Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

06061947 06 Sie 2010 10:12 1564273 4164
    nemek26
    Poziom 13  
    Dzień dobry. czy miał ktoś chęć zastosowania licznika do mew? Czy da się to zrobić by wiarygodnie mierzył? Na liczniku jest napisane legalizacja na 230 V ,czyli na innym napięciu będą przekłamania ?
  • Computer ControlsComputer Controls
    jw3417
    Poziom 18  
    nemek 26; Tam są tez podane Hz z tego co się orjentóje one maja wpływ na pomiar poprawcie mnie jeśli jestem w błędzie a tak w ogóle to mi się wydaje że w naszym wypadku to najlepszym licznikiem będzie ilość wody zagrzanej czy naładowane aku szkoda pieniędzy i czasu

Edek50;Zgadzam sie całkowicie z tobą a urzędników i polityków do jednego worka bym włożył i ich wykopał do Anglii czy Irlandi ciekaw jestem jak oni by tam daleko zaszli bez żadnych pleców

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia bo jeszcze jest nie jeden amperek do wyciśnięcia z polskich zefirków
  • Computer ControlsComputer Controls
    kakusow
    Poziom 9  
    Na samym początku ostrzegam, że będzie długo i dużo ale radzę przeczytać!

Witam więc ponownie po chyba ponad miesięcznej przerweie. Trochę długa ale była spowodowana tym, że... postanowiłem przeczytać część 1 i 2 całe. Jestem już po całej lekturze i ... powiem, że nie było warto! straciłem dużo cennego czasu a było to całkowicie niepotrzebne.
    Wnioski z czytania:
    jeśli ktoś chce budować VAWT to niech sobie daruje część 1 - o VAWT prawie nic tam nie ma za to jest dużo pierdów o przekładniach, profilach skrzydeł i 3/4 wątku o przewijaniu pralek i dużo wpisów fantastów i opisów bajek (pomijając już totalne bzdury i sprzeczki). Również niewiele o amerykankach a nawet bardzo sceptyczne opinie. Ogólnie czytanie odradzam, chyba, że budujesz HAVT i chcesz przewijać pralkę.
    Część 2 - tu już widzę poprawę (ale nadal malo o VAWT - jedyny, który coś więcej przedstawił to kogan77) i nic o profilach - chyba przez to, że wydzielono tematy. Pralkowce nadal co 2gą strone się przewijają, pojawiają się (im poźniej tym więcej) regulatory i sterowniki. Od jakiegoś czasu widzę nawrócenie się na amerykanki (które uważam za jedyne słuszne do wiatraków a szczególnie wolnoobrotowych VAWT ale wojny toczyć tutaj nie chcę - jak chodzi o kasę to wiadomo, że pralka lepsza). Ten wątek jak ktoś ma czas to już można czytać.
    Pojawia się też kilka nowych i ciekawych pomysłów ale... żaden z nich nie dobiega do końca co mnie dziwi! Pojawia się dwóch mącicieli co chcą wprowadzić coś nowego. Największy to chyba SZUM28 czy jakoś tak...ciekawe rzeczy pisał ale zniknął (może miał dość walki z modami?)
    To tyle o czytaniu - reasumując 427 stron cz. 1 to dla mnie starta czasu była i jak mnie ktoś odeśle to kopa w d...e zasadze!
    No a teraz do rzeczy....
    Trochę się pomyliłem ostatnio a w sumie to nie wiem czy się pomyliłem - nie jestem do końca tego ustalić a zaraz wyjaśnie o co chodzi.
    Tak jak pisałem chcę zbudować VAWT z amerykanką. Poprzednio pisałem, że ma to być daerius ale okazało się, że ma to być jednak savonius tylko zmodyfikowany, chociaż jak oglądałem dzis h-darki to stwierdzam, że ma to poł z savo i poł z darka. generalnie ma to być coś jak turbina pawlaka. Foto w załączniku. Wiem, że kilka osób to robiło ale ślad po nich zaginał. Spytam się więc ponownie - może ktoś się odezwie - czy ktoś to zrobił, działa mu i ciągnie prąd?

pierscień zewnętrzny - 8 filarów. Pierścień wewnętrzny - od 8 do 16 filarów.

jak widać nie jest to dokładnie pawlak ale coś podobnego. nie jest to typowy sav ani darek... cięzko mi to sklasyfikować, więc co do nazwy mogłem się pomylić wcześniej. chcę zbudować taki o pow. ok. 1m2. mam nadzieję na 100-150W przy 10m/s. Jako, że średnia u mnie 4,25 m/s to myślę, że takie osiągi mi starczą do tego co chcę a jak nie to mogę i drugi postawić... generalnie na początek ma to zasilać 2 laptopy, router i tv. moc oczywiście w aku - jakie parametry itp to mnie jeszcze czeka obliczanie. z tego co patrzylem jest to realne do zrobienia.

...i jeszcze jedno na koniec - był tu taki user co budował amerykanke D ... czy też 100% czy też x3 jak zwał tak zwał - to był piotr-st czy jakoś tak. chcialbym się zapytać jakie są wyniki, bo gościu też zagniał na forum. robił to już dawno - chyba na początku tego roku a wyników żadnych nie ma... jestem zainteresowany taką amerykanką i nie wiem teraz czy warto w to iść, czy robić zwykłą...? dodam tylko, że chciałbym zbudować taką nie talerzową ale pionową - czyli jak pralkowiec bezrdzeniowy i tu bym chciał się też dowiedzieć, czy ktoś sprawdził, czy to jest prawda co szum28 napisał, że magnesy nie muszą być po obu stronach (trochę mi się to dziwne wydaje ale...) a wystarczy tylko z jednej strony a z drugiej tylko tarcza?
    to narazie chyba tyle...
    piachu2
    Poziom 17  
    kakusow napisał:
    Ciach ... Jestem już po całej lekturze i ... powiem, że nie było warto! straciłem dużo cennego czasu a było to całkowicie niepotrzebne.

Twoje wnioski mogą być błędne, ale jedno wynika z lektury cz1 i cz2 wątku: "Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym", wiesz już co nie co o budowie wiatraka i można z Tobą o tym pogadać.

kakusow napisał:

Również niewiele o amerykankach a nawet bardzo sceptyczne opinie.

No to poczytaj jeszcze raz, ale tym razem uważnie.

kakusow napisał:
    Ogólnie czytanie odradzam, chyba, że budujesz HAVT i chcesz przewijać pralkę.

W HAVT może być i amerykanka i pralkowiec, w VAVT też jedno i drugie, jak sobie "stryjek" życzy, kwestia gustu i wyobraźni dopóki nie mówimy o konkretnych wymiarach, mocach i kosztach.

kakusow napisał:
    Ciach ... Pralkowce nadal co 2gą strone się przewijają, pojawiają się (im poźniej tym więcej) regulatory i sterowniki. Od jakiegoś czasu widzę nawrócenie się na amerykanki (które uważam za jedyne słuszne do wiatraków a szczególnie wolnoobrotowych VAWT ale wojny toczyć tutaj nie chcę - jak chodzi o kasę to wiadomo, że pralka lepsza). Ten wątek jak ktoś ma czas to już można czytać.
    Sprzedam amerykankę po kosztach - idealnie zrobioną!

kakusow napisał:

Pojawia się też kilka nowych i ciekawych pomysłów ale... żaden z nich nie dobiega do końca co mnie dziwi!

Każdy z nas ma swój pomysł na swoje dzieło, ja ostatnio zapaliłem się do nawijania pralkowca "metodą falistą" zapał mi zgasł po 5zw.
    Może kiedyś, ktoś nawinie całość i podzieli się uwagami. A może będziesz to Ty?

kakusow napisał:

To tyle o czytaniu - reasumując 427 stron cz. 1 to dla mnie starta czasu była i jak mnie ktoś odeśle to kopa w d...e zasadze!

