Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

06061947 03 Mar 2009 00:13 1622113 4164
Texa Poland
 • #421
  bse-bse
  Level 14  
  Teoretycznie nie musi to być 20kW, bo energetyka ma obowiązek odkupić nawet kilkaset watów i odmawiając kupna złamała by prawo. Jednak koszt wszystkich urządzeń, jest za duży, żeby przy małych mocach się opłacało, bo oczywiście nie nie mogą to być urządzenia domowej roboty i muszą posiadać atesty, wiatrak też. Sieć to fajny akumulator, bo jest bardzo tani w porównaniu z chemicznymi i ma niemal nieograniczoną pojemność, jednak w amatorskich rozwiązaniach żaden generator nie może być podłączony do sieci, bo taka samowolka narobiłaby więcej szkód niż z niej korzyści.
 • Texa Poland
 • #422
  nitek51
  Level 2  
  Chciałbym rozwiać część Waszych wątpliwości:
  1. Nie można oddawać mocy na sieć bez pozwolenia - legalnym i szeroko stosowanym we wszelkiego rodzaju windach i żurawiach jest hamowanie opadającego ciężaru poprzez pracą silnika w obszarze nadsynchronicznym przy czym moc oddawana na sieć.
  2. Taka prądnica zrobi sporo zamieszania w przypadku zaniku napięcia z sieci - w takim przypadku brak prądu magnesującego powoduje odwzbudzenie się prądnicy. Problemem jest w tym momencie zanik momentu hamującego co w przypadku żurawi i wind zmusza do użycia hamulców mechanicznych. W przypadku wiatraka podobne zjawisko wystąpi przy każdym rodzaju prądnicy gdy zdejmiemy obciążenie.
  3. Liczniki energii mają hamowanie zwrotne - fakt, energię oddamy za darmo. Nie chcąc tego robić możemy w takim przypadku załączyć w instalacji domowej dodatkowe odbiorniki ( grzanie wody, ładowanie akumulatorów). Pamiętajmy przy tym że są to odbiorniki budowane na napięcie sieciowe.
  Dla mnie problemem mogłoby być zdobycie odpowiednich przekaźników reagujących na kierunek przepływu energii (do sieci czy z sieci).
 • #423
  Krzysztof10
  Level 19  
  Jeśli dobrze zrozumiałem to prądnica po zaniku napięcia sieci nadal produkuje prąd , co jeżeli ktoś wyłącza sieć w przypadku awarii a dana prądnica nadal pompuje w sieć energie , może to narobić niezłego bigosu !
 • Texa Poland
 • #424
  nitek51
  Level 2  
  Prawdę mówiąc to nie badałem po jakim czasie prądnica asynchroniczna odłączona od sieci przestanie produkować prąd. Z moich doświadczeniach na żurawiach wynika, że po wyłączeniu zasilania żurawia nie zauważałem żadnego opóźnienia wyłączania zasilania urządzeń zasilanych z takiej prądnicy. Niezwłocznie gasło oświetlenie i zapadały zwalniaki hamulców. Na to nie miały także wpływu kondensatory podłączone bezpośrednio na zaciski takiej prądnicy służące do kompensacji mocy biernej. Tu mówimy cały czas o silnikach pracujących jako prądnice o mocach kilkudziesięciu kW. Silniki mniejsze dadzą jeszcze mniej mocy po wyłączeniu.
 • #425
  JESIOTR1
  Level 33  
  Każdy silnik synchroniczny może być prądnicą bez sprzęgania z siecią.Wzbudzałem też na magnetyzmie szczątkowym.Takie wzbudzenie ma charakter udarowy.Po wzbudzeniu na 500 obr/min pracował do 250 obr/min następnie gasł. Do ponownego wzbudzenia musiało być znowu 500 obr/min i tak cykl się powtarzał.Bez sztywnego sprzęgania z siecią to nie nadaje się na generator do wiatraka - bo wiatr czasami słabnie.
  Wirnik klatkowy w amatorskiej EW nie może się równać z elektromagnetycznym (z alternatora) a tym bardziej z wirnikiem na neodymach - nie mają szans w wydajności i skuteczności.
  W elektrowniach wodnych - też trzeba pilnować by nie płacić za moc bierną, która kosztuje 4 x tyle, co produkowana.Często MEW płacą do ZE za ogrzewanie wody w rzekach.
  Jest jeszcze problem - w spełnieniu warunków atestu - stare elektrownie wiatrowe nie mogą uzyskać atestu bo występyje zjawisko migotania częstotliwości.Sieć tego nie toleruje.Migotanie to przejawia się rytmicznymi zmianami częstotliwości podczas każdego mijania się łopaty wirnika z masztem elektrowni (zjawisko poślizgu).Dochodzi do rezonansu i chybotliwych zmian częstotliwości w całej sieci.
  Są określone normy (unijne) w Atescie - dopuszczają one tylko wybrane generatory do produkcji energii w SIEĆ ZE. Chyba Konkurencja Zagraniczna wymusiła by w Polskich Firmach nikt nie zarobił na Energii Odnawialnej.Przez te warunki wszystko musimy kupić u "NIEMCA"
 • #426
  donmartinezeu42
  Level 2  
  witam
  od jakiegoś czasu jestem zainteresowany budowa malej elektrowni wiatrowej
  natknąłem sie na to http://www.elektrownie.tanio.net/silnik_pralka.html
  tak tak wiem ten temat był pewnie przerabiany kilkakrotnie. Powinienem poszukac go w temacie budowy elektrowni cz 1 (wybaczcie ale po 70 pierwszych stronach wysiadlem, nie wiedzialem jak sie nazywam)
  prosiłbym aby Ci którzy chcieliby mnie od razu zbluzgać niech się wstrzymają i zlekceważą ten temat.

