Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

06061947 12 Maj 2010 21:35 1541809 4164
  • #3001 12 Maj 2010 21:35
    sylwek9999
    Poziom 17  

Podejrzewam że Jesiotr będzie na żywo ręcznie przełączał i nie do puści co by jakaś elektronika pilnowała sterując bez wyobraźni,tak że wszystko się nadaje do MEW.

• Napad.pl
  • #3002 12 Maj 2010 21:58
    JESIOTR1
    Poziom 32  

MadPan napisał:
    Czy chcesz wpiąć to między wiatrak a akumulatory? Jeśli tak, to szkoda roboty, bo nic dobrego z tego nie uzyskasz. To nie stabilizator.

do zadanego napięcia 240V na wyjściu uzyskam jak podłączę wg. schematu:
    Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
    To już przećwiczyłem na takim zasilaczu - prąd ładowania dochodził do 30A,
    na wyjsciu dla wrażliwych odbiorników(nie było eksplozji wszystkich żarówek) bo nie przekroczyłem niebezpiecznego napięcia.To działa jak prymitywny, skuteczny stabilizator.To nie stabilizator,ale pochłaniacz nadmiaru mocy.

• #3003 12 Maj 2010 22:04
    sylwek9999
    Poziom 17  

Zamiast pochłaniacza bardziej wymowny był by akumulator, ale jak wiadomo nie możemy mieć wszystkiego co natura oferuje

• #3004 12 Maj 2010 22:31
    MadPan
    Poziom 13  

sylwek9999 napisał:
    Podejrzewam że Jesiotr będzie na żywo ręcznie przełączał i nie do puści co by jakaś elektronika pilnowała sterując bez wyobraźni,tak że wszystko się nadaje do MEW.

Dobra elektronika nie jest zła ;)

Do JESIOTR1
    Czyli do 240V nie masz ładowania akumulatorów? Nie szkoda tracić prąd? No chyba że rzadko kiedy napięcie spada poniżej 240V, to nie ma sensu się rozczulać.

Arek

• Napad.pl
  • #3005 12 Maj 2010 22:32
    SAWEK101
    Poziom 31  

Mam pytanie czy ta hybryda będzie zbudowana z chęci oszczędności czy dla zasady że to za działa, bo jeśli to drugie to wszystko ok :D

Jesiotr a nie lepiej było by przezwoić prądnice ?, ja mam chiński wiatrak i przepiąłem uzwojenia i zamiast znamionowo 60v mam 300v i jest ok.

• #3006 13 Maj 2010 07:30
    JESIOTR1
    Poziom 32  

sylwek9999 napisał:
    Zamiast pochłaniacza bardziej wymowny był by akumulator, ale jak wiadomo nie możemy mieć wszystkiego co natura oferuje

Tak się składa że na tej prądnicy mam napięcie znamionowe ponad 300V.Na zefirkach akumulator ładuję bezpośrednio - mam w turbinie duży moment startowy.
    Na przeciętnych wiatrach powszechne odbiorniki na 230V pracują bez ryzyka i bez strat.
    Na silnych wiatrach transformator trójfazowy separuje nadmiar mocy i gromadzi w akumulatorze.Dla przetwornicy.
    Jak popłynie do akumulatora 24 V to w sieci już jest stabilne 240 V (Tylko nieznacznie przekracza).
    Problemem jest by na niższych napięciach w uzwojeniu pierwotnym transformatora na biegu jałowym nie płynął prąd jałowy.
    Potrzebuję stycznika trójfazowego z cewką na 24 V.
    Może kto wie jak to się kupuje, zdobywa taki stycznik.Może jakiś katalog i pozycja bo nie mam rozeznania.

• #3007 13 Maj 2010 07:52
    MadPan
    Poziom 13  

JESIOTR1 napisał:

Potrzebuję stycznika trójfazowego z cewką na 24 V.
    Może kto wie jak to się kupuje, zdobywa taki stycznik.Może jakiś katalog i pozycja bo nie mam rozeznania.

