Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalWork SafetyMetalWork Safety
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

06061947 07 Sep 2010 09:28 1586983 4164
    SAWEK101
    Level 31  
    Jesiotr nie chce tutaj nikogo dołować i się wymądrzać ,ale wraz z tym trafo to więcej zachodu niż przezwoić prądnice ,pomijając straty oczywiście.
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    JESIOTR1
    Level 33  
    Nawet przezwojona prądnica ma tylko jeden zakres napięcia.Przetwarzanie się sprawdziło w praktyce.Wokoło pełno transformatorów.Pradnice w elektrowniach tylko wysokonapięciowe.Cała transmisja na duże odległości to potężne kV.Odbiorniki są zróżnicowane ( nie tylko na 230 V) i z tego trzeba jednocześnie (w tym samym czasie z tego samego wiatraka) korzystać.
    Nie rozumiem jakie straty oczywiste na biegu jałowym ma trafo.Nawet jak przekażnik go włączy na 235 V to prąd płynie tylko przez uzwojenie pierwotne.Dopiero powyżej 240 V zaczyna się stopniowo narastająca praca (prąd ładowania) ze sprawnością 95%.
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    SAWEK101
    Level 31  
    Do zasilania grzałek to właśnie sama prądnica jest najlepsza, no chyba ze ktoś chce robić inne cuda i specjalnie sobie komplikować życie dla zasady (też rozumiem ale w elektryce tego nie stosuję :D) im bardziej skomplikowane to lepsze.
    piachu2
    Level 17  
    Kris54 wrote:
    To już w tej chwili Panowie to nie wiem czy ładować tym akumulatory czy grzać wode....o ile taką prądnicą 12-24volt do 30A da się grzać cokolwiek...?

Jak zastosujesz się do porady kolegi Wojtek32 w sprawie 30A, to zostaniesz abstynentem ;-) więc zrób jakiś inny przelicznik,
    np. jak będzie 30A to możesz przekroczyć samochodem prędkość o 30km, a na pewno dostaniesz odznakę "Wzorowy kierowca" :-) .
    Ja, zanim zmajstrowałem swoje wiatraki, tez wyobrażałem sobie super moce,
    emocje opadły jak wiatraki zaczęły się kręcić.
    No, może gdybym mieszkał w okolicach Suwałków, a tam piździ niesamowicie, byłem wczoraj w Białej Wodzie to wiem, bo mam katar i bolą mnie uszy,
    to też byłbym rozrzutny w kwestii przetwarzania mocy. Ale niestety 100km robi wielką różnicę i o każdy szczegół trzeba zadbać.
    Jeśli chcesz grzać wodę, to poszukaj starego kaloryfera panelowego i zrób panel słoneczny - to najlepsze amatorskie rozwiązanie do ciepłej wody.
    Zbieram się do opublikowania strony w tym temacie. Koszt takiej instalacji u mnie to 300,- PLN w tym koszt piwska wypitego przy robocie.
    A jeśli chcesz jakieś pompki, fontanny , TV, lodówki lub PC z wiatraka, to akumulatory i przetwornica na 230V.
    U mnie śmiga UPS APC700i lekko zmodyfikowany (zimny start) i bateria 4 akumulatory po 120Ah, U sys 24V.
    Z tą różnicą, że ja mam od prądnicy do akumulatorów jakieś 20m i dałem kabelek 2x4mm i nie spodziewam się prądów 30A. :D
    Kris54
    Level 10  
    Do piachu2:
    A jak Ci sie to wszystko sprawuje? co konkretnie masz pod tego UPS-a podpięte?
    Co do tych paneli to masz racje ale tylko w okresie letnim, na zime jakby postawić wiatrak 2kw to by chyba coś już tym ogrzał
    SAWEK101
    Level 31  
    Kris ja mam 2kw i powiem ci że musi wiać ok 4 do 6m/s to wtedy po 6godz można się kąpać a jak wieje lekki zefirek to podrzuci tylko parę stopni , jak chcesz robić bajery w ogrodzie na 230v to lepiej zasil je z sieci (będzie o wiele taniej).
    JESIOTR1
    Level 33  
    stev-an wrote:
    Osobiście na szczelinie 5-6mm uzyskałem moc 200 W /zwarcie 20 A/ przy zaskokach jak w amerykance. To przesada ,ale 2-3 mm będzie w następnej.

Mam szczelinę 0,3 mm - jak zedrę te mikroskopijne nakładki to będzie szczelina 3 mm - jak na ostatnim zdjęciu wirnika.
    Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
    Pytanie: ile wolt szacunkowo w procentach stracę?
    teraz przy pokręceniu ręką mam ponad 500 V.Na takim napięciu mi nie zależy tylko na amperach w drucie Φ 1mm.Przez te nakładki wyczuwam zaskoki i chcę je zgubić.
    SAWEK101
    Level 31  
    Jesiotr jak zwiększysz szczelinę to przecież stracisz ogólnie na mocy tzn. będziesz musiał szybciej ją kręcić.

ps. muszę przyznać że się napracowałeś , ja bym nie miał tyle cierpliwości z tymi magnesami ,nawet z tym pomocnikiem z trzeciego zdjęcia :D.

