Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

06061947 22 Feb 2011 17:59 1629028 4164
Computer Controls
 • #4081
  hamerg
  Level 20  
  1Kilkujadek wrote:
  I tu masz rację. Zbieram okruszki :!: :lol:
  Jeżeli na 3 cewkach jest 10V to takie napięcie dla akumulatora 12V jest do kitu.
  Ale jeżeli dołączymy kolejne 3 cewki to uzyskamy 20V. Z tego można nakruszyć 2 "kilo" tym bardziej że te okruszki występują w dużej ilości, a pajdy trafiają się rzadko :lol:

  Tak jak napisałem kup sterownik z funkcją MPPT i masz z baśki. Ładowanie od 4Vdo 28V zestawu 12V. Jak sprawdzisz sobie cenę takiego zestawu z za oceanu to pomyślisz "za jaka cenę zbierać te okruszki". Co ważniejsze PV nie ma takich problemów z rozruchem jak wiatrak więc nawet zwarcie chwilowe nie wpływa na pojawienie się napięcia po otwarciu obwodu. Wiatrak się zatrzyma i będziesz czekał aż mocniej powieje aby się z powrotem rozkręcił. Pamiętaj , że wiatrak im szybciej się kręci tym większą moc jest w stanie wygenerować. Jeśli na śmigle masz potencjał mocy w granicach 2W i napięcie 8V to jak chcesz to wykorzystać jeśli straty na opory prądnicy masz powiedzmy 1,8W??
  W teorii wszystko jest piękne i też miałem takie podejście dopóki nie został wylany na głowę kubeł zimnej wody. Sam mam przełącznik gwiazda trójkąt i z niego korzystam. Daje to troszkę lepsze efekty niż jedno podłączenie na stałe.

  Nie mam zamiaru nikogo zniechęcać do budowy wiatraków, przedstawiam tylko fakty z mojego podwórka. U innych osób z lepszymi warukami wietrznymi będzie wyglądać to inaczej. Ale fizyka to fizyka i niektórych spraw nie darady zmienić.
 • Computer Controls
 • #4082
  tomleszno
  Level 22  
  hamerg napisałeś że wpompowałeś 1000Ah w akumulatorek , a ile wyciągnąłeś? Dołóżcie drugi pomiar prądu na wyjściu z aku. A co do sterownika na AVR wyślijcie mi schemacik (może być rozpiska pinów), założenia do programu, to co strwożyliście do tej pory może uda mi się wam pomóc. Kiedyś się tym trochę bawiłem teraz męczę STM32.
 • Computer Controls
 • #4083
  1Kilkujadek
  Level 11  
  Rzuuf wrote:
  Łączyć można tylko takie cewki, w których indukuje się napięcie w tej samej fazie.

  Robię klasyczną amerykankę 18/24 więc ten warunek spełnia - 3 x (3+3) cewki w jednej fazie.
  Rzuuf wrote:
  Myślisz o łączeniu szeregowo dla niskich obrotów i równolegle dla wysokich?

  Tak.
  Rzuuf wrote:
  Przy prądnicach o małej ilości biegunów to jest do zrobienia na przekaźnikach, ale zwróć uwagę na to, że poniżej obrotów nominalnych wiatrak ma niedobór mocy w stosunku do możliwości prądnicy, a przy wysokich obrotach "najsłabszym ogniwem" jest prądnica, która może dać wyższe napięcie, ale nie może dać większego prądu (bo ograniczeniem jest średnica drutu w uzwojeniach).

