Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

06061947 22 Cze 2010 19:33 1551904 4164
    pietia1234
    Poziom 11  
    Jaki podział symetryczny? Bo ja sie nie znam.
    Czy to ma być tak:
  • Relpol przekaźniki
    Wojtek32
    Poziom 27  
    Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

Robi się coraz ciekawiej , nowe teorie oparte na własnych błędach wprowadzą nowy standard budowy prądnic .

Ta prądnica kręci się bez problemów tak samo jak klejona z magnesów o szer. 1mm .
    sokola
    Poziom 11  
    Dzieki za pomoc... widze to forum tylko dla zaawansowanych. Pozdro
    Wojtek32
    Poziom 27  
    sokola

Nie denerwuj się bo niema powodu .
    Niema odzewu bo już większość ma dość powtarzania co kilka stron tego samego tematu .
    Masz żal do innych a sam nie przeczytałeś chociaż cz. 2 tego forum , bo byś nie zadawał takiego pytania .

Do nauki i poznania tajników ułożenia magnesów najbardziej nadaje silnik określony przez Ciebie jako : Silnik od pralki

Cieniutkie magnesy 2mm i do eksperymentów idealny tanim kosztem .

Powodzenia ,,
  • Relpol przekaźniki
    sokola
    Poziom 11  
    Cytat:
    Wojtek32

Dzieki za odpowiedz, nie denerwuje sie, czytalem i to duzo ale ja na elektronice sie nie znam, zaplecze mechaniczne mam, spawarka, migomat, tlen, szlifierki itp...

No ale wiedzy brak, czytalem ale czlowiek sie gubi przy tylu stronach, jedni pisza tak, drudzy inaczej, rysunki których nie rozumiem :)

Myslalem tez nad budowa pradnicy w stylu amerykan ? Na tarczach od samochodu. Tylko z tego co wyczytalem to spore koszta, a szkoda wydac np 400-500 zl i nie bedzie mi to dzialac.

Jeszcze tylko jedno pytanie, czy np: mam pradnice z lopatami, montuje ja na maszcie, i ok kreci sie, czy ta energie musi cos odbierac ? chodzi mi o to czy nie bedzie sie grzac jesli nic nie bedzie podlaczone do wyjscia z pradnicy ?
    Wojtek32
    Poziom 27  
    Będzie się grzać ale w stopniu nie istotnym dla całej konstrukcji .
    Dużo więcej ciepła będzie się wydzielać podczas odbioru energii .
    rummsize
    Poziom 10  
    Nawinąłem na stojan próbną cewkę - tak ze 30 zwojów, a na wirnik "przykleiłem" 4 magnesy biegunami na przemian. Nic się nie dzieje, miernik nic nie pokazuje, dioda nawet nie mignie. Magnesy obracały się dość szybko, bo użyłem wiertarki. Zwój jest odizolowany od rdzenia stojanu wprawdzie szkotem, ale przebicia nie ma. Drut, którego użyłem nie jest nowy tylko ze starego zasilacza. Robię taki projekt pierwszy raz więc nie wiem gdzie robię błąd... Magnesy 30x10x5, Miało by być 8 cewek i 8 magnesów, stojan ma 24 żłobki. W ogóle jest to silnik z kosiarki, który się spalił.

Dodano po 1 [minuty]:

JESIOTR1
    Poziom 32  
    rummsize napisał:
    Siema!!! . Nic się nie dzieje, miernik nic nie pokazuje, dioda nawet nie mignie.
    - SZOK.
    24 żłobki ÷ 3 fazy = 8 żłobków na fazę.W 8 żłobków jednej fazy wsypiesz 4 cewki co mają 8 ramek naprzemian - tyle samo powinno być biegunów.Przynajmniej rytm biegunów musi być zachowany .
    N S N S N S N S
    Przykleiłeś idealnie bieguny tak że się redukują.Co N zarobi to S zmarnuje.
    N 1 S 1 N 1 S
    rummsize
    Poziom 10  
    Fajnie, że się zainteresowałeś. Otrząsnąłeś się już z szoku?! ;D To mam jeszcze dwa pytania: -"4 cewki co mają 8 ramek naprzemian" 8 ramek czyli uzwojeń?
    -żeby zrobić taki próbny test trzeba nawinąć wszystko? Po prostu nie chcę marnować drutu, bo mam go ograniczoną ilość.

