Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kaloryfer żeliwny - stukanie

crushka 29 Jan 2009 08:31 29479 24
 • #1
  crushka
  Level 2  
  Mam problem ze starym kaloryferem żeliwnym w bloku. Kaloryfer wydaje "odgłosy" - coś jak stukanie. Nie wiem, czym to jest spowodowane. Stukanie jest nieregularne, raz co kilka sekund, czasami ustaje na dłużej. A potem znowu. Najbardziej przeszkadza to w nocy - nie mogę spać. Co robić?
 • #2
  toxi_14
  Level 13  
  Stukanie spowodowane jest zmianą temperatury grzejnika. To samo mam u siebie w domu :D
 • #3
  crushka
  Level 2  
  To samo słyszałam od innych, z podobnym problemem. Ale czy można coś z tym zrobić. Uszy mnie już bolą od stoperów. A jakoś nie mogę się do tego przyzwyczaić :-(
 • #4
  toxi_14
  Level 13  
  Wymienić grzejnik na miedziany :D
 • #5
  shadow0013
  Level 34  
  Zobacz czy mocowanie kaloryfera się nie obluzowało (jeśli temperatura instalacji zmienia się powoli to nie powinno aż tak stukać). Jeśli się da to zakręć kaloryfer na noc (sam nie powinien produkować stuków, jedynie będą stuki od sąsiadów).
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  flash_mm
  Level 20  
  a czy to stukanie nie spowoduje po czasie rozszczelnienia instalacji? dokladnie ten sam efekt mam u siebie, ale stalo sie to po domontowaniu pompy c.o. do instalacji, wczesniej widocznie o wiele wolniej sie nagrzewaly kaloryfery.
 • #8
  maro68
  Level 2  
  Witam wszystkich zainteresowanych tematem :|Mam podobny problem w bloku i tu pytanie czy ktos już znalazł rozwiazanie problemu ?
 • #9
  henrykS
  Level 20  
  Stuka przeważnie na uchwytach mocujących grzejnik (hakach).
  Jeżeli możesz, zdejmij grzejnik i na uchwyty podłóż elastyczne podkładki.
  Gdyby był problem z demontażem, spróbuj styk uchwytu i grzejnika
  posmarować dobrym smarem stałym, najlepiej odpornym na wyższe temperatury.
 • #10
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Zakręć grzejnik i nasłuchuj. Jeżeli jest tak dalej, to szukaj (nie wiem jak) u sąsiadów. Jeżeli ustało, to wiesz, że Twój. Wtedy weź kijek (drewniany) ok 0,3-0,5 m. Jeden koniec wsadź do ucha, a drugim przykładaj do miejsca prawdopodobnego stukania. Jeżeli stwierdzisz, gdzie to, możesz usunąć w sposób przedstawiony przez kolegów powyżej :D
 • #11
  Radtke
  Level 12  
  Najlepiej trochę pomyśleć: stuki te występują na skutek przepływu medium o wyższej temperaturze niż aktualnie są rury i grzejnik. Powodowane jest to przez regulację temperatury w węźle cieplnym Twojego bloku. Gdy temperatura w pokoju modelowym osiągnie nastawioną wartość, wtedy regulator przymyka zawór (w węźle cieplnym) i następuje obniżenie temperatury w sieci. Nieraz temperatura w sieci wewn. spadnie bardzo mocno, zdarza się to najczęściej wtedy, gdy temp. zewnętrzna jest stosunkowo wysoka. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie tzw. mieszków kompensacyjnych, ale w starych sieciach wewn. jest to raczej niemożliwe, gdyż sieci te nie były projektowane na możliwość regulacji temperatury. Kolega toxi_14 ma rację w swojej diagnozie.
 • #12
  maro68
  Level 2  
  Radtke wrote:
  Najlepiej trochę pomyśleć.  Myślę już któryś rok z kolei :twisted: i szlak mnie trafia bo nikt nie może mi pomóc chyba jest to beznadziejny przypadek .
 • #13
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Tu nic nie słychać, a Kaszpirowskiego też tu nie ma.
  Ostatnio jakiś internet czy telefony sprzedaje: adin, dwa, tri, czietyre, piać... możet i szest :)
  A poważnie, to musisz sam wysłuchać i zdiagnozować. TYLE.
 • #14
  cirrostrato
  Level 37  
  Koledzy przecież dokładnie zdiagnozowali zjawisko, ja u siebie (chałupa prywatna) słuchałem stukania kilkanaście lat. Teraz przy wymianie całej instalacji (miedź,alu) wykonałem przepusty w ścianach izolowane gąbką do rur (naprawdę trochę to bardziej skomplikowane niż opisuję), rury na plastikowych uchwytach, grzejniki na hakach z plastikowymi przekładkami i teraz cisza aż uszy bolą. W bloku raczej nie do wykonania.
 • #16
  maro68
  Level 2  
  Kiedyś zbudowali piramidy a teraz spółdzielnia nie umie usunąć tych stuków :twisted:
 • #17
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Dlatego spróbuj tego
  mirrzo wrote:
  Wtedy weź kijek (drewniany) ok 0,3-0,5 m. Jeden koniec wsadź do ucha, a drugim przykładaj do miejsca prawdopodobnego stukania.

