Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Medyczna lampa led do światłoterapii - klonowanie

czegevara 28 Sty 2009 00:40 10542 29
 • #1 28 Sty 2009 00:40
  czegevara
  Poziom 10  

  Witam!
  Dawno temu natknąłem się na lampy do światłoterapii Zeptera. Od razu oczywiście zaszufladkowałem je jako gadżet szamana dla ludzi nie mających co robi z kasą. Całkiem niedawno natomiast wpadł mi w ręce folder z taką lampą w technologii diodowej firmy ZEST - Medolight. Pomyślałem że jest to ciekawy i wdzięczny projekt do "skopiowania" tak w ramach sprawdzenia czy to może w ogóle w jakiś sposób pomagać na jakieś dolegliwości jak też w ramach samoedukacji i dobrej zabawy. Temat o tyle ciekawy że do tej pory chyba się tu nie pojawił więc to "świeży pomysł na nowy projekt/zabawkę". Urządzenie w oryginale nazywa się Medolight i można o nim poczytać na stronie http://www.medolight.pl/ i http://medolightblue.com/pl_PL/ Generalnie jest to matryca diodowa na zwykłych diodach 5mm w dwóch wersjach, jedna to pół na pół diody czerwone (640nm) i podczerwone (880nm) a druga to diody niebieskie. Zawiera w sumie 108 diod prawdopodobnie typu superflux przeźroczystych o kącie świecenia 30 stopni. Nie wiem czy te diody zastosowane w oryginale są jakieś specjalne ale podano w materiałach długość fali i wyglądają na "zwykłe" ciężej mi natomiast ustalić ich światłość. Z danych wynika że w przypadku wersji czerwonej/IR diody, uśredniając, pracują z prądem ok 13mA prądu (licząc wydajność aku i czas pracy). Pytanie teraz do bardziej zaawansowanych forumowiczów jak rozwiązalibyście układowo taką "lampkę". Dodam że posiada ona kilka programów (zmienia się tylko częstotliwość - od światła ciągłego przez 10Hz, 600Hz, 3kHz, 8kHz) i zwykły timer.
  Można oczywiście połączyć diody tradycyjnie z użyciem rezystorów ograniczających i prosty zasilacz ale chodzi mi o w miarę wierne odtworzenie oryginału i użycie układów specjalizowanych do zasilania ledów. Problemem może być jedynie ich ilość i sterowanie częstotliwością.
  Wszelkie spostrzeżenia mile widziane!
  Pozdrawiam, Piotr.
  Oczywiście projekt nie ma żadnego charakteru komercyjnego!

  -1 29
 • Mitronik
 • #2 28 Sty 2009 02:23
  MirekCz
  Poziom 35  

  Skoro znasz prąd to w czym problem?
  Robisz tak jak mówisz - ledy + rezystory.
  Sterowanie z mikrokontrolera za pomocą jakiegoś mosfeta pozwoli tobie uzyskac wybrana częstotliwość.
  Projekt prosty jak budowa cepa.
  Nie wiem co to ma byc "w miare wierne odwzorowywanie sygnału" skoro ty nie wiesz jak ten sygnał wygląda.

  -1
 • #3 30 Sty 2009 15:07
  ctk24
  Poziom 16  

  Leczenie częstotliwością? tego nie wiedziałem, natomiast znane mi jest
  dobrze leczenie odpowiednim spektrum, np; można kupić specjelne promienniki IR na 230v, które działają kojąco na choroby skówy i naczynia krwionośne pod naskórkiem i w skórze właściwej.

  0
 • #4 15 Lut 2009 15:15
  czegevara
  Poziom 10  

  Właśnie kompletuje części do wykonania "terapeutycznej lampki led"
  Będzie 56 diod 5mm czerwonych 4000mcd (640-660nm) i 48 diod IR (880nm). Połączone po 8 szt w szereg+rezystor jako ogranicznik prądowy i 13 takich szeregów równolegle. Zasilanie z 16V na LM317 plus generatorek astabilny na NE555 i BUZ11.
  Dla zainteresowanych podaję link do jednej z prac na temat światłoterapii diodowej:
  http://ackbar.mindtel.com/users/davew/eu-medics-00/healyourself/whelan.doc

  0
 • #5 17 Lut 2009 03:07
  Calineczka*
  Poziom 31  

  Bardzo ciekawe projekciki ;-)
  Z chęcią pomogę w razie czego przy wyszukiwaniu źródeł prądowych...zasilaczy... Co do programów, jeśli ma być maksymalnie podobna do oryginału to bez mikrokontrolera raczej się nie obędzie.