  wracając do tematu tak jak z podanego linku wykręciłem silnik od pralki
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
  tak jak tam pisało wyciągnąłem cale uzwojenie i dodatkowo trochę zabezpieczyłem przed rdzą
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
  w tym momencie mam iść do sklepu i kupić drut 1mm??? tak jak tam pisało i zrobić 12 cewek
  moim pierwszym pytaniem jest ile zwojów drutu powinno być w jednej cewce i ile mniej więcej metrów potrzebuje na zrobienie całego uzwojenia
 • #428
  bse-bse
  Level 14  
  Ja mam takie pytanie. Czy można jakimś łatwym sposobem zsynchronizować działanie dwóch i więcej przetwornic 12DC/230AC, lub czy ktoś robił falownik mocy ciągłej rzędu 2kW, oczywiście 1 faza?
 • #429
  hamerg
  Level 20  
  Do donmartinezeu42


  Poczytaj dobrze ten temat. Ja właśnie mam zrobioną prądnicę z takiego silnika-dokładnie z 2 sztuk. Opisy też są ile drutu i jaki.

  Nie chcę wyprzedzać faktów, ale wczoraj ściągłem charakterystykę mocy za pomocą mojej starej celmy i po wstępnych wyliczeniach (oczywiście teoria- brak na tyle mocnego sprzętu aby sprawdzić do końca), przy 36V powinienem uzyskać ok 700W przy mniej niż 400obr/min. Ale to tylko wyliczenia.
  Jak zrobię nowe śmigła i zamontuję wszystko na maszcie to oczywiście opiszę jak to jest w praktyce.
 • #430
  daniel06
  Level 12  
  w temacie przetwornic:
  mam pytanie o koszta -> przymierzać się do zrobienia własnej przetwornicy [z jakiegoś gotowca do znalezienia na forum] czy kupować gotową?
  chodzi głównie o koszt wykonania takiej przetwornicy

  a może ktoś ma jakieś doświadczenie z przetwornicami firmy azo.pl (mieszkam niedaleko, więc w razie co miałbym blisko do serwisu w razie reklamacji)
  przykładowo przetwornica IPS-1000 12V, moc ciągła 700W, chwilowa 1000W za ok. 200 PLN

  pytam bo na razie jestem zupełnie zielony w kwestii ile może kosztować zrobienie własnej przetwornicy o podobnych parametrach

