Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

06061947 20 Feb 2009 18:05 1608505 4164
Metalwork
    JESIOTR1
    Level 33  
    Krzysztof10 wrote:
    transformator , to zły pomysł , poza tym przy starcie start zupełnie nie obciążonyczęstotliwość jest zerowa i duże obciążenie - jestem na nie , zastosuje u siebie własny układ - straty zerowe(no prawie zerowe) i co najważniejsze

Ten transformator nie istnieje dopuki wiatrak nie rozpędzi prądnicy do 240V - startuje łagodnie i płynnie wchodzi z odbiornikami tylko na nadmiar mocy.
    Pochwal się Swoim rozwiązaniem - straty Zerowe - jak się pochwalisz.
  • Metalwork
    Krzysztof10
    Level 19  
    Popatrz sobie na plan boju kilka postów wstecz , strona 11 , uwagi krytyczne wskazane , może coś jeszcze zmienie , ale generalnie to ładowanie aku przez grzałkę bojlera jest ok żeby nie marnować mocy-proste a skuteczne
    greenpeace
    Level 23  
    R41:
    Quote:
    i tu właśnie kłania sie mym zdaniem jak wcześniej napisałem odpowiedni dobór prądnicy do potrzeb,czy nie jest tak?

Nie jest tak. Przy tej metodzie nie ma takiej konieczności gdyż nastepuje stopniowe dociążanie prądnicy w momencie ewentualnego wzrostu napięcia stabilizowanego. Reszta to kwestia znalezienia odpowiednich tranzystorów wykonawczych.
    bse-bse
    Level 13  
    06061947 wrote:
    Janusz najsprawniejsze urządzenie to piec kondensacyjny do CO sprawność dochodzi do 115%!

Z tą sprawnością to jest chwyt marketingowy, ponieważ jest to wynik porównania mocy spalania węgla bez kondensacji do uzyskanej energii po kondensacji. Chodzi o to że w piecach kondensacyjnych ze spalin wykrapla się wodę, dzięki czemu uzyskuje się więcej energii, a porównuje się to ze zwykłym spalaniem. Ale to jednak oszczędność.

Co do regulacji napięcia to rzeczywiście najlepiej będzie chyba zastosować PWM, ponieważ daje najmniejsze straty. Podczas impulsu obciąża wiatrak, a przy wygaszonym impulsie wiatrak rozpędza się. Nie jest to zauważalne gołym okiem, jednak jak porównalibyście prędkości wiatraków o różnym wypełnieniu, to czym mniejsze wypełnienie, tym prędkość wiatraka wyższa, a co za tym idzie i napięcia oraz moc impulsu.
    06061947
    Level 28  
    bse-bse Chodzi jeszcze i oto, aby impulsem "zanegowanym" załączać obciążenie np. grzałkę. Wtedy unikniemy wady przedstawionej przez Ciebie po ostatnim przecinku!
    A z kondensacją to wiadomo, jak z "carnotyzacją obiegu" TD, ale naród kupi η - 130% też!
    Pozdrawiam
    GW
  • Metalwork
    06061947
    Level 28  
    Zrobię kawę i spróbuję narysować, jak nie zasnę!!
    Oczywiście schemat ideowy.
    Pozdrawiam
    GW
    Femen DOBRE!!
    hamerg
    Level 20  
    Witam.
    Wczoraj nawinołem pierwszą fazę w moim pralkowcu.
    1. magnesy 10x20x5, po 6 sztuk na biegun, skos na 3 żłobki
    2. 25 zwojów na ramkę fi 1mm
    3. szczelina między wirnikiem a stojanem 0,3mm
    4. 2 stojany o łącznej długości 6cm
    5. średnica wirnika 114mm

Pierwsze testy na jednej fazie to :
    bez obciążenia zeskoki są lekko wyczuwalne
    przy kręceniu ręką za ośkę napięcie do 20V
    przy żarówce 12V 35 W duży opór i żaróka świeci pełnym blaskiem, duże zeskoki
    przy żarówce 220V 75W włukno się robi pomarańczowe
    przy zwarciu fazy ok 1A ale niedarady prawie kręcić bardzo duży opór. Niemogłem pokręcić szybciej tak jak przy żarówce 12V 35W.
    Pytanie czy to przy tak małej żarówce 35W opór może być duży? Praktycznie muszę kręcić za flansz do mocowania śmigła jej średnica to 13mm. Tak sobie myślę czy szczelina nie jest za mała miedzy wirnikiem a stojanem?