Dodano po 25 [minuty]:

pęk mi teraz jeden z magnesów jak będzi3e ciut mniejszy to chyba nie będzie miało to wielkiego wpływu...?
    Kwazor
    Poziom 30  
    Rummsize najpierw duzo poczytaj.... bo popełniłeś błąd..

1 cewka posiada 2 boki pracujace. więc 4 cewki posiadają 8 boków --inaczej ramek.Wiec uwojenia powinny być nawiajne w podskoku 1 do 4 czyli pierwszy bok w 1 złobku a 2 bok w 4 żłobku.. ( mówimy tu o 1 cewce z 4 na 1 faze )

Cytat:
    żeby zrobić taki próbny test trzeba nawinąć wszystko? Po prostu nie chcę marnować drutu, bo mam go ograniczoną ilość.

Nie nie trzeba ale wtedy przydałby się oscyloskop do obserwowania przebiegu co ułatwiło by ci pomiar wyników i ewentualna korekcję skosu magnesów. Oraz gdy żle podłączysz 3 fazy.. ale narazie powalcz z tym co masz...

Drut moza kupic w sklepach wysyłkowych lub u przezwajacza silników..

Hehe dopiero teraz widze : drut z elektrospecu... szpula chyba 0.5 kg wiec nie tak mało ! i drut 0.85 ?

Cytat:
    pęk mi teraz jeden z magnesów jak będzi3e ciut mniejszy to chyba nie będzie miało to wielkiego wpływu...?

Bedzie to widoczne zwłaszcza na oscyloskopie ( niesymetryczny sinus)
    kakusow
    Poziom 9  
    witam,
    od jakiegoś czasu czytam sporo o elektrowniach i noszę się z zamiarem zbudowania takiej jednej do domowych potrzeb. i tu muszę przyznać, że im więcej czytam tym bardziej czuję się zmieszany. generalnie to myślę nad zbudowaniem VAWT - dariusa. coś takiego jak klatka do chomika. ponoć nie są zbyt efektywne (tak piszą niektórzy) ale działają na małe wiatry a to jest dla mnie dość istotne. no i planuję, że będzie stał gdzieś nisko, bo na wysokiego tradycyjnego nie mam warunków. zanim jednak zabiorę się do działań to chciałbym się dowiedzieć od was, jaki wpływ ma ilość cewek na magnesy. nie jestem fachowcem a tyle co miałem o tym dawno w szkole, więc... czy cewki wytwarzają jakiś opór dla magnesów? (mam na myśli w amerykance bo taka chce zrobić) czy im więcej cewek się powkłada tym większej siły potrzeba, żeby wirnik się obracał, czy to jest bez znaczenia? bo generalnie widzę, ze są 2 sposoby budowy amerykanek. 1szy to (nazwijmy to pionowy) dużo cewek i jedna na drugiej - generalnie idziemy w ilość, bo ponoć to daje większą sprawność a 2gi to tak jak tutaj: http://www.otherpower.com/statorpl.html sposób poziomy. on jest łatwiejszy w konstrukcji ale trochę marnuje miejsce niestety a mi też zależy, żeby ten wiatrak był możliwie mały. ten stator na podanym linku nie jest super duży ale nie wiem jaką to daje moc. no i sporo miejsca tam jest zmarnowane. można by tam parę cewek jeszcze dodać jeśli miałoby to moc zwiększyć. dlatego pytam: czy ilość cewek ma wpływ na wirnik tzn. czy im ich więcej tym większy opór czy to bez znaczenia?
    nemek26
    Poziom 13  
    Dzień dobry wszystkim.Mam pytanie a zarazem problem... elektrownia jaką zbudowałem wymaga przekładni 2:1 co najmniej. Stosowałem na początku tryby proste ale strasznie było słychać, druga przekładnia to był pasek zaznaczam ze jeden pasek , ślizgał sie strasznie przy obciążeniu. trzeci sposób to przekładnia z rozrządu od poloneza i okazuje się ze przy napięciu znowu słychać i niesie się po budynku na którym stoi. pytanie brzmi czy ktoś miał podobne problemy i jak postąpił może łańcuch ? korzystał ktoś z przekładni łańcuchowej ? bardzo ją słychać bo pewność ze nie popuści w czasie podmuchu jest spora.
    andrzejs18
    Poziom 10  
    nemek26 napisał:
    Dzień dobry wszystkim.Mam pytanie a zarazem problem... elektrownia jaką zbudowałem wymaga przekładni 2:1 co najmniej. Stosowałem na początku tryby proste ale strasznie było słychać, druga przekładnia to był pasek zaznaczam ze jeden pasek , ślizgał sie strasznie przy obciążeniu. trzeci sposób to przekładnia z rozrządu od poloneza i okazuje się ze przy napięciu znowu słychać i niesie się po budynku na którym stoi. pytanie brzmi czy ktoś miał podobne problemy i jak postąpił może łańcuch ? korzystał ktoś z przekładni łańcuchowej ? bardzo ją słychać bo pewność ze nie popuści w czasie podmuchu jest spora.

