Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zastosowanie Mikrokontrolerów w Telekomunikacji

28 Jan 2009 14:40 1209 2
 • Level 10  
  Pytanie w zasadzie zawarte w temacie, więc może napiszę skąd ono mi się wzięło. Otóż studiuję elektronikę i chciałbym w przyszłości zająć się mikrokontrolerami. Widziałem jak to działa, trochę wiem o co w tych chodzi, ale ogólnie jestem zielony. Do tej pory zajmowałem się tematami ogólnymi i rozwiązywałem zadanka. Jak to wszystko działa w praktyce niestety nie wiem. Jedyną specjalizację jaką mogę robić na mojej uczelni to sieci telekomunikacyjne, specjalności:

  * budowy i eksploatacji komputerów, sieci komputerowych oraz zastosowań informatyki w różnych dziedzinach techniki,
  * systemów sterowania z zastosowaniem komputerów i robotów,
  * projektowania, realizacji i eksploatacji urządzeń elektronicznych oraz urządzeń do transmisji danych, sygnałów, dźwięków, obrazu.

  Czy w jednej z tej dziedzin da się wykorzystać mikrokontrolery:?:

  PS. Pytanie jest pewnie śmieszne, ale w zasadzie ja dopiero przygodę z mikrokontrolerami zaczynam, więc jeszcze tak troszkę po omacku chodzę. Jedyny problem to to, czy moja specjalizacja (bądź co bądź narzucona) obejmuje te zagadnienia.

  Za info z góry dzięki :)
 • Computer ControlsComputer Controls
 • MCUs specialist
  poza pierwsza, w dwoch pozostalych DA sie zastosowac uC, pytanie tylko, czy bedzie to mialo zastosowanie [; ja mysle, ze tak, ale moge sie mylic.

  4\/3!!
 • Level 18  
  Mikrokontrolery idealnie nadaja sie do drugiego podpunktu.

  Co do trzeciego to w zaleznosci od wymaganian urzadzenia, ale generalnie sa troche za slabe. Przesylac, zapisywac obraz/dzwiek jeszcze jeszcze, ale gdyby chcial cos z nim zrobic np. rozpoznawanie obiektow - musialbyc uzyc procesorow DSP czy FPGA.
  Do pierwszego rozwiazania dobrze nadaja sie ARM lub FPGA, nawet na plytkach prototypowych maja czesto ethernet i zlacze vga. Mimo to na upartego moznabyloby zastosowac uC + zewnetrzny modul ethernet tylko efektywnosc takiego rozwiazania nie bylaby duza, mozna zapomniec np. o routerze ale serwer http mozna postawic.

  Tak jak freddie chopin, moge sie mylic bo wszystko zalezy od ilosci zadan jakie maja wykonywane przez procesor.
pcbway logo