Jak zrobię zdięcia to wkleję.
    PS.
    Wykonuję pralkowca dzięki pomocy Pana Jesiotra.
    06061947
    Level 28  
    hamerg Nic nie kombinuj, tylko rób dalej! Tak ma być!!!!!
    Pozdrawiam
    GW
    Szczelina nigdy nie jest zamała , zawsze powinna być mniejsza!!!!!!
    malumalu
    Level 13  

Energii wirującej kuli ,, energy ball ''

Cóż to takiego? Rozwiązanie to przedstawiła niedawno szwedzka firma HomeEnergy, która projektuje rozwiązania energetyczne głównie dla indywidualnych odbiorców energii lub dla przedsięwzięć na niedużą skalę: domostw, wspólnot, firm i niewielkich obiektów publicznych.

Energy Ball to nowoczesna turbina wiatrowa, jednak inna niż wszystkie stworzone do tej pory. Ta bowiem nie tylko wygląda, ale też kręci się inaczej niż konwencjonalne wiatraki, tzn. wokół osi równoległej do osi ziemi. Urządzenie przede wszystkim wyróżnia kulisty kształt, który jest wynikiem prac podejmowanych z myślą o efektowniejszym, cichszym i bezpieczniejszym uzyskaniu energii elektrycznej.
    I tak rzeczywiście jest: niewielkie rozmiary, sferyczny układ turbiny umożliwiły wzrost wydajności przy jednoczesnym obniżeniu poziomu hałasu. To z kolei czyni tę siłownię wiatrową idealną do domowego użytku, o małych potrzebach energetycznych. Szwedzi nie ujawniają na razie zbyt wielu szczegółów, ale już dziś wiadomo, iż najmniejsze urządzenie potrafi dostarczyć około 15% energii potrzebnej w przeciętnym gospodarstwie domowym. Jego zaletą jest też to, że sprawdza się również w warunkach słabego nasilenia wiatru. Wykorzystuje bowiem tzw. efekt Venturiego.

Energy Ball swe niezwykłe właściwości zawdzięcza dyszy czy jak wolą inni - zwężce, która jest przyrządem służącym do pomiaru prędkości przepływu cieczy lub gazu, stworzonym przez Giovanniego Battistę Venturiego. Zasada jej działania to czysta fizyka, a dokładniej idealna ilustracja prawa Bernoulliego: w pewnym miejscu kanału, w którym z prędkością v przemieszcza się płyn (gaz lub ciecz), znajduje się przewężenie o znacznie mniejszym przekroju. To sprawia, że czysto matematycznie, kwadrat prędkości płynu przed zwężką jest wprost proporcjonalny do różnicy ciśnień przed zwężką i na niej. Praktycznie natomiast zwężka pozwala w ten sposób wytworzyć podciśnienie, mając do dyspozycji jedynie ciśnienie. W klasycznej zwężce Venturiego w celu pomiaru wykorzystuje się barometr różnicowy.

Alternatywa dla łopat wirujących.
    strona oficjalna:
    http://www.home-energy.com/engels/ebv100.htm
    http://www.homeenergy.se/vindkraft.aspx
    06061947
    Level 28  
    malumalu
    Kolejny marketingowy bełkot!!!!!! Temat do działu Hyde Park, albo odrazu na śmietnik!
    Podaję wzorek na moc silnika wiatrowego /netto/
    Nu = cl×ηm×0,000481×V³×D² [kW]
    lub uproszczony
    Nu = 0.000147×V³×D² [kW]
    podstawiając dane D = 1.1m i V = 10m/s
    otrzymamy
    0,178 kW
    A ONI MAJĄ 100Wat ; gdzie tu sukces ????
    O tej dyszy zwiększającej energię to już nawet nie wspomnę i gdzie ona się znajduje? kulistoś Ziemi to dopiero jedna powierzchnia, a gdzie reszta???
    I dlaczego chwalą się tym że, uzyskują ledwie 55-60% tego co przeciętny użytkownik tego Forum!!
    GW
    Szkoda zaniżać poziom Elektrody śmieciami

R41 Przykro mi wygasła licencja na Protela99SE, muszę coś "oswoić"
    hamerg
    Level 20  
    Poskładałem już wszystko do kupy i po podłączeniu przez mostek w gwiazdę kręcąc ręką do 60V, obciążenie żarówką dość wyraźne zeskoki, ale po podłączeniu w trójkąt, zeskoków brak nawet pod dużym obciążeniem.
    Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

Jak zawieszę na maszcie to prześlę zdięcia i jak zawieje to oczywiście ile Watów to produkuje. Narazie mam śmigło trójłopatowe 2m więc chyba troszkę słabe na taką prądnice, ale odrazu krakowa nie............
    Tak nawiasem, to jest moja pierwsza przeróbka więc napewno nie jest doskonała.

