Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

06061947 06 Mar 2010 21:45 1592329 4164
 • #2731
  wiete
  Level 14  
  U mnie do naprowadzania gondoli na wiatr zastosowałem 2 indukcyjne czujniki na napięcie 24v.Sprawdzały się dobrze.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #2732
  przemo159
  Level 16  
  Myślałem też o tym, ale jak dla mnie czujnik indukcyjny to nieporozumienie.Cena to kilkadziesiąt PLN(czyli ponad 10razy droższe),wielkie gabaryty w porównaniu z hallem,brak układu wewnętrznego formowania ipulsu(z tle4935 dostaje już gotowy sygnał logiczny),czujniki indukcyjne reagują tylko na zmiany pola a czujnik halla odczytuje stałe watrości pola.
 • #2733
  wiete
  Level 14  
  Są droższe to prawda,dostałem je za gratis i wykorzystałem.Jeśli chodzi o wielkość to nie są duże.
 • #2734
  andy1978
  Level 16  
  Moja pierwsza próba wykonania statora do amerykanki zakończona fiaskiem. W wykonaną wcześniej formę włożyłem cewki i zalałem żywicą Epidian 5 z utwardzaczem. Po zastygnięciu i otworzeniu formy okazało się że żywica jest krucha i bardzo ciężko ją odspoić od formy.
  A że to pierwsza próba w kolejnej niechęcę popełnić takich błędów. Proszę więc o pomoc fachowców:
  - czym nasmarować formę aby żywica się do niej nie kleiła?
  - dlaczego żywica jest taka krucha?
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
 • #2736
  pawlusekczeslaw
  Level 13  
  Jestem stałym czytelnikiem tego forum od kilku miesięcy. Próbuję zbudować alternator typu amerykanka co wychodzi mi z nie najgorszym skutkiem .Z elektroniką jestem na bakier a tutaj przynajmniej podstawy są nieodzowne . Dzięki temu forum mogę doskonalić swoje hobby pomimo swojego wieku (53lata) Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i czytelników . Nawiążę współpracę z hobbystami ze świętokrzyskiego Miedziana góra tel 880316131 .
 • #2737
  przemo159
  Level 16  
  andrzejs18 użyłem tam 12 szt płytkowych magnesów neodymowych o wymiarze 5mmx5mmx1mm.Dostępne są na allegro za dosłownie grosze (przy 100szt wychodzi ok 18gr/szt a reszta i tak się przyda do pomiaru prędkości obrotowej wału śmigła, wału prądnicy ,prędkości wiatru itp...)
 • #2738
  tedzio4
  Level 17  
  andy1978 Jak widać na załączonym obrazku to się kolega śpieszy bo nawet cewek równo nie ułożył.Taki mój wniosek ze zdjęć. Dobrze by było kupić jakaś książkę o naprawie jachtów i łódek to się dowiesz coś o żywicy.
  Sklepy z częściami i materiałami do budowy i naprawy jachtów. (większe miasta )
  Żywice kupuj tylko zapakowaną fabrycznie, bo można ją rozcieńczać acetonem co czasem czynią sprzedawcy albo kupić rozlewaną z beczki i nie wiadomo co to jest. sam tego doświadczyłem. Po za tym nie przesadzać z utwardzaczami. Formę możesz smarować ale na pewno lepszym rozwiązaniem jest wyłożyć formę folią. Folię oderwiesz i będzie jak szkło. żywica epoksydowa wydziela dużo ciepła przy utwardzaniu i tu trzeba uważać, poliestrowa nie wydziela aż tyle ciepła. jedna i druga żywica nie wchodzi w reakcję z folią ani z takimi produktami jak miski plastikowe wiadra itp. związkami, bo folia i te wiadra to jedno i to samo prawie chemicznie.
  pawlusekczeslaw nie bądź taki stary. do stówy jeszcze daleko a na ,,fioła" jak mówi moja żona nie ma wieku.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #2739
  szyszunka
  Level 15  
  Witam do narek- w momencie kiedy magnes stanie w punkcie zero wyłącza motoreduktor. Na wieńcu nic nie ma.
 • #2740
  kwiat99
  Level 11  
  WOJTEK32

  Quote:
  Szukając banalnego rozwiązania dla zasilacza natrafiłem na takie rozwiązanie , proste jak cep i jak taki "geniusz" jak ja jest wstanie to uruchomić to każdy może to zrobić .
  Dokonując małej korekty idealnie nadaje się do sterowania obciążeniem prądnicy .
  Sprawdziłem działa.


