Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja Microsoft Windows XP Home i Professional Edition.

ŁukiSzczecin 27 Jan 2009 14:58 38113 0
    ŁukiSzczecin
    Level 26  
    Witajcie. Dziś pokażę, jak zainstalować Microsoft Windows XP Home i Professional Edition na swoim komputerze.Dodam, że dotyczy to instalacji systemu na nowo a nie jego "naprawy".

Zanim przystąpimy do całego procesu instalacji, pamiętajmy aby zaopatrzyć się w niezbędne sterowniki naszego komputera. Jest to o tyle ważne, że nie do każdego komputera system automatycznie je zainstaluje co wiąże się później z problemem pobrania ich po instalacji (np. jeśli brak sterownika karty sieciowej). Więc zanim zaczniemy pobieramy najlepszy do tego celu "darmowy" program Everest.
    Po zainstalowaniu programu, należy spisać dokładne nazwy naszych podzespołów. Głównie problem jest z grafiką, dźwiękiem czy też kartą sieciową i właśnie tym się zajmiemy.
    1.Po uruchomieniu programu rozwijamy kolejno Płyta główna -> Płyta główna. W oknie po środku przepisujemy sobie nazwę naszej płyty głównej
    2.Następnie sprawdźmy kartę graficzną. W tym celu rozwińmy pozycję Ekran -> Karta Wideo Windows. Z okienka po środku spisujemy jej nazwę.
    3.Teraz sprawdźmy kartę dźwiękową. W tym celu rozwińmy Multimedia -> Dźwięk PCI/PnP i zapisujemy nazwę z okna po środku.
    4.No i na koniec najważniejsze, mianowicie karta sieciowa. Rozwińmy więc Sieć -> Sieć PCI/PnP i spisujemy nazwę z okna po środku.
    Sterowniki możemy pobrać ze strony producenta naszej płyty głównej, niektórzy mają je na płycie która była dołączona do komputera. Wchodzimy więc na stronę producenta. W tym celu kazałem sprawdzić nazwę płyty głównej ponieważ sterowniki zwykle szukamy najpierw po modelu płyty. Kiedy pobierzemy sterowniki nagrywamy je na czystą płytę CD. (Jeśli ktoś ma problemy proszę pisać na pw, pomogę).

A więc teraz możemy przystąpić do właściwego procesu instalacji. Zaczynajmy ...

1.Należy upewnić się, że w biosie ustawiliśmy bootowanie (uruchamianie) na napęd CD bądź DVD. Aby wejść do biosu należy podczas „startu komputera” Nacisnąć kombinację klawiszy na klawiaturze. Kombinacje są różne ponieważ różne są biosy. Głównie dostęp do biosu powodują klawisze : Del,F2, F1, F10, Alt+F1, Alt+Enter, Alt+Ctrl+F1, Ctrl+Enter,
    Ctrl+Alt+E, Ctrl+Alt+Esc, Ctrl+Alt+S, Ctrl+Alt+Enter. Są to kombinacje klawiszy w komputerach stacjonarnych PC.
    W laptopach przeważnie dostęp do biosu uzyskamy poprzez następujące kombinacje :
    Delete,F2, Ctrl+Alt+Esc, Esc, F1, F4, F10.
    Teraz trochę o dostępie do biosów do komputerów firmowych :

Asus - Po pojawieniu się loga nacisnąć klawisz F2
    Acer - Po pojawieniu się loga nacisnąć klawisz F2 bądź Ctrl + Alt + ESC.
    Compaq – Po pojawieniu się loga nacisnąć klawisz F2 bądź Alt + F2 lub F10.
    Dell – Po ukazaniu się loga nacisnąć klawisz: Del, F1 , F2 , Ctrl + Alt + Enter , jeśli nie działa można po pojawieniu się loga wcisnąć dwa razy reset.
    IBM – Po pojawieniu się loga nacisnąć F1 lub F2, Insert, Ctrl + Alt +F3, Ctrl + Ale + F11, Ctrl + Alt + Insert. Przy wyłączonym komputerze przytrzymać F1 i włączyć komputer. Wiem, że biosów jest więcej ale to są firmy które znam, miałem okazję sprawdzić, i ogólnie o tych udało mi się znaleźć. Kiedy już wejdziemy w bios, szukamy strzałkami zakładki:
    -Boot
    -Advanced bios features > SATA/RAID/SCSI BootOrder
    -Boot Sequence
    -First (lub Second, Third) Boot Device
    -1st (lub 2nd, 3rd, 4th) Boot Device
    -Boot Device Priority
    -Boot Sequence EXT Means
    W zależności od tego jaki bios posiadamy szukamy którejś z tych zakładek. Tam ustawiamy uruchamianie z napędu CD/DVD ustawiamy na 1 miejscu. niestety nie mam screenów z biosów ale myślę że poradzicie sobie :).

