Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer z możliwie jak najniższym zejściem

Jimi_86 15 Wrz 2009 22:58 12463 145
    parish
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Zależy co masz na myśli pisząc 450 W. Czy dla 4 ohm czy dla 8. XXLS miałem okazję słyszeć, bo samemu chciałem popełnić na nich konstrukcję. Powiem tak, subwoofer świetny w zejściu, odpowiedź impulsowa nieco gorsza (jak za te pieniądze). Żaden wzmacniacz nie będzie za mocny, jeśli będziesz go użytkował z głową. Jeśli nie dostarczysz głośnikowi zbyt dużo mocy to nic się nie stanie. Napisz nam, jaki wzmacniacz masz zamiar zastosować.

Pozdrawiam.
  • Fabryka Prądu
    MrKatharsis
    Poziom 19  
    Wzmacniacz nigdy nie jest za mocny! Potrzeba tylko rozwagi w jego wysterowaniu.
    Mocniejszy wzmak da Ci zawsze lepszej jakości dźwięk i kontrolę, niż słabszy rozkręcony na pełen regulator, który będzie oddawać więcej zniekształceń i przesterowany sygnał.
  • Fabryka Prądu
    Granat :)
    Poziom 34  
    Jeśli już na te zniekształcenia tak zwracamy uwagę to warto dodać, że wzmacniacz który jest prawie w pełni wysterowany ma najmniejsze zniekształcenia nieliniowe. Ale grając z najmniejszą ilością zniekształceń, albo np z 0,1% (przy mniejszym wysterowaniu) napewno nie zauważy się różnicy w dźwieku. Zwłaszcza w basie :P Jest jeszcze jeden powód, dla którego lepiej dać mocniejszy wzmacniacz. Grając na pełnym wysterowaniu łatwo przesadzić z gainem, dlatego też proponuję mocniejszy wzmacniacz. Lepszy dźwięk, lepsza kontrola.
    Jimi_86
    Poziom 13  
    Planuje zakup panelu od Irka. Ma mieć 450W przy 4 Ohmach...
    To może, na razie niestety spauzuje temat do momentu, aż znajdę jakiś wzmacniacz do mojego Suba, jakiś konkretny, gdyż jeszcze nie wiem co z tym od Irka (bo ten jest po wypadku i nie przyjmuje zamówień na razie :/)
    Będę pytał dalej jak trafie już jakąś końcówkę mocy...

A tak jeszcze zapytam, bo na Allegro jest Ravemaster BSW 154-II, już nie chodzi o kasę ale chodzi o porównanie z Peerlesem XXLS czy samym Daytonem... Lepszy gorszy... Co byście wybrali? Też chodzi o czas bo jeśli lepszy od Peerlessa to musiał bym się pośpieszyć :D

Dobra Koledzy... Ravemastera sobie odpuszczę. Doszedłem do wniosku, że z pieniędzmi tor óżnie bywa... Postanowiłem kupić głośnik, a na wzmacniacz popolować... Kupuje teraz puki mam pieniądze. Stawiam wszystko na jedną kartę... Na Peerlessa... Do wybou miałem trzy z XXLS-ów:
    XXLS 12'' P830844
    XXLS 12'' P830845
    XXLS 12" P830952
    XXLS 12" P830847
    Na http://www.akustyk.com.pl/peerless.html poczytałem co o nich mądrego piszą. Do jakich obudów który się nadaje. Sam uważam, iż najlepszym rozwiązaniem dla mnie będzie ten ostatni: XXLS 12'' P830847
    link--> http://www.akustyk.com.pl/peerless/P830847.html
    Wybrałem go, gdyż chciałbym włożyć go do dużej, ciężkiej budy około 80l z bass reflexem.
    Prosił bym was tylko abyście z opiniowali mój wybór.
    MrKatharsis
    Poziom 19  
    12 cali i 22hz przy spadku 6db ale też 100 litrów pojemności... Moim zdaniem najlepszy wybór biorąc pod uwagę Twoje wymagania.
    Jimi_86
    Poziom 13  
    MrKatharsis, wielkie dzięki za odpowiedź... Już zamawiam głośniczek. Mam nadzieję, że mnie mile zaskoczy. Jeszcze tylko panel wzmacniacza :D

Dobra, głośniczek już jest :D Piękny ten Peerless XXLS 12"... Tylko czym by go tu napędzić? Jakby ktoś miał namiary na jakiś dobry panel wzmacniacza do suba to będę dozgonnie wdzięczny :D

http://www.stx.pl/index.php/product/list/id_category/116

Co sądzicie o tym panelu dla Tego Peerless-a?
    Poziom 34  
    Chyba będzie ok, jest troche mocniejszy niż głośnik. Podłaczałeś już wooferek do czegoś? Ciekawe jak to będzie grało w porównaniu do mojego suba, szkoda że tak daleko ode mnie mieszkasz :D
    Jimi_86
    Poziom 13  
    Nie, na razie stoi skryty pod folią i czeka na piec który go rozrusza... Myślę o tym wzmacniaczu STX-a bo nic innego w necie nie ma w "rozsądnej cenie"... Z 2 strony zastanawiam się za to czy nie poczekać aż Pan Irek nie wydobrzeje i u niego nie kupić panlelu np SUB300... Boję się, że ten STX będzie trochę "kulawy" no i nie ma wejścia wysokopoziomowego :/ a o konstrukcjach Pana Irka to złego słowa nie słyszałem, a wiadomo co o STX-ie piszą :/ Sam Irek polecał mi Matronixa ale Ci też już nie dłubią paneli :/