No cóż - wal śmiało. ;-)

kakusow napisał:

No a teraz do rzeczy....
    Trochę się pomyliłem ostatnio a w sumie to nie wiem czy się pomyliłem - nie jestem do końca tego ustalić a zaraz wyjaśnie o co chodzi.
    Tak jak pisałem chcę zbudować VAWT z amerykanką. Poprzednio pisałem, że ma to być daerius ale okazało się, że ma to być jednak savonius tylko zmodyfikowany, chociaż jak oglądałem dzis h-darki to stwierdzam, że ma to poł z savo i poł z darka. generalnie ma to być coś jak turbina pawlaka. Foto w załączniku. Wiem, że kilka osób to robiło ale ślad po nich zaginał. Spytam się więc ponownie - może ktoś się odezwie - czy ktoś to zrobił, działa mu i ciągnie prąd? ... chcę zbudować taki o pow. ok. 1m2. mam nadzieję na 100-150W przy 10m/s. Jako, że średnia u mnie 4,25 m/s to myślę, że takie osiągi mi starczą do tego co chcę a jak nie to mogę i drugi postawić... generalnie na początek ma to zasilać 2 laptopy, router i tv. moc oczywiście w aku - jakie parametry itp to mnie jeszcze czeka obliczanie. z tego co patrzylem jest to realne do zrobienia.

Odsprzedam po kosztach wewnętrzny pierścień, ma ze 30łopatek ok 45cm średnicy testowany przy 1000obr/min z łożyskami, na zewnętrzny nie starczyło mi zapału i leży gdzieś w piwnicznej otchłani czasu - może kiedyś do niego wrócę. dodam, że mam też do opchnięcia beczkowóz z 4 połówek beczek 200l.
    do wglądu na Youtube: beczkowóz

kakusow napisał:
    ... - czyli jak pralkowiec bezrdzeniowy i tu bym chciał się też dowiedzieć, czy ktoś sprawdził, czy to jest prawda co szum28 napisał, że magnesy nie muszą być po obu stronach...

Nie, nie muszą być po obu stronach (do poprawki lektura cz2), kolega Jesiotr zmajstrował taki wynalazek, ale chyba poległ, bo za dużo żelaza w obwodzie magnetycznym było i moc magnesów została zjedzona przez histerezę na przemagnesowanie tego ustrojstwa. Ale w tym temacie może sam autor z Suwałk coś ...

Kolego kakusow zacznij robić prądnice, maszt, turbinę - cokolwiek,
    napisz o tym na forum, a będzie masę postów (mądrzejszych, głupszych) aby Tobie doradzić, bo jak na razie to nasze gadanie, to przelewanie pustego w próżne.
    Pozdrawiam serdecznie
    Krzyszof

Ps.: Cz Ty masz pretensje do Forum Elektroda, że nikt wcześniej nie zrobił tego, co Ty teraz wymyśliłeś?
    2. Idę teraz na www.fishki.net zobaczyć o u naszych braci zza Buga.
    kakusow
    Poziom 9  
    piachu2 napisał:
    kakusow napisał:
    Ciach ... Jestem już po całej lekturze i ... powiem, że nie było warto! straciłem dużo cennego czasu a było to całkowicie niepotrzebne.

Twoje wnioski mogą być błędne, ale jedno wynika z lektury cz1 i cz2 wątku: "Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym", wiesz już co nie co o budowie wiatraka i można z Tobą o tym pogadać.

moje wnioski raczej niestety nie są błędne o czym napisałem a co Ty nieuważnie lub celowo pominąłeś - w 1 cz. jest 427 stron z czego o VAWT i amerykanach jest moze max 10-20. reszta tak jak pisałem to pierdoły, profile, pralki i fantazje piszących...
    piachu2 napisał:

kakusow napisał:

Również niewiele o amerykankach a nawet bardzo sceptyczne opinie.

No to poczytaj jeszcze raz, ale tym razem uważnie.

czytałem uważnie i jeśli Ty też to byś wiedział, że toczyła się krótka wojna i zwolennicy pralek w niej wyglali (tak to bym ujął tzn. generalnie mieli przewagę liczebną), nastąpił odwrót od amerykan a dopiero w 2 czesci się to zmieniło... widzę, że Ty nie czytałeś dokłanie...albo bardzo dawno temu i już nie pamiętasz

piachu2 napisał:

kakusow napisał:
    Ogólnie czytanie odradzam, chyba, że budujesz HAVT i chcesz przewijać pralkę.