Z cewką na 24V nie ma problemów. Jest to napięcie bardzo popularne w automatyce. Pamiętaj żeby dobrać układ przeciwprzepięciowy do cewki (często nie jest wbudowany w stycznik i trzeba dokupić go osobno) albo chociaż zastosuj diodę zwrotną.
    Jak pójdziesz do hurtowni elektrotechnicznej i powiesz o co Ci chodzi, to z katalogu sami dobiorą odpowiedni stycznik. Nie każda hurtownia ma takie rzeczy od ręki, ale ściągną Ci na zamówienie w ciągu kilku dni.

Arek

• #3008 13 Maj 2010 08:10
    SAWEK101
    Poziom 31  

Tylko powiedz czy chcesz na prąd stały czy zmienny bo są to zupełnie inne cewki.

• #3009 13 Maj 2010 08:38
    retrofood
    Moderator

SAWEK101 napisał:
    Jesiotr a nie lepiej było by przezwoić prądnice ?, ja mam chiński wiatrak i przepiąłem uzwojenia i zamiast znamionowo 60v mam 300v i jest ok.

W ten sposób nie uzyskamy zwiększenia mocy, bo zmniejszy się prąd, natomiast dochodzą tutaj ważne kwestie bezpieczeństwa! Przy 60V można było je trochę pominąć, ale 300V jest niebezpieczne i lekceważyć tego nie wolno.

JESIOTR1 napisał:
    Potrzebuję stycznika trójfazowego z cewką na 24 V

MadPan wyjaśnił sprawę, dodam tylko, że styczniki z zasady są trójfazowe, czyli mają możliwość łączenia 3 faz. I nie mylić ich z przekaźnikami.
    SAWEK101 napisał:
    Tylko powiedz czy chcesz na prąd stały czy zmienny bo są to zupełnie inne cewki

W przekaźnikach - tak, inny jest też obwód magnetyczny, chodzi o wytłumienie drgań zwory. Natomiast w stycznikach standardem jest prąd zmienny.

• #3010 13 Maj 2010 09:01
    Wojtek32
    Poziom 27  

Janusz
    To bardziej przypomina fragment większego stabilizatora sieciowego 3 fazowego ( należało brać wszystko ) .
    Podobnie działały takie wynalazki na wioskach w zamierzchłych czasach , poszukaj schematu takiego urządzenia , lub przekop okoliczne stodoły to znajdziesz taki prosty do zasilania telewizora .
    http://www.cyfronika.com.pl/stabilizator.htm

Powodzenia ,,

• #3011 13 Maj 2010 09:01
    MadPan
    Poziom 13  

retrofood napisał:

W przekaźnikach - tak, inny jest też obwód magnetyczny, chodzi o wytłumienie drgań zwory. Natomiast w stycznikach standardem jest prąd zmienny.

Nie ma problemu ze stycznikiem na 24VDC

• #3012 13 Maj 2010 09:04
    retrofood
    Moderator

MadPan napisał:
    retrofood napisał:

Nie ma problemu ze stycznikiem na 24VDC

Zgadza się, ale raczej jako wyjątek wśród stada AC.

• #3013 13 Maj 2010 10:37
    JESIOTR1
    Poziom 32  

Teraz to już nic nie wiem, ale jak tak się zastanowić to jest Mi potrzebny stycznik trójfazowy z cewką prądu stałego na 230V .
    Sygnał sterujący włączeniem transformatora przychodzi z prądnicy po osiągnięciu obrotów i 230V (stałego po prostowniku).Wtedy stycznik włączy transformator i obciąży prądnicę ładowaniem akumulatora.
    Wojtek masz pogardę dla pieniędzy - Stabilizatory za tysiące złotych - to jakaś bajka o złotych czasach.
    Pozdrawiam

• #3014 13 Maj 2010 11:20
    mak222
    Poziom 12  

Wojtek32 napisał:

Podobnie działały takie wynalazki na wioskach w zamierzchłych czasach , poszukaj schematu takiego urządzenia , lub przekop okoliczne stodoły to znajdziesz taki prosty do zasilania telewizora .

Mam taki stabilizator, używałem go gdy robiłem trochę lat temu miesięczne wyjazdowe sesje programistyczne w leśniczówce w środku lasu. Bez niego komputer resetował się co kilkanaście minut a monitor praktycznie w ogóle nie pracował. Zestaw podpięty do niego pracował bezproblemowo. Myślę że da się coś takiego wyszukać za grosze, nie kupując nówek.