  Przetwarzanie wysokich napięć do ładowania akumulatora też nie jest wyjściem optymalnym.
  Nie planuję wykorzystywania bardzo małych napięć (4v) aby wiatrak się nie zatrzymał. Tak czy inak jakąś moc zawsze stracimy bo nie wszystko da się wykorzystać. Wolę jednak pozyskiwać słabszy wiatr który jest zdecydowanie częściej niż nastawiać się na silny który powieje kilka razy w roku, a jego energii i tak nie będę w stanie zmagazynować na dłuższy okres.
 • #4084
  elmo25
  Level 11  
  Cześć Panowie,
  Z góry przepraszam , bo może to głupie pytanie, ale czy ktoś z Was testował stojan, którego uzwojenia nawinięte byłyby tak jak na trafo toroidalnym (na jakimś rdzeniu), a magnesy po obu stronach statora.
  Oczywiście mam na myśli stator zrobiony na jakimś "dość" płaskim "rdzeniu".

  Pozdrawiam
 • #4085
  nemek26
  Level 13  
  Dzień dobry. Dla zainteresowanych przygotowałem krótki film o generatorze 54 żłobki przezwojonym własnoręcznie Generator jest juz na maszcie i trwa obserwowanie pracy.Mam nadzieje ze wyniki będą zadowalające, nie pokusiłem się o testy w tokarce na pełnej mocy gdyż raz mi obróciło w uchwycie i porysowało ośkę już nie chciałem ryzykować, swoja drogą jesiotr jakiś czas temu mówił o kręceniu ręką i białej żarówce dzięki temu może jednak miał racje ?
  http://www.youtube.com/watch?v=sjItqqAdcLk
 • #4086
  Rzuuf
  Level 43  
  1Kilkujadek !
  To, że masz ilość cewek podzielną przez 3 nie oznacza, że masz rzeczywiście układ 3-fazowy.
  Prawda "wyłazi" dopiero przy pomiarach: jeżeli połączysz szeregowo 2 cewki, które miały być "w fazie", a wynik wcale nie jest sumą napięć tych 2 cewek. Albo łączysz równolegle te, co powinny dać jednakowe napięcia, a tu okazuje się, że między nimi płynie prąd wyrównawczy, obciążając "za darmo" prądnicę.
  Szeregowe połączenie nie jest tak krytyczne, jak równoległe!
 • #4087
  1Kilkujadek
  Level 11  
  Masz negatywne myśli i jeżeli będziesz nadal przy nich trwał, popsujesz mi prądnicę.
  :cunning:
 • #4089
  nemek26
  Level 13  
  Rzuuf. Drut zastosowany 1mm2 ,Sam generator jest lekki ponieważ udało mi sie zdobyć korpus aluminiowy waży około 15kg drugie tyle waży cała reszta czyli obrotnica,motoreduktor. Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
 • #4091
  nemek26
  Level 13  
  Odpowiem tak... co bym tu nie napisał to i tak wydaje mi sie ze to wykpisz już zaczynasz (cudo)
 • #4092
  Rzuuf
  Level 43  
  nemek26 !
  Nie przejmuj się mną! Jeśli Twoja konstrukcja działa i daje Ci satysfakcję, to ja Ci jej nie odbiorę - choćbym nie wiem jak ją nazwał. Każdy rzetelny pomiar działającego urządzenia będzie argumentem na Twoją korzyść.
  "Cudo" jest raczej określeniem pozytywnym (w przeciwieństwie do "paskudy"), choć może odzwierciedlać pewien dystans lub sceptycyzm. Jednak to jest Twoja konstrukcja, którą zrobiłeś dla siebie - a nie dla mnie - więc nie masz obowiązku "walczyć" o moje zadowolenie.