W HAVT może być i amerykanka i pralkowiec, w VAVT też jedno i drugie, jak sobie "stryjek" życzy, kwestia gustu i wyobraźni dopóki nie mówimy o konkretnych wymiarach, mocach i kosztach.

ależ kolego! ja o tym wiem doskonale i nic tu niczemu nie przeczy! ale skoro w 1 cz. jest stosunkowo mało o amerykanach i VAWT to też dlatego piszę, że jak ktoś takie coś robi to niech czyta tylko cz. 2 bo tam i tak padają fundamentalne stwierdzenia i wzory skąd co i ile. Jest natomiast dużo (DUŻO) więcej o VAWT i amerykankach, które od początku r 2009 o ile dobrze pamiętam zaczęli forumowicze nagle jakoś bardziej lubić...

piachu2 napisał:
    Sprzedam amerykankę po kosztach - idealnie zrobioną!

ja jestem taki człowiek co jak się za coś zabiera to raczej jest to coś konkretnego, a jak wiadomo to prądnice dopasowuje się do wiatraka a nie odwrotnie (no chyba, że nie wiadomo...) reasumując - jesli nie dam rady zrobić mojej to może zlecę komuś na forum albo może kupię akurat tę.
    piachu2 napisał:

kakusow napisał:

Pojawia się też kilka nowych i ciekawych pomysłów ale... żaden z nich nie dobiega do końca co mnie dziwi!

Każdy z nas ma swój pomysł na swoje dzieło, ja ostatnio zapaliłem się do nawijania pralkowca "metodą falistą" zapał mi zgasł po 5zw.
    Może kiedyś, ktoś nawinie całość i podzieli się uwagami. A może będziesz to Ty?

tylko, że ci ludzie znikają i nie wiadomo jakie były wyniki ich doświadczeń...
    piachu2 napisał:

kakusow napisał:

No cóż - wal śmiało. ;-)

niewątpliwie masz u mnie dużego minusa. czytałem obie częsci i zajęlo mi to dużo czasu (chyba ponad miesąc czytania codziennie po kilka/kilkanaście stron) i nietaktem jest już w tym momencie to co napisałeś wyżej, że zrobiłem to nieuważnie. zważywszy na czas jaki jest potrzebny na to i zważywszy na to, że wiekszość tu tego nie robi tylko zadaje od razu pytania.
    piachu2 napisał:

kakusow napisał:
    ... - czyli jak pralkowiec bezrdzeniowy i tu bym chciał się też dowiedzieć, czy ktoś sprawdził, czy to jest prawda co szum28 napisał, że magnesy nie muszą być po obu stronach...

Nie, nie muszą być po obu stronach (do poprawki lektura cz2), kolega Jesiotr zmajstrował taki wynalazek, ale chyba poległ, bo za dużo żelaza w obwodzie magnetycznym było i moc magnesów została zjedzona przez histerezę na przemagnesowanie tego ustrojstwa. Ale w tym temacie może sam autor z Suwałk coś ...

kolego! ja wiem, że nie muszą bo tak się da... da się i na drewnie zrobić ale tu jest kwesta zasadnicza - czy MOC jest ta sama? bo szum twierdził (o ile dobrze go zrozumiałem), że tak... co jest dla mnie dość dziwne niestety nie doczytałem czy jesiotrowi się to udało potweirdzić. Czekam zatem jak sam wspomniany coś opowie...i czy to faktycznie może być od razu za cewkami i statyczne pierścieni z blach. dla mnie by to dużo zmieniło bo jest coś jeszcze w mojej konstrukcji o czym nie wspomniałem ale na razie nie chcę odkrywać tej karty ;) generalnie byłoby mi na rękę mieć tylko jeden wirujący pierscień z magnesami - najlepiej w postaci tradycyjnej amerykanki czyli tależa. jeśli się nie da to jeden wirujący w postaci litery C. Niestety jedyny co tweirdził, że mogą być tylko magnesy po 1 stronie był szum i twierdził, że napięcie było to samo. Zmniejsza to przecież koszt magnesów o połowę ale nie wydaje mi się, że będzie działało tak samo dobrze jak z 2 kompletami magnesów.
    piachu2 napisał:

Kolego kakusow zacznij robić prądnice, maszt, turbinę - cokolwiek,
    napisz o tym na forum, a będzie masę postów (mądrzejszych, głupszych) aby Tobie doradzić, bo jak na razie to nasze gadanie, to przelewanie pustego w próżne.
    Pozdrawiam serdecznie
    Krzyszof

kolego! jedna rzecz - zanim coś zacznę robić (a jak wiadomo ta darmowa energia nie jest taka darmowa na początku) to chcę wiedzieć jak to zrobić dobrze. Abym mógł zrobić prądnicę chciałbym się dowiedzieć o tym co pisałem wyżej. Jak mi ktoś potweirdzi np. sprawę z magnesami to kupię o 1/2 mniej magnesów - proste. A ponieważ konstrukcja, którą chcę zrobić nie jest typową i prostą amerykanką to chcę te parę rzeczy ustalić. Np. czy wypełnienie 100% cewkami zwiększy mi moc na tyle, żę warto to robić w mojej skromnej piwnicy. Wydać np. 600 pln a 1200 na magnesy to duża różnica.

piachu2 napisał:

Ps.: Cz Ty masz pretensje do Forum Elektroda, że nikt wcześniej nie zrobił tego, co Ty teraz wymyśliłeś?
    2. Idę teraz na www.fishki.net zobaczyć o u naszych braci zza Buga.

po pierwsze nie wiem skąd taki wniosek. napisałem moje wnioski po przeczytaniu dwóch części przyklejonych wątków i zadałem parę pytań, które się po tym nasunęły (właściwie to po 2 części)...
    po drugie - pisałem już przecież, że właśnie ktoś już to robił a było to dawno, więc może i zrobił, tylko nie podzielił się obserwacjami i ślad po nich zaginął. Może ktoś tu ma z nim kontakt i coś więcej może napisać. Jesiotr robił coś podobnego do turbiny pawlaka tylko, że bez zewnętrznego pierścienia, który z tego co zdążyłem się dowiedzieć jest bardzo ważny i bardzo dużo zmienia, bo ukierunkowuje wiatr.
    Wojtek32
    Poziom 27  
    kakusow Wybacz po prostu nie chce mi się komentować tego coś napisał, szkoda czasu jak zauważyłeś .
    Z poziomu zainteresowania to większość Kolegów uważa raczej tak samo.

Powodzenia w budowie super zestawu EW ,,,,

Ps. Jak już piszesz to coś konkretnego, czego nie było na forum, nie tylko Swoje życzenia i opinie o pracy innych .
    Turbina "Pawlaka" już była, razem z wnioskami końcowymi.
    kakusow
    Poziom 9  
    Wojtek32 napisał:
    kakusow Wybacz po prostu nie chce mi się komentować tego coś napisał, szkoda czasu jak zauważyłeś .
    Z poziomu zainteresowania to większość Kolegów uważa raczej tak samo.

Powodzenia w budowie super zestawu EW ,,,,

Ps. Jak już piszesz to coś konkretnego, czego nie było na forum, nie tylko Swoje życzenia i opinie o pracy innych .
    Turbina "Pawlaka" już była, razem z wnioskami końcowymi.

no to może wskażesz w którym miejscu to było? bo jakoś nie widziałem, żeby ktoś przedstawił wynik po zbudowaniu takiej turbiny z obydwoma pierscieniami... ale po takim komentarzu chyba juz teraz rozumiem dlaczego ludzie po paru postach dają sobie spokój i wyników nie przedstawiają. Chyba zrobie tak samo jak oni bo tu sie niczego sensownego nie dowiem. Jest dobre przysłowie - umiesz liczyć licz na siebie i tak właśnie zrobie.
    PS. czy to co pisałem poprzednio nie było konkretne? czy to, że pisałem, co striwedził szum nie było konkretne? to o pierścnieniach i magnesach też?
    nie fatuguj się z odpoiwiedziami bo pytania są retoryczne!
    Kwazor
    Poziom 31  
    Włąsnie wykonałem bardzo sprytny regulator napiecia....
    Układ posiada 2 diody: zasilanie i odciecie ładowania.
    Pobiera 15mA przy 12V. W przypadku niezastosowania diody inforumujacej o napieciu prąd pobierany spada do 4.2mA !!
    W przypadku braku akumulatora/ przerwie w nim migaja naprzemiennie 2 diody.