Swój pewnie też wykorzystam we własnym wiatraczku. :)

Pozdrawiam

• #3015 13 Maj 2010 11:40
    Wojtek32
    Poziom 27  

To jeszcze taki drobiazg podobno jest to nie możliwe .
    I teraz potrzebny jest myślący elektronik do modernizacji tego rozwiązania .

Ps. Janusz kiedy nauczysz się czytać ??? .

• #3016 13 Maj 2010 13:35
    wiesiek1949
    Poziom 10  

Czytając ostatnie wątki i nie tylko pozazdroscić wiedzy i tematu. Tylko tacy jak ja przeszkadzają w rzeczowej wymianie zdań i podpowiedzi. Początki zawsze są trudne . Chciałbym się dowiedzieć na korzyść, którego pralkowca z orginalnym uzwojeniem (54żłóbki 18 biegunów i 64 żłóbki 16 biegunów) srednica stojanów i wirników taka sama przy tych samych obrotach uzyskam wieksze napięcie . Robiłem próby z 18-ma biegunami magnesy 10x4x1,5 N50 i napięcia nie były za wysokie (np 70obr 40V , 115 obr 65V , 300obr 165V 480obr 270V) . Zdaję sobie sprawę , że magnesy były krzywo przyklejone, gdyż na jeden obrót różnica wynosiła 11V .
    Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
    Zerwałem magnesy z wirnika i nie wiem który z tych wariantów bedzie korzystniejszy. bede cierpliwie czekał na podpowiedź.
    pozdrawiam

• #3017 13 Maj 2010 13:44
    SAWEK101
    Poziom 31  

Jesiotr jeśli chcesz gdzieś zastosować stycznik który będzie rozłączał prąd stały 240v to powodzenia bo żaden standardowy nie wytrzyma, łuk przy tym napięciu ciągnie się na prawie 2cm i spali ci wszystko ,przy tym napięciu to igbt , mosfet lub stycznik przed mostkiem to jedyne wyjście , przestrzegam wszystkich bo sam to testowałem,

• #3018 14 Maj 2010 07:27
    prw23
    Poziom 11  

Chciałem napomnieć że są jeszcze styczniki zalewane olejem transformatorowym. Z tego co wiem wytrzymują większe obciążenia i mają większą żywotność. A olej załatwia sprawę tworzącego się łuku przy dużym napięciu i amperażu. Pozdrawiam.

• #3019 14 Maj 2010 08:50
    SAWEK101
    Poziom 31  

Jak dla mnie to te styczniki to straszny niewypał, po wylaniu oleju sprawują się znacznie lepiej, testowane osobiście ale to już przeszłość :D

• #3020 14 Maj 2010 09:50
    JESIOTR1
    Poziom 32  

Z tym stycznikiem który będzie rozłączał prąd stały 240 V to już dam sobie radę - ten łuk elektryczny to jak nie zdmuchnę to Go połknę.Znalazłem stronę w internecie i się doszkalam.
    Skończyłem stojan co ma 6 Faz i teraz mam 12 końców.Jak się robi w trójkąt albo w gwiazdy?
    Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
    Teraz muszę zrobić wirnik z 24 biegunami - Skos chyba jest niepotrzebny?

• #3021 14 Maj 2010 10:44
    tedzio4
    Poziom 17  

Jesiotr1. Ile kilo miedzi weszło? Ładnie wsypane, czekamy wszyscy na wyniki.

• #3022 14 Maj 2010 13:19
    lamer1
    Poziom 21  

JESIOTR1 Daj skos, ale połowę mniejszy jak zawsze czyli 5 stopni i będzie dobrze.

• #3023 14 Maj 2010 14:26
    MadPan
    Poziom 13  

JESIOTR1 napisał:

Skończyłem stojan co ma 6 Faz i teraz mam 12 końców.Jak się robi w trójkąt albo w gwiazdy?
    Teraz muszę zrobić wirnik z 24 biegunami - Skos chyba jest niepotrzebny?

Czy 24 bieguny, to nie za dużo? Wychodzi para biegunów na trzech zębach, więc na środkowym zębie pola się zniosą. Czy to nie wpłynie na pogorszenie osiągów?