Witam.
    Ja zastosowałem przekładnię łańcuchową.Wykorzystałem silnik od Rometa zdemontowałem wał napędowy i wstawiłem wałek,jest przełożenie 1/5 i na drugim biegu 1/9.Napędza prądnice z pralkowca przy ładowaniu powyżej 20A ma trochę opory i strzela łańcuch bo jest za luźny trzeba zrobić napinacz łańcucha.
    pozdrawiam.
    nemek26
    Poziom 13  
    Czy jest ten silnik a raczej skrzynia biegów od rometa wykorzystana jest aby zwolnić czy przyśpieszyć obroty na prądnicy ?
    elim
    Poziom 17  
    Panowie mam problem z przetwornicą, to siemens 500VA - uruchomiony został na niej odkurzacz 1,4kW no i szlak ją trafił. Szukałem bezpieczników, przepalonych scieżek czy skopconych elementów, bezskutecznie. Jedyne co znalazłem to dioda z ułamanymi nóżkami. Siedzi ich tam kilka a ta jest umieszczona inaczej niż inne i na samym końcu radiatora. Nie wiem do czego ona służy (zabezpieczenie??) no i gdzie ją znaleźć, po tych symbolach nie mogę na nią trafić. Proszę o pomoc do czego służy, gdzie ją dostać no i czy w ogóle mogła tak się przełamać na nóżkach od przeciążenia.

mosfetkiler
    Poziom 21  
    A może to taka dioda:
    BYT 12PI-1000 STMicroelectronics?
    Wojtek32
    Poziom 27  
    mosfetkiler
    Masz rację to częsty trik takie oznaczenia .
    elim

Jest do kupienia .

Nie znam tego typu UPS tak że więcej nie podpowiem .
    elim
    Poziom 17  
    Wojtek32 & mosfetkiler dziękuję za szybką reakcję!

szukałem w TME - ale po tych pisanych oznaczeniach...

Takie przetwornice są na allegro. numer 1083186748.

Nawiasem mówiąc odkąd zrobiłem skrzyneczkę sterującą do elektrowni, przeszła kilka modyfikacji. Niedługo wstawię fotki i opis na forum mam nadzieję ostatecznej wersji. Brakuje mi jeszcze kilka części: licznik, bezpiecznik przeciążeniowy na 230VAC (2A), potrzebuję również takiego opóźniacza do załączania przekaźnika sieć/wiatrak - bo cewkę ma na 230V i jak przetwornica się załączy to odrazu załancza ten przekaźnik. A ma on tendencję "warczenia" przez 1s... domyślam, że przetwornica jeszcze nie zdąży się w 100% uzbroić i stąd to się bierze, jak opóźnię załączenie przekaźnika to jest ok.
    Oprócz tego praktycznie dziennie ściągam z aku 1 - 1,5 kWh - na TV, laptopa, światło, klimatyzator i pompę C.O. to chyba nie tak źle (jakieś 0,5 - 1zł) :) - dodatkowo na 48VDC mam zrobione częściowe oświetlenie na halogenach.
    Miłego dnia
    mosfetkiler
    Poziom 21  
    Ale trzeba uważać; ta dioda z TME jest bez literki "I". Wg datasheet oznacza to diodę z izolacją na 2500V i takie diody też można kupić.
    Inaczej może być potrzebna podkładka izolacyjna pod diodę.
    elim
    Poziom 17  
    Sprawdzę w lokalnym sklepiku koło 15 co mają i najwyżej dam podkładkę i odizoluję śrubę.
    andrzejs18
    Poziom 10  
    nemek26 napisał:
    Czy jest ten silnik a raczej skrzynia biegów od rometa wykorzystana jest aby zwolnić czy przyśpieszyć obroty na prądnicy ?

