Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja elektryczna w domu

michalk 28 Maj 2004 15:18 197048 73
  • #31 28 Maj 2004 15:18
    Michał Adamiak
    Poziom 14  

Oczywiście, że nie możesz przerywać PE ani PEN. Zabezpieczenia nadprądowe i zwarciowe (S-ki) montujesz tylko do zabezpieczenia przewodów fazowych obwodów instalacji w mieszkaniu (np. oświetlenie-1 obwód, gniazdka wtykowe-2 itd. - zależy ile Ci tych obwodów potrzeba). Co do różnicówki, to ilość obwodów jednocześnie przez nią zabezpieczanych wybierasz sam (możesz zastosować jedną różnicówkę na całą instalację (nie polecam), kilka różnicówek na poszczególne obwody (koszty) bądź zabezpieczyć nią tylko te, które tego bezwzględnie wymagają (zwiększone prawdopodobieństwo porażenia - łazienka, kuchnia, pralnia itp.)). Przewody PE z obwodów zabezpieczanych przez różnicówkę oczywiście przez nią nie przechodzą (przy zabezpieczeniu jednofazowym możesz i tak podłączyć do niej tylko przewód fazowy i neutralny) i łączą się z PEN (we wcześniejszym poście błędnie nazwałem go N-sorry-przejęzyczenie) przed zabezpieczeniem różnicowoprądowym patrząc od strony zasilania tj. dopływu do mieszkania.

• EuroPro
  • #32 19 Sie 2005 09:53
    fx11
    Poziom 11  

Witam.Mam pytanko do kolegow czy jak mam instalacje 4 przewodowom (3 fazy +pen)zabezpieczoneto bezpiecznikiem typu s C20 to jak dobrac moge roznicowke gdzie bedom zainstalowane podgrzewacze wody 1*7kw i 2*3,5kw gdzie duzy ogrzewacz wymaga zabezpieczenia 32A a mniejsze 20A tak pisze w instrukcji dotego dochodzi instalacja zwykla 3 przewodowa 230v na gniazdka 2 sztuki +oswietlenie .Prosze o podpowiedz czy to ma byc 40 A czy mniejsza?

• #33 28 Sie 2005 19:56
    MlodyBog
    Poziom 11  

U znajomych w domu oglądałem bardzo starą instalację elektryczną (za jakiś czas planują ją wymienić bo wszystko jest na jednym obwodzie). Przy liczniki są dwa bezpieczniki. Po zdjęciu plastikowej zalślepki ze zdziwieniem stwierdziłem, że jeden bezpiecznik (stary automat 16A) wpięty jest w obwód zera, a drugi (identyczny) w obwód fazy.
    Czy tego rodzaju zabezpieczenie wynika z dobrze pojętej praktyki, czy jest to jedynie ułańska fantazja wykonawcy instalacji? Tak na zdrowy rozum wydaje mi się, że zabezpieczenie na fazie wystarczyłoby, ale może nie biorę wyszytkiego pod uwagę .
    Pozdrawiam
    Krzysiek

• #34 28 Sie 2005 21:03
    Los_sandalos
    Poziom 27  

Takie zabezpieczenie (nie do pomyślenia w dzisiejszych czasach) spotykało sie w latach 50-60. Sam miałem takie coś w domu. Jest to coś strasznego - upalenie się bezpiecznika na zerze powodowało pojawienie się fazy zasilania na obudowach urządzeń I klasy ochrony (pralka, lodówka). Bezpiecznik należy wyeliminować z instalacji.

Co do przesłanek instalowania tego zabezpieczenia to powiem szczerze, że moge się tylko domyślać - chyba brak znajomości podstaw elektrotechniki przez ówczesnych elektromonterów vel złotych rączek.

