Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

06061947 21 Mar 2009 22:50 1549744 4164
    sylwek9999
    Poziom 17  
    ło ,ale tego ubylo,w sumie to jest dobra metoda na podniesienie sprawności,ale co nam wiatr nie da to to tego nie mamy,zostaje minimalizacja strat w miedźi i w rdzeniu i w układach przetważania
  • Relpol przekaźniki
    MaciekWroclaw
    Użytkownik obserwowany
    mozna sprubowac z magnesami ktore obejmuja szerokosc cewki jak do tej pory,oszczedzi sie na magnesach poco takie wysokie wydatki.Ja sie wzialem za szukanie w Chinskich google fabryki magnesow w Chinach,koszty beda tansze tylko niewiem jak bedzie z transportem.Coz z Chin trafiaja dziesiatki tysiecy kontynerow dziennie do Europy tak wiec przysylka kilku kilogramow moze nie byc taka droga.Przeslanie jednego kontynera do Australi kosztuje 2.000 dolarow z przesiadka w Singapurze.
    greenpeace
    Poziom 23  
    Patrząc na koszta to lepiej zrobić prądnicę z silnika z pralki.

Wojtek:

Jak zegniesz cewkę w połowie to jest grubsza, nie?
    MaciekWroclaw
    Użytkownik obserwowany
    JESIOTR1 czy miales do czynienia z tego typu pradnica?Czy widziales jak chodzi?Pewnie nie ja tez nie ale czytajac kilkusetstronnicowa prace Dyplomowanego Inzyniera Jörga Bobzina wynalazcy i naukowca wysokoefektywnych elektrycznych maszyn oraz calosciowych nauk i techniki wierze raczej jemu,prawdopodobienstwo ze on sie myli jest znikome .Tak jak pisalem Amerykanka nie jest jednego rodzaju pradnica stosowana w wiatrakach.Na wszesniejszych linkach jest napisace ile mocy posiada taka pradnica szerokosci tarczy jeden metr,moc ta sie zwieksza w zaleznosci od ulozenia magnesow i wydluzenia cewki.Calosc jest jedna z trzech czesci ponad piecio metrowego generatora.Ja proponowalem aby te trzecia czesc ktora w oryginale ma metr srednicy pomniejszyc do wielkosci Amerykanki ktora sie zazwyczaj buduje.

Dodano po 1 [minuty]:

Greenpeace ty tej cewki nie musisz zginac :D musisz ja tak nawinac:!:

Dodano po 1 [minuty]:

Wedlug mnie lepiej wydac troche wiecej na swoja inwestycje i miec urzadzenie duzo bardziej sprawniejsze przy ktorym nie musisz stosowac urzadzen do przetwarzania napiecia.

Dodano po 26 [minuty]:

to co teraz pokaze jest tylko rysunkiem.Aby dobrze cewki byly nawiniete trzeba by bylo wykonac obliczenia i wykonac porzadna konstrukcje do nawijania cewek tak aby po nawinieciu wszystkich byly one jednakowe i pasowaly na tarcze.Po wykonaniu odpowiednio szerokich cewek na tarczy nie bedzie prawie wolnego miejsca (powietrza) od krawedzi tarczy az do prawie samej osi bedziemy mieli cewki i magnesy.W Amerykance 3/4 tarczy jest nie wykorzystana przez co jej sprawnosc tez nie jest duza.
    greenpeace
    Poziom 23  
    MaciekWroclaw: Ja to rozumiem - dlatego piszę, że będzie spora odległość między magnesami.
    Krzysztof10
    Poziom 19  
    koledzy , gadu gadu , jestem tylko ciekaw kto pierwszy się weżmie za budowę takiego walca , ustalmy coś , walec z cewkami będzie stały -bo przewody , cała obudowa będzie ruchoma ,więc żeby była możliwość wyprowadzenia kabli na zewnątrz obudowa z jednej strony musi być otwarta i napewno nie przy łożysku ,a więc na styku bok i góra , jeżeli walec będzie długi to z jednej strony musi być solidne podwójne łożysko - w sumie niezła harówa , pozdrawiam !
  • Relpol przekaźniki
    figokar
    Poziom 12  
    Rozważając cewki typu V radzę również zastanowić się nad kierunkiem prądu indukowanego w cewce po obu stronach tarczy.
    Jeżeli magnesy będą zwrócone do siebie różnoimiennie znosić się będą prądy po obu stronach tarczy - efekt napięcie w cewce równe zero.
    Jeżeli magnesy będą odwrócone równoimiwnnie znosić się będą pola magnetyczne - efekt napięcie w cewce równe zero.
    pozdrawiam
    AndrzejSB1
    Poziom 12  
    https://obrazki.elektroda.pl/74_1237717944.jpg

Propozycja konstrukcji ze względu na łatwość wykonania i sztywność,
    podobnie jak w amerykance cewki w miejscu a ruchome magnesy, myślę, że przy podparciu z jednej strony w zależności od obrotów i gabarytów pojawiły by się drgania i inne niespodzianki konstrukcyjne.
    Manierka
    Poziom 14  
    A co myslicie o innym rozwiązaniu: Dwie tarcze z cewkami (stator) i trzy tarcze z magnesami (rotor), i ustawic je tak by statory były pomiedzy rotorami.
    AndrzejSB1
    Poziom 12  
    2 amerykanki ?a jak mocować magnesy w środkowej tarczy? Właśnie chodzi o konstrukcję sprawniejszą od amerykanki.
    Manierka
    Poziom 14  
    Całosc mogła by mieć dwa punkty podparcia, przez srodek przechodziłyby cztery szpilki na których zamocowane by były rotory. W średkowej tarczy magnesy byłyby po obu stronach.
    chudzian
    Poziom 13  
    Witam wszystkich

