Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów wiatraka karty graficznej

nelik1987 27 Sty 2009 20:41 6313 14
  • Regulator obrotów wiatraka karty graficznej

nie jest to nic specjalnego, większość z was zna aplikację LM317, ja tez znałem ją od dawna ale zaszła właśnie potrzeba jej wykorzystania :D

Kuzyn poprosił mnie o wyciszenie uciążliwej i głośnej karty graficznej.

prosty regulator napięcia złożyłem na kawałeczku płytki uniwersalnej

spisz elementów:
    U - LM317
    R - 120Ω
    PR - 1kΩ (liniowy)

Regulator obrotów wiatraka karty graficznej Regulator obrotów wiatraka karty graficznej Regulator obrotów wiatraka karty graficznej
    Regulator obrotów wiatraka karty graficznej

Fajne!
  • #2 28 Sty 2009 00:12
    Karol966
    Poziom 30  

Można to zrobić jeszcze taniej;) zwykły tranzystor i potencjometr - efekt podobny a koszt tranzystora a całe kilkadziesiąt groszy niższy. Generalnie przy tak małych radiatorach wygodniej jest założyć większy radiator pasywny

• #3 28 Sty 2009 09:06
    nelik1987

Poziom 31  

no powiem Ci że jednak nie jestem zwolennikiem chłodzenia karty graficznej radiatorem pasywnym a to z tego względu ze teraz obudowy komputerów są tak wypchane sprzętem i z reguły domyślnie nie mają żadnych wiatraków w obudowie jak zrobimy pasywne chłodzenie to trzeba zapewnić i tak przepływ powietrza przez obudowę czyli założyć inny wiatraka, co prawa możne on być duży i wolnoobrotowy ale wiatraków nie wyeliminujesz

no i jeszcze pozostaje sprawa rezystancji termicznej, być może producent chciał by żeby to było chłodzenie pasywne ale niestety nie znalazł radiatora o parametrach które zapewniały by nie przekroczenie temperatury dopuszczalnej długotrwale i odpowiednie odbieranie ciepła niewytworzonego przez układ (wcale większy radiator nie ma wszytskich parametrów lepszych) więc można było zastosować stosunku mały radiator ale z wiatrakiem

• #4 24 Lut 2009 18:00
    skrzypas@
    Poziom 11  

Witam.
    Zastanawiam się dlaczego radiator tranzystora jest obklejony taśmą izolacyjną? Skoro jest to nie ma dostatecznego chłodzenia. Mógłby być chociaż troszkę odsłonięty od strony wiatraczka karty graficznej.

• #5 24 Lut 2009 18:03
    nelik1987

Poziom 31  

tasma izolacyjna jak sama nazwa wskazuje, do izolowania gdyby czasami się tam gdzieś chciał zwisnąć ten radiatorem na pony karty lyb innego elementu to by była katastrofa, radiator ma odbierać ciepło od samego złącza i takie też zadanie pełni wystarcza w zupełności dałem go tylko dla większego bezpieczeństwa chociaż i bez niego pewnie by działało doskonale bo prady są małe

• #6 24 Lut 2009 19:43
    podembski2
    Poziom 16  

A ja mam pytanie z innej bajki... Można tego lm użyć na prądzie AC? I czy zamiast potka można dać termorezystor na takim radiatorze od karty?

• #8 24 Lut 2009 19:54
    podembski2
    Poziom 16  

O AC pytałem z czystej ciekawości:) Bardziej interesuje mnie regulacja w zależności od temperatury...

• #10 24 Lut 2009 20:19
    podembski2
    Poziom 16  

To czego lepiej użyć do AC?:) A co do termorezystora to słyszałem że nie działają przy takich regulatorach tak jak potrzeba znaczy zmiana rezystancji nie jest liniowa, czy jakoś tak. Wiesz coś o tym?

• #11 24 Lut 2009 20:31
    nelik1987

Poziom 31  

no tak wiem, bo zbudować dobry regulator to wcale nie prosta sprawa, i masz rację, że rezystancja nie jest idealnie liniowa i jak temperatura zwiększy się o 10% to wiartak nie bedzie się zawsze kręcił szybciej o 10%, wynika to także z charakterystyki wiatraka, nie budowałem nigdy takiego typu regulatora temperatury na LM, lepiej nadawał się do tego mikroprocesor który można było "nauczyć" odpowiednich zachowań przy odpowiedniej temperaturze, sprawdź czy to działa i podziel się wynikami, bo kto nie testuje ten nie wie :)

a co do regulacji AC to poczytaj o falownikach i układach PWM, ni o jeszcze zależy jaki prąd i napięcie przemienne chcesz zmieniać

• #12 24 Lut 2009 20:39
    podembski2
    Poziom 16  

nie umiem programować mikroprocesorów umiem tylko pascala z programowania ale tym się procesorów nie programuje:) a co do regulacji to chyba dam mały mostek i stabilizator. Chciałem do wzmacniacza dać coś takiego z regulacją temp.

• #14 24 Lut 2009 20:54
    podembski2
    Poziom 16  

Bo na początku myślałem że dam AC. Ale łatwiej będzie wyprostować go... Znaczy prąd:)

• #15 24 Lut 2009 21:09
    nelik1987

Poziom 31  

no i dobre rozumowanie :) nie można oczywiście iść na łatwiznę ale jak się da coś zrobić tak samo dobrze a łatwiej to czemu nie, ogólnie trzeba wybierać najprostsze rozwiązania w miarę możliwości

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME