Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dream XXI N po 5 latach

28 Sty 2009 10:53 2234 11
  • Poziom 11  
    Witam,

Użykuję sekwencję XXI N w felicji 1.6 55kW. Pierwsze dwa lata przebiegły wzorowo. Później mmiałem problem z autoadaptacją (gasł na wolnych), posiłkowałem się odłączaniem kompa (wystarczało na pare miesięcy).
    Potem odwiedziłem swojego gazownika, wzbogacił mieszanke przy użyciu softu bez map, ale pomogło na 1-1,5 roku.
    Stwierdziłem wowczas że zamiast płacić za kolejną poprawkę kupię interfejs.
    Obecnie porobiło sie juz znacznie gorzej, "łapie niepoprawną adaptację juz po przejechaniu 20 km".
    Zdobyłem soft, stary ale pełny, i zacząłem zabawę.
    Wymieniłem sonde lambda (bo się zacinała), wyczyściłem przepustnice, jest znacznie lepiej, ale...
    Zauważyłem znaczne wahania ciśnienia, normalnie w czasie jazdy utrzymuje się 0,78- 0,92, przy odcięciu rośnie do 1,06, czasem przy pracy na benzynie potrafi pokazać 1,45, pod ektremalnymi obciążeniami siada do 0,55.

Zmieniać parownik ?
  • Poziom 11  
    Na zimę jeszcze się nie zdecyduję, poza tym dużo experymentów regulacji przede mna.
    Nie znalazłem na forum odpowiedzi na pytanie, czy sterownik dostosowuje czasy wtrysków w odpowiedzi na zmieniające się ciśnienie gazu?
    W sofcie nie ma na to żadnej tabelki, także obawiam się że nie ma korekty.
  • Poziom 35  
    Nie wiem jak OMVL (czyli ten twój) ale te co znam robią korektę czasu wtrysku względem ciśnienia gazu (a raczej odchyłki od ustawionego ciśnienia). Druga korekta jest od temp. gazu.
  • Poziom 11  
    OK, ale rozumiem że na potrzeby korekty wzg ciśnienia jest jakaś tabela parametryzowalna.
    W OMVL nie ma.
    Jest natomiast korekta wzg temp gazu (czujnik przy wtryskiwaczach), oraz od temperatury parownika/reduktora (chyba bez sensu, wstawiłem same zera)
  • Poziom 35  
    W tych co znam taka tabelka jest zaszyta w sofcie sterownika - nie jest dostępna na zewnątrz
  • Poziom 11  
    Dzięki, to znaczy że w OMVL też pewnie jednak jest korekta.
    BTW, z moich pierwszych doświadczeń wynika, że korekta wzg temp. gazu powinna być baardzo duża.
    Obecnie dla temp 50C mam korekte 0, to dla temp. gazu 0C muszę korygować około -50 (procent chyba). Czy Wasze doświadczenia tez wskazują na taką nierównowagę?
    Oznacza to że oryginalne (typowe, przykładowe) nastawy korekty temperaturowej trzeba mocno poprawiać.
  • Poziom 38  
    grzem, ja mam DREAM XXI już ponad 4.5 roku. w tym czasie wymieniałem tylko filtry gazowe. Ale do rzeczy radzę sprawdź (wyczyść w środku, być może będziesz musiał wymienić membrany jak są zdrewniałe) w pierwszej kolejności reduktor. W reduktorze wewnątrz pozostają pozostałości olejów parafinowych (chyba), które przeszkadzają w prawidłowej stabilizacji ciśnienia.
    Mam też drugą instalację sekwencyjną (PRINS) i z własnego doświadczenia wiem, że jak reduktor nie trzyma ciśnienia to zaczynają się problemy. Wyczyszczenie reduktora w moim przypadku w 100% pomagało.
    Dlaczego o tym piszę, bo jeżeli przeprowadzasz regulację na niesprawnym sprzęcie to uzyskujesz doraźną i krótkotrwałą poprawę, a na dłuższą metę po prostu uzyskujesz coraz większe rozregulowanie - to zresztą z opisu u Ciebie już wystąpiło. A później trudno wrócić do początkowych nastaw, bo z reguły się ich nie zna.
  • Poziom 11  
    Dzisiaj odkryłem w sofce do OMVL możliwość rejestracji paramertów podczas jazdy.
    To co się dzieje z ciśnieniem na zimnym parowniku woła o pomste.
    Skacze od 0,8 do ponad 2 przy odcięciu.
    W tej sytuacji jeszcze dzisiaj rozbieram reduktor, ale też zamawiam nowy.
    Wtryskiwaczy na razie nie ruszam, przebieg na LPG 63k.
  • Poziom 11  
    grzem, interesuje mnie sprawa mozliwości rejestracji parametrów w OMVL. Mógłbyś przybliżyc jak to działa?
  • Poziom 11  
    W sofcie OMVL, na ekranie, gdzie jest duży obrotomierz graficzny, w górnym menu jest możliwe uruchomienie rejestracji parametrów podczas jazdy. Soft mam w wersji 3.???? z dostępem do map i korekcji temperaturowych.
  • Poziom 14  
    w wersjach 4xx nie bylo, ale w V.5.0.5.255_C-AD pojawilo sie spowrotem...:)