Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile za wizualizacje SCADA?

Kolo 997 28 Sty 2009 11:44 3914 11
  • #1 28 Sty 2009 11:44
    Kolo 997
    Poziom 2  

Witam!
    Mam takie pytanie... jak najczęściej wycenia się zrobienie wizualizacji SCADA?
    Od punktu? I ile za taki punkt, ew. inne jakie sposoby naliczania?
    Z góry dzięki za odpowiedzi.
    Pozdrawiam

• #2 28 Sty 2009 12:16
    Wawrzo.
    Poziom 17  

Ja liczę zawsze 2/3 ceny jaką wystawiam za sam program PLC. Jeśli umowa ma obejmować cały proces (schemat elektryczny, program PLC, oraz wizualizację) to warunki uzgadniam indywidualnie ale nadal podstawą jest ilość punktów I/O cyfrowych plus analogi liczone x2 plus regulatory PID. Oczywiście należy uwzględnić ceny programów HMI oraz innych komponentów niezbędnych podczas projektowania a docelowo stanowiących część oprogramowania pozostającego u zamawiającego.
    Wawrzo.

• #3 28 Sty 2009 16:44
    Kolo 997
    Poziom 2  

możesz podać przykładową cenę za punkt przy SCADzie za np: 3000zł?

• #4 28 Sty 2009 18:00
    andrzejek23
    Poziom 18  

U mnie w firmie liczymy stawkę roboczogodzinową razy ilość godzin potrzebnych na wykonanie aplikacji. Trzeba po prostu oszacować czas potrzebny na napisanie aplikacji, zresztą tak samo jest z programami na PLC. Nie bardzo widzę sens liczenia po liczbie zmiennych I/O. Często nie ma to większego związku ze stopniem skomplikowania aplikacji.

• #5 28 Sty 2009 20:49
    gervee
    Spec od PLC

andrzejek23 napisał:
    U mnie w firmie liczymy stawkę roboczogodzinową razy ilość godzin potrzebnych na wykonanie aplikacji. Trzeba po prostu oszacować czas potrzebny na napisanie aplikacji, zresztą tak samo jest z programami na PLC. Nie bardzo widzę sens liczenia po liczbie zmiennych I/O. Często nie ma to większego związku ze stopniem skomplikowania aplikacji.

Moim zdaniem to bardzo właściwa metoda liczenia. Trzeba policzyć koszty a następnie odpowiedzieć sobie ile chcemy zarobić. Doliczyć do tego podatki i inne okołopłacowe koszty. Wtedy wyjdzie nam właściwa cena.

Liczenie za "punkt" to mz. nieporozumienie.

• #6 29 Sty 2009 14:33
    Wawrzo.
    Poziom 17  

Podejście do liczenia roboczogodzin jest typowe dla firm projektowych i wynika ze specyfiki wypracowania dużego dochodu dla realizowanego projektu.
    Ja realizuję tylko duże projekty na zlecenia firm jak na przykład stacje wyparne , pasteryzatory, linie produkcyjne telewizorów LCD (np. TOSHIBA pod Wrocławiem czy PRONOX w Dąbrowie Górniczej) czy w przemyśle spożywczym i zawsze wyceniam to na podstawie ilości punktów I/O.
    Cena za punkt jest moją tajemnicą ale mogę zdradzić że za sam projekt programu plc gdzie jest 32 wejścia i 32 wyjscia cyfrowe plus proste HMI biorę minimum 10 tysięcy netto.
    Zawsze końcowa cena jest uzgadniana z firmą zlecającą.
    Mogę powiedzieć że współpracowałem z takimi firmami ja BOSCH REXROTH, UNIPECTIN czy Automationstechnik z Krakowa.
    wawrzo.

• #7 29 Sty 2009 20:32
    arwit
    Poziom 27  

Wawrzo. napisał:
    Podejście do liczenia roboczogodzin jest typowe dla firm projektowych i wynika ze specyfiki wypracowania dużego dochodu dla realizowanego projektu.

Witam!
    Nie zgadzam się z przedmówcą większość firm inżynierskich stosuje stawki godzinowe. I moim zdaniem wielkość projektu nie ma tu znaczenia.
    Stawki związane z I/O były popularne dawnej teraz jednak dominują stawki godzinowe. Sam jednak musisz wybrać. Pamiętaj jednak, że każda metoda ma swoje plusy i minusy. Metoda I/O jest dobra dla prostych aplikacji. Prostych to nie znaczy małych. Wyobraź sobie sytuacje gdzie masz dużą instalacje składającą się powiedzmy z 500 urządzeń, ale tak naprawdę tylko z 5 różnych rodzajów urządzeń. Przygotowujesz, więc 5 różnych typów „gotowców”, które po sprawdzeni tylko powielasz dla następnych urządzeń. I druga sytuacja gdzie masz tylko 50 urządzeń, ale 20 różnych typów. To samo z PID’ami. Czym innym jest wykonacie i co ważne wystrojenie i zoptymalizowanie prostego UAR z jednym PID a czym innym rozbudowany układ regulacji z kilkoma PID’ami oraz dodatkowymi funkcjami. Widać z tego, że stworzenie dobrego systemu wyceny w oparciu o ilość I/O nie jest łatwe. Oczywiście wycena w oparciu o stawki godzinowe też nie jest idealna. Jeśli nie masz doświadczenia trudno jest oszacować ilości godzin pracy. Niedoszacujesz będziesz robił za damo, przeszacujesz możesz nie dostać zadania.

• #8 30 Sty 2009 08:29
    andrzejek23
    Poziom 18  

Kolego arwit, nic dodać, nic ująć. Po prostu ilość we/wy nie przekłada się na czas pisania programu. Liczy się algorytm. Jak wiem co sterownik ma robić, to jestem w stanie oszacować ile zajmie mi to czasu. A jak się nie wyrobię, to będę kończył na kolanie na obiekcie. No ale praktyka czyni mistrza :D

• #9 02 Lut 2009 11:58
    Kolo 997
    Poziom 2  

heh:) Widzę że koledzy mocno wchodzą w temat PLC... a mi chodzi o HMI:) Zdaję sobie sprawę że programu na PLC nie da się policzyć od I/O, ale myśle że w HMI nie ma regulatorów PID itd:) są ewentualnie bazy danych i receptury ale to też można potraktować jako "punkt" (lub ich kilka)...

• #10 02 Lut 2009 13:13
    arwit
    Poziom 27  

PLC to tylko przykład. Podobne zasady odnoszą się do HMI no chyba ze mówimy tu tylko o panelach tekstowych bez grafiki). Czasem musisz narysować skomplikowana cześć statyczną i tylko parę obiektów które to są twoimi I/O to a i samem obiekty są rożne (posiadają jakieś animacje itp). Owszem w HMI nie ma PID'ów ale te z PLC trzeba wizualizować. Czasem klient chce tylko parametry, a czasem cała strukturę układu regulacji z "bajerami". Jeszcze raz poskreślam, wybierz metodą jaka ci pasuje, przemyśl tylko przedtem wszystkie za i przeciw.

• #11 02 Lut 2009 13:49
    Kolo 997
    Poziom 2  

w takim razie jaka jest średnia stawka godzinowa? :D

• #12 02 Lut 2009 14:08
    arwit
    Poziom 27  

Rozpiętość z jaka ja się spotkałem to od 50 do 150 PLN za godzinę

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo