Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)

06061947 03 Apr 2009 10:17 1624783 4164
SterControl
  • SterControl
    lamer1
    Level 21  
    Znalazłem na allegro coś takiego, podejrzewam że osoba która sprzedaje tą prądnicę jest czytelnikiem tego forum. Dlatego chciałbym jej zwrócić uwagę. Najbardziej razi w oczy:

"Jeżeli twoja elektrownia (po przekładni )nie osiąga 1000 obrotów możesz równie dobrze używać prądnice przy 500 obr dwa sposoby , montujesz grzałkę 1500W 110V albo 2 sztuki 1500W 230V grzałek połączone równolegle i jest ta sama moc co 230V1500W SPRAWDZONE."

Na dodatek sprzedawca myli moc z napięciem pisząc:

"1000W (1KV), przy 400 obr około 100V bez obawy można podłączyć grzałkę 1,5KV"

Napisałem e-maila do tej osoby z zapytaniem:
    "Jaką moc ma prądnica przy 500 obr/min z dwoma grzałkami 1500 W 220 V (połączone równolegle)?
    Przy jakich obrotach prądnica ma 1500 W ?

W odpowiedzi otrzymałem:
    " niestety nie udzielam takich informacji mogę tylko powiedzieć że informacje zawarte w opisie są sprawdzone i jeżeli jest napisane że można podłączyć dwie grzałki równolegle i przy 500obr uzyskać 1500W to tak jest w rzeczywistości .Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego Kerad322.(szczegółowych informacji dotyczących prądnic udzielam tylko nabywcy po zakupie ) "

Z opisu wywnioskowałem że prądnica przy 1000 obr/min osiąga moc 1kW, a przy 500 or/min osiąga 1.5 kW, czy to możliwe?
    A może to ja źle zrozumiałem opis.
    Proszę o skomentowanie, a może właściciel prądnicy się ujawni i wytłumaczy.

Numer przedmiotu to: 601808928
    Kopia jest w załączniku.
    greenpeace
    Level 24  
    lamer1: Trza go kulturalnie podp... donieść do allegro, że nie udziela wyczerpujących odpowiedzi oraz uzależnia ich dzielenie od dokonania zakupu.
    A po drugie to założe się, że po prostu nie wie.
    Zadaj mu pytanie jakim drutem nawinięte są cewki to będzie jasne, zakładając ze pisze prawdę, jaka jest wartosć napiecia.
    jonczyjozef
    Level 11  
    Witam.
    Do lamer1.
    Nie wiem czy jest mozliwe co do tych
    parametrow,na moje rozeznanie jest to
    generator zrobiony na bazie silnika
    z lat 60-tych.
    Nie sugerowac sie rozmiarami
    poniewaz te silniki jak na swoje rozmiary mialy
    mala moc.
    Mam podobny.
    Z tego co moglem odczytac to
    0,5kW
    380V
    1460 obr/min.
    TOMSON
    Level 19  
    Magnesy segmentowe z firmy ENES

Wypełnienie magnesami coś koło 80% dla wirnika 97mm przy 18 biegunach
    Wypełnienie magnesami coś koło 70% dla wirnika 115mm przy 12 biegunach

DRW2 dla wirnika 97mm
    DRW3 dla wirnika 115mm

Minimalna ilość zakupu 144szt
    Ceny magnesów są przy rysunku z wymiarami magnesów
    nie_dobry
    Level 12  
    Witam!
    do jonczyjozef
    mam taki działający silnik, ma 2,2kw, 380V
    1460 obr/min i waga i rozmiar sie zgadza.
    Wojtek32
    Level 28  
    joker.karol

Ma na początek dwie opcje do wyboru .

100 obr/min x 91 zwojów x 6 cewek x 0,0005 =27,3 V
    250 obr/min x 91 zwojów x 6 cewek x 0,0005 =68,25 V

100 obr/min x 46 zwojów x 6 cewek x 0,0005 =13,8 V
    250 obr/min x 46 zwojów x 6 cewek x 0,0005 =34,5 V

Są to tylko dane orientacyjne .