  0
 • #6 17 Lut 2009 19:44
  czegevara
  Poziom 10  

  Calineczka, dziękuję za zainteresowanie i chęc pomocy. Myślałem najpierw o zrobieniu lampy na diodach mocy ale odpuściłem ze względu na koszty, problemy z chłodzeniem i zasilaniem. Powstaje prosty układzik na zwykłych diodach 5mm jak w oryginale. Co do programu strującego to podejrzewam że nie ma żadnego programu a jedynie generator nastawiany na konkretną częstotliwośc. Jaki może to miec wpływ na właściwości terapeutyczne to już mnie nie pytajcie bo nie wiem, może chodzi o regulację wypromieniowanej mocy przez właśnie "migotanie" z określoną częstotliwościę. I za to u mnie jak napisałem będzie odpowiedzialny banalny generatorek na NE555 a diodki sterowane BUZem11. Dodatkowo w oryginale jest timer do ustawiania czasu naświatlania, którego narazie u siebie nie przewiduje. Największy problem miałem z doborem diod. W folderze urządzenia jest niby napisane na jaką długośc fal emitowanego światła są diody ale z mocą owych już gorzej. Napisali że średnia gęstośc mocy to 26 mW/cm2 i energia światła w czasie 1 min to max 1,6J/cm2. Może pomożecie przeliczy to na lumeny, luxy czy candele?? Dodatkowo czy ktoś ma informacje o ile skraca się czas działania diod zwiększając prąd z typowego dla nich - 20mA do na 25mA?? Na stronie: http://www.quantumdev.com/products/led/index.html
  znalazłem info że ich diody emitują najwięcej fotonów w bardzo wąskim paśmie na jakie są zbudowane, dlatego chciałem maksymalnie wyciągnąc energię światła z diod. Poza tym na stronce poważne produkty do zastosowań profi w badaniach nad zastosowaniami medycznymi LED. Widac że jednak coś w tym jest.
  Moja lampa ma już zmontowaną połowicznie częśc diodową (narazie same czerwone - 56 szt.) na protoboardzie. Jak nie do leczenia to zawsze może posłużyc jako zabawka albo oświetlenie efektowe w pokoju:)
  Dla podsycenia tematy podam że lampka ZESTa kosztuje ok 1300 PLN

  0
 • #7 17 Lut 2009 20:37
  Calineczka*
  Poziom 31  

  dziwna ta gęstość mocy. Na cm²? Moc wypromieniowywaną okresla się np. w mW/sr (steradian, kąt bryłowy)...bo te centymetry na które owa moc przypada to niby jak oddalone sa od źródła światła?

  0
 • #8 17 Lut 2009 21:30
  MirekCz
  Poziom 35  

  Pewnie tak im wyszło z badań a w opisie lampy pisze "trzymać 33,5cm od pacjenta" czy coś.

  0
 • Mitronik
 • #9 17 Lut 2009 22:17
  Dar.El
  Poziom 40  

  Witam
  Pracowałem w firmie która robiła lampy na diodach laserowych. Długość światła 630nm leczy powierzchniowe choroby skóry a 830nm jest do głębszych części ciała np. do stawów. Częstotliwości są używane do różnych schorzeń i ustawiane z dokładnością 0,1Hz. Myślałem nad zrobieniem naświetlarki na LEDach ale jest problem z kupieniem odpowiednio wydajnych, nie liczyłbym na te z allegro :cry: , kupiłem po parę sztuk i niestety były 5x słabsze niż podawali. Obawiam się że gęstość energii będzie za mała, żeby był jakiś efekt, poza wiarą że działa. Przy diodach laserowych, moc 40mW/630nm lub 400mW/830nm, skupiona na 2mm² jest poza zasięgiem LED.