Film z działania ( próg ustawiony na 14.5V ) moze również działać na 28V...

Link

P..s nie gryźć mi sie tu ! jak cos to istnieje PW
    Wojtek32
    Poziom 27  
    Kwazor
    Nie ma mowy o żadnym gryzieniu, tylko jak czytam że taki talent który kilka dni wcześniej pyta jak może być namagnesowany magnes : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8256499&highlight=#8256499 , następnie twierdzi że przebrnął przez obie części forum, co Jego zdaniem uprawnia do krytykowania wkładu wielu Kolegów w postęp budowy EW .
    Jak uważasz inaczej na temat 1 części to otrzymasz nagrodę " jak mnie ktoś odeśle to kopa w d...e zasadze! ".
    To robi mi się niesmacznie .

Zgodnie z wolą nie będę odpowiadał na retorykę .

Ps. O resztę zapytam na PW.
    greg1367
    Poziom 10  
    Witam wszystkich
    Wczoraj zabrałem się do pracy,zrobiłem mały wiatraczek,teraz mam problem z wyborem silniczka krokowego,czytałem że może być taki od drukarki,lecz na Allegro jest sporo silników:).Proszę doradzić który wybrać.Wiatraczek ma śmigło średnicy ok.1m ,3 łopatki zamocowane na ośce rowerowej.
    http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=silnik+krokowy&change_view=1&category=16696
    jw3417
    Poziom 18  
    Witam ; mam pytanie jak zabezpieczacie MEW w razie uszkodzenia elektroniki sterującej obciążeniem prądnicy . U mnie jest tak że w razie uszkodzenia sterowania, śmigło może się rozkręcać do woli nic go wtedy nie hamuje.

greg1367; Twoje śmigło będzie miało moc około 250W przy 1400-1500obr/min więc musisz tak dobrać ten silnik by jako prądnica dawał te 250W przy wyżej podanych obrotach
    Wojtek32
    Poziom 27  
    jw3417 Zajrzy tu : http://mala-elektrownia.ovh.org/ może będzie Tobie odpowiadało takie zabezpieczenie .