  Im bliżej hałasu, tym głośniej go słychać. Możesz też to wysłuchać stetoskopem lekarskim, ale jest droższy. Efekt ten sam.
 • #18
  maro68
  Level 2  
  Chyba to nie u mnie :( dzisiaj w nocy słyszałem jak sąsiad z dołu odkręca kaloryfer i zaczynają się stuki :evil:
 • #19
  hydratom
  Level 1  
  Hurra,
  więc nie jesteśmy sami. Chodzi mi o zrozumienie problemu. Próbowałem zasięgnąć porady u znajomego hydraulika, ale nie potraktował tego zbyt poważnie.
  Męczymy się z tym od wielu lat. Mieszkamy w bloku. Objawy stukania tylko w jednym kaloryferze, takie jak już opisane i dokuczające w nocy. Trudno zdiagnozować gdzie, ale skorzystam z waszych rad i spróbuję. Jak ktoś odniesie zwycięstwo, niech napisze

  pozdrowienia
  hydratom
 • #20
  stanislawl
  Level 9  
  Witam Braci (i Siostry?) w nieszczęściu.

  Jestem półżywy, bo przez całą noc mój kaloryfer (żeliwny, blok z r. 1983) dawał koncert. Mam kilka spostrzeżeń, może razem coś mądrego wymyślimy.

  Nie jest prawdą, że nic nie da się zrobić. Do ubiegłego roku mieszkałem w innym bloku. Tam tez stukało, ale zamiast żeliwnych kaloryferów były takie płaskie (to się podobno nazywa "panel grzewczy"). Było bardzo źle, a fachowcy ze spółdzielni albo kręcili głowami, albo lekceważyli problem. W końcu zadzwoniłem do WPEC, a tam tylko mnie zapytano, jaki to adres. Niedługo potem zastałem zimne grzejniki i usłyszałem potężne bulgotanie. Najwyraźniej coś płukali. Od tej pory problem znikł.

  Teraz niestety mieszkam gdzie indziej, blokiem zarządza wspólnota, która - delikatnie mówiąc - niezbyt się przejmuje, pomimo wielokrotnych uwag. WPEC też zaprosić może tylko ona... więc muszę sobie radzić sam. Otóż: jakiś fachowiec mi powiedział, że stukanie często występuje wskutek tarcia rozszerzającego się pionu o rurę przelotową. Rzeczywiście, piony nie są dokładnie centralnie w tych rurach, tylko dotykają ich z jednej strony. Zrobiłem tekturowe tulejki i wcisnąłem. Kilka nocy (bo w dzień nie stuka) miałem spokój. Od trzech dni, niestety, już nie... ale teraz stuka inaczej.

  Przedtem były to stukania metaliczne, teraz głuche, jakby kapanie wody. Dokręciłem mocowanie, zawór. Eksperymentowałem z różnymi stopniami otwarcia zaworu (stary, bez termoregulacji). I nic. Mam wrażenie, że źródło stukania jest w miejscu, w którym do pionu jest przyspawana rura doprowadzająca wodę do kaloryfera, ale jeszcze to sprawdzę. Dam znać, jakie są efekty moich prac... a jeśli się nie uda, ze wspólnoty mieszkaniowej (a konkretnie: zarządu) poleci pierze...