  Apropos banalnego rozwiązania to sa prostsze schematy sterownia fazowego, ale pamiętaj Wojtku że, sterujemy potencjometrem, więc jesteśmy dalej w punkcie początkowym z tym plusem że nie masz strat prądu jak np w dzielnikach napięcia, w pełnym sterowaniu zgodnie ze wzrostem i spadkiem napięcia staje nam ością w gardle ten nieszczęsny potencjometr psuje całą koncepcję, wręcz sprowadza na starą drogę kaskadowego załączania odbiorników, może jedynie Jfet którego opór wzrasta wraz z napięciem może go zastąpić, niestety ma dużą bezwładność i z tego co się orientowałem nie sprawdza się wcale, teraz testuje sterowanie sterownikami PLC, precyzyjne sterowanie o 1V za pomocą w pełni programowalne. Jeżeli masz inny pomysł na bezobsługowe sterowanie za pomocą twojego regulatora mocy proszę o info
 • #2741
  TOMSON
  Level 19  
  Do andy1978

  Do żywic czy to epoksydowych czy poliestrowych trzeba dodać wypełniacze bo żywice rozrabiane w dużej objętości są egzotermiczne i wydziela się sporo ciepła przy utwardzaniu

  Do poliestrowych utwardzacz max 3%
  A do epoksydów to zależy od żywicy.
  I stosować żywice do mas zalewnych wtedy nie wydziela się z nich tyle ciepła co przy zwykłych żywicach
 • #2742
  MadPan
  Level 14  
  Może kogoś zainteresuje konstrukcja wciągarki do windy. Nie pamiętam dokładnych danych, ale obroty na pewno poniżej 200obr/min, chyba 16Hz i 3-f 380V, moc ~7,5kW. Kręci się lekko ręką, brak wyczuwalnych zaskoków.
  Co prawda nie pracuje to jako prądnica, ale myślę, że nie wymagałoby to dużych przeróbek. Koszt w Europie nowej wciągarki to coś koło 15000zł, a u Chińczyków pewnie połowę tego.

  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
 • #2743
  zdzichuad
  Level 12  
  przemo159 wrote:
  Kilka postów wstecz była mowa o naprowadzaniu gondoli na wiatr i o sposobie wykonania mechanizmu który będzie określał kierunek wiatru.Zamiast stosować kontaktrony które czasem są zawodne i niestety wprowadzają drgania zestyków(a przy sterowaniu mikroprocesorowym to niepożądane) można użyć czujników wykorzystujących efekt Halla.
  Przedstawie swoje rozwiązanie na dwóch tylko czujnikach(koszt jednego to tylko 3PLN),może niektórym się to przyda...


  Ogólnie ciekawy pomysł ale jak zamierzasz w nim zrealizować odwracanie od wiatru jeśli jest zbyt silny chyb że robisz piastę z regulacją konta natarcia łopat i ustawisz je w chorągiewkę
  Ja myślę żeby zrobić coś w podobie tylko żeby mi obracalo gondole od wiatru o odpowiedni kąt np:
  0-12m/s kąt 0°
  14m/s kąt 15°
  15m/s kąt 30°
  16m/s kąt 45°
  pow20m/s kąt 90°
  wartości są przykładowe
  i w tym wypadku trzeba zrobić mechanizm podążający plus sterowanie do odchylania od wiatru
 • #2744
  Kwazor
  Level 31  
  Jakie stosujecie ZABEZPIECZENIE przed ukreceniem się kabla zasilajacego ?