  Moje pytania nie mają na celu deprymowania entuzjastów, a są tylko próbą "wyłuskania" maksimum prawdy fizycznej (mierzalnej i przeliczalnej - a więc powtarzalnej) z hałdy optymizmu.
 • #4093
  JESIOTR1
  Level 33  
  nemek26 wrote:
  Drut zastosowany 1mm2
  Nie bądź taki tajemniczy - powiedz ile masz mocy w jednej ręce - bo nie wytrzymam.
  Na poważnie to podaj średnicę drutu, wirnika i grubość pakietu blach stojana.
  Pracuję nad wirnikami by rozpoznać który lepszy w tym samym stojanie.
  Mają różnić się tylko dopasowaniem szczeliny powietrznej - zmierzę tylko napięcia.
  Ten drugi w tokarce ma dokładniejsza szczelinę = bez dotykania neodymów.
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
  R41 wrote:
  .Obecnie wspomnieniem jest prądnica AMERYKANKA o średnicy fi 800mm rotor która mi przeszkadza w garażu.Powodzenia
  Chcę przetestować wirnik też Φ 800 mm i mam pytanie Ile miałeś biegunów bo mi wychodzi 80.
  Projektowana Moc będzie 100 A x Wolty.Stator drutem Φ 1 mm wg. pomysłu 1Kilkujadka.
 • #4094
  Rzuuf
  Level 43  
  JESIOTR1 !
  Z dość dobrym przybliżeniem można powiedzieć, że wyindukowane napięcie jest odwrotnie proporcjonalne do wielkości szczeliny. Jeżeli przy szczelinie 1mm masz np. napięcie 100V, to przy 2mm i takiej samej "reszcie" (wielkość i materiał pakietu, magnesy, ilość zwojów) będziesz miał tylko 50V.
  Prawidłowośc wynika z tzw. "oporności magnetycznej" - rdzeń ferromagnetyczny "przewodzi" strumień tysiące razy lepiej, niż powietrze i 1mm szczeliny powietrznej daje tyle samo straty, co kilka metrów rdzenia.
  To nie znaczy jednak, że przy braku szczeliny wyindukowane napięcie będzie nieskończenie wielkie - ograniczeniem jest indukcja nasycenia rdzenia.
  Również "skos" powoduje zmniejszenie wyindukowanego napięcia i w sytuacji, gdy na jednym końcu nabiegunnika masz pełne oddziaływanie bieguna "S", a na drugim końcu tego samego 'zęba' masz pełne oddziaływanie bieguna "N", to wyindukowane napięcie będzie bliskie zera (nie dokładnie zero, bo magnesy nie zawsze są dokładnie jednakowe).
  Będę z życzliwą uwagą obserwował Twoje eksperymenty i pomiary.
 • #4095
  wynalazca2
  Level 14  
  Jakich tranzystorów N-MOSFET używacie do regulatora ładownia wymyślonego przez Chris Greacen?
  Pragnę odpowiedzi tych którym regulator sprawdzał się co najmniej rok.
  Napiszcie też na jakie napięcie był ustawiony (pewnie 13,8V lub 24V lub 48V) i jaki opór miało obciążenie (grzałka).
 • #4097
  wynalazca2
  Level 14  
  Czy IRFZ40 komuś kiedyś zepsuł się poniżej 200W przy ok.15V?
 • #4099
  hamerg
  Level 20  
  Wszysto zależy jakiej firmy będzie tranzystor. Ja osobiście przepuszczam 15A/24V i prawdopodobnie radiatorek niebył by potrzebny zbyt wielki. Robert przepuszczał 20A przez BUZ11 i lekko ciepły a ma większy opór wewn. Są podobne . W nocie są max prądy dla jakiego napięcia na bramce.
 • #4100
  jw3417
  Level 18  
  jw3417 wrote:
  popieram całkowicie wypowiedź kolegi Edek45 i nie myli się taka jest prawda ja przerobiłem już to na własnej skórze niskie napięcie nie do grzałek jest

  moja prądnica chyba za ciężko się kręci próbowałem palcami ale nie dałem rady obrócić musiałem dwoma rękoma kręcić by zapalić żarówkę 150W/230V