2.Następnie wkładamy płytę instalacyjną Windows do napędu, i restartujemy komputer.
    3.Po chwili od uruchomienia komputera, ujrzymy stosowny komunikat, należy więc nacisnąć dowolny klawisz np. ENTER.
    4.Teraz, musimy trochę poczekać, aż instalator systemu załaduje potrzebne pliki.
    5.Po pewnym czasie, naszym oczom ukaże się ekran "Zapraszamy do programu instalacyjnego." Naciskamy ENTER.
    6.Następne okno które ujrzymy, to "Umowa licencyjna użytkownika" aby ją zaakceptować naciskamy klawisz F8.
    7.Po zaakceptowaniu umowy,musimy chwilę odczekać. Po pewnym czasie zobaczymy kolejne okno, u mnie widoczna była jedna stara partycja którą chciałem usunąć i zrobić w tym miejscu nowy system. W celu usunięcia partycji systemowej naciskamy kolejno klawisze "D -> ENTER -> L"
    Jeżeli chcemy możemy również sformatować istniejącą partycję systemową
    W tym celu na zaznaczonej partycji naciskamy klawisz Enter.
    Następnie klawisz C Kontynuuj instalację
    Wybieramy system plików w jakim partycja ma zostać sformatowana, najlepsza jest NTFS, naciskamy Enter.
    Na następnym ekranie wciskamy klawisz F w celu potwierdzenia formatowania.
    Uwaga.Jeżeli wybraliśmy sformatowanie partycji przechodzimy od razu do punktu 10.

8.Po usunięciu partycji, powinniśmy mieć tylko linijkę "Obszar nie podzielony na partycje"
    9.Następnie możemy się zabrać za przygotowanie dysku, jeśli chcemy przeznaczyć całe dostępne miejsce na dysku, dla nowego systemu naciskamy po prostu klawisz Enter. Ukaże się okno wyboru systemu plików na nowej partycji dla tego systemu najlepiej wybrać system plików NTFS, naciskamy Enter.
    10.Instalator, zacznie formatować nasz dysk twardy
    kiedy zakończy, naszym oczom ukaże się kolejny pasek. Tym razem kopiowanie plików na dysk twardy. Czekamy.
    Następnie komputer uruchomi się ponownie
    Więc czekamy, proszę pamiętać aby tym razem przy komunikacie "Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD..." Nic nie naciskać, czekamy aż zobaczymy ekran ładowania systemu
    11.Dopiero teraz zacznie się właściwa instalacja systemu
    12.Po pewnym czasie instalacji otworzy nam się okno "Opcje regionalne i językowe" po prostu wciśnij Enter lub naciśnij Dalej
    13.Po jakimś czasie ujrzymy kolejne okno, tym razem "Spersonalizuj swoje oprogramowanie" Nie chodzi tutaj o nic innego jak nazwę swojego użytkownika, pole nazwisko wpisujemy np. swoje imię, pole organizacja nie jest obowiązkowa ale można wpisać np. Dom. Naciskamy Enter lub klikamy Dalej.
    14.Kolejne okno to "Klucz Produktu" Wpisujemy więc nasz numer seryjny i naciskamy Dalej. (swój numer rozmazałem z wiadomych przyczyn)
    15.Następne okno. "Nazwa komputera" Oczywiście jest dowolna, warunkiem jest to że musi być bez spacji. Można wpisać np. Dom ale to według uznania.
    16.Teraz "Ustawienia daty i godziny" Jeżeli zgadza się z aktualną naciskamy Enter bądź klikamy Dalej.
    17.Teraz zobaczymy okno "Ustawienia sieciowe" polecam nic nie ruszać, zostawić ustawienia standardowe i nacisnąć Dalej.
    18.Teraz, do samego końca instalacji dzieje się wszystko bez naszej ingerencji możemy np. poczytać informacje o systemie...
    19.Kiedy instalacja dobiegnie końca, komputer uruchomi się ponownie, wyciągnijmy więc płytę z napędu i zaczekajmy.
    20.W trakcie uruchamiania może być tak, że dostaniemy komunikat o ustawieniach ekranu, klikamy OK
    21.W kwestii instalacji właściwie to wszystko, na pewno zauważycie, że na pulpicie znajduje się tylko ikonka "kosz" Klikamy Start -> PPM na Mój Komputer -> Pokaż na pulpicie. Tak samo robimy z folderem Moje Dokumenty który jest nieco wyżej.
    22.Teraz sprawdźmy do czego brakuje nam sterownika. W tym celu klikamy PPM na Mój komputer -> Właściwości Otworzy się kolejne okienko, na którym przejdziemy na zakładkę Sprzęt -> Menadżer urządzeń.
    23.Teraz widzimy do czego brakuje sterownika. (Zakładka inne urządzenia) z żółtym znakiem "?" W moim przypadku była to głównie karta graficzna oraz dźwiękowa. Zatem instalujemy pobrane wcześniej sterowniki.
    24.Po instalacji potrzebnych sterowników, i zrestartowaniu komputera klikamy ponownie PPM na mój komputer -> Właściwości -> Sprzęt -> Menadżer urządzeń. Jeśli sterowniki pasują powinno nie być już pozycji inne urządzenia oraz żadnych żółtych znaków zapytania czy też wykrzykników.
    25.Pozostaje jeszcze aktywacja systemu. W tym celu klikamy Start -> Wszystkie programy -> Aktywacja systemu Windows.

26.Otworzy się okno aktywacji, zaznaczamy "tak wykonajmy teraz aktywację systemu Windows przez internet. Klikamy dalej
    27.Jeżeli rejestrowaliśmy już swoją kopię systemu, wybieramy opcję "Nie, nie chcę sie teraz rejestrować,przeprowadźmy tylko aktywację Windows" po czym klikamy Dalej.
    28.Po chwili otrzymujemy komunikat o poprawnym aktywowaniu systemu. Naciskamy OK
    Tym oto sposobem doszliśmy do końca instalacji systemu. Powodzenia.