Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z baterią (ASUS EEE 901)

27 Sty 2009 19:39 3739 16
  • Poziom 9  
    Witam!

Mam problem związany z baterią do Asusa EEE 901 (kupiłem go w USA, tak więc nie mogę oddać go na gwarancje). Bateria od pewnego czasu pomniejsza się. Miesiąc temu ładowała się do 85%. Za każdym razem, kiedy ją rozładowuje, jej pojemność się zmniejsza. Teraz maksymalne naładowanie to 30%. Nie wiem co w tej sytuacji. Wydaje mi się, że to nie jest wina zużytych ogniw (laptop ma 4 miesiące). Może to problem jakiejś pamięci? Nie znam się na tym za bardzo i nie chciałbym jej popsuć bardziej. Szukałem różnych rozwiązań, ale one były do innych laptopów (pliki wsad). Nie wiem jak się za to zabrać. Jak nic mi nie pomoże, to spróbuję "sposób z lodówką".

Bardzo proszę o pomoc. Przepraszam, jeśli w złym dziale umieściłem temat, albo jeśli moje słownictwo jest zbyt "laikowate" i kogoś będzie razić.

Z góry dzięki, pozdrawiam!

PS. Tak gdyby ktoś się pytał. W biosie nie mam żadnych opcji dotyczących kalibracji/regeneracji baterii.
  • Poziom 37  
    Asus ma gwarancję międzynarodową więc możesz w PL oddać do serwisu.

Na baterię jest gwarka 6 miesięcy. Jak masz dowód zakupu włóż go do paczki/jak nie masz sprawdź datę produkcji laptopa bo od tego będą liczyć czas trwania gwarancji.

Po laptopa przyjedzie kurier,ale najpierw musisz to zgłosić - wszystko powiedzą ci na infolini asusa.

PS-jesli bardzo często ładowałeś baterię to ją poprostu zajechałeś.
  • Poziom 9  
    EEE nie mają międzynarodowej gwarancji :(
    Już dzwoniłem do ASUS Polska i tak mi powiedzieli...
  • Poziom 9  
    Dzwoniłem do nich dwa razy i za każdym razem tak mi powiedzieli. Podałem im na życzenie Serial Number z baterii i powiedzieli mi, że komputer został kupiony w USA zanim jeszcze był wprowadzony w Europie (bo taka w sumie jest prawda). Tak więc gwarancja na pewno odpada. Dodatkowo amerykańska wersja w porównaniu z tą z Europy, ma tylko roczną gwarancję.
  • Poziom 9  
    Widze, że nikt nie ma pomysłów. Chyba spróbuję sposób z "lodówką". Tylko mam pytanie. Czy robił ktoś już coś takiego? Czy mógłby mi ktoś napisać dokładnie co i jak mam zrobić?
    Z góry dzięki ;)
  • Poziom 37  
    Z lodówką nic ci nie da.

Poczytaj temat o regeneracji baterii.
  • Poziom 9  
    Może poradziłbyś mi co mogę zrobić? Wertowałem różne tematy, ale sam nie dam rady
  • Poziom 37  
    Resetować elektronikę baterii.

Lub kupić nową...choć ja bym walczył z gwarancją.
  • Poziom 9  
    Mógłbyś mi pomóc w resetowaniu elektroniki baterii?
    Nie wiem jak się za to zabrać...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam,

Można spróbować skalibrować baterię i wcale do tego nie potrzeba funkcji w biosie.
    Można to zrobić na dwa sposoby, albo ściągnąć program z netu (w tej chwili nie pamiętam nazwy, ale możesz ją znaleźć w temacie regeneracji baterii laptopowych), albo samemu powyłączać wszystkie funkcję oszczędzania i hibernacji w ustawieniach zasiania. Następnie rozładować baterię tak długo aż laptop po prostu się wyłączy. Potem naładować baterię nie włączając laptopa. Po pełnym naładowaniu włączyć lapka i rozładować baterię do wyłączenia lapka. I tak kilka razy.

Przy tym wszystkim najlepiej śledzić co dzieje się z pojemnością baterii programem BatteryMon.

Czas pracy powinien się wydłużać, jeżeli nie to tylko reset elektroniki, a może i wymiana ogniw.

Pozdrawiam, Jarek
  • Poziom 9  
    Dziękuję bardzo za pomoc. Spróbuje tego sposobu. Pozdrawiam! :)
  • Poziom 9  
    Witam!

Ten sposób niestety niewiele mi pomógł.
    Dzwoniłem do różnych serwisów (w tym też do serwisu asus) i dowiedziałem się, że najprawdopodobniej jest to wina elektroniki. Pytałem, czy dałoby się w jakiś sposób to naprawić. Serwisanci powiedzieli mi, że żeby z tym zrobić, trzeba by było mieć wsad z działającej baterii i wtedy nowy wsad wgrać do starej (naprawić eprom). Powiedzieli, że jest tylko fizyczny sposób na zrobienie czegoś takiego, a to oznacza rozkręcenie obu baterii, z tym, że ta działająca jest na gwarancji i to nie wchodzi w grę.

Asus Polska powiedziało mi, że nie mają przyrządów do naprawy tej baterii. Zaoferowali mi nową (co nie do końca mnie urządza).
    Pytałem wszędzie gdzie się da... i niestety chyba nie ma nikogo, kto byłby w stanie na dzień dzisiejszy to naprawić.
    Pytałem się też o resetowanie baterii przez niską temperaturę. Da się, ale żeby zresetować baterię litowo-jonową potrzeba przynajmniej -60st. Tak więc to też odpada.

Wydaje mi się, że już z tym nic nie zrobię. Jeśli się mylę, to proszę o pomoc. Gdyby tylko ktoś wiedział jak to naprawić, to zapłacę, jeśli wszystko byłoby ok.

Pozdrawiam
    Witam,

To fajnie się wszyscy wykręcają i trochę głupot opowiadają. Nie trzeba otwierać nowej baterii. Wystarczy stara. Problem na razie jest taki, że nie wiem na czym jest ta bateria zrobiona.
    Gdybyś ją otworzył i zrobił zdjęcia elektroniki, to mógłbym odpowiedzieć czy dam radę to zrobić.

Pozdrawiam, Jarek
  • Poziom 9  
    Po małych problemach z otworzeniem baterii, przesyłam zdjęcia.
    Nie wyciągałem z opakowania elektroniki bo bałem się, że coś uszkodzę. Czy te zdjęcia wystarczą?
  • Użytkownik usunął konto  
    Wiesz, jak wygląda bateria w środku, to ja wiem.
    Chodziło mi o zdjęcia elektroniki z obu stron. Takie abym mógł zobaczyć na czym ona jest zrobiona.

Te zdjęcia niczego nie wnoszą.