Jak coś więcej to na PW.
  • SterControl
    joker.karol
    Level 11  
    jak gr drutu polecacie do budowy tej prądnicy i ile zwojów na cewkę ile cewek chciałbym żeby miała średnie obroty takie jakie daje wiatrak poziomy 220V i żeby miał jak najwięcej mocy i jakie magnesy i ile mowa oczywiście o silniku 36 żłobkowym ale mam również taki 48 żłobków chce zrobić z tego który będzie lepszy
    greenpeace
    Level 24  
    joker.karol: Takie rzeczy to tylko na allegro. Nie da się niestety w ten sposób odpowiedzieć na Twoje pytania.
    Masz forum, na nim prezentowanych było kilka projektów (działających), poczytaj - nabędziesz wiedzę by sobie określić te dane.
    joker.karol
    Level 11  
    No tak może za dużo pytań na raz to może zarazie jedno pytanie jaka gr drutu polecacie do przewinięcia tej prądnicy i jaki powinien być stosunek cewek do magnesów np chciałem dać na 36 żłobków 18 cewek to ile magnesów
    Wojtek32
    Level 28  
    joker.karol
    Kolega greenpeace ma racje .
    Niema takiej możliwości żeby jedno znacznie określić parametry prądnicy , szczególnie napędzanej wiatrem .
    Można tylko określić wstępne parametry przy jakich ma pracować .
    Z tego typu stojana 36 żłobków i szerokości 25-30mm realne jest uzyskiwanie mocy na trzech fazach w granicach +/- 400W , resztę to miedzy bajki no że będziesz kręcił z prędkościami bliskimi 1000 obr/min .

100 obr/min x 91 zwojów x 6 cewek x 0,0005 =27,3 V / + 0.75%=47,77 V
    250 obr/min x 91 zwojów x 6 cewek x 0,0005 =68,25 V / + 0.75%=119,43V
    500 obr/min x 91 zwojów x 6 cewek x 0,0005 =136,5 V / + 0,75%=204,75V
    750 obr/min x 91 zwojów x 6 cewek x 0,0005 =204,75V / + 0,75%=358,12V

Zobacz jak wszystko się zmienia w zależności od obrotów i dla tak małego rdzenia bliższe prawdy będzie zastosowania przelicznika 0,0001 przy słabych magnesach .

Przeciętnie śmigła obracają się przy słabych wiatrach w granicach 100-200 obr/min i taka jest prawda nie licząc dni bardzo wietrznych .
    JESIOTR1
    Level 33  
    Teraz problem - mam taki wirnik - trzeba tylko okleić magnesamii.
    Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.2 (Archiwum)
    Trafiło się znaleźć zbyt krótkie magnesy - jak ciut dotoczyć po kawałku?
    Chodzi o ciężar wirnika - przy większych gabarytach w pralkowcu przekracza nawet 10 kg. Teraz dałem mu konstrukcję z blachy 3 mm i jest lekki.Cała obudowa prądnicy to też blacha 3mm.Nie mam odwagi by wirnik i wałek wykonywać z aluminium.
    Nie widzę szans na zmniejszenie ciężaru całej prądnicy.
    Czy są takie szanse?
    Dziękuję i Pozdrawiam
    joker.karol
    Level 11  
    chciałbym się dowiedzieć czy dobrze myślę ze tak powinny być puszczone cewki każdy kolor to jedna z trzech faz i jak z magnesami czy dobrze narysowałem czy wystarczy tyle
    piachu2
    Level 17  
    Ciekawi mnie co odpowiadacie na pytanie: co robisz?
    Bo fama we wsi poszła - Piachu majstruje wiatrak, no i zaczęło się... :
    a po co ci to, ile na tym zarobisz, to się nie uda, dla kogo to robisz, gdzie to postawisz...
    nie pamiętam wszystkich pytań :-)
    Pytam Was, bo nie wiem jak pozbyć się kibiców z warsztatu, którzy mimo, że donoszą swieży browar, to jednak przeszkadzaja w robocie.
    Wojtek32
    Level 28  
    joker.karol

Tak wygląda tradycyjny układ cewki dzielonej na dwa dla jednej fazy z trzech i odpowiada Twoim założeniom , zwróć uwagę na zmianę kierunków cewek inaczej to zero V .
    romanbem
    Level 17  
    piachu2 wrote:
    Ciekawi mnie co odpowiadacie na pytanie: co robisz?