Jest po to aby zwiększyć obroty na prądnicy bo wiatrak jest 4 łopatowy.
    rummsize
    Poziom 10  
    "Drut moza kupic w sklepach wysyłkowych lub u przezwajacza silników.. "
    Kwazor pięniądze nie rosną na dżewach ;) Dzięki, że mi rozjaśniłeś o co chodzi z tymi ramkami. Ale ja wolałbym zrobić jednofazową puki co. Wiem, że jest słabsza ale za to łatwiej ją zrobić. Będę się cieszył jak mi wyjdzie taka. I wtedy pomyślę o czyś więcej. Na necie znalałem taki schemat:
    i takie coś chciałem zrobić
    stev-an
    Poziom 17  
    Oglądałem dzisiaj najnowszy alternator Valeo 8 par biegunów w wirniku o śr. 110 mm , 48 żłobków. Uzwojony dwoma drutami tworzącymi dwa niezależne obwody trójfazowe połączone w trójkąt, podłączone pod dwa niezależne prostowniki połączone równolegle/razem 150 A/. Myślę że takie rozwiązanie można zastosować w naszych prądnicach nawijanych dwoma drutami i gdy stosujemy szybkie diody na niezbyt duże ampery. Łącząc dwa niezależne napięcia z prostowników szeregowo lub równolegle otrzymujemy nowy sposób dopasowania prądnicy do śmigła, lub regulacji wydajności prądnicy sterując podwójnym przekaźnikiem w zależności od obrotów.
    elim
    Poziom 17  
    Dość ciekawe rozwiązanie... faktycznie daje nam swobodę przy doborze śmigła czy nawet w czasie ładowania , wyższe napięcie przy małych wiatrach lub większy prąd przy dużych wiatrach...
    U mnie 48V. przy wiaterku które daje do 50W mocy praktycznie często zanika ładowanie, myśle o ładowaniu przy małych wiatrach po 2 aku -24V sterowane na sztywno co kilka minut na drugą grupę aku
    Wcześniej miałem spięte aku na 24V ale przy dużych wiatrach nie było więcej niż 13A. za to przy małych rzadko kiedy schodziło poniżej 1A...przeważnie 2-3A jak przeszedłem na 48V to małe wiatry rzadko ładują ale za to te większe >~6m/s tworzą prąd właśnie w granicy 13A - więc 2x więcej mocy mam...

Miłego wieczoru!
    sokola
    Poziom 11  
    Witam, to znowu ja :)

Zrezygnowałem z pralkowca i robie pradnice amerykan.

Mam pytanko kupiłem drut 1.30 ile dac zwoi na cweke jesli chce 12 v a ile na 24 v ?

Która opcje lepiej wybrac ? Dziekuje za pomoc.
    kakusow
    Poziom 9  
    ponawiam pytanie bo nikt mi nie odpowiedział a nie chce mi się wierzyć, że nikt nie wie...