Arek

• #3024 15 Maj 2010 13:47
    JESIOTR1
    Poziom 32  

MadPan napisał:
    Czy 24 bieguny, to nie za dużo? Wychodzi para biegunów na trzech zębach, więc na środkowym zębie pola się zniosą. Czy to nie wpłynie na pogorszenie osiągów?Arek

Nie Osłabiaj.24 bieguny to jeszcze mało - już mam ochotę na to samo w 54 żłobki - wtedy trzeba będzie 36 biegunów.To taki eksperyment - same neodymy MPŁ 30 x 10 x 5 / N45 po 2,81 x 120 szt na jeden wirnik to spory wydatek.Miedzi prawie 4 kg.
    Tam po dwie fazy są prawie identyczne:1 i 4, 2 i 5, 3 i 6.można je łączyć szeregowo i równolegle.To nawinięcie powoduje podwojenie biegunów do 24 tylko na wirniku.Stojan dalej ma 12 biegunów.
    Teraz jest problem bo widzę sporo możliwośći manewru długościami i grubościami drutu.Na bazie dwóch kostek montażowych na 12 bolcach - jak na obrazku.
    Trzeba będzie wybrać dogodny wariant po próbach i scalić najlepszy wariant.

• #3025 15 Maj 2010 19:09
    apollo1234
    Poziom 12  

Witam.
    Mam takie pytanie do kolegów chodzi mi o ładowanie akumulatora.
    Moja amerykanka daje około 17v ale tylko jakieś 2 do 3 amper a mam akumulator 12v 220ah czy naładuje takiego smoka takim prądem?

• #3026 15 Maj 2010 21:01
    tedzio4
    Poziom 17  

MadPan

Czy 24 bieguny, to nie za dużo? Wychodzi para biegunów na trzech zębach, więc na środkowym zębie pola się zniosą. Czy to nie wpłynie na pogorszenie osiągów?

Kolego Ty myślisz, że to jest silnik a to jest prądnica. w każdym żłobku płynie prąd w tym samym kierunku bo to wymusza magnes. a cewki są tak poobracane coby prąd w całej fazie dodawał się a nie znosił czy równoważył. Jesiotr umie chyba obracać nie tylko cewki.

Jesiotrowi zapewne chodzi o prądnicę wolnoobrotową i o to by sinusoida była przy sinusoidzie i zapchać drucik prądem ile tylko się zmieści. To tak na chłopski rozum.

• #3027 16 Maj 2010 10:44
    MadPan
    Poziom 13  

tedzio4 napisał:

Kolego Ty myślisz, że to jest silnik a to jest prądnica.

Wydaje mi się, że wiem o czym myślałem.
    Cytat:

w każdym żłobku płynie prąd w tym samym kierunku bo to wymusza magnes. a cewki są tak poobracane coby prąd w całej fazie dodawał się a nie znosił czy równoważył.

Ale ja nie piszę o prądzie, tylko o strumieniu.

Cytat:

Jesiotrowi zapewne chodzi o prądnicę wolnoobrotową i o to by sinusoida była przy sinusoidzie i zapchać drucik prądem ile tylko się zmieści. To tak na chłopski rozum.

Mój chłopski rozum podpowiada, że do zapchania drucika prądem potrzebny jest także solidny strumień przepływający przez powierzchnię cewki. W tym przypadku strumień magnesu rozdzielony jest na dwa zęby. Przy podwojeniu prędkości zmian pola równoważy się wpływ osłabienia strumienia. Ewentualne zyski mogą wynikać z korzystniejszego rozkładu pola i z oddalenia się od indukcji nasycenia blach stojana.
    To są moje wątpliwości i domniemania. Nigdzie nie wspomniałem, że Jesiotr nie umie obracać tym, czy tamtym. Zadałem tylko nurtujące mnie pytania.

Arek

• #3028 16 Maj 2010 15:02
    Wojtek32
    Poziom 27  

Poszukuję schematu takiego regulatora .

Z góry dziękuję za użyczenie schematu .

Wojtek ,,

• #3029 16 Maj 2010 15:17
    marian7k
    Poziom 14  

Nie tak dawno było o szeregowym łączeniu grzałek które są na 220v i po takim połączeniu można je zasilać mniejszym napięciem nie tracąc dużo na mocy.
    Może nie dokładnie o to chodziło ale nie mogę odnależ tych postów,mógłby ktoś pomóc.