• #35 28 Sie 2005 23:28
    macher
    Poziom 15  

Francuzi coś takiego stukają, ale jest to kompakt na 2 tory - L i N z wspólną dźwignią i tylko wtedy zabezpieczenie N ma sens.

macher

• EuroPro
  • #36 28 Sie 2005 23:53
    bonanza
    Spec od Falowników

Los_sandalos napisał:
    Takie zabezpieczenie (nie do pomyślenia w dzisiejszych czasach) spotykało się w latach 50-60. Sam miałem takie coś w domu. Jest to coś strasznego - upalenie się bezpiecznika na zerze powodowało pojawienie się fazy zasilania na obudowach urządzeń I klasy ochrony (pralka, lodówka). Bezpiecznik należy wyeliminować z instalacji.

Co do przesłanek instalowania tego zabezpieczenia to powiem szczerze, że moge się tylko domyślać - chyba brak znajomości podstaw elektrotechniki przez ówczesnych elektromonterów vel złotych rączek.

Dawniej obowiązywało uziemianie - TT - i zagrożenia nie było. Równie dobrze wyglądałoby to przy IT.

• #37 03 Wrz 2005 14:07
    _jta_
    Specjalista elektronik

Standardowe przekroje przewodów są 1, 1.5 (czy 1.6?), 2.5, 4, 6mm2;
    do 32A 2.5 to raczej za mało (zależy od warunków), 4 mm2 Cu może być.

Ograniczenia prądu wynikają z dwóch (co najmniej) czynników:
    - spadek napięcia na przewodach (i to jest z prawa Ohma), i
    - bezpieczeństwo (i to zależy od warunków użytkowania).
    Co do spadku napięcia sprawa jest dość prosta, Cu ma 0.017 Ohm*mm2/m;
    jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to zależy od warunków, zdefiniowano 5 klas,
    najmniejszy prąd dopuszcza się tam, gdzie są materiały wybuchowe,
    największy dla instalacji przemysłowych pod ciągłym nadzorem specjalistów
    (w tym ostatnim przypadku, ale chyba tylko w tym, może być 32A/2.5mm2).

• #40 12 Paź 2005 14:08
    krzychol66
    Poziom 24  

MlodyBog napisał:
    U znajomych w domu oglądałem bardzo starą instalację elektryczną (za jakiś czas planują ją wymienić bo wszystko jest na jednym obwodzie). Przy liczniki są dwa bezpieczniki. Po zdjęciu plastikowej zalślepki ze zdziwieniem stwierdziłem, że jeden bezpiecznik (stary automat 16A) wpięty jest w obwód zera, a drugi (identyczny) w obwód fazy.
    Czy tego rodzaju zabezpieczenie wynika z dobrze pojętej praktyki, czy jest to jedynie ułańska fantazja wykonawcy instalacji? Tak na zdrowy rozum wydaje mi się, że zabezpieczenie na fazie wystarczyłoby, ale może nie biorę wyszytkiego pod uwagę .
    Pozdrawiam
    Krzysiek

Los_sandalos napisał:
    Takie zabezpieczenie (nie do pomyślenia w dzisiejszych czasach) spotykało sie w latach 50-60. Sam miałem takie coś w domu. Jest to coś strasznego - upalenie się bezpiecznika na zerze powodowało pojawienie się fazy zasilania na obudowach urządzeń I klasy ochrony (pralka, lodówka). Bezpiecznik należy wyeliminować z instalacji.

No i chociaż posty stare, to włos się jeży na głowie. A więc po kolei:

1. Sposób zabezpieczenia instalacji bezpiecznikami odpowiadał normom obowiązującym jeszcze w końcówce lat 80-tych. Należy się domyślać, że była to sieć z izolowanym punktem zerowym i uziemieniem ochronnym. Zdaje się, że teraz to się nazywa IT.
    W sieciach takich w całym obrębie zasilanym przez podstację pod żadnym pozorem nie wolno było uziemiać punktu zerowego ani stosować zerowania jako ochrony przeciwporażeniowej.
    Podobnie, w obrębie podstacji z zerowaniem ochronnym (TN-C) nie wolno było stosować uziemienia ochronnego (za wyjątkiem tzw. "dodatkowego uziemienia punktu zerowego"). O tym, jaki sposób ochrony przeciwporażeniowej był przyjęty w obrębie danej podstacji można się było dowiedzieć czytając napisy na podstacji, lub pytając grzecznie zakład energetyczny, który był jej właścicielem. I tak: napis "Uziemienie", lub litera "U" oznaczał sieć TT lub IT, zaś napis "Zerowanie" lub litera "Z" oznaczał sieć TN-C.
    2. Zastosowanie bezpiecznika dla przewodu neutralnego wynikało z faktu, że nie był on skutecznie uziemiony. W przypadku awarii mógł się on znaleźć pod napięciem niebezpiecznym i mogła zachodzić konieczność przerwania obwodu zwarciowego przewód neutralny - uziemienie - etc.
    3. Ułańską fantazją to popisał się "fachowiec", który w takiej instalacji wykonał zerowanie. Każda awaria w obrębie podstacji narażała na niebezpieczeństwo utraty życia użytkownika tak "zabezpieczonych" urządzeń; nawet, jeżeli one same były sprawne.
    4. Co zrobić z taką instalacją teraz?
    To jest dobre pytanie. Może specjaliści uczeni w nowych przepisach odpowiedzą...
    Na mój chłopski rozum, należałoby:
    - upewnić się, czy ZE nie przebudował podstacji
    - wyrzucić natychmiast wszystkie "zerowania"
    - zastosować wyłącznik różnicowoprądowy na cały obwód za licznikiem
    - za wyłącznikiem różnicowoprądowym zastosować sprzężone wyłączniki S na fazę i N
    - tam, gdzie jest to konieczne, poprowadzić uziemiony przewód ochronny, pod żadnym pozorem nie łącząc go z N.

• #41 12 Paź 2005 20:41
    slaw_kic
    Poziom 11  

Jeżeli masz 4 przewody na wejciu to masz typ intalacji TN-C, a na wyjściu z Zetki chyba robisz na TN-S i nie masz problemu

• #42 13 Paź 2005 09:57
    krzychol66
    Poziom 24  

slaw_kic napisał:
    Jeżeli masz 4 przewody na wejciu to masz typ intalacji TN-C, a na wyjściu z Zetki chyba robisz na TN-S i nie masz problemu

A ja z uporem maniaka będę powtarzał:
    W przypadku starych instalacji to stwierdzenie nie musi być prawdą.
    Równie dobrze instalacja może być typu TT lub IT. A konsekwencje pomylenia tych typów z TN-C mogą być bardzo poważne.

• #43 12 Maj 2006 00:21
    kopawel
    Poziom 14  

krzychol66 napisał:

- zastosować wyłącznik różnicowoprądowy na cały obwód za licznikiem

A jak ty na stara instalacje, jeszcze pewie ze starymi przewodami - roznicowke montowac...?????...

• #44 07 Cze 2006 22:31
    Marek Kar
    Poziom 2  

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie instalacji we własnym budynku , która właśnie zamierzam robić. Mam dylemat ponieważ mam pięć pokoi z łazienkami dla turystów (bieszcady) i zastanawiam się czy do każdej łazienki dać osobny obwód na gniazdko czy to ma sens czy wystarczy obwód na jeden pokój z łazienka, czy może na dwa pokoje z łazienkami dwoma. Zaznaczam że w łazience będzie tylko jedno gniazdko na wysokości ok 1,5metra przy lusterku .
    Prosze o odpowiedz. Pozdrawiam

• #45 08 Cze 2006 23:44
    bogdan5
    Poziom 17  

wszystkie łazienki osobny obwód zbezpieczony róznicówkaą30ma a pokje osobno

• #46 10 Cze 2006 21:42
    Marek Kar
    Poziom 2  

bogdan5 napisał:
    wszystkie łazienki osobny obwód zbezpieczony róznicówkaą30ma a pokje osobno

Dziękuję za odpowiedź.