  0
 • #10 17 Lut 2009 23:51
  czegevara
  Poziom 10  

  Co do odległości stosowania to producent podaje 0-5mm od ciała czyli praktycznie soczewka diody styka się ze skórą.
  Co do diod laserowych to poza oczywistą przeszkodą jaką są koszty jest problem ze zbudowaniem lasera na konkretną długośc fali dlatego trzeba używac filtrów. dochodzi jeszcze charakter światła - jest ono bardzo skupione. Nie przez przypadek podałem linki - proszę poczytac. Firma Quantum Devices Inc. prowadzi badania i ma w ofercie urządzenia diodowe o podobnym zastosowaniu. Co do mocy diod ja również nie wiem jaka powinna byc. Wyczytałem jedynie że chodzi o wyemitowanie jak największej ilości fotonów w konkretnym pasmie. Ich mała moc już staje się pomału przeszłością. W chwili obecnej technologia LED bardzo szybko się rozwija. Zapotrzebowanie ze strony branż "automotiv", przemysłu i oświetlenia ogólnego (ulice, domy, mieszkania...) jest ogromne. Więc firmy wydają miliony na badania więdząc że zwróci im się z nawiązką. Swoje diody kupowałem w TME nie na Allegro. Są to produkty KingBrighta i bez problemu można przeczytac ich karty specyfikacji. Moje diody dają ok. 4000mcd przy 20mA i z odległości 1 metra nie sposób patrzec na matrycę 56 diod (i to zasilanych 13mA) bez oślepienia. Bez problemu można kupic diody 50cd (czyli 12 razy więcej niż mam obecnie), np. OptoSupply OSHR5111P. Z tym że kosztuje już 2,22 zł/szt no i wymaga 100mA a nie 20-30.
  Jeśli chodzi o zasilanie zmienną częstotliwością to jest jeszcze jeden ciekawy "myk". Otóż diody w impulsie wytrzymują dużo większy prąd niż to 20-100mA dla pracy ciągłej. Np. dioda IR VISHAY TSHA6203 daje przy swoim prądzie nominalnym 100mA strumień o mocy 65mW/sr. W "peak'u" można ją zasilic prądem 1,5A przez 100 mikrosekund i wydali z siebie 700mW/sr. Może to sterowanie częstotliowścią połączone jest z podniesieniem prądu??

  1
 • #11 18 Lut 2009 09:51
  Dar.El
  Poziom 40  

  Najlepsze dostępne kolorowe diody LED mają max 50 lumenów/W. Wątpię abyś kupił takie, pewnie mają 20lm/W. 680 lumenów to jest 1W światła, policz ile będziesz miał. Diody, gdy są gorące, słabiej świecą, to też weź pod uwagę. Duża firma na pewno ma dostęp do lepszych diod i uzyska jakieś efekty, my musimy poczekać na upowszechnienie się tych z górnej półki, ale jest nadzieja z powodu kryzysu i wstrzymywania produkcji samochodów, do których idą te lepsze LEDy.
  Światło diody laserowej nie jest skupione, zaraz za diodą daje się gruby światłowód szklany, w takiej odległości aby było kilka mm² świecącej plamki. Nie stosuje się też filtrów, masz do dyspozycji diody 630nm, 660nm, 670nm, 780nm, 815nm, 830nm, 850nm, 915nm.
  -------------------------------------------
  Nie baw się w małe i słabe diody, lepiej dać jedną mocną z soczewką skupiającą.
  http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/10899
  LED-PG1A-5LRS byłaby dobra. Po soczewce zostanie 140lm a to już 200mW światła :!: .
  Podczerwień 850nm możesz zrobić na kilku LEDIR-H77AJ1BA
  http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/9042
  Ale tak je musisz ustawić na radiatorze aby świeciły w jeden punkt w pewnej odległości. Możesz to zobaczyć za pomocą większości kamer internetowych lub komórkowych. Moc tych diod podają na 144mW, więc już 4 sztuki dadzą ponad 500mW.
  Muszę Cię jeszcze zmartwić, chyba światło spolaryzowane ma lepsze efekty leczące :cry: .

  0
 • #12 18 Lut 2009 21:12
  czegevara
  Poziom 10  

  Sęk w tym że urządzenia Zesta (to jest chyba Zepter) oraz bardziej poważnej firmy Quantum Devices nie wykorzystują diod mocy. Wygląda na to że całkowita ilośc lumenów nie nie ma aż takiego znaczenia. Bardziej chyba ilośc wypromieniowanych fotonów w konkretnym pasmie. W dostępnych badaniach można wyczytac że zaczęto eksperymenty już we wczesnych latach 90tych (Preclinical and clinical studies of LED-photodynamic therapy were reported previously (Whelan, et al., 1993, 1999, 2000; Schmidt, 1996, 1999), and continue under our FDA approval.) - stąd teza że mają lepsze diody może byc lekko chybiona bo jeśli 10 lat temu z powodzeniem wykorzystywali ledy to teraz chyba technologia LED w powszechnym użytku bije tamtą na głowę. Mógłbym oczywiście wykonac to na diodach mocy ale poza znacznie wyższym kosztem jak pisałem na początku chciałem wykonac kopie gotowego urządzenia (Medolight) a tam są zwykłe 5 mm diody na 20-30mA. Narazie dalej zgłebiam temat szukając materiałów o urządzeniach Quantum Dev -
  SpectraLife i Warp 10 jako następnych obiektach do odtworzenia. Tu już nie będzie tak prosto bo Quantum sam produkuje swoje diody więc rzeczywiście mogę nie miec dostępu do takich samych. Lasery sobie narazie odpuszczę.