A ja odpowiadam że to takie hobby.Jedni łowią ryby drudzy chleją gorzałę a jeszcze inni hodują gołębie.
    A ja robię wiatraki.
    Wojtek32
    Level 28  
    MaciekWroclaw

Tak to jest prawda że wkoło Macieja .

A tak nawiasem z tego co piszesz to Niemcy Tobie prawie za darmo dają nowe konstrukcje i kasę na ich realizację .
    To czemu z nich nie korzystasz jak tam jest tak fajnie nie potrzeba żadnych zezwoleń .
    Przeciwnie jak w Polsce gdzie wszystko musisz sam sklecić w garażu czy szopie przy pomocy prymitywnych narzędzi do tego konstrukcie z czasów wykopalisk , nie licząc wojny którą stoczysz w urzędach .

Nie sztuką jest znaleźć jakieś opracowanie teoretyczne ale sztuką jest to zrobić i zaprezentować jak działa dla innych Kolegów .

Zamiast krytykować to zakasaj rękawy i pokaż co potrafisz nie żałuj tych "juro" .

Pozdrawiam ,,
    lamer1
    Level 21  
    MaciekWroclaw

Jak by ciągle nie pojawiały się takie same pytania to może by coś ruszyło do przodu, ale większości nowych użytkowników po prostu nie chce się czytać całości (prościej jest zadać pytanie), a szkoda bo warto się trochę pofatygować i przeczytać całość.
    Wojtek32
    Level 28  
    MaciekWroclaw

Powtórzę to samo stwierdzenie co wyżej .

" Nie sztuką jest znaleźć jakieś opracowanie teoretyczne ale sztuką jest to zrobić i zaprezentować jak działa dla innych Kolegów ."

Nie tylko Ty nie posiadasz własnej działki co nie stanowi przeszkody do poczynienia przygotowań do posiadania i wykonania prądnicy według własnej koncepcji czy gotowego opracowania .
    Na dzień dzisiejszy mam wykonane 5 rożnych prądnic , każda inna od amerykanki po jawno biegunową i robię to tylko po to żeby zgłębić tak interesujący temat nie zawsze najważniejszy jest zysk , wiedza ma większą wartość .

Co do przerastania wszystkich , prądnica w układzie "V" nikogo nie przerosła tylko Koledzy maja rację taki układ po prostu nie działa i ja się do tego mam odwagę przyznać po dokonaniu pierwszych prób z wersją uproszczoną .
    Najlepiej sprawdź Sam potem twierdź że przerasta .
    Jak masz tyle kasy to zainwestuj w pełna wersję tego rozwiązania .

Powodzenia przy próbach ,,,
    figokar
    Level 12  
    próbowałem wam to wytłumaczyć (układ V) nie bedzie działał a na pewno nie będzie bardziej efektywny od układów tradycyjnych
    pozdrawiam
    greenpeace
    Level 24  
    Cewka V działa pod warunkiem zastosowania metalowego pierścienia, problem jednak w braku magnetowodu. Gdyby układ był tak dobry jak go opisują, to wyeliminowałby klasyczne prądnice.
    Wojtek32
    Level 28  
    Osobiście wolał bym żeby układ cewek " V " działał , bo przez zmianę proporcji uzwojenia czynnego do biernego wydawało się że uzysk większą sprawność , niestety klapa .
    Jako nie wierny Tomasz sprawdziłem to na swojej mini " Amerykance " Przy tradycyjnym układzie N,S,N,S niestety nic z tego , pozostaje jeszcze sprawdzić N,N,S,S . Zmiana ustawienia magnesów na jedno imienne na przeciwko siebie też nie pomogła .
    Wstawianie pierścienia stalowego od razu sobie darowałem po wykładzie o zachowaniu się umieszczonego metalu w polu magnetycznym co się potwierdziło w przypadku zastosowania klinów w pralkowcu .
    Objaw ciągłego obciążenia/hamowania polem magnetycznym i grzanie rdzenia , podobne zjawisko wystąpiło przy 100% wypełnieniu magnesami wirnika przy zachowaniu w miarę równej szczeliny .