  ... a może (tu trochę podłączę się pod pytanie bse-bse) można jakimś sposobem zsynchronizować działanie kilku UPS'ów (mam kilka ale małej mocy 180,240W) tzn. z dajmy na to z kilku UPS'ow zrobić "jeden mocniejszy"?
 • #431
  Klimek115
  Level 10  
  Jestem w tych sprawach początkującym i mam pytanie jak ten silnik podłączyć żebym ja miał jakiś prąd???Kiedyś był podłączony trzy czerwone i osobno trzy zielone, to tym sposobem nawet diody nie zasilił. Oto kilka fotek tego silnika(przepraszam za ostrość ale robiłem telefonem)
 • #432
  nitek51
  Level 2  
  Do Klimek 115
  To co prezentujesz na zdjęciach to jest to prawdopodobnie trójfazowy silnik asynchroniczny małej mocy. Z tego co udało mi się przeczytać z tabliczki znamionowej to przy podłączaniu go do sieci 400V należy połączyć go w Y to jest połączyć ze sobą trzy końcówki jednego koloru, np czerwone, zaizolować je i schować a do pozostałych trzech przewodów podłączyć 3 fazy. Przy tym ze względów bezpieczeństwa O sieci podłączyć do obudowy chociaż silnik będzie działał bez podłączonego zera. Po załączeniu napięcia silnik wystartuje, osiągnie ok. 3000 obr/min. Aby uzyskać z niego moc należy go rozkręcić powyżej tych obrotów. Być może silnik ten połączony w Y rozkręcony bez podłączenia do sieci wzbudzi się samodzielnie na magnetyżmie szczątkowym tak jak kilka postów powyżej przedstawił to jeden z kolegów ale jego praca będzie niestabilna.
 • #433
  JESIOTR1
  Level 33  
  Dzisiaj zacząłem nawijać trójfazową synchroniczną prądnicę - mam zamiar wsypać prawie 6 kg miedzi.
  Niewiadomych jest dużo - fazy mogę dzielić na sekcje i mieć manewr na ich łączenie równoległe i szeregowe itp pytania.potem gdzie to postawić - czy to wypada na Moim balkonie ? Jak nie to na działce powinno się zmieścić/
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
  Ciekawo czy będzie 12 V do ładowania akumulatorów.
 • #434
  maciaspy
  Level 11  
  Witam Panów! Mam pytanie dotyczące tegoż silnika od pralki(zdjęcie) jest firmy Predom 24 żłobki szczegółów nie znam ale chyba nawet nie są konieczne skoro i tak będzie przewinięty.Kolega JESIOTR1 doradził drut 0,8 i taki nawinę.Będą 3 fazy.Chodzi mi o to jakie najlepiej nakleić magnesy? Czy może mniejsze i składać w większe czy może od razu większe (będzie mniej klejenia ale nie chodzi wcale żeby było mniej roboty).Czy skos jaki jest na wirniku wykorzystać przy klejeniu czy zrobić mniejszy? To nie ma być demon mocy ale taka ćwiczebna prądnica dająca 12v i znośny prąd do ładowania akumulatora.
  Pozdrawiam wszystkich na forum i proszę o doradzenie.

  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
 • #435
  kotuniunia
  Level 29  
  Witam!
  Mam pytanie ,może już ktoś to przerabiał i ma jakieś uzasadnienie:
  Czy wałek 16mm wytrzyma śmigło o średnicy 2m(waga śmigła 9kg, 8 płatów,stal nrzędziowa)?
  Jesiotr- to to pewno będzie 12x12x12he he he!.No tutaj przy takim nawinięciu to piękna moc przy wolnych obrotach!
 • #436
  piotrek0650
  Level 12  
  do JESIOTR:
  po ile zwoi na cewkę? ile magnesów? (jakie?) ile biegunów?, co z prądami wirowymi? z czego będzie wykonany wirnik? no i oczywiście jakie śmigło chcesz do tego zastosować? (średnica, ilość łopat?). Ta "machina" wygląda naprawdę potężnie, ciekawe ile z niej się da wyciągnąć:D i przy ilu obrotach, pewnie trochę KW będzie :-)
  życzę wytrwałości w osiągnięciu zamierzonego celu i pozdrawiam.
 • #437
  ZGG
  Level 27  
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum) piotrek0650 . Oto jest odpowiedż Na twoje pytanie .
 • #438
  robek72
  Level 12  
  ZGG
  jeśli się nie mylę to porzuciłeś ten projekt (prądy wirowe czy coś takiego) był ten temat poruszany w cz.1 ale nie pamiętam na której stronie, a może jednak uruchomiłeś ten sprzęt
  jeśli mógł byś powiedzieć coś więcej na ten temat czy jest sens budować coś takiego.
 • #439
  donmartinezeu42
  Level 2  
  do hamerg

