Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magnetofon Aria - konserwacja i naprawa

DomanReal 29 Jan 2009 01:19 3640 3
 • #1
  DomanReal
  Level 12  
  Witajcie! Ze 3 miesiące temu dostałem od wujka magnetofon Aria MDS2412. Sprzęt w niezłym stanie, są nóżki oraz pokrywa szpul. Od razu go włączyłem, a nie wziąłem poprawki na to że magnetofon stał w wilgoci i na dodatek były zadrutowane bezpieczniki, efektem czego po 10ciu minutach pracy wyjarał się transformator. Był to TS10/15. Z braku pieniędzy nie kupowałem, potem jak był pieniądze to jakoś niespecjalnie chciało mi się uruchamiać magnetofon, aż w zeszłym tygodniu zamówiłem trafko w Unipolu. Transformator przyszedł w poniedziałek. Od razu wmontowałem go do magnetofonu i zauważyłem pierwszą usterkę - nie świecą się żarówki przy kontrolce zasilania oraz przepisywania, a te od wskaźników sie świecą, być może to wina żarówek ale nie to jest najważniejsze. Podczas gdy magnetofon nie miał trafa, postanowiłem wyregulować mechanikę i zrobiłem rzeczy tj. regulacja naciągu, ogólne czyszczenie i smarowanie. I tu natknąłem się na problem który miałem też w MS2411 - mianowicie na prędkości 19 CM/S mechanika dość głośno chodzi, coś takiego jak w adapterach Bambino gdy stały jakiś czas z włączoną jakaś prędkością, to zrobiło się wgniecenie i tak stukał, to w Arii mam identycznie, tak samo ma mój znajomy oraz moja MS2411 też tak miała. Nie wierzę że każda z tych Arii stała na jakiejś prędkości dłuższy czas, także podejrzewam że jest to kwestia regulacji tego całego "skaczącego kółka" bo gdy trochę ja naciskam i nim ruszam to ucicha ten dźwięk. I jeszcze przypomniała mi się jedna rzecz - do czego jest ten krążek filcowy naklejony na tym kółku ?
  Jeśli chodzi o elektronikę to jest ok, z tym że przy nagrywaniu poziom mam tak ustawiony, że w najgłośniejszych momentach dochodzi do 0db, natomiast przy odtwarzaniu dochodzi na połowę tego. Taśmy są ok, głowica także, docisk głowicy również. Podejrzewam że winowajcą jest za słaba czułość odczytu, i zdało by się to wyregulować.
  Mam nadzieje że ten temat się rozwinie i wspólnie naprawimy moją Arię i magnetofony innych osób które sie przyłączą też.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  DomanReal
  Level 12  
  Taśmy są ok, na mojej MS2411 tak nie było.
 • #4
  h jaworski
  Home appliances specialist
  W brew pozorom kółko skaczące czeto ulegało odkształceniom bo klienci zamiast przełączyć mechanizm obrotów na "0" i wyłączyć z sieci , zostawiali na "19" czy na "9,5" a tylko wyłączali z sieci nawet na funkcji pley ,przez co gumowa rolka ulegała odkształceniu od stałego nacisku na koło zamachowe i na oś silnika co objawia się stukiem na wysokich obrotach .