  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)


  nemek 26; twoja też tak potrafi napięcie w mojm przypadku było po mostku.Oceniam jej moć w granicach 3KW przy 370obr/min .Podaj wymiary swojej to porównamy.
 • #4101
  Rzuuf
  Level 43  
  Człowiek dość ciężko pracując jest w stanie "wydać" z siebie przez chwilę moc ok. 150W. Można przyjąć, że dla pracy wykonywanej przez dłuższy czas taką wartością "wzorcową" jest ok. 80W. Oczywiście, wytrenowani sportowcy wyczynowi potrafią osiągnąć znacznie większą moc - zwłaszcza chwilową.
 • #4102
  piachu2
  Level 17  
  wynalazca2 wrote:
  Jakich tranzystorów N-MOSFET używacie do regulatora ładownia wymyślonego przez Chris Greacen?
  Pragnę odpowiedzi tych którym regulator sprawdzał się co najmniej rok.
  Napiszcie też na jakie napięcie był ustawiony (pewnie 13,8V lub 24V lub 48V) i jaki opór miało obciążenie (grzałka).


  Obciążenie: 2 x 3kW(230V) + 4 żarówki 60V60W.
  Więcej: Mój wiatrak.
  Żarówki są też obciążeniem, ale spełniają rolę bardziej wizualną.
  Oczywiście regulator jest mocno zmodyfikowany ;-) do moich potrzeb - patrz schematy,
  a schemat jest troszkę nieaktualny, bo w obc. jest to co wymieniłem wyżej.
  Regulator od prawie roku utrzymuje U na akumulatorach około 28V.
  Nie obawiam się że padnie, jedyny mankament to zakłócenia jakie generuje w okolicach progu włączania obciążenia,
  ale chyba tylko ja, KGB i MOSSAD je odczuwamy.

  Rzuuf'iu - te informacje, które podałeś to pochodzą z empirycznych badań Twojej ręki?
  Bo moja ręka w ciągu 5min wykręca 200W.

  Tu kolega hamerg ma sporo racji co do producenta tranzystorów i zapasu mocy elementów użytych w regulatorze.
 • #4103
  leonada
  Level 15  
  wynalazca2 tu masz przepis : Grzałkę łączysz na stałe z plusem akumulatora drugi koniec grzałki z D . S na minus akumulatora , też na stałe , G łączysz przez rezystor ok 1,2kΩ -1Wat do S który podłączony jest na stałe do minusa akumulatora , i jeszcze jeden opornik też przyklejony do G, o wartości ok 3,6kΩ - 0,25 Wat, jeśli drugi /wolny/ koniec tego opornika, zewrzesz z plusem akumulatora , to grzałka będzie grzała, i jeśli go od plusa odłączysz , to grzałka grzać przestanie. ja zbudowałem takie załączanie grzałek na mosfecie IRF 2807 na napięciu 48V (zdarzało się , że napięcie skoczyło do 62V i nic złego się nie działo) i działa to bez zarzutu . Wcześniej miałem IRF 2407 ale się mocno grzały . Trzeba dać radiator pod mosfeta tu sterowanie w czwartej minucie jest pokazany radiator , załącza to grzałki 48V/800W . Dołożyłem do tego jeszcze diodę zenera 18V i mały kondensator

  MOSFET ma trzy "nóżki" G - D - S
 • #4104
  Rzuuf
  Level 43  
  Sprawdź swoją moc na rowerze treningowym (ergometrze), będziesz miał porównanie do tego, co Twój wiatrak ma do zrobienia z prądnicą.

  Jest może nieznaną szerzej ciekawostką, że "zaskoki" prądnicy, które można obserwować przy kręceniu prądnicą bez obciążenia nie pokrywają się z zaskokami które są pod obciążeniem!
  Bez obciążenia największa siła jest w chwili, gdy magnes jest swoją maksymalną powierzchnią nad "zębem", a przy obciążeniu maksymalna siła (i to znacznie większa) występuje w pozycji bieguna magnesu "między zębami". Wynika to z tego, że wtedy jest maksymalna zmiana strumienia (przebiegunowanie) i zatem indukuje się maksymalne napięcie, a przy obciążeniu oporowym - maksymalny prąd, a moment jest związany z prądem poprzez znany szkolny wzór: siła to F=B*I*L, a moment to siła (F) razy promień wirnika.
  "Skosy" zmniejszają "B" - a co za tym idzie, poprzez zmniejszenie U i I zmniejszaja moc produkowaną przez prądnicę.