  1
 • #13 18 Lut 2009 21:36
  Dar.El
  Poziom 40  

  Czekam na efekty twojej pracy. W razie problemów pomogę.

  0
 • #14 19 Lut 2009 00:11
  czegevara
  Poziom 10  

  Wstępny efekt lutowania, narazie same czerwone. Na konkretne IR się jeszcze nie zdecydowałem...
  Medyczna lampa led do światłoterapii - klonowanie

  0
 • #16 20 Lut 2009 18:55
  czegevara
  Poziom 10  

  Reczywiście diody są prawie 3 razy mocniejsze niż te które mam a do tego tańsze. Chyba się pokuszę... A macie może lepszy pomysł na zasilanie z regulacją jasności i częstotliwości niż LM317 i NE555?? Najchętniej tak żeby dało się odczytywac ustawioną częstotliwośc i prąd diod...

  0
 • #17 20 Lut 2009 20:10
  Dar.El
  Poziom 40  

  Przetwornica synchroniczna (zmniejszenie strat mocy) sterowana ze sterownika uP, który na wyświetlaczu graficznym i zarazem dotykowym, wyświetla różne informacje i receptury, oraz przyciski sterujące. Urządzenie medyczne musi wyglądać profesjonalnie, to powoduje leczenie 50% ludzi, bez względu czy jest sprawne czy nie :D .

  0
 • #18 20 Lut 2009 23:53
  czegevara
  Poziom 10  

  Niestety moja wiedza jest póki co na zbyt niskim poziomie aby wykonac taki układ. Programowanie uP praktycznie jest mi obce... Ale pomysł jak najbardziej ok. Tymczasem chyba poprostu wrzuce miliamperomierz i ew. częstościomierz do mojej lampki...
  Jeszcze ciekawy film o leczeniu LED itp
  http://www.youtube.com/watch?v=Ea_ldxs44pw

  0
 • #19 23 Lut 2009 22:21
  czegevara
  Poziom 10  

  Mam nadzieję że was nie zanudzam. Podsyłam schemat z generatorkiem. Elementy dobrane tak coby można było uzyskac częstotliwośc od 1,5Hz do 8kHz. Stabilizator ustawiony na 18V. Wszystkie uwagi mile widziane!
  Medyczna lampa led do światłoterapii - klonowanie

  0
 • Pomocny post
  #20 24 Lut 2009 08:01
  Dar.El
  Poziom 40  

  Diody LED nie muszą być zasilane napięciem stabilizowanym, podłącz je przed stabilizator. Pamiętaj o różnych napięciach przewodzenia diod czerwonych i podczerwonych. Przełącznik zmiany trybu pracy wystarczy jak podłączysz równolegle z mosfetem i po prostu będziesz zwierał tranzystor.
  Źle umieściłeś obrazek, przeczytaj regulamin.

  1
 • #21 24 Lut 2009 21:50
  czegevara
  Poziom 10  

  O diodach i ich napięciu oczywiście pamiętam. Za to nie pomyślałem o możliwości poprostu zwierania tranzystora aby "ominąc" generator. Rozumiem że to układowi nie zaszkodzi? Jeśli chodzi o zasilanie diod z przed stabilizatora to rzeczywiście uwolnię się wtedy od ograniczenia maks. napięcia na 555 a tym samym będę mógł wykorzystac większe napięcie po mostku i użyc więcej diod w szeregu. Dzięki.

