Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mam do was pytanie - wykonywanie plytek PCB

lisek1988 29 Sty 2009 10:35 4824 24
  • #1 29 Sty 2009 10:35
    lisek1988
    Poziom 14  

Witam
    Odrazu mam prosbe do moderatorow iz zostawili ten temat w tym dziale bo przeciez ogolnie chodzi o Biznes.

Z dwa lata temu wykonywalem dla niektorych was plytki PCB (o dziwo nie dostalem zadnej reklamacji)

Pamietam ze dla ucznia to byly ciekawe pieniazki,
    i teraz nagle nadszedl ten czas ze chcialbym zalozyc firme duzo myslalem, i prosze nie mowic ze palnolem o tak sobie i mysle ze to mi wyjdzie.

Chcialem otworzyc firme wykonujaca plytki pcb, tylko iz beda one wykonywane lepiej niz ostatnio, min beda przycinane pila, (proste plytki)
    mysle nad wykorzystywaniem metody fotochemiczna.

Ogolnie nie beda juz to robione plytki w domowych spartanskich warunkach.

Lecz chce sie dowiedziec czy przez te dwa lata cos sie nie zmienilo czy ten rynek juz nie jest zasypany tego typu firmami.

moj cennik by wygladal nastepujaco:

1cm kwadratowy plytki - 20gr
    - wiercenie w cenie
    - przycinanie w cenie
    pokrycie plytki preparatem do cynowania - 5 gr za cm kwadratowy

koszty przesylki oczywiscie takie jak na poczcie.

Jezeli czegos zapomnialem opisac to przypomnijcie mi, z gory wam dziekuje.

Prosze wezcie moja propozycje na powaznie,
    Oczywiscie mowie tez odrazu ze duzy wklad chce wydac na reklame, na stronach powiazanych z elektronika.

• #2 29 Sty 2009 11:49
    sztomi
    Poziom 16  

Witam,
    rozumie że chodzi o płytki jednostronne, bez metalizacji i soldermaski, bez frezowania krawędzi i kształtów ?
    Moim zdaniem branża raczej niszowa, może to jest sposób na dorobienie sobie, ale na prawdziwy biznes to raczej nie.
    Działając jako firma musiałbyś doliczać 22% Vat do ceny końcowej, byłbyś zatem o te 22% droższy od osoby która to zrobi prywatnie.
    O ile firma korzystająca z Twoich usług może sobie ten Vat odliczyć, o tyle zwykła osoba nie może tego zrobić, a takich będzie zdecydowana większość.

No bo do kogo tak naprawdę będziesz kierował swoją ofertę? Przede wszystkim do:
    -amatorów którzy potrzebują pojedynczych sztuk i nie potrafią zrobić sobie sami
    -konstruktorów potrzebujących pojedynczej sztuki na prototyp, którym się już nie chce bawić w wytrawianie.

Już dla małych serii (nawet kilkunastu - kilkudziesięciu sztuk) w tej cenie na naszym rynku dostanie się "profesjonalne"
    obwody z metalizacją i solder maską. Jak zapewne wiesz, najbardziej pracochłonną czynnością jest wiercenie.
    Powinieneś wziąć to pod uwagę przy cenniku, bo płytce mającej 150 otworów będziesz musiał poświęcić
    znacznie więcej czasu, niż płytce o takich samych rozmiarach ale zaprojektowanej pod montaż SMD.
    Dobrze wszystko przekalkulowałeś ?
    Policzyłeś wszystkie koszty materiałów, chemii, narzędzi, oraz ile musiałbyś zrobić płytek by zarobić na same składki ZUS, podatek ?

Jeśli tak i dodatkowo z doświadczenia wiesz, że da się z tego wyżyć - to na pewno lepiej samemu "być sobie żaglem, sterem i okrętem"
    niż pracować na kogoś. Nie wydaje mi się jednak, że taka działalność pozwoli Ci w pełni rozwinąć żagle i popłynąć na oceany zamożności.
    Nie chcę Cię zniechęcać, sam czasem korzystam z takich usług, tylko nie dostrzegam tu potencjału na duże zarobki, no ale może się mylę !
    Tak czy inaczej powodzenia życzę i pozdrawiam.

• #3 29 Sty 2009 12:29
    lisek1988
    Poziom 14  

Alez ja pracuje :)

Ten interes ma byc dodatkiem,

ZUS mysle ze bedzie mnie stac skoro jestem pracownikiem innej firmy to onna odprowadza wszystko ja tylko musze pokryc skladki chorobowe okolo 200 zl miesiecznie.

Z jednym co sie zgodze masz racje o otworach, to by bylo nie sprawiedliwe dla osob ktore by wykonywaly plytki SMD.

Co do vatu, mam jakies podejrzenia c do tego poniewaz nie wiem czy musze byc vatowcem wiem iz przekraczajac dochod 40tys w tedy napewno musze nim byc.
    Lecz wszystko do przemyslenia i do dowiedzenia sie.