Właśnie skończyłem budowe mojej amerykanki. Jak narazie nie przetestwałem jej dokładnie. Wiem tylko, że przy obrocie ręką zapala żarówkę 12V 24W (samochodową). Cewki posiadają po 32 zwoje drutem 0,9 mm. Cewek jest 18. Ich układ jest taki jak w amerykance na 100%. Magnesy neodymowe N50: 30x20x5 umieszczone na pierścieniu 4mm grubości. Grubość statora 11mm, odległość magnesów od statora 1,5-2 mm.
    Załączam fotogalerię z budowy :)

Manierka
    Poziom 14  
    Lub zrobic otwory w tarczy i umiescic magnesy tak by ich srodek wysokosci był w jednej płazczyznie z tarcza.
    chudzian
    Poziom 13  
    Manierka, też mysle nad taką konstrukcją. Jestem na etapie symulacji w programie MAxuell v.8. Można osiągnąć takim układem naprawde dobre wyniki.

Pzdr.
    Manierka
    Poziom 14  
    Chudzian jaka jest srednica twojej amerykanki?

Dodano po 2 [minuty]:

A wiesz jak by połaczyc oba statory?
    chudzian
    Poziom 13  
    Średnica rotorów magnetycznych to 175mm. Średnica statora to 195. Srednica stelaża konstrukcji: 240 :)

Dodano po 2 [minuty]:

Ja myślałem o szeregowym połączeniu obu statorów. Z każdego statora byłoby wyprowadzone 6 przewodów. Odpowiednio końce i początki uzwojeń. Końce pierwszego statora podłączyłbym do początków drugiego statora.
    Manierka
    Poziom 14  
    Bedziesz dokonywał pomiarów?, napisz jakich spodziewasz sie osiagów.
    zohen
    Poziom 16  
    chudzian napisał:
    Witam wszystkich

Właśnie skończyłem budowe mojej amerykanki......

GRATULACJE!

Jedno pytanie: 12 magnesów - 18 cewek?
    Jedna uwaga: nie radzę jej rozpędzać na obroty powyżej 300/min , bo magnesy polecą, że ho, ho!!
    Manierka
    Poziom 14  
    Przy takim połaczeniu napiecie byłoby wieksze, dobrze piszce?

Cytat:
    dobrze piszce?
    Źle! Przed napisaniem swojego kolejnego postu- proszę poprawić wcześniejsze!
    [Akrzy]
    kotuniunia
    Poziom 29  
    Wy tu gadu gadu gadu a wichry nadchodzą.
    http://new.meteo.pl/um/php/pict_show.php?cat=4&time=9&date=200903220606

Gdyby ciągle u nas wiały takie jak na pomorzu to ja przy swojej konstrukcji już dawno powiedziałbym pa pa ZE!A wieją u mnie sporadycznie.
    Też niecierpliwie czekam jak ktoś wyskoczy z generatorkiem typu"łamaniec" ,wielkości altka od 125p i da mu to więcej niż 700W!
    Manierka
    Poziom 14  
    Ile mogłby wynieśc koszt amerykanki takiej jak napisałem z dwoma statorami żeby przy 300obr/min osiągneła napiecie 250v
    chudzian
    Poziom 13  
    zohen, własnie zasnatawiałem się nad zalaniem żywicą magnesów. Jednak zrezygnowałem z tego pomysłu. Użyłem zato kleju. Wydaje mi się że trzymają się naprawde solidnie.
    Manierka tak, napięcie powinno być dwa razy większe, ale potrzebna będzie większa siła do obrotu takiej pdąnicy co wiąże się z koniecznością zastosowania większego śmigła lub wielopłatowego.
    Edek45
    Poziom 28  
    Najlepsze rozwiązanie to tradycyjna wypróbowana amerykanka.Średnica tarcz 35cm,ilość zwojów w cewce 55,drut fi 1,5mm,grubość stojana 12mm,magnesy 45x25x10N38.Wszystkie druty w cewce pokrywają magnesy,nie ma biernych jak to określił kolega Jesiotr.Działa pięknie i niezawodnie.Eksperymenty to można robić jak się ma dużo zbędnej kasy i dużo czasu,ja już z tego wyrosłem.Pozdrawiam Edek.
    Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
    MaciekWroclaw
    Użytkownik obserwowany
    Edek45 a co sadzisz o tych cewkach co ja opisywalem?na jedno miejsce cewki "Amerykanki" przypada tyle drutu co zajmuja 3 normalne cewki czyli trzy w jednym.
    zohen
    Poziom 16  
    chudzian napisał:
    zohen, własnie zasnatawiałem się nad zalaniem żywicą magnesów. Jednak zrezygnowałem z tego pomysłu....

kuba101vip napisał:
    Kolega zohen napisał mi zebym lepiej zalał te magnesy a ja go nieposłuchałem i tylko przykliłem na kropelce.Zrobiłem próby na wiertarce i moja amerykanka dała prawie 50v na wiertarce dopiero połowa obrotów i rozsypały sie magnesy (siła odśrodkowa)dobrze ze nikogo nizabiłem ale magnesów szukałem 2 godziny.ZOHEN DLACZEGO JA CIE NIE POSŁUCHAŁEM?NIEWIEM?nic kleje od nowa ale teraz zaleje je i sie chyba...

Samo zalanie żywicą to połowiczne rozwiązanie - przy dużym obciążeniu i dużych obrotach siły odrywające magnesy są b. duze!!!