Chciałbym podziękować koledze Jesiotr za pomoc.
    kuba101vip
    Level 13  
    Hamberg ładna prądniczka!niezapomni przesłać wyników testów!A teraz moje testy dziś robiłem choć wiatru niebyło mierzyłęm wiatromierzem to w granicach 0,8-1,0 m/s i tak to obroty miałem 1 obr/min 1.3v otrzymałęm fakt to nic ale wiatru praktycznie nie było czuć a smigła sie kreciły dosyc szybko.Napewno przy wiekrzym wietrze będo wysokie obroty i tego sie boje bo śmigła niewyważone i będo wibracje.zastanawiam sie nad przełozeniem od szlifierki kątowej 1:3 to by obroty zmniejszyło.Zastanawiam sie jescze,bende robił testy przy wiekszym wietrze.Smigła 62cm każde
    piotrek0650
    Level 12  
    do hamerg:
    ile drutu zużyłeś do budowy (kg), ile biegunów masz na wirniku, ile cię to wszystko kosztowało? Pytam bo planuję coś takiego.
    Pozdrawiam
    hamerg
    Level 20  
    Witam.
    2 silniki po 20 zł na złomie
    150 zł magnesy
    30 zł przetoczenie wirnika+ dorobienie flanszy aby zamocować śmigła ( ale to po znajomości u sąsiada)
    100 zł drut ,ale przepłaciłem weszło ok 215 m więc jakieś 1,8 kg , a ja zapłaciłem za 2kg ( ale to długa historia)
    36 żłobków po 25 zwoi na cewkę, 12 ramek i tyle samo biegunów
    kleje 30 zł +moja robocizna . nawijanie ok 5 godzin i klejenie magnesów 2 dni.

Podpinam właśnie pod akumulatory by sprawdzić napięcie.
    TOMSON
    Level 19  
    Do 06061947

Przy wykorzystaniu układu z regulacja wypełnienia sterowania obciążeniem dodatkowym i wyjściem napięciowym do ładowania były by różne charakterystyki zależnie od mocy jaką trzeba by było kompensowac bo co turbina to by miała inne parametry nominalne
    JESIOTR1
    Level 33  
    hamerg wrote:

w gwiazdę kręcąc ręką do 60V, obciążenie żarówką dość wyraźne zeskoki, ale po podłączeniu w trójkąt, zeskoków brak nawet pod dużym obciążeniem.

Proponuję sprawdzić łącza w Gwiazdę - przy próbie musiała być przerwa w pracy jednej międzyfazy - nie łączyło.To musi być jak po maśle.
    Przy ładowaniu akumulatora to najlepiej mierzyć AMPERY i dopiero za parę "godzin" wolty.
    To Poksylina to nie Ja - ale dobrze, że się jakoś kręci .Dzięki.
    Moja taka sama wystawiona w cenie materiałów - 558992877 eksperyment trwa.
    06061947
    Level 28  
    TOMSON. Oczywiście że PWM to tylko część systemu regulacji turbiny wiatrowej, należy je uzupełnić o;

1. regulator prędkości obrotowej
    2. regulator mocy /pożądane/
    3. zabezpieczenie przeciw "rozbieganiu", w przypadku odciążenia /obowiązkowo/

Pozdrawiam
    GW
    hamerg
    Level 20  
    Sprawdzałem z akumulatorami ( 2x45Ah), ale chyba trafione są.
    Kręcąc ręką przy ok 60 obr. zaczyna ładować
    Przy 100 obr mam 15V na aku i 1,5A
    Kręcąc szybciej doszedłem do 3,8A ale napięcie bardzo rośnie
    Aku przy 1A ładowania przekracza 14V.
    Szkoda że na wiertarkę nie mogę założyć to bym rozkręcił go mocniej.

Przeprowadziłem pierwszą próbę osadzenie na maszcie.Jako że nie jest wysoki wraz z dziećmi postawiliśmy go. Wygląda imponująco ( szkoda że już ciemno bo bym fotki zrobił. Chyba jeszcze tylko muszę zwiększyć powierzchnię ogona bo zdaje się za mała.