greg1367 Kolega pisze prawdę pod warunkiem że u Ciebie wieją wiatry 11-12m/s bo przy przeciętnej dla polski 4m/s to możesz liczyć na jakieś 11W i to przy bardzo sprzyjających okolicznościach .
    greg1367
    Poziom 10  
    Tak,tak Wojtek32 masz rację,ale ja nie liczę na jakieś super osiągi,zrobiłem ten wiatraczek raczej dla zabawy:)mam zamiar żeby zasilił mi z parę diod.Z tego co tu wyczytałem na forum,to będę musiał zrobić układ prostowniczy,bo chcę by ładował mały akumulatorek,
    tylko jestem bardzo zielony z elektroniki:(Zapytam jeszcze, czy taki silniczek krokowy,z linku da radę naładować taki akumulatorek żelowy?
    Wojtek32
    Poziom 27  
    Osobiście bym zrezygnował z silniczka krokowego, z kilku powodów.
    Stawia dosyć duże opory podczas kręcenia .
    Potrzebuje dość wysokich obrotów żeby wytworzyć napięcie do ładowania akumulatorka .
    Niski prąd ładowania .
    Obejrzy zabawkę na początku strony (4 magnesy) może się zdecydujesz na taką prostą mini prądniczkę : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic886566.html
    Znalazłem w końcu tą stronę : http://spiritusmovens.blogspot.com/search/label/AMERYKANKA%20-%20%22rowerowa%22
    jw3417
    Poziom 18  
    greg1367 ; Wojtek ma rację tylko ja bym ci proponował pralkowca małego przerobić.Przynajmniej odejdzie problem z mocowaniem śmigła Ten silnik co pokazałeś ośka fi 6mm dł 20mm jak tam to twoje śmigło zamontować
    greg1367
    Poziom 10  
    jw3417, z zamocowaniem śmigła niema problemu,bo ono jest już zamocowane na ośce rowerowej,a silniczek byłby połączony ze śmigłem przez małe sprzęgło ,lub by zwiększyć obroty przez przekładnię.Mały pralkowiec też byłby ok,tylko skąd go zdobyć?,i oczywiście nie bardzo czuję się na siłach aby go przerobić:)
    mwars
    Poziom 10  
    Witam. Jestem w trakcie budowy amerykanki mam zamiar użyć magnesów neodymowych N42 o wymiarach 18x40x10 oraz śmigła o średnicy 1,8 m. Magnesów bedzie 16 a cewek 12 po 100 zwoi (przy drucie fi 1,5mm). I tutaj właśnie pojawia sie moje pytanie a mianowicie nie mogę się zdecydować na średnice drutu, początkowo chciałem użyć fi 1mm ale prądnica ma być na napięcie ok 14 V - tak aby ładowała akumulator a jeśli iść tropem że z 1mm kwadratowego damy rade wyciągnąć 3,5 A nie przegrzewając uzwojeń to moc takiej prądnicy będzie miała (1mm = 0,78 mmkwadratowego) 38W. Zwiększając średnice drutu do 1,5 mm znacznie zwiększymy moc prądnicy ale z drugiej strony zmniejszy napięcie. Ma ktoś może amerykankę z uzwojeniem 1,5mm i zbliżonej ilości zwoi? Jakie napięcie i jaka moc można z tego uzyskać?
    leonada
    Poziom 14  
    mwars tymi śmigłami tego raczej nie spalisz , drutu cieńszego niż 1,5 bym nie ryzykował przy tych parametrach .
    jw3417
    Poziom 18  
    greg 1367;To nie jest tak trudne w twoim przypadku bo nie zależy ci na dużych mocach,a koszty w granicach 200 -300zł.

Jak sie zdecydujesz pisz na email bo 'pw' mam zablokowane w każdym razie ja nie mogę wysyłac wiadomości to pomogę

Tu dla przypomnienia naj najproszy sposób nawijania i na pierwszy raz nie polecam kombinować nie którzy na własnej skórze się przekonali
    greg1367
    Poziom 10  
    Dzięki ślicznie jw3417 za pomoc ,ale zostanę przy tym krokowym,dzisiaj dotarł dominie silnik , sprawdziłem go podłączając żaróweczkę 12v 1,2w,przy lekkim kręceniu wirnikiem żarówka rozbłysła dość jasny światłem,teraz muszę zastosować mostek prostowniczy i kondensator,tylko jakie?.Z tego co gdzieś wyczytałem,to mogę podłączyć w szereg dwie cewki które są w silniku.Bardzo proszę o info. jaki ten mostek i kondensator dobrać:)i gdzie to ustrojstwo wlutować:):?:
    Sebi77
    Poziom 13  
    Mam pytanie czy ktoś mi wytłumaczy czemu przy obciążeniu równomiernym amerykanki zaczyna hałasować (wyć) i czy można coś z tym zrobić?
    i czy przy ładowaniu aku też będzie hałasować?
    mwars
    Poziom 10  

12 cewek - (1 cewka ok 20m drutu)
    drut fi 1,5 mm
    ciężar miedzi użytej do budowy ok 4 kg
    średnica stojana 295 mm
    grubość całkowita stojana ok 17 mm

16 magnesów 40x18x10 N42
    umieszczone na blasze o gr 8 mm

śmigła profilowane - fabrycznie wykonane średnica 1,5 m

zakres działania prądnicy - ładowanie akumulatorów 12 V

Powyżej jest skan z rozmieszczenia uzwojeń w skali 1:1
    Czy cewki mogą być tak blisko siebie i czy ich kształt jest prawidłowy?
    Czy sposób łączenia przedstawiony powyżej jest prawidłowy?
    Czy reszta podzespołów jest prawidłowo dobrana (tak na oko)?
    Co byście zmienili?