  Oraz jak mocujecie gondole do masztu ? ( chodzi o łozysko )

  Widze takie łożyska nastawne :

  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
 • #2745
  tedzio4
  Level 17  
  Czytałem całe forum od deski do deski. Miałem po drodze już kilka koncepcji budowy prądnicy. Nawet rozkręciłem kilka silników od pralek 36żł i 48 zł i silnik 36żł, 930obr/min z dziwnym nawinięciem uzwojenia drutem 1,25 ale wychodzi na to że uzwojenie wychodzi z jednego by się rozdzielić w dwa inne żłobki( silnik z dźwigu),
  Dopiero filmik z kieleckich targów dał mi do myślenia. Chyba trzeba iść w kierunku prądnicy bezrdzeniowej. Znowu kłania się pralka stojan to zewnętrzny bęben( z plastiku) a rotor, to bęben z kwasówki co się w nim pranie obraca. Do jednego przymocować cewki do kwasówki magnesy, może wzmocnić go blachą. A może dotoczyć wirnik z jakiejś rury, wspawać na felgę i go wyważyć na tokarce samochodowej. Po uzyskaniu prądnicy wolnoobrotowej poszlibyśmy w przekładnię w przeciwnym kierunku czyli zmniejszając obroty a przez to śmigło mogło by startować szybciej i bez zbędnego wysiłku wkręcać się na obroty. Koszty nam wzrosną, bo miedzi kilogramy i magnesów dużo ale z małego to i Salonom dużo nie naleje. Co o tym myślicie, to tylko taka koncepcja, szkic.
  A może się mylę.
 • #2746
  przemo159
  Level 16  
  zdzichuad odwracanie od wiatru jeśli jest zbyt silny to bardzo prosta sprawa w moim rozwiązaniu(całkowity koszt - 3 PLN), wlutowuje dodatkowy czujnik jak na rysunku poniżej, pod kątem prostym i przy konieczności odwrócenia gondoli o 90st od wiatru(kiedy prędkość wiatru przekroczy prędkość krytyczną) procesor obraca gondole, do chwili otrzymania impulsu z tego właśnie dodatkowego czujnika.
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
  W chwili takiego odchylania wirnika od wiatru może mieć on wysoką prędkość obrotową, więc ważne jest by kierunek takiego "awaryjnego" odwracania gondoli dobrać uwzględniając efekt żyroskopowy śmigła,żeby nie dopuścić do zderzenia łopat z masztem w przypadku odchylania gondoli w niewłaściwym kierunku.

  Jeśli chodzi o regulację mocy poprzez zmianę ustawienia gondoli w stosunku do kierunku wiatru, to bardzo dobry sposób jak na nasze możliwości (stosowany nawet jest w profesjonalnych rozwiązaniach).Wtedy wypadkowa prędkość wiatru przyjmuje wartość cos kąta,o jaki odchylimy gondole od wiatru:

  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

  Programowo też to dosyć prosta sprawa do wykonania.Widział bym to to tak, żeby po przekroczeniu granicy max obrotów wirnika(ale przy jeszcze dopuszczalnych prędkościach wiatru) sterownik załączył odwracanie gondoli do momentu,w którym obroty wirnika nie znajdą się ponownie w zakresie obrotów dopuszczalnych,jeżeli znajdą się poniżej tego zakresu sterownik rozpocznie "nastawianie" gondoli spowrotem do wiatru.W taki sposób można by płynnie sterować tą mocą.

