Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Latarka rowerowa - samoróbka - prośba o pomoc.

ojciec_natoora 28 Sty 2009 20:04 1068 1
  • #1 28 Sty 2009 20:04
    ojciec_natoora
    Poziom 13  

Witam.
    Zrobiłem sobie ostatnio latarkę rowerową - tak ot, ze szrotu - ani nie miała być piękna, ani świecić mocno.
    Dorwałem więc uszkodzoną latarkę OSRAM z akumulatorem, którą wygrałem przy zakupie iluś tam żarówek tej firmy.
    Ze starego światełka rowerowego zrobiłem uchwyt, obudowę z ww. latarki (tyle, że jest o połowę krótsza), dorwałem też diody z jakiejś starej latarki.
    Po zmontowaniu wszystkiego (działa cacy ;)) stanąłem jednak przed problemem akumulatora - świeci ładnie przez ok. godzinę, potem napięcie spada, diody dalej świecą (po pół godziny mi się znudziło i podłączyłem do ładowania) ale słabo (ładuje pozostałościami po tamtej latarce).
    Przyszło mi do głowy, że można by dać prosty układ który utrzymywałby stałe napięcie na diodach a po zbyt dużym spadku napięcia odcinałby diody od zasilania.
    Tak więc moje pytania:
    - jest możliwe zrobienie takiego układu w miarę prosty sposób, najlepiej ze szrotu?
    - gdzie można znaleźć schemat takiego przykładowego układu?
    - czy konieczne jest zastosowanie mikroprocesora? (to pytanie może być głupie, ale jestem początkującym mimo wszystko)

Jeszcze parę danych technicznych:
    - aku to NiCd, 4.8v, 280mAh (wiem, że mały)
    - diody to 7 połączonych szeregowo diód, każda z nich osobno ma rezystor SMD, całość ma jeszcze jeden 'normalny'

Połączone to jest tak:
    - minus od aku idzie do minusa diod
    - plus od aku idzie do włącznika, potem do rezystora i do plusa diod
    - dwa kabelki (plus i minus aku) są wyprowadzone na zewnątrz obudowy (kiedyś zamontuje jakieś gniazdo ładowania czy cuś)

0 1