A i tak na marginesie... Ten Peerless jest 2 cewkowy... 2 cewki po 8 Ohm... Jestem ciekaw ile W moge podać na jedną... A ile na 2... Z noty wynika że to są dane dla połączenia równoległego... Czyli moce cewek się sumują. To co, jedna cewka to jakieś 87,5W przy 8 Ohm-ach?? Dobrze odczytuję tą notę katalogową: http://www.tymphany.com/830847
    Jest to dla mnie ważne, bo chciałbym właściwie dobrać moc wzmacniacza,a z głośnikami 2 cewkowymi nie miałem jeszcze do czynienia. No i kolejna sprawa, czy zasilać obie cewki czy tylko jedną, gdyż czytałem, że drugą cewką można zasilać 2 głośnik (indukcja)...
    Poziom 34  
    Hehe, ja bym nie wytrzymał :) A nie boisz się podłączać 300W wzmacniacza do tego głośnika? To chyba ponad 1/3 więcej niż moc znamionowa wooferka. Szczególnie przy tzw. bass-testach to może być szkodliwe, bo tam są w większości sinusoidy o dużej amplitudzie :D Do zwykłej muzyki by mogło być.
    175W to moc sumaryczna obu cewek, niezależnie jak je podłączysz. Drugi głośnik zasilać z drugiej cewki? Ciekawe... jakie będą straty takiego połączenia. A masz jakiś drugi głośnik? Ja bym podłączył dwie cewki tego perlesa równolegle i do tego około 200W wzmacniacz 4om.
    Jimi_86
    Poziom 13  
    Grant - mówisz wzmacniacz 200W... Też chce go podłączyć równolegle (nie mam 2 głośnika)...
    A co do zasilania 2 głośnika 2 cewką.... Jedną cewkę zasila się ze wzmacniacza, napięcie z drugiej cewki powstałe w skutek ruchu tej cewki w polu magnetycznym stosuje się do napędzenia 2 głośnika. To z tego co zrozumiałem jest taka udoskonalona obudowa z membraną bierną...
    A co do wzmacniacza od STX-a, ktoś o nim coś słyszał? Dobry jest? Opłaca się brać go za taką cenę?
    Poziom 34  
    Wiem, że na drugiej cewce powstaje napięcie w skutek indukcji. Zastanawiam się tylko jaka jest sprawność takiego układu. Membrama bierna, jak sama nazwa wskazuje nie ma cewki i nie trzeba jej zasilać elektrycznie.
    Jimi_86
    Poziom 13  
    Nie wiem jaka to ma sprawność :D tak napisałem co przeczytałem... :D
    Jimi_86
    Poziom 13  
    Koledzy, mam poważny problem z moim Peerless-em...
    Według tej noty katalogowej http://www.tymphany.com/830847, głośnik ten dla połączenia równoległego, powinien mieć 4 Ohm, a rezystancje pojedynczej cewki wynosić 8Ohm. Zmierzyłem rezystancje pojedyńczej cewki i wyszło mi równo 5Ohm każda... Nie jest to za blisko 4 jeśli ma być to cewka 8Ohm? A jeśli te parametry są tylko dla jednej cewki? To ile wtedy mocy powinien mieć wzmacniacz napędzający to cudo?
    Jimi_86
    Poziom 13  
    A ha... A już się przestraszyłem że on zobaczy około 4 Ohmów i jak je połączę równolegle to mi dadzą około 2 Ohm a wzmacniacz który by pracował od 4 Ohm po prostu wyleci w kosmos :D

A co do samego Panelu, to Pytałem Irka jak tam z jego zdrowiem i czy już składa to jest kulawo. Za to gdzieś na forum przeczytałem że Irek wykonał projekt dla STX-a i ten oto wzmacniacz: http://stx.pl/index.php/product/show/id/240 jest jego pomysłu. Teraz pytanie, czy jest to wystarczający wzmacniacz dla tego głośnika czy lepszy był by panel Irka SUB300 na który nie wiem ile, ale pewnie dosyć długo bym musiał poczekać?

No i to co mi się rzuca w oczy. Panel SUB300 i ten ze strony STX-a mają różną czułość wejściową. Mi się wydaje, że ten bardziej czuły czyli SUB300 to chyba lepszy, bo dokładniejszy, co?

Załączam dane SUB300:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5287911#5287911
    Pawel S.
    Poziom 39  
    wszystko jest OK
    ty zmierzyles rezystancje a nie impedancje
    impedancje odczytasz z wykresu
    Jimi_86
    Poziom 13  
    Dzięki chłopaki za uspokojenie mnie :D
    Jimi_86
    Poziom 13  
    Mam pytanie odnośnie obudowy... Jak uważacie, lepiej aby głośnik był od frontu czy np od dołu? Jakie są zalety jednego i 2 rozwiązania?