  widziałem twojego pralkowca ładnie to wygląda. zrobiona jedna z dwóch ale jak dla mnie to jak zrobić działo laserowe w 5 min.
  znalazłem jakieś posty ale głównie o robieniu cewek do amerykanki :|
  szukając w gogle znalazłem coś gdzie była mowa o 12 cewkach i każda z cewek po 52 zwoje. niestety nic nie pisało o długości zużytego drutu.
 • #440
  zywiol.tom
  Level 14  
  Witam Forumowiczów.
  Odwiedziłem dzisiaj Targi w Kielcach i odradzam każdemu, kto się tam wybiera. W sumie jedna hala z wystawcami głównie z ofertami maszyn do recyklingu śmieci, kolektorów słonecznych lub ekologicznych pieców na brykiety ze słomy czy trocin. Firm oferujących coś przypominającego wiatraki było raptem 3!!! Prądnice oferował KOMEL, natomiast pozostali gotowe EW, ale bez jakichś bliższych danych, a na jednym ze stanowisk facet wciskał ludziom kit, że będą mogli sprzedawać prąd do sieci po 0,70 zł/kWh...
  Moim zdaniem targi - porażka...
 • #441
  bse-bse
  Level 14  
  To ja sobie taką elektrownie kupię, a potem założę drugi licznik, zepnę obydwa razem i będę energetyce ich prąd sprzedawał. Zysk to u mnie o,34gr.
  Z tego co kiedyś słyszałem to odkupują średnio po 70% ceny. Może w niektórych regionach polski prąd kosztuje 1zł za kWh.
 • #442
  maxhurt
  Level 14  
  witam!

  w pierwszej części ktoś opisywał jak wygląda sprawa sprzedaży energii,z tego co pamiętam to energetyka płaci około 120 zł.za 1000 kw i wystawia świadectwo zielonej energii,które można sprzedać na giełdzie za pośrednictwem biur maklerskich za jakieś 220-250zł.to było w zeszłym roku(jeżeli ktoś ma nowsze informacje to proszę mnie poprawić.
  Ja nie mam zamiaru nic sprzedawać i podejrzewam,że jak znakomita większość kolegów z forum,nie przeskoczymy przepisów-certyfikaty,bhp,itp.

  pozdrawiam i życzę 10m/s.

  PS

  Może ktoś jest wśród nas,kto sprzedaje prąd z amatorsko wykonanej elektrowni?
 • #444
  R41
  Level 19  
  Kotulina.wałek fi 16mm do takiego śmigła to w żadnym wypadku nie można dać bo nie wytrzyma.radził bym wykonać to następująco.Wałek śmigła wykonać co najmniej fi35-40mm,dać dwa łożyska stożkowo rolkowe,zrobić do nich obudowę z podstawa i to dopiero połączyć poprzez zabierak gumowy albo jakiś inny z prądnica(można zastosować przegub od malucha albo od dużego fiata).Przy silnych wiatrach występują tam duże naprężenia osiowe,materiał użyj co najmniej gat ST55 albo z półosi tylnego mostu od samochodu ciężarowego.Łożyska mogą być z przednich kół od samochodu osobowego (będą wygodniejsze w montażu). Powodzenia
 • #445
  mmbhp
  Level 2  
  Do Jesiotr.

  Fajny stojan.
  Ale ja w innym temacie -mam stojan 72 żłoobki chcę z niego zrobić 3 prądnice dzieląc stojan na 3 na neodymach.Bedą prawie tej szerokości jak ten , który pokazałeś powyżej. moje prądniczki mają pracować z pionowymi turbinami.
  Przegladając I cz forum dot budowy........ natknołem sie na Twoje wypowiedzi odnośnie nawijania stojana troszeczkę inaczej niż standardowo.tzn Ty nawijałeś po 2 boki cewek w tym samym żłobku.Co zmienia nawijanie w ten sposób od tego normalnego trójfazowego?
  Mi nie zależy na 50hz i tak bedę prostował napiecie,
  Może mógł byś mi podsunąć dobry sposób na nainięcie bo sposobów jes dużo. Ale może z praktyki coś pomożesz?