Czegoś nie łapię to zrobiłeś prądnicę na co najmniej 1500v znamionowo.
    Jak popatrzę na te uzwojenia to wydaje mi się niemożliwe uzyskanie takiego napięcia przy kręceniu ręką , na pewno pomyliłeś się w pomiarach.
    stev-an
    Level 19  
    Kol. Jesiotr warto to sprawdzić zwłaszcza zaskoki, bo sam szukam tej optymalnej szczeliny dla prostych magnesów. Na tym samym stojanie /Autosan/ sprawdziłem trzy wirniki z różnymi skosami , stopniem pokrycia i grubościami magnesów.Bez żadnych zaskoków była właśnie przez ciebie cytowana '' dziurawa prądnica" /tak ją ktoś nazwał/. Napięcie spadło znacznie z 31V do 18 ,szczeliny to odpowiednio 5,5mm i 0,3 mm i inny układ magnesów ze skosem w drugim przypadku . Szczelina 0.3 to zbyt mało. Chiński ma 1,5 mm i mikrozaskoki są . Jest ich mało bo to 10 magnesów i ułamkowy podział żłobków.
    ivan27
    Level 10  
    Proszę o podpowiedź jak usunąć uzwojenie ze stojana np. pralkowego silnika? Będę wdzięczny za podpowiedzi.
    TOMSON
    Level 19  
    A tu taki klasyczny pralkowiec trochę zmodyfikowany

nemek26
    Level 13  
    Kolego iwan proponuje przeciąć z jednej strony korony uzwojenia i powinno po kolei dać sie wysunać..Ale przygotuj sie na troszke walki z tym.
    piachu2
    Level 17  
    ivan27 wrote:
    Proszę o podpowiedź jak usunąć uzwojenie ze stojana np. pralkowego silnika? Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Dla kogoś kto to już robił sprawa jest prosta,
    ale proszę bardzo - usuwanie uzwojenia silnika:
    Wycinanie uzwojeń od strony bez połączeń.

Robić ostrożnie aby nie uszkodzić blach stojana.

Odwrócić stojan i wyrwać pojedynczo cewki.

Oczyścić żłobki z resztek izolacji.

Wyciąć i uformować nową izolację z preszpanu.
    Przygotować się na żmudną i precyzyjna robotę.

Mniej wprawni w sztuce uzwajania silnika powinni oznaczać początki i końce cewek, np.: zawijając kółeczko na początku cewki.
    Każdy pełny żłobek zamknąć przekładką uformowaną w "U" ze ściętymi rogami, aby łatwiej można ją wsunąć do żłobka (między druty , a przeszpan)

Pracę związaną z wsypywaniem cewek należy przenieść w pobliże TV.
    Wtedy o wiele przyjemniej się to robi ;-) .

Wyciąć przekładki w kształcie półkola izolujące między cewkami.
    Zasznurować mocnym sznurkiem lub taśmą.

Przed połączeniem cewek nałożyć koszulki na druty, połączyć, zalutować, ułożyć,
    włożyć przekładki między uzwojenia, zasznurować.
    Następny krok, to zalakierowanie, niedawno o tym pisałem.

Kris54 wrote:
    Do piachu2:
    A jak Ci sie to wszystko sprawuje? co konkretnie masz pod tego UPS-a podpięte... ciach

W zasadzie niewiele, bo non stop pracuje pompka do fontanny i kaskady wodnej - jakieś 60W. + oświetlenie 30W, a dorywczo ośw. 200W.
    Nie mogę przekroczyć 500W z UPS bo to jakiś cienki UPS, powinien mieć jakieś 1200VA, niestety innego nie mam.
    hamerg
    Level 20  
    Kolego piachu2, jeśli masz 1200VA, a przy 500W wywala przeciążenie, to możesz mieć dokładnie taki sam problem jak ja. Ja mam 1000VA i wywalało mi przy 300W. Po poprawce połączeń ( dokładnie oczyszczone styki ), teraz mam prawie 800W i daje radę.
    SAWEK101
    Level 31  
    No właśnie, powodem może być połączenie zasilania do ups długim przewodem lub kiepski styk, czasami pomaga też spory kondensator przy samym ups.
    stev-an
    Level 19  
    Kol. Tomson zamieścił kompletne i konkretne podsumowanie wykonania prądnicy i nikt tego nie zauważył. Na jednej stronie jest wszystko , jak na tacy. Przykład godny do naśladowania.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Przydatne kalkulatory:Można porównać przesyłanie prądu stałego i przemiennego po tym samym kablu itp.Sobie obliczyłem, że mam na kablu spadek napięcia ponad 50%.
    http://www.prs.pl/page731.html
    Oblicza moce i natężenia w silnikach i pradnicach, wymagane pojemności akumulatorów i daje porównania przydatne w budowie sieci wydzielonej.
    jw3417
    Level 18  
    stev-an wrote:
    Kol. Tomson zamieścił kompletne i konkretne podsumowanie wykonania prądnicy i nikt tego nie zauważył. Na jednej stronie jest wszystko , jak na tacy. Przykład godny do naśladowania.