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

Mam w domu następującą obudowę:
    Objętość: 60l - po odjęciu miejsca na wzmacniacz i wewnętrznego wzmocnienia
    BR= 30 na odcinku prostym o średnicy 11cm
    Jej zewnętrzne wymiary to: 45x56x43
    Grubość ścian bocznych to: 32mm
    Grubość ściany na której znajdował by się głośnik: 4,8mm
    Co uważacie o tej obudowie jeśli miał bym ją wykorzystać dla tego Peerlessa?
    Wiem, że przez wielkość obudowy strace na zejściu, ale po prostu taką mam na stanie, a jest bardzo solidnie wykonana...
    Moge ją ewentualnie trochę przerobić, dodając około 10l po przez likwidacje miejsca na wzmacniacz.
    Otwór na głośnik jest teoretycznie od dołu, ale zawsze może stać na boku :D
    Pawel S.
    Poziom 39  
    jak dasz glosnik od dolu to nie bedzie sie kurzyl i ewentualne dzieciaki go nie zniszcza
    wada jest taka ze trzeba odpowiednio go odsunac od podlogi

jak masz gotowa skrzynie to wsadz ten glosnik i testuj - jak sie nie spodoba to poprostu zmienisz obudowe

no i wkladanie XLSa w obudowe b-r jest wg mnie marnowaniem kasy :???:
    kupiles drogi glosnik ktory wcale w takiej obudowie rewelacyjnie nie zagra a w dodatku tak muli ze nadaje sie jedynie do kina lub "czarnej muzy"
    Jimi_86
    Poziom 13  
    Pawel S.
    to nie XLS tylko XXLS, różnią się troche między sobą, a ja go kupiłem w sumie specjalnie do obudowy BR... Na stronie http://www.akustyk.com.pl/peerless/P830847.html jest napisane, ze ten głośnik jest stworzony dla BR, bądź ewentualnie dla obódów z membraną bierną...

A co do odsunięcia od podłogi, ile cm byś zalecił?

I co do wymiarów skrzyni, w mniejszej BR nie będzie miał więkrzej dynamiki? W sumie piszą ze najlepiej się czuje w obudowach między 50 a 100l więc nie jest chyba źle z nią co?

Na razie nie mogę go testować, nie mam wzmacniacza a chciałbym SUB300 od Irka...
    Pawel S.
    Poziom 39  
    XLS a XXLS to prawie to samo :P
    mialem XXLSa 8ohm i dobrze ze nie byl moj bo bym wtopil kase :???:

co do odleglosci - wsadz glosnik w skrzynke i baw sie. podloz ksiazki na rogach lub cos podobnego i zobacz jakie efekty co daje

tak, mniejsza bedzie troche lepsza. troche bo to i tak mul totalny :P
    Jimi_86
    Poziom 13  
    ciekawe stwierdzenia jak za głośnik o wartości 0,7kPLN... :D, to tak szczerze w czym on jest lepszy od STX-a za 0,13kPLN ? :P
    parish
    VIP Zasłużony dla elektroda
    To może odpowiem za Pawła, w zejściu po pierwsze, jakości wykonania, jakości reprodukowanego basu, materiałach użytych do stworzenia głośnika i nie ukrywajmy że za napis Peerless też się słono płaci. A muł, no cóż... Prawda, jest muł :D
    Poziom 34  
    Wydaje mi się, że pojedyńcze kolumny basowe, aby zagrały tak nisko z przyzwoitą efektywnością muszą mieć zamontowane głośniki z wielkim wychyleniem maksymalnym i właściwościami takiego zamulacza, bo inaczej... by tak nisko nie schodziły. :?: Dobrze mówię?
    Jakbyś chciał szybszy i bardziej dynamiczny bas grający od tych 30 czy nawet 25Hz, to trzeba było by postawić klaster subów o odpowiednich parametrach. Gdzie pojedyńczy taki sub zagrałby dość szybko, ale nie wystarczająco nisko :P Ale w małych pomieszczeniach takich rzeczy się raczej nie stosuje :D
    Pawel S.
    Poziom 39  
    dokladnie - to jest glosnik stworzony specjalnie do reprodukowania najnizszego basu o dosc sporym natezeniu
    no ale prawda jest taka ze oplaca sie kupowac tylko wersje z membrana bierna. i to w dodatku nie szalejesz z obudowa na 50 litrow tylko wsadzasz takie cos do 30 litrow...
    wtedy masz malutkiego (jak na rozmiar glosnika) poteznie grajacego i nisko schodzacego suba...

no ale ze ten glosnik ma grac tak nisko to jego membrana jest strasznie ciezka wiec on nie ma prawa grac szybko
    tak wiec jedyne zastosowanie jakie dla niego widze to sub w kinie/stereo ktory uzupelnia dobre kolumny ktore graja basem ale tym wyzszym i szybszym - tak wiec np 3 drogi z 8"