• #47 30 Cze 2006 09:24
    frank_w
    Poziom 10  

Jeśli to ma być dla turystów to różnicówka wspólna dla pokoi 30 mA i druga dla łazienek też 30 mA.To zestaw min. Ale jesli zadziała zabezpieczenie to odłaczy zasialanie dla wszystkich pokoi lub łazienek.W zależności od możliwosci finansowych warto pomyśleć o wiekszej liczbie różnicówek np jedna na 2 pokoje.W przypadku porażenia turysty w pomieszczeniu nie zabezpieczonym np. pokój kłania sie prokurator !
    Pozdrawiam

• #48 02 Lip 2006 21:45
    macher
    Poziom 15  

Ja mam takie doświedczenia, że jak by to nie zblokował to i tak za drogo a jak już praktyka pokaże jak jest funkcjonalnie, to zwala się na tego pierwszego "głupiego" elektryka. Wypustów zawsze jest za "dużo" a jednak potem w salonach często dorabia się ich drugie tyle. Trochę trudniej i drożej po wykończeniach, ale nauka kosztuje...
    ...i chyba dobrze.

• #49 29 Wrz 2008 18:52
    Daniello9
    Poziom 2  

Nie wiem czy pytam w dobrym miejscu ale stoję przed wymianą instalacji w mieszkaniu w bloku zwielkiej płyty. Niestety instalacja AL i coraz częściej coś zawodzi.Tylko że zastanawiam się czy można dać RDC na instalację 2przewodową? Wiadomo jak jest z ochroną w takim przypadku N na bolcu i na styku roboczym w gnieździe. I jeszcze na koniec ile obwodów powinno być w 2pokojowym mieszkaniu z kuchnią, łazienką i WC żeby nie popadać w przesadą?
    Jak podzielili byście to panowie ?

• #50 29 Wrz 2008 19:57
    bonanza
    Spec od Falowników

Przy wymianie instalacji należy wyrzucić 2xAl i położyć 3xCu - bez tego nie ma mowy o RCD (chyba, że jakaś partyzantka).

• #51 29 Wrz 2008 20:13
    Daniello9
    Poziom 2  

Zgadzam się oczywiście aje dojdę tak prawie do licznika a tam nadal 2 żyły i co z tym począć?

Dodano po 2 [minuty]:

I jeszcze jedno jaki przewód od licznika na klatce schodowej do skrzynki bezpiecznikowej w mieszkaniu 3x4mm2

• #52 30 Wrz 2008 16:14
    michcio
    Specjalista elektryk

Koło licznika żyłę PEN (zerową) rozdziela się na PE i N, ale jeszcze przed różnicówką.
    Jaki jest zabezpieczenie na klatce?

• #53 30 Wrz 2008 22:57
    Daniello9
    Poziom 2  

Jeżeli się nie mylę to 20A W mieszkaniu 10A i 16A
    Tam jest wszystko w Al w czarnych koszulkach Obłęd Jak dobrze rozumiem to instalacja od licznika w głab mieszkania należy do lokatora a licznik i w stronę że tak powiem elektrowni do Energetyki czy do włąściciela budynku. Czy niema przepisów nakazujących wymianę instalacji Al na Cu.

Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

aby popiąć się do licznika trzeba zerwać plombę przy tabliczce zaciskowej. komu to zgłosić i czy trzeba bedzie zapłacić za ponowne plombowanie i ile Pozdrawiam

