Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnika za pomocą scroola jak ??

28 Sty 2009 16:34 1007 3
  • Poziom 24  
    Witam, chciałbym zrobić sterowanie silnika za pomocą potencjometru cyfrowego takiego jak np. z myszki komputerowej. Dokładnie chodzi mi o coś takiego jak:
    pokręcenie w stronę lewą -> silnik kręci się w lewo ,
    pokręcenie potencjometru w prawo -> silnik kręci się w prawo
    nie kręcę -> silnik stoi

czy takie sterowanie za pomocą tego jest możliwe ? Jeżeli tak prosiłbym o jakaś pomoc, pierwszy raz robię coś takiego ale pojęcie o elektronice jakieś mam ;) Dodaje że sterować to ma małym silnikiem 12V o symbolu B138F.12.36. Z góry dziękuje za pomoc.

A może dało by rade zrobić takie sterowanie dla silnika krokowego ? Byłoby jeszcze lepiej.
  • Poziom 33  
    Potencjometr służy do regulacji rezystancji :D
    Tu najlepszy byłby jakiś włącznik.W takich pilotach jest robione to na blaszkach i w ten sposób jest to plynnie wszystko zrobione.Kup jakiś odpowiadający ci przycisk czy równierz przełącznik na przytrzymanie i to już wystarczy , nie trzeba będzie więcej kombinować.
    :D
  • Poziom 24  
    Ale tu nie chodzi o potencjometr zwykły który zmienia rezystancje a enkoder z potencjometrem cyfrowym, przyciskami będzie sterowany też ale za pomocą switchy naciśnięcie powoduje kręcenie się silnika w odpowiednią stronę aż do określonego momentu (dwa switche lewo, prawo). Mi chodzi jedynie o układ z tym enkoderem. Przy okazji trochę się nauczę ;)