Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iplus + huawei e272 + antana + zlącze ms-162

lp26 27 Sty 2009 22:24 6776 24
  • #1 27 Sty 2009 22:24
    lp26
    Poziom 17  

Witam
    Otoż mam pewiem problem a mianowicie zasięg Iplusa, tzn sęk w tym ze niedaleko domu mam nadajnik i gdy oddalę się od domu na jakieś 100m mam zasięg 3G, a w domu niestety EDGE, w związku z tym przeszukuję internet aby znaleźć coś co by pomogło, słyszałem że np włożenie modemu do metalowej miski coś pomoze? niestety model e272 nie posiada możliwości dołączenia anteny, ale znalazłem coś takiego

Code:
    http://anteny-gsm.istore.pl/pl,product,228455,antena,magnet,7dbi,do,karty,huawei,e170,180,e172,e220,e272.html
    czy to moze być rozwiązaniem??
    z góry dziękuję za pomoc

1 24
  • #2 27 Sty 2009 23:10
    zembe
    Poziom 20  

Witaj
    Modem nie ma wejścia na antenę więc pozostaje Ci zakup tej cudownej anteny. 3 dni temu podłączałem antenę do innego modelu Huawei i na prawdę polepszyło sygnał, ale on miał wejście na antenę zewnętrzną. Koszt nie jest bardzo duży i warto spróbować. Ja bym zaryzykował.
    Pozdrawiam

0
  • #3 28 Sty 2009 13:08
    lp26
    Poziom 17  

A np jest możliwość zrobienia takiej anteny?? tzn wiem że np do WiFi idzie, no ale tutaj znów są inne czestotliwośći...

Dodano po 15 [minuty]:

Pozatym znalazłem w internecie informację że modem ten jednak posiada złacze na antene: , jednaj jakie to złącze? jaką antenę dokupić do tego?

Dodano po 10 [minuty]:

dodam jeszcze specyfikację tego złącza http://www.hirose.co.jp/cataloge_hp/e35802083.pdf jednak nadal nie wiem gdzie znaleźć taką antenę...

Dodano po 19 [minuty]:

wsadzając kawałek drutu (gdzieś przeczytałem i dałem 16.5cm) poprawiłem zasięg:) niestety eszcze za słaby do UMTS, jest ktoś w stanie zrobić mi projekt anteny??

Grafikę dodaj za pomocą dodaj obrazek na forum.
    Mery84

0
  • #4 01 Lut 2009 19:56
    lp26
    Poziom 17  

Niestety nie radzę tego tupu działania gdyż spowodowało to iż bez "drutu" e272 wogole nie ma zasięgu...;/

0
  • #5 18 Lut 2009 21:34
    lp26
    Poziom 17  

Czy któryś z kolegów wie może dlaczego tak się stało??

0
  • #6 10 Mar 2009 20:22
    lp26
    Poziom 17  

Modem już w ogóle nie odpala...;/ a ja nadal nie znam odpowiedzi..

0
  • Pomocny post
    #7 22 Gru 2009 16:42
    sajunky
    Poziom 10  

Pozdrawiam,

Odpowiedź sam znalazłeś, jest w Twoim odsyłaczu z 28-go stycznia.

Na stronie 4-tej katalogu Hirose znajdziesz schemat podłączeń wtyczki. Przy sprawnym gniazdku kontakt "A" jest normalnie podłączony z kontaktem "C". Kontakt "A" jest to prawdopodobnie miesce podłączenia modułu anteny wewnętrznej. Po włożeniu wtyczki antenowej antena wewnetrzna zostaje automatycznie rozłączona, analogicznie jest z gniazdem słuchawkowym który odłącza głośniki, prawda? Na stronie 7-mej katalogu Hirose jest też dodatkowa informacja na rysunku "Allowable angular misalignment for mating". Teraz juz nietrudno sobie wyobrazić co się stało z delikatnym wyłącznikiem kiedy został potraktowany drutem niewłaściwej grubości a nastepnie manipulowany pod przeróżnymi kątami. To oczywiste że rozłączył się na stałe.