• #54 01 Paź 2008 11:29
    Shot
    Poziom 11  

Czy przypadkiem nie popełniłem błędu?
    Jakiś czas temu, przy okazji częściowego remontu starego domu na wsi wymieniłem część instalacji i założyłem nową rozdzielnię.
    Przed remontem do budynku wchodziło wymienione jakieś 6 lat temu przyłącze z linii napowietrznej (4 druty zastąpione kablem 4 żyłowym). Założona 6 lat temu przez ZE skrzynka przed licznikiem zawiera tylko 3 bezpieczniki topikowe 3 x 32A bez bezpiecznika na czwrtym przewodzie. Wywnioskowałem z tego, że czwarty przewód to PEN, chociaż z pewną nieśmiałością czy nie przypadkiem samo N nie uziemiane. Zrobiłem więc dodatkowy uziom (sonda 3m na terenie piaszczystym podmokłym) i "własnej roboty" przewód PE wprowadziłem do rozdzielni.
    Przed remontem rozdzielnię stanowiły 4 bezpieczniki topikowe 4x25A (3 na fazach jeden na neutralnym) nie zmieniane od lat 60tych. W nowej rozdzielni po remoncie dałem 3 fazową nadprądówkę 25A, 3 fazową różnicówkę z której wydzieliłem 3 obowody na oddzielnych fazach zabezpiecone pojedynczymi nadprądówkami (1obwód- 8 nowych gniazdek, 2obwód- 5 nowych oświetleń, 3obwód - stare gniazdka i oświetlenia na starej instalacji w jednym obwodzie w jeszcze nie wyremontowanej części budynku. Teraz dopiero pomyślałem sobie czy nie powinienem połączyć "mojej roboty" uziemienia z czwartym przewodem wprowadzonym do skrzynki przez ZE, zakładając że to jest PEN, czy zostawić tak jak jest, że przewód PE w nowej instalacji połączony jest jedynie z jednym uziomem "własnej roboty"?
    Może ktoś się do tego ustosunkować?

• #55 01 Paź 2008 15:16
    michcio
    Specjalista elektryk

Zrobiłeś takie kluski z makiem można powiedzieć :) Tzn. połączenie układu TT i TN-C...

Zrób tak: przewód PEN od energetyki w rozdzielni rozdziel na dwa przewody (czyli PE i N) a punkt tego rozdziału podłącz do uziemienia i będzie OK. Ale upewnij się najpierw czy na pewno jest to układ TN-C (powinna być tabliczka na transformatorze w pobliżu).

• #56 10 Mar 2009 21:48
    rakoczy42
    Poziom 18  

WITAM

Prosze o spogladniecie i ewentualne wytkniecie pomylek w projekcie instalcji.Ma byc to instalacja dla pokoju z kuchnia i lazienka.trzy pomieszcenia(trzy obwody juz zrobione - swiatlo 1,5 miedz, gniazda 2,5 miedz).

Instalacja dochodzi w 2 kablach od licznika , miejsce wyciagniecia PE uwzglednilem na rysunku.

Prosze o pomoc.instalacja elektryczna w domu

• #57 10 Mar 2009 22:18
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Na projekt to raczej nie wygląda ;) Muszę Ciebie zmartwić nie będzie to działać. Bezpiecznik 3 i 4 musi fazę brać zza RCD / tak jak 1 i 2/.

• #59 10 Mar 2009 23:44
    tyton
    Poziom 16  

Witam

rakoczy42 napisał:
    WITAM

Prosze o spogladniecie i ewentualne wytkniecie pomylek w projekcie instalcji.

To jest jedna wielka pomyłka.

Przewody neutralne i fazowe powinny być z za RCD.

Pozdrawiam

P.S Czym różnią się rysunki?

• #60 11 Mar 2009 00:00
    rakoczy42
    Poziom 18  

tyton napisał:
    Witam

rakoczy42 napisał:
    WITAM

Prosze o spogladniecie i ewentualne wytkniecie pomylek w projekcie instalcji.

To jest jedna wielka pomyłka.

Przewody neutralne i fazowe powinny być z za RCD.

Pozdrawiam

P.S Czym różnią się rysunki?

dla 1 i 2 sa z za roznicowki a dla 3 i 4 przed roznicowka gdyz na nie nie chce dawac roznicowki

P.S. chyba forum jest po to zeby pomagac a nie wysmiewac.