Tak zgadzam się z kolegą tylko brakuje mi stwierdzenia że jest to prądnica która przy 420obr/min osiąga moc 180W przy 80% sprawności a napięcie około 46V.
    stev-an
    Level 19  
    Kol.jw3417 jak policzyłeś sprawność i skąd ta inna moc?
    TOMSON
    Level 19  
    Pomiar napięcia i prądu był przeprowadzony na obciążeniu złożonym z żarówek za mostkiem prostowniczym.Pomiar prądu to metoda pośrednia na rezystancji 10 mΩ,1%.Widzę że niektórzy mają problemy ze zrozumiałym czytaniem tekstu :)
    jachooo
    Level 9  
    Panowie jak myślicie czy tej konstrukcji wirnik z odpowiednimi magnesami i
    odpowiednio frezowanymi skosami można by wykorzystać do waszych konstrukcji ? Odpadło by mozolne klejenie .z góry dzięki za odp.
    Link
    Kwazor
    Level 31  
    Ten film to pokaz bzdury !
    Miałem 2 magnesy neodymowe ( a nie ferryty jak on neodymy : mp40x20x5 cos takiego/ ) bez 3 tysiecy obortów wyniki były marne ( 1200 rpm na org uzwojeniu bosch 45A ledow 10V bez obciazenia )
    Dla 3300 rmp ledwo osiagnełem 13A i15V ..

Niestty bez wstawienia nowego winika z magnesami nic nie uzyskasz

A i widze ze ktos z mojego miasta ....
    jw3417
    Level 18  
    TOMSON; Nie chciałem w żadnym przypadku podważać twoich pomiarów jak na nasze potrzeby są bardzo konkretne.Powiem więcej wszyscy co pytają ''co sądzicie o mojej prądnicy '' powinni sie wzorować twoimi pomiarami.Konkretnie jakie dane należy zamieścić by mogli zadać to pytanie.
    chciałem tylko zwrócić uwagę co nie którym by nie popadali w hurra optymizm że z tej prądnicy można ciągnąć ponad 300W bez karnie bo sam 2 lata tumu bym wyciągną takie wnioski
    stev-an;Korzystałem z gotowych kalkulatorków zamieszczonych na tym forum.Zabij mnie ale nie wiem przez kogo i na której stronie.Temu co je zamieścił naprawdę serdeczne dzięki są bardzo przydatne w naszych konstrukcjach jeżeli umie się z nich korzystać.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Nasza prądnica jako źródło energi będzie tylko częścią obwodu wydzielonego.
    Czasami jej zakres stosowania jest niecelowy - to zależy od jej oprów w stosunku do oporów odbiornika.
    Prądnica na wiatraku nie ma nadmiaru mocy by zadowolić kazdego i każdy odbiornik.
    To może być (celowe) sprawne tylko w Określonych Przedziałach
    Jest taka granica której nie warto przekroczać - wtedy ponad 50 % energii wiatru marnuje się na ciepło pradnicy (przeważnie odpływa z wiatrem).
    Te czerwone cyfry to moce stracone głównie w prądnicy w czasie t = 0.
    Czekam na wnioski: Jaki stosunek OPORU ma mieć Prądnica/Odbiornik ?
    sta121
    Level 11  
    Myślę że przy 29% sprawności to się chyba spali .
    SAWEK101
    Level 31  
    Mój chińczyk zamiast 2kw dawał w burzę ponad 8kw, i sie nie spalił (jakimś cudem),
    obliczałem że powinien maksymalnie być obciążany prądem 10A za mostkiem(prądnica trójfazowa przewód 2x0,75 jak dobrze pamiętam) a płynęły prądy i 16A, ale od tamtej pory stoi odłączony i zwarty i czeka na udoskonalenia.
    stev-an
    Level 19  
    Chińskie prądnice palą się wtedy, gdy uszkodzi się szczotkotrzymacz lub szczotka . Pracuje wtedy na dwóch fazach i regulator nie może wyhamować .Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
    R41
    Level 19  
    jachooo .Kompletna bzdura przerabiałem ten temat w latach siedemdziesiątych gdzie były tylko ferryty.Mam taki alternator przerobiony do dziś, do niczego nie przydatny.
    Sebi77
    Level 14  
    Mam pytanie czy lakierujecie cewki przed zalaniem żywicą w amerykankach
    wydaje mi się że wycie w mojej prądnicy jest spowodowane tym że pod obciążeniem druty w cewkach drżą i powodują hałas co o tym sądzicie