Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Technics SU-4A-jak wstawić inną końcówke mocy

27 Sty 2009 22:47 2236 10
  • Poziom 10  
    Znajomy zlikwidował zakład naprawy RTV, i dostałem od niego kilka uszkodzonych wzmacniaczy. Jest wśród nich wspomniany Technics SU-V4A. Tradycyjnie uszkodzone końcówki mocy. Chcę wyrzucić STK8050 i ich aplikacje, a wstawić inne. Pomijając napięcia zasilania, są inne problemy. W orginale, regulacja barwy tonu jest oparta na ujemnym sprzężeniu zwrotnym, oraz rezystancja wejściowa wzm. różnicowego jest 100 kOhm. Wzmacniacza zastępczego jeszcze nie mam ( myślę o TDA7294 lub innej konstrukcji na tranzystorach ), jednak chciałbym się wcześniej dowiedzieć jak to połączyć. Rezystancja wejściowa zastępczych konstrukcji waha się 22-47 kOhm, i tu jest pytanie.
    -Jak to będzie współgrało z układem wzmacniacza, czy można zamienić rezystory na 100 kOhm na wej. i sprz.zwrotnym aby prawidłowo działał układ reg.bas-sopran?
    Mile widziane propozycje innych rozwiązań. Jeśli chodzi o moc wyjściową, może być nieco mniejsza.
    Namiar na Technics'a :
    http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/37630/Technics_SU-V4A.html
  • Poziom 11  
    Przyłączam się do pytania kolegi
  • Poziom 22  
    Witam.
    Obydwie końcówki są uszkodzone?
    Ciężko mi w to uwierzyć.
    Możesz kupić STK(są nawet po 30zł) i jeśli nic więcej nie jest uszkodzone to powinny chodzić nawet takie.
  • Poziom 11  
    Te stk8050 są strasznie delikatne, za 30 zł można kupić podróbkę, która podziała 2-3h i dziękuję...
    Też właśnie myślałem żeby przerobić na tranzystory, być może ktoś ma jakieś pomysły co tam można zmienić.

Pozdrawiam Wafel117
  • Poziom 22  
    Rozbawiłeś mnie.
    STK są bardzo twarde(oryginał), zapewniam cię.Padają przez wadliwą konstrukcję stopni wejściowych w topologi "tak zwanej klasy AA czy New A".Padały tranzystory i STK się wzbudzał, nawet uszkodzony potencjometr od basu lub sopranu potrafił wzbudzić cały wzmacniacz.Właśnie przez to że wszystko jest w sprzężeniu zwrotnym.
    Za 30zł oczywiście to nie będzie oryginał ale jakoś mi dłużej gra niż 3godz.
    W sumie wewnątrz STK nic szczególnego nie ma.Można pokusić się o wykonanie dyskretne.
  • Poziom 11  
    Problem w tym że stk8050 już nie występuje w oryginale, kupowałem w różnych cenach i z różnych sklepów i za każdym razem płytka była zielona, więc dałem sobie na spokój i wzmacniacz leży w częściach już z 1,5 roku
  • Poziom 22  
    Wiem że prawie niemożliwe jest dostać oryginalne STK.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    No i niech taki stk'ek wytrzyma miesiąc(zalezy jak kto gałką kręci :D) to po roku drugi wzmacniacz kupi, dlatego szukam jakieś alternatywy :)
  • Poziom 10  
    W moim przypadku bardziej chodzi o samo rozwiązanie problemu połączenia nowej końcówki ze starą aplikacją wzmacniacza. Mam jeszcze kilka wzm. innych marek. Technics jest przykładem-królikiem doświadczalnym.
    Kontynuując wątek wzmacniaczy, poszukuję projektu nizbyt rozbudowanej końcówki mocy, pod zasilacz +/- 65V. Jeśli ktoś może wskazać namiar,byłbym wdzięczny
  • Poziom 11  
    http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2762.pdf
    prosze bardzo:) to jest odpowiednik TDA7294 tylko wykonany na elementach dyskretnych zmieniając tranzystory mocy na IRF640 lub IRFP240 lub 250 można go spokojnie zasilać napięciem +/- 65 V wiem z własnego doświadczenia :) a i jeśli chcesz włączyć regulacje barw dzwięku w obwód sprzężenia zwrotnego musisz zastosować tranzystory z większym współczynnikem wzmocnienia w wejściowej parzę różnicowej. i wylutować rezystory R25 R26 i kondensatory C9 i C8 pozdrawiam :)
  • Poziom 22  
    Skoro jest to królik doświadczalny, to może spróbuj zrobić STK na dyskretnych.Wiele elementów tam nie ma.