Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie białych LED-ów

07 Kwi 2004 10:56 2339 2
  • Poziom 12  
    Witam serdecznie
    Piszę ponieważ nie mogę się zdecydować na jakieś konkretne rozwiązanie układowe. Mam dwa schematy, jeden z Elektora z pompą opartą na multiwibratorze. Drugi schemacik wygrzebałem z sieci oparty jest na jednym tranzystorze do tego miniaturowy transformator na rdzeniu toroidalnym+rezystor. Oba układy sterują jedną diodą i zasilane są jedną baterią 1,5V. Jednak znalezłem kilka not producentów układów scalonych dedykowanych do zasilania białych LED-ów i są to scalone przetwornice DC-DC z pompą ładunkową w naprawdę malutkich obudowach.

Czy ktoś z grupowiczów ma jakieś doświadczenia z w/w rozwiązaniami i może polecić jakieś konkretny układ (najlepiej sprawdzony w praktyce)

PS.
    Czy są w kraju osiągalne diody białe które mają światłość >10000 mcd
    Bo widziałem oferty latarek w których stosowane są podobno diody z zakresu 60 - 100 cd (60 000 mcd !)
  • Specjalista elektronik
    Widywałem (i nawet udało mi się kupić) białe LED-y 10mm o jasności około 15cd.
    W dwóch miejscach: firma Piekarz na WGE (ale jak ostatnio tam zaglądałem, to już
    nie mieli, u nich nazywały się 4cd - miały gwarantowaną jasność 4cd, a typową 15);
    i na Allegro (sprzedawał je, o ile pamiętam, Mirtek).
    Z diodami o większej jasności się nie spotkałem, z wyjątkiem latarki diodowej
    u kogoś ze znajomych - jasność tej latarki była około 20-25cd.

Jak się chce sprawdzić jasność diody, to można to zrobić tak: włączamy żarówkę bez
    osłony, by oświetlała powierzchnię białego koloru (np. papier) prostopadle, i tak samo
    oświetlamy tę powierzchnię diodą; umieszczamy jakiś przedmiot rzucający cień, tak
    by widzieć razem "cień żarówkowy" i "cień diodowy", i tak zmieniamy odległości, by
    oba cienie zrobiły się równe co do "ciemności". Jasności są wtedy proporcjonalne do
    kwadratów odległości - dla diody 15cd uzyskałem taki sam cień, jak dla żarówki 60W,
    kiedy żarówka była 2 razy dalej od diody (żarówka dawała około 60cd); latarka
    diodowa dawała taki sam cień z odległości 60% odległości żarówki.

A można prosić o jakieś namiary na układy zasilania diód?
    Scalaki SMD to chyba nie takie straszne... można zmontować, choć trochę trudniej;
    ale za to cały układ jest mniejszy; jeśli w miarę tanie, to może bym spróbował.