Z góry dziękuje za pomoc - już mam prawie wszystkie elementy potrzebne do wykonania ale nigdy nie wykonywałem prądnicy tego typu chociaż jestem z zawodu elektromonterem więc pomyślałem że lepiej zapytać się kogoś kto już wykonywał coś podobnego żeby zminimalizować ryzyko błędu. Chociaż pewnie i tak jakiś popełnię :):).
    piachu2
    Poziom 17  
    Sebi77 napisał:
    Mam pytanie czy ktoś mi wytłumaczy czemu przy obciążeniu równomiernym amerykanki zaczyna hałasować (wyć) i czy można coś z tym zrobić?
    i czy przy ładowaniu aku też będzie hałasować?

Wszystkie prądnice wolnoobrotowe, które widziałem w akcji - wyją.
    Jedne mniej inne więcej, im masywniejsza prądnica tym cichsza.
    Ale, aleee ...
    dla mnie to, od jakiegoś czasu, najprzyjemniejszy dźwięk, odgłos, hałas jakby to zwać - pracującej pod obciążeniem prądnicy :-) to jakby mi miód po uszach kapał.
    Bo jak kręci się bez obciążenia to jej nie słychać.
    No i drugi ważny parametr:
    w promieniu 100m od masztu nie ma problemu z kretami.
    mateusz98
    Poziom 10  
    witam.
    Mam mały problem mianowicie gdy wieje slaby wiatr moj wiatrak ustawia sie da wiatru dobrze, ale gdy wieje silny wiatr kreci sie wokół wlasnej osi.
    Nie wiem dlaczego? pomóżcie
    Sebi77
    Poziom 13  
    Do mateusz98 daj jakieś zdjęcia albo filmik

Wczoraj obciążyłem prądnice symetrycznie na zmiennym i nie wyje (trzy grzałki 1000W 220V połączone w trójkąt albo trzy żarówki 60W 110V połączone w trójkąt) a po mostku wyje odłącze jedną fazę z mostka i przestaje wyć coś mi nie gra z tym mostkiem (mostek to dwie kostki KBPC5010)
    może mi ktoś to wytłumaczyć.
    Wojtek32
    Poziom 27  

Sebi77 Czy tak to wygląda u Ciebie ??, czy nie brakuje któregoś "mostka" .
    leonada
    Poziom 14  
    mateusz98 mi to samo kiedyś robiło jak miałem masz niższy od domu , masz stał 6 metrów od chaty , Później podniosłem maszt o 4 metry , ze śmigło było powyżej kalenicy dachu i przestało się kręcić wokół osi , ale tam robiło tylko jak wiatr był z kierunku domu .
    w.lamla
    Poziom 12  
    do Sebi77.
    Jeśli masz włączone w układ pomiędzy trójfazową prądnicą a odbiornikami (trzy grzałki) DWA mostki typu KBPC5010, to jest to z pewnością nieprawidłowe połączenie. Mostków musisz mieć w Twoim przypadku 3 (trzy), bądź jeden typu 26MT80, lub inne podobne.
    Poniżej link do jakiegoś z wielu sprzedawców:
    http://www.tme.eu/html/PL/mostki-prostownicze-trojfazowe-kwadratowe/ramka_399_PL_pelny.html

Pzdr. W. Lamla
    Edek45
    Poziom 28  
    Niekoniecznie muszą być trzy mostki, mogą być dwa
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  
    w.lamla napisał:
    Jeśli masz włączone w układ pomiędzy trójfazową prądnicą a odbiornikami (trzy grzałki) DWA mostki typu KBPC5010, to jest to z pewnością nieprawidłowe połączenie.
    Niekoniecznie. Mostki trójfazowe są na tyle droższe od zwykłych, że opłaca się połączyć "półtora" mostka standardowego w trójfazowy.