  Część mojego postu powinna się znaleźć w wątku "obok" dotyczączym mechaniki ale jest to temat ścisle związany ze sprawami elektrycznymi, mam nadzieje że nie będzie to przeszkadzać użytkownikom czy też moderatorom...
 • #2747
  JESIOTR1
  Level 33  
  MadPan wrote:
  Może kogoś zainteresuje konstrukcja wciągarki do windy.
  Ile to ma żłobków, średnica i długość wałka ?
  Prądnica bezrdzeniowa - np: taki amerykan - eksperyment TRWA.
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
  Dwie szczeliny po 1 mmm, 18 cewek po 100 zwoi drutem 0,6 mm, Φ pośrednie 160 mm i czy to będzie chciało się kręcić. Podejrzewam, że spłonie przy średnim wietrze.
 • #2748
  wiatrakowiec
  Level 13  
  Witam. Widzę, że niektórzy zastanawiają się jak zrobić nastawianie gondoli na wiatr. Wiele lat temu podpatrzyłem jak miał rozwiązany ten problem sąsiad z Ursusa, z dużym trudem (duże pieniądze) zdobyłem silniczek sprzegnięty z przekładnią ślimakową (220V-80W-1350obr/min; wyjście z przekładni 35obr). Po zmontowaniu z dwoma przekładniami zamontowanymi na gondoli wyszło mi przełożenie 1350/35x20/1x20/1x8/1. Po uruchomieniu musiałem czekać jedną minute żeby dostrzec minimalny ruch gondoli.
  Wystraszyła mnie elektryka, prowadzenie napięcia na górę i wykonanie przełącznika lewo-prawo uruchamianego przez wiatr. Silnik z przekładnią odłożyłem na półke a na wałek przekładni ślimakowej założyłem turbinke o średnicy 80cm i wyszło przełożenie 20x20x8=2400obr/min musi wykonać turbinka żeby gondola wykonała jeden obrót z 8m śmigłem.
  Problem występuje tylko z mocowaniem przekładni, w skutek ciągłego "myszkowania" wiatru-pękają spawy.

  Kwazor. Łożysko wykonałem sam-8rolek z otworami "nadzianych"na pręty umocowane w pierścieniu wewnętrznym i zewnętrznym.
  Pozdrawiam.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Rzeczywiście powinno być to w wątku obok.
 • #2749
  andy1978
  Level 16  
  Panowie proszę napiszcie jakiej używacie żywicy do zalewania cewek w statorze? Czy Epidian 5 i utwardzacz Z-1 nadaje się do tego czy może używacie innych. Moja żywica po zalaniu zrobiła się bardzo krucha.
 • #2750
  MadPan
  Level 14  
  JESIOTR1 wrote:
  Ile to ma żłobków, średnica i długość wałka ?


  Niestety dysponuję tylko zdjęciami. Osobiście nie widziałem tego silnika rozebranego. Z danych mam jeszcze moment M=525Nm, 16 biegunów, 120obr/min przy 16Hz.