  0
 • #22 09 Mar 2009 18:02
  czegevara
  Poziom 10  

  Witam ponownie!
  Temat dalej żyw. Mam już wyłącznik czasowy, częstościomież i generator Ale mam mały problem z generatorem. Przy podanych na schemacie parametrach R2 - 180 Ohm, R3(potek) - 470kOhm i C3 1uF teoretycznie powinienem uzyskac częstotliwości od 1,53 Hz (dla potencjometru na max. - 470kOhm) do 8016 Hz (przy pot ustaw na 0 Ohm). Problem w tym że jest tak tylko teoretycznie i układ ustawia częstotliwośc od 4 Hz do 4400 Hz. Z tym że zupełnie nie płynnie (nie liniowo) tzn. Od4 do 300 prawie równo potem odrazu przeskok na 3500Hz dla ruchu potka o dosłownie 0,1 mm. Pytanie jak dobrac parametry elementów generatora aby uzyskac w miarę płynną regulacją od ok 500 Hz do ok 9000 Hz?? Może zastosowac potek wieloobrotowy?
  Pomożecie??

  0
 • #23 09 Mar 2009 21:56
  Dar.El
  Poziom 40  

  Witam
  Dziwnie się reguluje!?. Lepiej zastosuj układ generatora 555, który umieściłem w załączniku. Twój raczej nie ma prawidłowego wypełnienia, zbliżonego do 50%.

  0
 • #24 09 Mar 2009 22:57
  czegevara
  Poziom 10  

  Roumiem że częstotliwośc obliczam ze wzoru f=1/(1,44*(P1+R1)*C2) ??
  Jeśli tak to dla podanych param częstotliwośc wyniesie od 0,69Hz do 694 Hz. Mam rację. No i czy nóżka 7 nie powinna byc gdzies podłączona (do nóżki 8 przez rezystor ok 10k)?? Generator działa i chyba nie jest potrzebne wypełnienie 50%. Najważniejsza dla mnie jest płynna regulacja częstotliwości.

  0
 • #25 10 Mar 2009 10:28
  Dar.El
  Poziom 40  

  Częstotliwość trzeba dobrać doświadczalnie. Wyprowadzenia nr7 na moim schemacie nigdzie się nie podłącza, i tak ma być. Wypełnienie ma być bliskie 50%, w twoim przypadku jest 99% i tylko miernik częstotliwości to wykryje.

  0
 • #26 22 Mar 2009 01:35
  czegevara
  Poziom 10  

  No i lampka ukończona. Końcowo po przejrzeniu dostępnych materiałów zrezygnowałem z opcji pracy impulsowej głównie z powodu braku dowodów na pozytywny wpływ takiego świecenia. Prosty zestaw z włącznikiem czasowym (1-99sec, 1-99 min) i 56 diod czerwonych + 48 diod IR. Teraz czas na testy praktyczne. Jeśli komuś lampa w czymś pomoże to biorę się za następną:)
  Na 3 fotce widac między diodami czerwonymi ledwo świecące IR (na tyle mocne na ile czuły na IR jest matryca w mojej komórce.)

  http://img4.imageshack.us/img4/1092/20090322296.jpg

  http://img4.imageshack.us/img4/8062/20090322298.jpg

  http://img4.imageshack.us/img4/9692/20090322299.jpg

  http://img4.imageshack.us/img4/2539/20090322300.jpg

  0
 • #27 22 Mar 2009 18:06
  Dar.El
  Poziom 40  

  Witam
  Światło 630nm przyspiesza gojenie siniaków. Naświetlaj połowę i zobacz czy jest różnica. Podczerwień jest na schorzenia pod skórą, znajdź jakiegoś reumatyka i naświetlaj stawy.

  0
 • #28 07 Lut 2010 16:28
  Adampio
  Poziom 14  

  Odkopuje wątek bo zainteresowalem sie lampą do światłoterapii "przygnębienia zimowego" (po naukowem to Seasonal Affective Disorder ;-) )
  Widywalo sie takie cuda na serialach TV o Alasce, a tu nagle skutecznośc potwierdza znajomy dobry psychiatra ;-) Dziala to ponoc przez oczy, ktore coś tam pozytywnego do mózgu produkują.
  Chodzi o swiatlo biale (w nomenklaturze LED to chyba "biale zimne", bo powyżej 5500 K)
  Ceny sklepowe MSZ zaporowe (>1000 PLN-ów)
  Czy ktos z Kolegów mogłby oszacować liczbę diod (tych 5mm) żeby wyciagnać zalecane 10000 luksów z pdleglości 30 cm ?

  0
 • #29 19 Sie 2014 03:09
  Krokis
  Poziom 1  

  Panowie, chcialem zapytac czy nadal skladacie lampy LED. Ma troche doswiadczenia w ich uzywaniu.

  0
 • #30 20 Sie 2014 11:46
  Adampio
  Poziom 14  

  @Krokis: do kogo to pytanie? Bo watek ma MSZ charakter jednostkowego projektu

  0