  Jest taka wierszowana bajka dla dzieci: "Szedł Grześ przez wieś, worek piasku niesie ...".
 • #4105
  JESIOTR1
  Level 33  
  leonada wrote:
  wynalazca2 tu masz przepis :
  Przepis do "ZUPY" - jeszcze Pajęczyną omotać?
  Zamiast opowiadać to lepiej Narysuj i Opisz - bo nic nie zrozumiałem jak to w co połączyć?
  Rzuuf wrote:
  Jest może nieznaną szerzej ciekawostką, że "zaskoki" prądnicy, które można obserwować przy kręceniu prądnicą bez obciążenia nie pokrywają się z zaskokami które są pod obciążeniem!
  Jest taka wierszowana bajka dla dzieci: "Szedł Grześ przez wieś, worek piasku niesie ...".
  Mylisz Zaskoki z Momentami Zaczepowymi.
  Trzeba metodycznie - Pedagogika to do bawiania dzieci - Prawa fizyki wymagają innego języka - są ZASADY (akcji i reakcji).
  Moja ręka jak tylko kiwnę energicznie za ośkę ¼ obrotu to żarówka 200W/230V - SPALONA.
 • #4106
  Rzuuf
  Level 43  
  Uprzejmie proszę o techniczną definicję "zaskoku" - może gdzieś jest taka "nie dla dzieci"? W Wikipedii nie ma wcale ...

  Spalić "ręcznie" żarówkę 200W? Na 1/4 obrotu? Tego pewnie nawet Pudzianowski nie potrafi! Gigant!
  Oto siła i prawdomówność idą w parze! Jestem pełen podziwu ...
 • #4107
  wynalazca2
  Level 14  
  Rzuuf wrote:

  Spalić "ręcznie" żarówkę 200W? Na 1/4 obrotu? Tego pewnie nawet Pudzianowski nie potrafi! Gigant!
  Oto siła i prawdomówność idą w parze! Jestem pełen podziwu ...


  Ja jestem jeszcze w gimnazjum a na oryginalnym uzwojeniu spaliłem żarówkę 100W...
  Trzeba z całej siły zakręcić wirnikiem (korbką) i w tej samej chwili drugą ręką podłączyć żarówkę (przez dotknięcie kabelków).
  Ja zakręciłem lewą ręką, a kable połączyłem prawą ręką (jestem praworęczny).
 • #4108
  leonada
  Level 15  
  narysowałem jak umiałem , jest to proste i chyba nie skomplikowane

  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

  Nie ma tego na rysunku ale dodatkowo od G do S podłączona jest dioda zenera 18V / 1,3 W oraz od G do S podłączony jest kondensator 0,10 μF / 250V zmiennego

  minus podłączony jest do minusa akumulatora 48V , a oba plusy na rysunku podłączone są do akumulatora plus 48V
 • #4109
  lamer1
  Level 21  
  leonada Trzeba zmniejszyć wartość rezystora 3,6k, albo zwiększyć 1,2k, bo będzie się mosfet grzał.
 • #4110
  leonada
  Level 15  
  u mnie i u kolegi to działa bez zarzutu , mosfety są na dość dużych radiatorach i te radiatory i mosfet podczas ciągłego obciążenia robią się zaledwie lekko ciepłe . Między radiatorem a mosfetem jest pasta przewodząca ciepło , żeby lepiej odprowadzała to ciepło z mosfeta . Jeżeli coś to pomorze to jeden radiator aluminiowy waży około 150 - 170 gram .