kakusow napisał:
    witam,
    od jakiegoś czasu czytam sporo o elektrowniach i noszę się z zamiarem zbudowania takiej jednej do domowych potrzeb. i tu muszę przyznać, że im więcej czytam tym bardziej czuję się zmieszany. generalnie to myślę nad zbudowaniem VAWT - dariusa. coś takiego jak klatka do chomika. ponoć nie są zbyt efektywne (tak piszą niektórzy) ale działają na małe wiatry a to jest dla mnie dość istotne. no i planuję, że będzie stał gdzieś nisko, bo na wysokiego tradycyjnego nie mam warunków. zanim jednak zabiorę się do działań to chciałbym się dowiedzieć od was, jaki wpływ ma ilość cewek na magnesy. nie jestem fachowcem a tyle co miałem o tym dawno w szkole, więc... czy cewki wytwarzają jakiś opór dla magnesów? (mam na myśli w amerykance bo taka chce zrobić) czy im więcej cewek się powkłada tym większej siły potrzeba, żeby wirnik się obracał, czy to jest bez znaczenia? bo generalnie widzę, ze są 2 sposoby budowy amerykanek. 1szy to (nazwijmy to pionowy) dużo cewek i jedna na drugiej - generalnie idziemy w ilość, bo ponoć to daje większą sprawność a 2gi to tak jak tutaj: http://www.otherpower.com/statorpl.html sposób poziomy. on jest łatwiejszy w konstrukcji ale trochę marnuje miejsce niestety a mi też zależy, żeby ten wiatrak był możliwie mały. ten stator na podanym linku nie jest super duży ale nie wiem jaką to daje moc. no i sporo miejsca tam jest zmarnowane. można by tam parę cewek jeszcze dodać jeśli miałoby to moc zwiększyć. dlatego pytam: czy ilość cewek ma wpływ na wirnik tzn. czy im ich więcej tym większy opór czy to bez znaczenia?

i jeszcze jedno dodatkowe, bo chcę zakupić magnesy i trafilem na pewien sklep i chciałbym kupić np. tak magnes:
    http://www.magnesy.eu/mw_30_x_5__n38_-_magnes_neodymowy-t-1726.html
    ale nie jestem pewien czy dobrze interpretuje co tam jest napisane: 'kierunek namagnesowania wzdłuż wymiaru 5 mm' czyli wariant jak na rysunku z lewej strony tak?

Przeczytaj ogłoszenia w dziale i popraw załącznik zgodnie z tamtejszymi wskazówkami. [Łukasz]
    kogan77
    Poziom 17  
    Kolego Kakusow.

Skoro już się uparłeś na VAWT Darrieusa, to moja propozycja po zebranych doświadczeniach przedstawiona jest w poniższych przykazaniach:

1) Nie buduj miniatury wirnika, a jedynie "słusznych rozmiarów wirnik"
    2) prądnica koniecznie w osi wirnika
    3) Zamiast talerzowej amerykanki, spróbuj zrobić taka, która ma cewki w układzie pionowym, jest wielowarstwowa i najlepiej bezczelnie wolnoobrotowa
    4) Kilka warstw cewek pozwoli na zastosowanie cieńszego drutu (tu szansa na wyższe napięcia)
    5)Koniecznie VAWT wyposażony w hamulec mechaniczny (KONIECZNIE !)
    6)Wolnobieżność prądnicy doceń poprzez zastosowanie pięciołopatowca
    7)Celuj bardziej w 48V niz w 12V

:D

Nie rozpaczaj, gdy po uruchomieniu konstrukcji okaże się, że wystąpiło niedopasowanie prądnicy do wirnika pod względem mocy, a za poniesione wydatki mogłeś zrobić znacznie wydajniejsze panele solarne lub złożyc sobie kilka sztuk paneli FV :D

.....ale mam humor od rana :D (może dlatego, że testując jeden z trzech paneli solarnych w sobotnim słońcu, zostałem zaskoczony i oparzony nagrzaną wodą )
    MaciekWroclaw
    Użytkownik obserwowany
    Witam wszystkich ponownie, po długiej przerwie. Pojawiłem się jak zwykle z innym rozwiązaniem już przerabianego tematu, a mianowicie statora do Amerykanki. Dyskusja nie będzie na temat cewki V, tylko o jednej dużej cewce przy padającej na jedną fazę nawiniętej „serpentynowo“. Opisane są zaskakujące wyniki już przy małych obrotach. Myślałem że już wszystko było tutaj omówione, a jednak…
    http://www.fieldlines.com/board/index.php?action=printpage%3Btopic=138287.0
    http://www.youtube.com/watch?v=Axo8v37beM0
    http://www.vawts.net/index.spark?aBID=125317&p=3&topicID=36575249&page=0
    http://www.youtube.com/watch?v=SLIadlIBZWE&feature=related
    http://www.windstuffnow.com/main/alt_from_scratch.htm
    http://www.windstuffnow.com/main/poured_stator.htm