Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

falownik, silnik jednofazowy - maszyna do szycia

11MASTEr 28 Jan 2009 20:28 7228 7
 • #1
  11MASTEr
  Level 10  
  Witam.
  Problem jest troszkę skomplikowany więc zacznę od początku. Profersjonalna maszyna do szycia oryginalnie pracowała na silniku 3fazowym. Podczas wykupywania sprzętu z fabryki dostała się do domu; z braku instalacji 3fazowej (dobre kilkanascie o ile nie dziesiat lat wstecz) - tym samym pojechała do (domu) Bielska-B. tam pewni fachowcy zajmowali się zamianą silników + instalacji z 3faz -> 1 faz. Wszystko działało do niedawna.

  Teraz właściwe pytanie: potrzebuję schemat falownika w którym szybkość silnika można regulować za pomocą dwóch grup oporów spiętych w szereg oraz dodatkowo można właczać i wyłaczać zasilanie układu szczegóły niżej:  Już wyjaśniam - w orginale maszyna uruchamiana jest 'stopą' takim dużym pedałem - mechaniacznie. Naciśnięcie stopy powodowało odchylenie hamulca na wałku silnika, dalsze naciskanie stopy powodowało, że bolec zamocowany do cięgna stopy łączył blaszki razem (około 6 sztuk). Dwie pierwsze blaszki były odpowiedzialne za podanie prądu do układu, następne (kolejne blaszki - bez izolacji) powodowały przyspieszanie obrotów silnika (miały podlutowane opory - więcej blaszek razem - mniejszy opór - szybsza praca silnika).
  Równocześnie szeregowo do oporów na blaszkach dolutowany był PRek, aby jeszcze dodatkowo w zależności od potrzeby zwiększyć obroty (oczywiście to nie jest problemem).

  Znalazłem układ falownika do silników szczotkowych, zrobiłem poskładałem działa, problemy zaczeły się z adaptacją do istniejącego układu - silnik, blaszki, pedał.
  Do tej chwili nie łapię jak w oryginale te same blaszki wlaczały zasilanie (maszyna po puszczeiu stopy powinna się zatrzymać - brak pradu i hamulec mechaniczny na osi - inaczej krawiec mógłby szyć nie tylko samymi palcami lecz również swoje palce).
  Tak więc opory przeliczyłem zgodnie z układem, podlutowałem a za odcięcie prądu odpowiedzialnym zrobiłem włacznik monostabilny. Na sucho wszysko działało, jednak w praktyce szybkość z jaką krawiec naciska pedał nie zdała rezultatu - włacznik odpowiedzialny za odcięcie napięcia zespawał się tym samym układ dostwał cały czas zasilanie i cały układ regulatora poszedł z dymem - silnik na szczęcie ocalał.

  prosze o pomoc w zrobieniu układu.
 • #2
  SzymonHK
  Level 20  
  Falownikiem możesz zasilać silnik 3-fazowy z jednej fazy. Może przywróć poprzedni napęd zamiast kombinować z silnikiem 1-fazowym.
 • #3
  volcan
  Level 16  
  Podaj dokładnie producenta i nazwę maszyny. Kiedyś już się
  spotkałem z maszyną krawiecką przemysłową, ale w niej
  prędkość regulowana była za pomocą sprzęgła
  elektromagnetycznego, a tarcza hamulca dociskana była
  również elektromagnetycznie. Wartość prądu regulowana
  była za pomocą układu elektronicznego, który był
  sterowany za pomocą załączanych oporników.
 • #4
  11MASTEr
  Level 10  
  @ volcan to chyba nie ma znaczenia jaka firma i producent. maszyna była przerabiana lata temu a stan obecny przedstawiłem (mam nadzieje jasno) w poscie tytułowym.

  To co potrzebuje to schemat falownika który pozwala na regulację obrotów i wł/wył. zasilania na tym samym obwodzie (te same blaszki) - reszta to kaszka z mleczkiem.
 • #5
  rysiu46
  Level 12  
  Regulację obrotów na falowniku robisz poprzez podłączenie odpowiednich zacisków sterowniczych na falowniku i możesz do tego wykorzystać blaszki.Musisz też odpowiednio zaprogramować falownik aby sterowały nim odpowiednie zaciski
 • #6
  rozmo
  Level 12  
  Ja zawsze używam falowników bardzo małej mocy, głównie LG mały iC5.
  Okazuje się że wyszła nowa seria falowników bardzo!!! małej mocy od 100W do 400W. Dostaje je prawie za friko.
  Używam ich do maszyn do mięsa :)

  www.ma-ko.pl
 • #7
  FALOWNIKI.info
  Level 14  
  11MASTEr wrote:
  @ volcan to chyba nie ma znaczenia jaka firma i producent. maszyna była przerabiana lata temu a stan obecny przedstawiłem (mam nadzieje jasno) w poscie tytułowym.

  To co potrzebuje to schemat falownika który pozwala na regulację obrotów i wł/wył. zasilania na tym samym obwodzie (te same blaszki) - reszta to kaszka z mleczkiem.


  Prawie każdy falownik CI to załatwi.
 • #8
  pawe60
  Level 11  
  1. Sprawdź ceny falowników. Przecież oryginalny silnik jednofazowy przeznaczony do maszyny przemysłowej jest tańszy.
  2. Za pomocą falownika możesz sterować pracą silnika trójfazowego.
  3. Jeżeli bardzo chcesz coś zmienić , zastosuj regulator dedykowany do silników komutatorowych ( np. z wiertarki odpowiedniej mocy). Można też kupić regulator na Allegro. Pamiętaj o pozostawieniu hamulca.