Następne próby to trzy warstwy uzwojenia w stosunku 1 do 1 , 12 pul magnesów 6 cewek na fazę . Jako 1 fazowa sprawdziła się spadkiem obrotów , niestety powstało niepożądane zjawisko drgań które jest bardzo dokuczliwe i szkodliwe dla całej konstrukcji . Przy trzech fazach powinno się to zmienić na mniej wyczuwalne .

Pozdrawiam i czekam na pomysły Kolegów ,,,
    zohen
    Level 16  
    W temacie: doświadczenia - wyniki.

Zmieniłem tarczę z 1 mm na 3 mm, skutek: przyrost wydajności o około 3/4
    romanbem
    Level 17  
    zohen wrote:
    W temacie: doświadczenia - wyniki.

Zmieniłem tarczę z 1 mm na 3 mm, skutek: przyrost wydajności o około 3/4

No i nie dziwota, bo dla magnesów 12 mm grubych tarcza 1mm to chyba była stanowczo za cienka i były zbyt duże straty w natężeniu pola magnetycznego w obwodzie.
    zohen
    Level 16  
    [quote="romanbem"]
    zohen wrote:

No i nie dziwota, bo dla magnesów 12 mm grubych tarcza 1mm to chyba była stanowczo za cienka i były zbyt duże straty w natężeniu pola magnetycznego w obwodzie.

Zgadza się! Dlatego chciałem kolegom konstruującym "amerykanki" zwrócić uwagę na to, że tarcza, to nie tylko kwestia mocowania magnesów, ale głównie OBWÓD MAGNETYCZNY w dużym stopniu decydujący o sprawności prądnicy.
    Stąd, grubość tarcz nie powinna być mniejsza niż 1/3 - 1/4 grubości magnesu.

W praktyce: jeżeli po przeciwnej (do magnesów) stronie tarczy nie ma śladów przyciągania (przenikania pola magnetycznego), to tarcza jest ok!
    romanbem
    Level 17  
    to tak samo jak ja uzmysławiałem spostrzeżenia na temat szczeliny
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1209212-810.html godz. 22:08
    Brakuje jeszcze takiego porównania że,
    1. cewka 140 zwojów i 14 mm gruba a szczelina 16mm
    oraz
    2. cewka 100 zwojów i 10 mm a szczelina 12 mm
    no i może jeszcze
    3. cewka 70 zwojów i 7 mm a szczelina 9 mm

Jakie były by osiągi przy stałych obrotach.

Co prawda jestem na etapie teoretycznego porównywania tych danych ale są sprawy ważne i ważniejsze.

Pozdrawiam i życzę wszystkim uczestnikom tego tematu wraz z Moderatorem zdrowych, pogodnych i wesołych świąt Wielkanocnych, smacznego jajeczka i mokrego Dyngusa. Szczególne pozdrowienia dla GW.
    RR
    Wojtek32
    Level 28  
    zohen

Nie traktuj mojego zapytania jako czepiania się tylko jako zapytanie mniej doświadczonego i potraktuj całkiem serio .