Skąd to wiem? Otóż kolega właśnie przywiózł mi do RPA taki sam modem który kupił używany w Polsce za 200zł i zacząłem dociekać dlaczego nie ma zasięgu. Twój post zainspirował mnie do tego stopnia, że wykonałem antenkę z drucika i sygnal sie pojawił - modem dziala - ale tylko z drucikiem. Wygląda na to ze jest więcej takich majsterkowiczów w byłym PRL-u, a uszkodzone modemy pojawiają się następnie na wtórnym rynku. Dobrze więc kolego ze przyznajesz się do błędu i odradzasz innym tego typu działania.

0
  • Pomocny post
    #8 22 Gru 2009 20:55
    rafał
    Poziom 22  

Napiszę tyle, że zaoszczędziłeś całe 45 PLN a naprawa na pewno będzie droższa. Mimo że E272 nie posiada bezpośredniego gniada na antenę to posiada stację dokującą do anteny w cenie właśnie 45PLN.

Możesz jeszcze spróbować zakupić samą stację, jeśli wyłącznik się popsuł to na stacji z anteną powinno być ok.

Kupisz go tutaj: Regulamin pkt. 10.11 [DriverMSG]

0
  • #9 24 Gru 2009 10:53
    lp26
    Poziom 17  

Kolego sajunky: dziękuję za wytłumaczenie, ale no coż, taka natura Polaka że dopóki czegoś nie zepsuje to nie wie jak to naprawić.
    Kolego rafał: mam nadzieję że odpiszesz mi na PW, a co do modemu to już jest nowy więc w stację zainwestuję
    Pozdrawiam i wesołych Świąt

0
  • #10 24 Gru 2009 11:17
    sajunky
    Poziom 10  

Jesteśmy tacy szybcy w osądzaniu innych... Na pewno zaoszczędził ten, który wystawił na sprzedaż modem, wiedząc że go uszkodził, a następnie zaoszczędził jeszcze bardziej zatrzymując orginalne kabelki a dołaczajac coś cienkiego, niewłaściwego dla zasilania modemu. Dzieje się to w duchu byłego PRL-u, o czym wspominałem.

Znam produkt o ktorym piszesz. Jest dostepny w Johannesburgu, nazywa sie "SKU E272CRADLE - Cradle for HUAWEI E272" i zamierzam to nabyc.

http://www.poyntingdirect.co.za/ProductInfo.aspx?productid=E272CRADLE

Myśle też czy nie dało by się wymienic tego gniazda. Czy jest gdzieś dostępna instrukcja otwarcia modemu?

Ostrzeżenie dla tych którzy zamierzają zamówić E272CRADLE:

Okazuje się że są różne wersje obudowy modemu E272. Na przykład A1 Vodafone E272 nie pasuje do podstawki. Dolna część obudowy jest minimalnie inaczej profilowana, dodatkowo nie posiada wgłębień pozycjonujących. Zdjęcie spodniej części modemu do którego podstawka została zaprojektowana jest przedstawione ponizej. Jest to Vodacom E272.

0
  • #11 24 Gru 2009 11:28
    lp26
    Poziom 17  

Ciekawe czy gdzieś w Polsce uda mi się dostać stację, i z góry byłbym wdzięczny za informację

Co do instrukcji, to gdzieś kiedyś ją widziałem, ale nie umiem jej znaleźć spowrotem, generalnie modem powinno dać się rozebrać odkręcając trzy śruby od spodu

Dodano po 2 [minuty]:

o, nawet na allegro stację znalazłem, pytanie czy jeszcze dostępna będzie

0
  • #12 24 Gru 2009 11:37
    sajunky
    Poziom 10  

Pewnie tak, wyczuwam pod naklejką dwa otwory.

Wesołych Świąt.

0
  • #13 24 Gru 2009 12:22
    lp26
    Poziom 17  

Wzajemnie,
    co do stacji dokującej to zamówiłem, jak przyjdzie to przetestuję i napiszę czy się opłacało
    Pozdrawiam

0
  • #14 28 Gru 2009 09:52
    rafał
    Poziom 22  

sajunky :

Nie chodziło mi o osądzenia Ciebie. W ogóle uważam, że sprzedanie czegokolwiek z pominięciem niesprawnośći jest oszustwem i tutaj nie chodzi o wydana kwotę ale o fakt braku uczciwości.

