowanie jego do prądnicy nie jest łatwe. W naszym przypadku sprawa jest ułatwiona bo rotory o średnicy 180mm są dość duże w stosunku do średnicy śmigieł i uzyskanie napięcia powyżej 12V nie będzie trudne. Obroty powinny być około 2 do 3 na sekundę dla lekkich wiatrów (3m/s).
    7. Wydajność. Tak jak pisałem powyżej: trzeba uzyskać juz przy najmniejszych podmuchach napięcie powyżej 12V aby ładować akumulator, wtedy wydajność będzie liczona w pojedynczych watach - dosłownie w pojedynczych. Jak powieje mocniej (dużo mocniej) powinno być te założone 50W,ale zdarzać się to będzie bardzo rzadko.
    8. Do prostowania trójfazowego prądu można stosować dwa krzemowe mostki lub lepiej 6 diod Schottkiego (sporo jest ich w zasilaczach komputerowych). Można taż wykorzystać układy prostownicze z alternatorów samochodowych. Przy tych parametrach prądnicy nie trzeba stosować żadnych regulatorów, gdyż sam akumulator ma właściwości regulujące i raczej przeładowanie nie grozi. Gorzej z pobieraniem prądu z akumulatora, tutaj musi być układ zabezpieczający przed głębokim rozładowaniem. Tak więc: prądnica->układ prostujący->akumulator i nic więcej.
    9. Mimo niewielkich rozmiarów wiatraka nie rezygnowałbym z zabezpieczenia przeciwburzowego w postaci "łamanego" ogona.
    10. Koszty: tarcze 2x20zł, magnesy z przesyłką 70zł, piasta: 10zł, drut nawojowy około 30zł, żywica 30zł, wrażenia: bezcenne.
    Razem: 180zł+koszy masztu, łopat, śrubek i innych takich mniej istotnych rzeczy.

Jeśli chodzi o wiatrak Rutland 504. Jest to typowy generator na jacht morski. Na morzu wiatry są zdecydowanie mocniejsze, średnica 50cm wystarczy. Jeśli
    chodzi o śródlądzie, to w lato bardziej wydajne są panele słoneczne. A sama prądnica zapewne na magnesach stałych.

Post bardzo długi, pewnie zbyt długi, ale prawie wszystko w jednym miejscu. Bardziej doświadczeni koledzy już wiedzą, że budowa elektrowni to inwestycja nieopłacalna. Bardziej chodzi o satysfakcję niż o korzyści. Więc może na początek dla początkujących może coś tak małego, co wystarczy do zapalenia w ogrodzie na kilka godzin żarówki led...
    Wojtek32
    Level 28  
    szamanstrong

To jednak nie zobaczę .

Rożne uzwojenia są pokazywane jako " D " ale żadne go nie przypomina .

To dla porównania jak powinno wyglądać Tak zwane uzwojenie " D " .
    Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

Opisu raczej nie muszę dołączać , różnice widać ?? .
    miost
    Level 11  
    Griszka, serdeczne dzięki, przynajmniej mam punkt wyjścia. Z tego co zrozumiałem prądnice dla takich parametrów trzeba zrobić samemu, bo w handlu tudzież demobilu nie są dostępne. To początek i najwięcej zabawy.
    Sprawa ładowania to etap poźniejszy, mimo wszystko myślę o jakimś regulatorze bo posiadam mały układ baterii słonecznch (10 W + 30 W).
    Chodzi mi o satysfakcję i nic więcej. W większe projekty się nie chcę bawić bo nie mam umiejęności by nad tym zapanować mechanicznie i elektrycznie. A kupowanie małego wiatraka za 2000 - 3000 na osiedlu domków w mieście po to by popatrze jak raz na tydzień się trochę kręci jest skrajnie nieopłacalne (pewniej jest zakupić 250 - 300 W paneli). Lepiej kupić wiatraczek odpustowy.
    Wojtek32
    Level 28  
    06061947

W tym "śnurek" niema tego zwierza o którego pytam , mam małe doświadczenie z tego typu tranzystorami i nie wiem czy mogę dokonać podmiany Mosfeta pełnej krwi na polowego bez uszczerbku dla układu sterującego ?? .

Ps. Mam PDF. obu .
    sq7hgw
    Level 11  
    Wojtek32 proszę wyjaśnij mi do nie qmam czym różni się model D przedstawiony przez ciebie a ten , który ja zamieszczam. Myślę, że szamanstrong właśnie tak uzwoił swój stojan.
    Ja tylko zamieniłem miejscami kolejność wsypywania cewek do żłobka, (w co drugim) czy to robi różnicę ?
    mosfetkiler
    Level 21  
    wojtek32:

2SK851 to też mosfet (nazewnictwo w sklepach internetowych bywa niefrasobliwe).
    Oba są na 200V i 30A.
    Kwazor
    Level 32  
    Wojtek32 :
    Dokument dla IRFP :
    http://datasheet.octopart.com/IRFP250PBF-Vishay-datasheet-27150.pdf

Prad drenu ciągły 30A (szczytowy 120A ) napiecie dren zródło 200V

2SK854 :
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/87385/NEC/2SK854.html
    Prąd drenu 5A ( szczytowy prąd w impusie 20A ) Napięcie dren żródło 450V..