  Pozdrawiam
 • #21
  stanislawl
  Level 9  
  Witam ponownie,

  Niestety, nic nie pomogło. Ani otulanie pionów tekturkami, by nie tarły o rury przelotowe, ani nałożenie opaski w "wysłuchanym" miejscu stukania, ani sprawdzenie zaworu i grzejnika i dokręcenie wszystkiego, co mogło się poluzować. Śpię z zatyczkami w uszach...

  Czas na poważną rozmowę z zarządem wspólnoty, ale wątpię, czy to coś da. Stukanie nasila się wczesnym wieczorem i rano, czyli wtedy, gdy zmienia się temperatura instalacji. Bez wymiany pionów raczej nic się nie poprawi.
 • #22
  edi105
  Level 11  
  jeśli mieszkasz w bloku to na marne twoja praca bo u ciebie może być ok a sąsiada przenosi cały hałas wiec przecież nie będziesz biegał po całym bloku i sprawdzał u kogo bo instalacja się rozszerza a prawdopodobnie gdzieś jest zatynkowana lub betonowana bez jakiej kolwiek otuliny i swobodnie nie może się lekko rozszerzyć wydaje odgłosy stukania

  Post był raportowany.
  Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15.
  Początek zdania? Zaczynamy wielką literą.
  Następnym razem będzie UPOMNIENIE. [hefid]
 • #23
  serg17
  Level 13  
  U mnie też ten problem występuje. Nie znam się zbytnio na hydraulice, ale "fafowcy" od tej roboty mówili, że jest to związane z kilkoma czynnikami:

  a) zapowietrzenie instalacji
  Sytuacja wygląda nastepująco - zazwyczaj piętro niżej jest grzejnik, który jest zakręcony. Ponieważ w wielu instalacjach krąży też rozpuszczone w wodzie powietrze, zbiera się ono w rurze powrotnej i/lub kaloryferze. W momencie gdy odkręcamy nasz grzejnik, instalacja rozszerza się, więc bąble powietrza z rury doprowadzającej wodę w grzejniku sąsiada "urywają się" i wędrują w górę aż do zakrzywień przy naszym żeliwnym ciepluchu. Z drugiej strony woda, która spływa od naszego grzejnika do dołu również powoduje kompensacje powietrza i efekt jak wyżej. Skutek - głośne pierdnięcia wędrujące po całym pionie. Problem leży w zakręconym u sąsiada grzejniku i instalacji wodno-powietrznej.

  b) rozszerzalność metalu
  jak ktoś napisał, nagrzewające się rury i kaloryfery wydłużają się i skrobią po mocowaniach.

  c) sztywne mocowanie w ścianie
  czyli brak elastycznych przepustów

  d) zapchane rury, zmniejszona średnica przepływu

  e) stosowanie termoregulatora w węźle i na grzejniku
  w zależności od temperatury na jaką jest ustawiony, sam steruje przepływem wody. Jeżeli będzie zbyt szybko reagował, nastąpi szereg zjawisk o których pisałem powyżej.

  f) źle zaprojektowana instalacja lub złe warunki jej użytkowania.
  Zbyt wysokie ciśnienie robocze, często objawia się też tym że wywala wodę na automatycznych odpowietrznikach membranowych. Zbyt niskie ciśnienie spowoduje znowu dużą różnicę w prędkości nagrzania rury dolotu i powrotu - powstaną naprężenia skośne na sztywnych mocowaniach. Zbyt wysoka temperatura. Za krótkie kroćce. Wadliwe zawory do głowic termostatycznych.

  g) sąsiad debil wali młotkiem w rury całą noc.
 • #24
  lasica1982
  Level 1  
  Mnie od czasu do czasu, zwłaszcza w weekendy gdy chciałem dłużej pospać, budziło rano takie głośne stukanie dochodzące z grzejnika. Okazało się że sąsiedzi z parteru mają łóżko obok kaloryfera oraz psa który bardzo chce na spacer, biega wokół łóżka i uderza ogonem o grzejnik.
 • #25
  roman 18
  Level 23  
  witajcie ,zaobserwowałem że stukanie bardzo często występuje na grzejnikach z zaworami termostatycznymi, tak jak by było brak płynnej regulacji przepływu wody.Jak zawór zamknie to grzejnik stygnie i puka ,jak zawór otworzy to też puka ,nie puka wtedy gdy jest otwarty na maksa. pozdrawiam.