Z tym zaoszczędzeniem chodziło mi o poczynania kolegi który wsadził do modemu drut.

A jeśli chodzi o gniazdo i jego wymianę to Zrób proszę fotki jeśli można. Może coś poradzimy.

Takie pudełka otwieram z reguły paznokciem lub jeśli się nie da to plastikowym wkrętakiem. Można kupić w sklepie elektronicznym służą do regulowania potencjometrów w urządzeniach pracujących z wysokimi częstotliwościami.

0
  • #15 02 Sty 2010 11:18
    sajunky
    Poziom 10  

Rafał, nie otwierałem jeszcze modemu, więc załączam tylko to co jest widoczne z zewnątrz. Interesujące że wygląda zupełnie inaczej niż w katalogu Hirose. Otwor nie jest umieszczony centrycznie. nawet jesli uwzględnic możliwość odłupania obudowy. Pozdrawiam.

0
  • #16 02 Sty 2010 13:12
    rafał
    Poziom 22  

Więc jak na moje oko nie wygląda to źle. Dasz radę sam to wylutować i założyć nowe złącze. Problem uszkodzenia polega najprawdopodobniej na tym, że kołek oryginalnego łącza jest dużo płytszy i tylko odchyla styk. Jeśli ktoś potraktował złącze drutem to poprostu wepchnął styk tak że już nie łączy się z anteną wewnętrzną. Myślę, że jeśli uda Ci się otworzyć modem to możesz zawsze zewrzeć styk poza gniazdem.

0
  • #17 06 Sty 2010 18:54
    sajunky
    Poziom 10  

Informacja dla wszystkich ‘drucikowców’. Uszkodzone gniazdo naprawiłem. Proszę zauważyć ze na załączonym poprzednio zdjęciu w otworze widać blaszkę kontaktu. Z użyciem ostrej igły można przesunąć tą blaszkę do środka. Przy odłączonym modemie oczywiście! Po paru próbach modem poczuł wewnętrzną antenę i mogę go używać. Sprawa jest rozwiązana do momentu otrzymania nowego gniazda.

Teraz mam prośbę do użytkowników dongla DC-UNLOCKER. Modem E272 (Vodafone A1) ma oprogramowanie 11.304.18.00.47 zabezpieczone hasłem. Modem działa, ale nie jestem użytkownikiem A1 i chciałbym zainstalować standartowe oprogramowanie.

Pozdrawiam

0
  • #18 06 Sty 2010 20:59
    lp26
    Poziom 17  

W moim modemie gniazdo jest umiejscowione centrycznie.
    Przyszła stacja dokująca, teraz muszę dokupić Antenę, co będzie pasować i nieźle spełniać swoją rolę??
    Myślałem nad:

Code:
    POKOJOWA ANTENA GSM 12dBi H 1,8~2,1GHz HUAWEI B970

Dane techniczne:
          Zysk energetyczny - 12dBi
          Częstotliwość pracy - 1800~2100MHz
          VSWR - 1,4
          Polaryzacja - pozioma
          Kąt promieniowania w płaszczyźnie poziomej - 140°
          Kąt promieniowania w płaszczyźnie pionowej - 40°
          Rodzaj złącza - SMA żeńskie
          Impedancja - 50Ohm
          Mocowanie - na szczycie masztu o średnicy 30-60 mm

Code:
    Antena 8dB UMTS/HSDPA HUAWEI E160,E169,E156 i inne

Dane techniczne anteny

Nazwa

Panel UMTS CT-8_2

Zysk energetyczny [dBi] - 8

Pasmo [MHz] - 1900-2100

Polaryzacja - V/H

Kąt promieniowania w płaszcz. poziomej - 60

Kąt promieniowania w płaszcz. pionowej - 60

Impedancja [omów] - 50

Kabel niskostratny H155

0
  • #19 07 Sty 2010 00:41
    sajunky
    Poziom 10  

Jeślli myślisz o antenie dwuzakresowej ~2GHz, to mozesz ją umieścic w pokoju i w wyborze nie ma wiekszych problemów. Warto jednak popatrzec na charakterystykę czestotliwościową i upewnić sie że w paśmie użytecznym nie ma gwałtownych zmian czułości i jeśli jest na przykład 8 dBi to powinno to być spełnione w całym paśmie. Jest wiele anten na rynku które zostały zaadoptowane z innych zastosowań i odbierają UMTS na zboczu charakterystyki. To jest bardzo niedobre, bo wprowadza opóżnienia fazowe, a modem zmienia częstotliwość 200 razy na sekundę.

Warto pomyśleć o antenie 3 zakresowej (pokrywajacej dodatkowo pasmo 900MHz, bo to pasmo zaczyna być używane dla UMTS. Tutaj wybór jest jeszcze bardziej trudny i wymiar anteny zwykle przekracza 1m, co uniemozliwia uzycie w pokoju. Jeśli 7 dBi wystarcza, to wielozakresowa LDPA-A0020 ma wymiary 380 x 320 x 90mm, moze być również wykorzystana do WiFi. Polaryzacja V/H.

0
  • #20 09 Sty 2010 18:17
    lp26
    Poziom 17  

Dorwałem taką antenę, niestety nie wiem jakie ma parametry bo nic na niej nie pisze, i w związku z tym koledzy nada się?? warto ją zamontować i spróbować czy idzie?? w ogóle to jak się ustawia taką antenę??

0
  • #21 09 Sty 2010 20:53
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

lp26 napisał:
    Dorwałem taką antenę, niestety nie wiem jakie ma parametry bo nic na niej nie pisze,

Musisz się choć dowiedzieć, czy jest to 2.4, czy 5 Ghz.

0
  • #22 10 Sty 2010 13:30
    lp26
    Poziom 17  

wiem że działała w sieci radiowej, ale jak mogę sprawdzić na jaką częstotliwość jest?? może ją rozebrać?? bo nie mam możliwości uzyskania takiej wiadomości od właściciela

0
  • #23 10 Sty 2010 14:37
    sajunky
    Poziom 10  

A co jeśli to jest satelitarna antena na >10Ghz? Kolego lp26: możesz spróbować wmontować swoją własną odbiorczo/nadawczą antenę w miejsce LNB. Przygotuj się na serię eksperymentów dla znalezienia miejsca ogniskowania anteny, to nie będzie łatwe. B970 ma niestety za duże wymiary. Lepszym kandydatem będzie jakikolwiek USB modem, połączony USB kabelkiem do peceta. Szykuje się całkiem interesujący projekt, a proszę pamiętać ze zaczęło się od wkładania drucika i uszkodzenia modemu. <g>

Tak, :-) jeszcze uwaga, że aby być zgodnie z prawem należy sprawdzić, czy zysk ogniskowania anteny pomnożony przez moc wyjściową modemu nie przekracza restrykcji nałożonych na EIRP przez urząd komunikacyjny.

Zysk ogniskowania to mogę sobie wyobrazić – może to być stosunek powierzchni anteny do powierzchni wewnętrznej anteny modemu???

0
  • #24 10 Sty 2010 18:43
    lp26
    Poziom 17  

Antena wątpię żeby była na tak wysokie częstotliwości bo działała w sieci radiowej a ona chyba takich nie osiąga.
    No ale niestety muszę zakończyć eksperymenty na najbliższy czas, gdyż e272 znowu (trzeci raz) padło - modem działał jeszcze wczoraj normalnie, dzisiaj się nie włącza -> czyli czeka mnie znowu podroż do salonu plusa (i oczekiwanie na wymianę poł roku)
    Jak na razie to dziękuję za wszystkie posty i liczę na to że będziecie trzymać kciuki że modem szybko wroci z serwisu i będę mogł dalej eksperymentować
    Pozdrawiam

0
  • #25 16 Lut 2010 21:57
    januszek555555
    Poziom 1  

Ja wiem jedno - robię anteny dość długo i jeśli chodzi o prędkość to nie można oczekiwać cudów jeśli się zwiększy zasięg z 2 kresek na więcej, ale faktycznie jest różnica. Ja testuję anteny własnej roboty i na edge mam rozwiązanie - antena Yagi oparta na atk20 nawet 5 elementów daje sporą różnicę w zasięgu.

Dodano po 3 [minuty]:

A ta antena to mi wygląda na paraboliczną na sieć radiową 2,4 standard. W sieci bezprzewodowej może ma na tyle dość szerokie pasmo, że może działać.

0