Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja elektryczna w domu

michalk 11 Mar 2009 00:44 198224 73
    tyton
    Poziom 16  
    Witam.

Po pierwsze nie jestem jasnowidzem.
    Po drugie każda nowa i modernizowana instalacja musi mieć:
    -oddzielny przewód neutralny i ochronny,
    -urządzenia ochronne różnicowoprądowe lub odpowiednie do rodzaju i przeznaczenia budynku bądź jego części, inne środki ochrony przeciwporażeniowej.
    Jeżeli te 2 obwody były modernizowane to zapominamy o TNC.
    Po trzecie jeżeli te obwody nie były modernizowane (według mnie wymiana bezpieczników z Bi na wyłączniki nadprądowe to jest modernizacja układu)to przewód PEN podłączamy do "bolca"a z niego robimy mostek do styku gniazda.

Chyba że coś się zmieniło :D
    Pozdrawiam

P.S.A co jak kolega ma instalację zasilającą w układzie TT-w tym przypadku wszystko jest źle wykonane.
  • HelukabelHelukabel
    rakoczy42
    Poziom 18  
    Wiec co proponujecie ,moze ktos cos narysuje:

Wyglada to tak:

1. sa zrobione cztery obwody tak jak wspomnialem

-kuchnia
    -lazienka
    -pokoj gniazda
    -pokoj swiatlo

2. na lazienke i kuchnie chce dac wspolna roznicowke
    3. od licznika do skrzynki dochodza tylko dwa przewody

naprawde czekam na wszelkie sugestie
  • HelukabelHelukabel
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    rakoczy42 napisał:

Twój drugi rysunek jest poprawny pod względem działania wyłącznika RCD.
    Nie rozumiem tylko, dlaczego za wszelką cenę chcesz pominąć obwód gniazd w pokojach. Z rysunku wnioskuję, że masz doprowadzony PE do tych gniazd. Co do oświetlenia to kwestia dyskusyjna, ale na gniazda w pokoju ja bym jednak dał RCD. Niczym nie ryzykujesz a poprawiasz swoje bezpieczeństwo.

Przy założeniu, że to co podałeś w swoim opisie, czyli "wawa" jesteś szczęśliwym, posiadaczem sieci TN-C i dalej TN-C-S :D
    rakoczy42
    Poziom 18  
    Łukasz-O napisał:
    rakoczy42 napisał:

Twój drugi rysunek jest poprawny pod względem działania wyłącznika RCD.
    Nie rozumiem tylko, dlaczego za wszelką cenę chcesz pominąć obwód gniazd w pokojach. Z rysunku wnioskuję, że masz doprowadzony PE do tych gniazd. Co do oświetlenia to kwestia dyskusyjna, ale na gniazda w pokoju ja bym jednak dał RCD. Niczym nie ryzykujesz a poprawiasz swoje bezpieczeństwo.

Przy założeniu, że to co podałeś w swoim opisie, czyli "wawa" jesteś szczęśliwym, posiadaczem sieci TN-C i dalej TN-C-S :D

pomyslalem troche i chyba zrobie identycznie tak jak na zdjeciu ponizej( zapozyczone z innego postu)

Co do sieci to nie wiem bo to mieszkanko to nie wawie ale na wsi
    Samuraj
    Poziom 35  
    Ogólnie schemat jest dobry ale jak wywali różnicówka to będziesz po ciemku biegać do skrzynki z bezpiecznikami.
    Proponował bym dać dwie, osobno na światło i osobno na kontakty.
    rakoczy42
    Poziom 18  
    dwoch nie dam bo skrzynke mam mala ,poza tym roznicowke tez mam jedna.Puszcze moze oswietlenie poza roznicowka
    tyton
    Poziom 16  
    Witam.

Prze założeniu że mamy TNC,te podłączenia bym tak to zostawił.
    Zmieniłbym zabezpieczenia obwodów.Osprzęt tego nie wytrzyma.Obciążalność gniazd najczęściej stosowanych jest 16A a łączników 10A.Wytrzymałość styków RCD jest na granicy.
    Przy takiej mocy zastanowiłbym się nad przekaźnikiem priorytetowym.
    O co do oświetlenia jak instalacja jest prawidłowo wykonana to jak często wybija RCD? Rraz na jakiś czas nic się chyba nie stanie jak ze świeczką sie go załączy a będziemy mieli wszystkie obwody chronione
    I należałoby wykonać pomiary.