  Dziękuję.
 • #446
  maxhurt
  Level 14  
  witam!
  Dołączyłem w dniu dzisiejszym do Tych wszystkich,którym się coś kręci.
  Na razie to tylko eksperyment,będzie trzeba trochę poprzerabiać doszedłem dziś do takich wniosków. :cry:
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
  http://www.youtube.com/watch?v=k9nXWOExizY&feature=channel

  Zrobię chyba jeszcze trzy śmigła i jakieś przełożenie,może 1:5,bo na razie cienko to widzę.

  pozdrawiam i życzę miłej zabawy(ja to tak traktuję).
 • #447
  maxhurt
  Level 14  
  Do:kuba101vip

  jest to przerobiony alternator,ale nie mogę na razie uzyskać odpowiednich obrotów żeby zobaczyć na mierniku więcej niż 10V::cry:
 • #448
  JESIOTR1
  Level 33  
  [quote="piotrek0650"]po ile zwoi na cewkę? ile magnesów?(jakie?)/quote]
  Ten stojan to stary pomysł - dobrze, że znalazł się chętny INWESTOR to Mu to dałem i mam z głowy. Tam jest w 138 żłobkach miejsce na 40 drutów 1 mm w każdym - 46 biegunów na wirniku.Trzy fazy.To będzie na Elektrowni Wodnej.

  mmbhp wrote:
  Do Jesiotr.
  natknołem sie na Twoje wypowiedzi odnośnie nawijania stojana troszeczkę inaczej niż standardowo.tzn Ty nawijałeś po 2 boki cewek w tym samym żłobku.Co zmienia nawijanie w ten sposób od tego normalnego trójfazowego?

  Jak się nawija to nie ma znaczenia - aby kierunek nawijania był zmienny w każdym następnym żłobku.
  Dzieląc cewkę po połowie - mamy więcej manewru by na zakolach korony poukładać bez komplikacji.Jest jeszcze lepiej jak zaplatamy wszystkie zakola w jedną stronę - bez krzyżowania się drutów poszczególnych faz.
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
  We wszystkich kombinacjach jest ten sam rezultat - w każdym żłobku jest inny kierunek niż u sąsiada.
  To Nawijanie gdzie mamy lepiej poukładane zakola koron daje nam to że, w obudowę zmieści się więcej pożytecznych mocy a uzwojenie będzie miało mniejszą oporność i mniej drutu przy tej samej mocy.
  Dzisiaj zrobiłem 1,5 prądnicy - jeden wirnik - jeszcze ciepły.
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
 • #449
  Andstach1
  Level 12  
  Witam Panów i proszę o pomoc …
  Konkretnie chodzi mi o to czy zastosowane przeze mnie wielkości są właściwe do budowy prądnicy do „amerykana” a mianowicie:

  średnica 90 mm
  24 magnesy neodymowe średnica 8mm x wysokość 10 mm
  18 cewek 8x20 mm liczba zwoi 145 – (max. 200)
  drut 0,5 mm DN2E
  stator szer 20 mm śr. 90 mm

  Czy ewentualnie mógł by to ktoś z Panów przeliczyć co to może dać, dodam że jestem zupełnie początkujący w tej dziedzinie i o ile z mechaniki coś kumam to z tym mam duże problemy …
  I jeszcze jedno pytanie jaka powinna być odległość magnesów od cewek ?

  Dziękuję z góry wszystkim za odpowiedź …

  to coś tak mniejwięcej :
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
 • #450
  kuba101vip
  Level 13  
  widze ze temat sie odblokował bo był zblokowany!Kochani od tygodnia kombinuje jak koń pod górke i nic mądrego nie wymyśliłęm?moja amerykanka na bazie piaty rowerowej potrzebuje dobre 200 obr/min żeby osiągneła te 14v do ładowania akumulatorów lecz jak to uzyskać zrobiłem śmigła z rury pcv ale max 9v.Potrzebuje pomysłu na szybko obrotowe śmigła?Wiem że dużo tu magików którzy wiedzą jak to zrobic więc prosze o pomoc.