Moja pchełka ( min amerykana ma zbliżone wymiary ) .
    1) jakim sposobem udało się wcisnąć 260 zwojów 12 x12 : 0,5 = 288 tak to oceniam na podstawie zdjęcia , niestety ja jako mało zdolny ma o prawie 100 zwojów mniej ( 175) .
    2) Napięcia bez obciążenia i tu byłem w błędzie licząc że przyrost napięcia w stosunku do obrotów jest prawie liniowy .
    60 obr/min x 260 zwojów x 3 cewki x 0,0001 + 0,75% (gwiazda) = 8,19 V ( 7,5 V )
    380 obr/min x 260 zwojów x 3 cewki x 0,0001 + 0,75% (gwiazda) = 51,87 V ( 120 V )
    500 obr/min x 260 zwojów x 3 cewki x 0,0001 + 0,75% (gwiazda) = 68,25 V ( 220 V )

3) Co do grubości tarcz OK i tu uwaga tarcze hamulcowe w samochodach w większości są wykonane z staliwa o niskiej zawartości żelaza co bardzo pogarsza ich magnetyzm .

Jak byś był łaskawy wyjaśnić moje wątpliwości to wprowadzę korektę do moich notatek .

Pozdrawiam i gratuluję osiągnięć ,,,
    zohen
    Level 16  
    Wojtek32 wrote:
    zohen

Nie traktuj mojego zapytania jako czepiania się tylko jako zapytanie mniej doświadczonego i potraktuj całkiem serio .

Moja pchełka ( min amerykana ma zbliżone wymiary ) .
    1) jakim sposobem udało się wcisnąć 260 zwojów 12 x12 : 0,5 = 288 tak to oceniam na podstawie zdjęcia , niestety ja jako mało zdolny ma o prawie 100 zwojów mniej ( 175) .
    2) Napięcia bez obciążenia i tu byłem w błędzie licząc że przyrost napięcia w stosunku do obrotów jest prawie liniowy .
    60 obr/min x 260 zwojów x 3 cewki x 0,0001 + 0,75% (gwiazda) = 8,19 V ( 7,5 V )
    380 obr/min x 260 zwojów x 3 cewki x 0,0001 + 0,75% (gwiazda) = 51,87 V ( 120 V )
    500 obr/min x 260 zwojów x 3 cewki x 0,0001 + 0,75% (gwiazda) = 68,25 V ( 220 V )

3) Co do grubości tarcz OK i tu uwaga tarcze hamulcowe w samochodach w większości są wykonane z staliwa o niskiej zawartości żelaza co bardzo pogarsza ich magnetyzm .

Jak byś był łaskawy wyjaśnić moje wątpliwości to wprowadzę korektę do moich notatek .

Pozdrawiam i gratuluję osiągnięć ,,,

Czy bardziej doświadczony, to nie wiem, ale po kolei:
    1. Ilość zwojów w cewce - wymiar zewnętrzny cewki: 30/38/25 mm, grubość 10 mm. Przekrój poprzeczny jednego ramiona cewki to około 10/8 mm. Czyli (teoretyczne) powinno się zmieścić 16 warstw po 20 zwojów drutu 0.5 mm = 320 zwojów! U mnie weszło 260.
    2. Przyrost napięcia - chyba Twój współczynnik nie do końca jest prawdziwy. Trzeba by popatrzeć na wykresy wzrostu napięcia w funkcji obrotów profesjonalnych elektrowni wiatrowych, dokładnie nie pamiętam, ale chyba przyrost nie jest liniowy. Poza tym należałoby wykonać pomiary dla większej ilości obrotów, a na razie nie mam takich warunków.
    3. Z tarczami - być może masz rację, robiłem na tarczach z Poloneza i z grubej (13mm) blachy i nie zauważyłem większej różnicy w sile przywierania magnesów.

Pozdrawiam i wesołego zająca oraz smacznego jajka!!!
    Wojtek32
    Level 28  
    zohen

To ja jednak muszę popracować nad ubijaniem uzwojenia żeby było płaskie nie okrągłe to może też tyle wcisnę .

Co do obrotów to załączam wykres prądnicy " komel " i podobnie to wygląda w moich prądnicach niema skoku procentowego jest nieznaczny przyrost napięcia do obrotów tak że zostawię ten przelicznik w spokoju ( zmienia się jego wartość w zależności od grubości przewodu i siły magnesów ).

Dziękuję za wyjaśnienia i życzenia .

Tak samo życzę zdrowych i pogodnych świąt .