Pytanko czy odsadzenie od osi ( chodzi o ustawianie się w poprzek wiatru przy większych wiatrach) ok 5 cm jest ok czy muszę poprawić? wcześniej miałem śmigło zainstalowane na altku i odsadziłem go o ok 12 cm i była lipa bo nie nabierał prędkości.

Do kuba101vip
    Z jakiej średnicy rury zrobiłeś śmigła?
    Bo moje testowe z fi 110 i długości 80cm to była porażka - bardzo małe obroty i moment obr. bardzo słaby i dodatkowo przy 400 obr. strasznie świszczały. Rozrysowałem sobie nawet w pewnym programie śmigła i wyszło mi że dla długości 1m i kącie zaklinowania ok 35 st. to trzeba fi 350. Wtedy mamy dość szeroką łopatę przy wirniku i odpowiedni kąt gwarantujący odpowiednie obroty.
    Ja zepsułem na testy kilkanaście metrów rur różnego rodzaju i nawet je próbowałem rozginać na gorąco na inne średnice ale w zasadzie zrezygnowałem na rzecz śmigła "drewnianego". Co prawda mam stały kąt zaklinowania na całej długości ale bez obciążeń przy wiatrach ok 5-8 m/s mam nawet do 500 obr/min i czasem więcej (nie mam jak zmierzyć prędkości wiatru więc prędkości są z ośrodka meteo w moim mieście).[b]
    zbigmaz1
    Level 18  
    JESIOTR1 wrote:

Moja taka sama wystawiona w cenie materiałów - 558992877 eksperyment trwa.

Nie za tanio sobie liczysz w stosunku do tego ?
    JESIOTR1
    Level 33  
    Ja tylko sprzątam Garaż.Przydało by się na nowy garnitur neodymów do prądnicy z 72 żłobkami.
    TOMSON
    Level 19  
    Do 06061947

A regulacja obrotów to może byc dwojakiego rodzaju.
    1.Przez regulacje obciążenia generatora (duże straty mocy)powyżej odbieranej mocy nominalnej
    2.Przez regulacje turbiny na wiatr

Znajomy miał układ z komparatorami napięcia w których sterował ustawieniem turbiny na wiatr zależnie od napięcia wyjściowego.Jeżeli napięcie na wyjściu przekraczało założony próg załączał się układ odstawiający turbinę od wiatru o określony kąt dobrany doświadczalnie do turbiny aby zachowac na wyjściu mniej więcej stałe napięcie które szło następnie na kontroler ładujący baterię akumulatorów.

Można w tym od razu zawrzec

Quote:
    1. regulator prędkości obrotowej
    2. regulator mocy /pożądane/
    3. zabezpieczenie przeciw "rozbieganiu", w przypadku odciążenia /obowiązkowo/

W układzie sterowania były przekaźniki elektroniczne
    kuba101vip
    Level 13  
    hamberg ja zrobiłem z rury setki długość samej łopaty 55cm szer na koncu 4,5cm pocz.7,5cm dzis robiłem testy przy wietrze 4m/s to obr w granicach 130 na min ale juz swist było słychac i bicie bo nie wyważyem smigieł
    hamerg
    Level 20  
    Zamieszczam filmik z testów śmigła 3 łopaty. Długość każdej to 1m.
    "To tylko stanowisko badawcze" , więc proszę się ne sugerować wyglądem i materiałami z jakich są wykonane.
    Na filmiku śmigła rozkręcają się do ok.600 obr. ( tak sądzę z obliczeń: 30 klatek/ sek, efekt zatrzymania śmigła następuje przy 10 obr/sek i stąd 10*60 = 600 obr/min)
    Jeśli się mylę to niech ktoś mnie poprawi

http://www.youtube.com/watch?v=h5MYxTV2PRM
    kuba101vip
    Level 13  
    musze zrobić przekładnie tylko niewiem z czego?może ktoś podpowie? do amerykanki opartej na piaście rowerowej.
    hamerg
    Level 20  
    kuba101vip wrote:
    musze zrobić przekładnie tylko niewiem z czego?może ktoś podpowie? do amerykanki opartej na piaście rowerowej.

Jakie prędkości obrotowe ciebie interesują, bo jeżeli ok 400-700 to mogę pomóc wygiąć tak łopaty aby bezszelestnie rozpędzały się do takich obrotów.
    LEXUS IS
    Level 2  
    Mam następne pytanie do Was. Zalałem stator swojej amerykanki i zauważyłem że początek jednej cewki jest z drugiej strony statora względem innych czy to w czymś przeszkadza??