Pozdrawiam
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    rakoczy42 napisał:

W takim razie bardzo mi przykro ale wracamy do punktu wyjścia.
    Nadal nie wiemy jaki układ sieci :|
    rakoczy42
    Poziom 18  
    Łukasz-O napisał:
    rakoczy42 napisał:

W takim razie bardzo mi przykro ale wracamy do punktu wyjścia.
    Nadal nie wiemy jaki układ sieci :|

a jak moge sie tego dowiedziec?
    tyton
    Poziom 16  
    Witam.

-Warunki przyłączenia
    -ZE w danym rejonie

Pozdrawiam
    obtgrafi
    Poziom 2  
    Witam, korzystając z wątka chciałbym zasięgnąć rady fachowców praktyków.

Posiadam aktualne uprawnienia elektryczne jednak trochę kiepsko z praktyką i wolę się upewnić. Zmajstrowałem ostatnio rozdzielnię taką jak na schemacie i mam pytanie czy nie ma przypadkiem w tym błędów, głównie nie jestem pewien czy powinienem przed bezpiecznikami połączyć przewód PEN przyłącza ze swoim przewodem PE. Swoją droga po co robi się swoje uziemienia i przewód PE skoro można go wydzielić z przewodu PEN jak wielu kolegów robi? Na górze schematu są same RCD do podrozdzielni w których znajdują się tylko nadmiarówki, czy to jest poprawne?

Pozdrawiam i czekam na komentarze

remik_l
    Poziom 29  
    1. Przewodem PEN powinieneś wejść na szynę PE a z niej wejść na różnicówki
    2. Jeśli jest możliwość to punkt rozdziału PEN powinien być uziemiony
    3. Skoro podział następuje w rozdzielnicy to ochronnik przepięć musi być trójpolowy i podłączony L1,L2,L3 - PE
    4. Obwody które będą zasilać rozdzielnice powinieneś zabezpieczyć bezpiecznikami a w danych rozdzielnicach dopiero zamontować różnicówki
    5. Gn 3F, kuchnia 3F i odbiory 1F powinny mieć swoje własne różnicówki
    obtgrafi
    Poziom 2  
    remik_l napisał:
    1. Przewodem PEN powinieneś wejść na szynę PE a z niej wejść na różnicówki
    2. Jeśli jest możliwość to punkt rozdziału PEN powinien być uziemiony
    3. Skoro podział następuje w rozdzielnicy to ochronnik przepięć musi być trójpolowy i podłączony L1,L2,L3 - PE
    4. Obwody które będą zasilać rozdzielnice powinieneś zabezpieczyć bezpiecznikami a w danych rozdzielnicach dopiero zamontować różnicówki
    5. Gn 3F, kuchnia 3F i odbiory 1F powinny mieć swoje własne różnicówki

Dziękuję za te porady i proszę o rozjaśnienie kilku wątpliwości:

1. 2. 3. PEN i PE podpiąć do jednej listwy i stąd poprowadzić PE oraz N oddzielnie? Ochronnik przepięć mam z oznaczeniami L1, L2, L3 i N, rozumiem że jak wykonam połączenie PEN z PE i stąd N to nie muszę podpinać N do ochronnika?

4. Montaż różnicówek w podrozdzielniach wynika z wygody (nie trzeba biegać na dół przy wyłączeniach) czy z jakiś norm lub lepszego działania?

5. Rozumiem że powinny mieć własne różnicówki aby wywalenie RCD dla gniazda nie spowodowało wyłączenia wszystkich obwodów na dole domu (czyli tylko wygoda)?
    remik_l
    Poziom 29  
    1. PEN wchodzi na listwę. Z niej wychodzisz przewodami niebieskimi na zasilanie różnicówek i tutaj również wpinasz przewody neutralne z obwodów zasilających podrozdzielnice oraz wszystkie przewody ochronne czyli żółtozielone. N do ochronnika nie podłączasz.
    2. Zaoszczędzi to biegania ale ważniejsze jet to że przewody zasilające te podrozdzielnice muszą być zabezpieczone przed skutkami zwarcia oraz od przeciążeń.
    Gdyby przewód został uszkodzony i nastąpiłoby zwarcie to najbliższe zabezpieczenie gdzie jest ? chyba przy liczniku i ogarną Cię ciemności w całym mieszkaniu
    A jak ktoś rozbuduje daną podrozdzielnice i zacznie pobierać więcej prądu niż wynika to z obciążalności długotrwałej przewodu zasilającej ją a zabezpieczenie przy liczniku będzie miało większy prąd wyłączania niż ten prąd płynący w tym przewodzie?
    3. Powinieneś właśnie rozbić to trochę żeby wszystkiego nie wyłączyła jedna różnicówka.