Można by połaczyć równolegle kilka 2SK.. ( pojemnosc wejsciowa IRFP to 2800pF) a 2SK 700pF.

Tylko nie wiem jaki ty będziesz stosował regulator i jak wyglada sterowanie feta...

Wojtek..
    Wojtek32
    Level 28  
    Kwazor

Szykuje dwie wersje zasilacza do ładowania aku .
    Z powodu że moja prądnica ma duży zakres napięciowy 12-180V zależny od obrotów , akumulator będzie częściej w stanie naładowania jak ładowany to muszę zmienić logikę działania takiego zasilacza na ograniczenie napięciowe 13,8V , nie przewiduję hamowania obciążeniem i wytracanie / utrzymywania napięcia na określonym poziomie przed regulatorem ładowania , co wiąże się z dużym skokiem napięcia wejściowego na regulatorze .
    Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
    mosfetkiler
    Level 21  
    Ten 2SK851 to musi być jakiś niemiłosierny staroć albo unikat.
    Przeglądarka Datasheet przekierowuje na 2SK854 i trzeba trochę pokopać dalej, żeby znaleźć szczątkowe wiadomości o 2SK851.
    2SK851 jest opisywany na 200V i 30A i podany jako zamiennik IRFP250 także w Bazie Zamienników Elektrody.
    Co więc jest naprawdę w dyspozycji?
    Wojtek32
    Level 28  
    mosfetkiler

Trudno wyczuć jak go zakwalifikować czy zabytek czy unikat .
    2SK851 taki jest na składzie u mnie .
    Jak podają ze można użyć jako zmienik dla IRFP250 to zaryzykuję .
    szamanstrong
    Level 12  
    Co do tego mojego silnika 18ż nic się nie dowiedziałem, dowiedziałem się tylko, że sposób nawijania typu "D" wygląda inaczej niż zawsze myślałem :)
    Edek45
    Level 29  
    szamanstrong
    Wcale inaczej nie wygląda a Ty dobrze myślałeś :!:
    szamanstrong
    Level 12  
    Jakim sposobem nawijać ten mój stojan 18ż aby z niego wyszła jakaś sensowna prądniczkaa (wiem ze dużo mocy sie z tego nie wyciśnie ale zawsze lepsze coś nic nic :) ) czy sposobem klasycznym czy jakimś innym? drut mam 1mm czy będzie odpowiedzni?? :)
    jw3417
    Level 18  
    szamanstrong co dla ciebie znaczy "jakaś sensowna prądniczkaa " np jakie napięcie do czego chcesz wykorzystać ją podaj więcej szczegółów tego silnika parametry i wymiary

JESIOTR1
    masz rację palec powinien wykręcić spokojnie te 200obr /min nawet więcej i też nie wierze że ci ruchy osłabły mi się wydaje że szczelina ma na pewno wpływ na pracę prądnicy tak jak pisał Wojtek
    ale trafienie idealnie w skos i równomierne rozmieszczenie neodymów na wirniku nie pozostaje bez echa ten spadek 70v to chyba skutek tej niedokładności możesz to potwierdzić

pozdrawiam
    JESIOTR1
    Level 33  
    jw3417 - Podniesione rogi neodymów nie dotykają stojana.Pomiędzy nimi jest Przełęcz.Obliczyłem na każdy magnes (72 sztuki) nakładka 40x8x05 mm = 11,5 cm³ wypełniacza żelazem w szczelinie powietrznej bez przekraczania gabarytów wirnika.Udoskonalić szczelinę - zmniejszyć opór magnetyczny.
    Warto sprawdzić jak to 11,5 cm³ polepszonego, równomiernego przewodnika magnetycznego zadziała w szczelinie powietrznej.
    Mam nadzieję, że odzyskam te zaginione 70 V.
    szamanstrong
    Level 12  
    jw3417
    średnica wirnika to 68mm,długość pakietu blach na stojanie to 8cm, chciałbym aby prądnica przy 300obr dawała ok 60V jeżeli to możliwe, trzeba będzie cienki drut, mam w domu drut 1mm i niewiem czy by sie do tego przydał czy kupić cieńszy, drut 1mm zakupiłem do pralkowca 36ż.

Dodano po 11 [minuty]:

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)