  Pozdrawiam
  Arek
 • #2751
  zdzichuad
  Level 12  
  przemo159
  A zastanawiałeś się żeby zamiast kilku czujników i magnesów użyć jednego potencjometru na wiatrowskazie i drugiego na gondoli.
  Jeśli wiatr się zmieni zmieni się rezystancja i gondola będzie dążyła do wyrównania rezystancji. Jeśli wiatr będzie zbyt silny to sterownik odchyli gondole o ustaloną wartość aż do 90°
  można oczywiście ustawić dowolną histerezę, mierzyć odczyty np co kilka sekund, obracać o średnią z kilku ostatnich odczytów wtedy gondola nie powinna tak tańczyć
 • #2752
  tedzio4
  Level 17  
  Do JESIOTR1. Czekam na wynik eksperymentu. Czy spłonie tego nie wiem ale te blaszki do mocowania łopatek robiłbym z ceownika, bo mocniejszy wiatr to wyłamie.
  Podziwiam pomysł i szukam sponsora, bo jak widzę koszty spore.
 • #2753
  przemo159
  Level 16  
  zdzichuad użycie potencjometrów to też dobre rozwiązanie,szczególnie z tego względu że można dowolnie zmieniać szerokość histerezy napięć załączania,a dzięki temu dobierać dowolnie kąty(u mnie niestety jest to ustalone już fizycznie magnesami a nie programowo).Jednak żeby zastosować potencjometry trzeba zastosować analogowe komparatory napięcia , większość procesorów ma je wbudowane,ale gdyby ktoś chciał maksymalnie uprościć uklad sterowania gondolą(bez stosowania procesora itp) do rozwiązania z hallami wystarczy dopiąć 4szt tranzystorów i mamy gotowy układ sterujący silnikiem prądu stałego(lewe i prawe obroty).
  Potencjometr wystarczyłby tylko jeden w chorągiewce umieszczonej na gondoli,gdyby zmienił się kierunek wiatru wtedy zmieniłoby się napięcie na jego suwaku na niższe lub wyższe w zależności od kierunku zmiany.To napięcie podać na wejścia dwóch komparatorów analogowych(na ich drugie wejścia podać ustalone napięcia odniesienia- napięcia, przy których nastąpią załączenia obrotu i tu ustalamy szerokość histerezy różnicą wartości tych napięć odniesienia) wtedy wyjście jednego wyzwala lewe a drugiego prawe obroty silnika sterującego gondolą.
  Ale trzeba by było zastosować jakieś potencjometry odporne na zmiany temperatur i warunki atmosferyczne,i obawiałbym się o wycieranie powierzchnii oporowych od ciągłej pracy,mogło by to być dość awaryjne(chyba że stosować coś jak potencj. przy przepustnicach samochodowych ale tam znowu kąt pracy to tylko 90st)
 • #2754
  Tomasz Gumny
  Level 28  
  O potencjometrach zapomnijcie, już prędzej rezystancyjne czujniki kąta obrotu - takie potencjometry o przedłużonej trwałości.
  W Elfie można kupić za (20,-) takie układy. Bezstykowe, rozdzielczość na poziomie minut kątowych, wyjścia do wyboru: SPI, analogowe lub PWM.
 • #2755
  pawlusekczeslaw
  Level 13  
  Do zalania cewek w statorze ja używam żywicy poliestrowej od1,5% do 3% w zależności od temperatury optymalna 18 stopni celsjusza utwardzacza , Cena za kg około 10ciu złotych dostępna w sklepach żeglarskich albo mniejsze opakowania sklepy motoryzacyjne. Sama żywica jest jakby za mocna dlatego stosuje się wypełniacz ( osłabiacz) w moim przypadku jest to talk techniczny w stosunku 2części żywicy 1część talku .,Oczywiście dodatkowo stosuje mate szklaną jedną, pod cewki drugą na cewki, służy jako nieodzowne zbrojenie. Mate nasączam aż będzie przeżroczysta .Forma jest wypełniona do pełna następnie przykrywam płytą i ściskam ściskami , zostawiam na dwie do trzech godzin i gotowe

  Dodano po 10 [minuty]:

  Formę można wyłożyć cienką folją ja używam wazeliny technicznej lub jakiego kolwiek tłuszczu. Życzę powodzenia
 • #2756
  JESIOTR1
  Level 33  
  Żadnej żywicy do zalewania nie używam - i kilka lat się kręci bez żywicy.Dzisiaj wyjąłem z Formy taki amerykański Stator.Szczelina pasuje co do milimetra do tego wirnika.
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
  Jeszcze mokry i przeźroczysty, ale już kręciłem.W Gwiazdę 130V jak jedną ręką i żarówka 100 W biała.
  Faktycznie amerykan bez obciążenia kręci się loso.Chyba nawinę COŚ większego po amerykańsku.
 • #2757
  leonada
  Level 15  
  Nawinąłem amerykana drutem 2.0 , 95 zwoi , 18 cewek po 6 na fazę , mam takie dwa , utwardzacza dawałem 2% w stosunku do żywicy , oczywiście żywica z dwóch stron , dłużej schło ale się nie krzywiło i zbytnio nie grzało . Grubość statora mi wyszła 25mm , magnesy jeszcze mam nie zalane , magnesy 45x15 ,

  ułożone cewki i połączone
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

  zalane żywicą
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
 • #2759
  nemek26
  Level 13  
  Jak najlepiej sprowadzic te cale elektryczne zyski na ziemie ??? ślizgaczem? Może ktoś ma dobry patent?
 • #2760
  leonada
  Level 15  
  Sebi77 magnesy mam okrągłe 15mm grube i 45mm średnicy .