A co do cen materialow itd tak jak pisalem wyzej pare lat temu kiedy to robilem nie kupowalem materialow po cenie hurtowej i oplacalo sie :)

• #4 29 Sty 2009 12:49
    244875
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 29 Sty 2009 13:06
    sztomi
    Poziom 16  

Witam.
    O dotację o której piszesz mogą się starać jedynie zarejestrowani bezrobotni a kolega "niestety" pracuje.
    Ale co do reszty w pełni się zgadzam a z takich usług też bym co jakiś czas korzystał
    (ekspresowe wykonie pojedynczych dwustronnych płytek plus ich montaż).

W/w dotacja wzrosła i wynosi obecnie 18 tys. zł no ale jak wspomniałem tylko dla zarejestrowanych bezrobotnych :
    http://www.twoja-firma.pl/wiadomosc/16783519,...aja-18-tys-zl-na-zalozenie-wlasnej-firmy.html

• #6 29 Sty 2009 13:33
    244875
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 29 Sty 2009 14:37
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Maszynkę do frezowania pcb zrobisz sobie za jakieś 3 - 4 tyś. pln .
    Co istotne wiercenie również na tym zrobisz .
    Nie musisz babrać się z chemią , itp.
    Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z konieczności pozbywania się pozostałości po trawieniu , itp . w sposób " cywilizowany " - to znaczy oddawania odpadów chemicznych do wyspecjalizowanej firmy .
    Wylewanie do kanału może się skończyć dość boleśnie .
    I sama produkcja musi się odbywać w określonych warunkach - na pewno nie w pokoju .
    W tych sprawach są dość restrykcyjne przepisy odnośnie uciążliwości dla środowiska
    Pomyśl nad tym .
    Pozdrawiam .

• #8 29 Sty 2009 18:28
    Logi
    Poziom 19  

Witam

Nie chcę Cię zniechęcać ale sprawa nie wygląda różowo. Jeśli chciałbyś osiągnąć jakąś pozycję i renomę na rynku to same płytki jednostronne nie wystarczą. Poza tym aby płytki prezentowały odpowiedni poziom to nie ma mowy o ręcznym wierceniu. To musi robić już specjalizowana maszyna. I to precyzyjna automatyczna wysokoobrotowa wiertarka. Również wytrawianie wiąże się nieodłącznie z większą chemią bo sama kuweta nie wystarcza. A pozostaje jeszcze sprawa metalizacji otworów czy tworzenia opisówek na płytkach.
    Może warto by na początek rozpoznać rynek. Zaoferować swoje usługi (czyli jednostronne PCB i owiert ręczny) i zobaczyć na jaką ilość zamówień możesz liczyć.
    Przepraszam jeśli Cię rozczarowałem ale wydaje mi się że taka jest prawda.

Pozdrawiam

• #9 29 Sty 2009 22:53
    lisek1988
    Poziom 14  

"Może warto by na początek rozpoznać rynek. Zaoferować swoje usługi (czyli jednostronne PCB i owiert ręczny) i zobaczyć na jaką ilość zamówień możesz liczyć."

Alez wiem, tak jak pisalem wyzej temat jest mi poczesci znany, bez zadnej wiekszej reklamy (strona wlasna i temat na elektrodzie) zamowienia szly jak na tamten czas dosc duze, pamietam opcje po 40 - 100 plytek od jednego klienta, i to byly plytki robione w domu reczna wiertareczka itp,

Oczywiscie teraz chce zeby to troche lepiej wygladalo, mowicie o CNC, fajna sprawa o koszt nie chodzi bo raz napewno jakies dofinansowanie a dwa jestem wstanie troche wylozyc na ten interes tylko obawiam sie ze to by nie bylo takie proste (wrzucenie do kompuera obrazka schematu i klikniecie start)
    Oczywiscie odeszlo by wiele problemow takich jak wspomnieliscie chociazby oddawanie wytrawiacza do specjalnej firmy,

Lecz nadal czekam na ciekawe propozycje.

A istotna sprawa przy zblizonych cenach jakie podalem wyzej byscie "chcieli" wykonac u mnie plytki chodzi o rozeznanie rynku, tak jak pisalem sugestia za cene otworu jest bardzo trafna i dziekuje za nia.

• #10 29 Sty 2009 23:48
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Poza ty dysponując ploterem cnc mógłbyś grawerować napisy na czołówkach , wycinać otwory prostokątne , itp .
    Generalnie - robić " front - panele " .
    Pozdrawiam .

• #11 29 Sty 2009 23:49
    Balu
    Poziom 38  

Jeśli będziesz jeszcze w stanie zrobić solder to i ja pewnie skorzystam...
    Bez tego sam sobie poradze na prototyp, a co do wiekszych serii to bez soldeera to jest jak dla mnie bez sensu.

• #12 29 Sty 2009 23:57
    lisek1988
    Poziom 14  

Solder jest do wykonania to nie jest problem, nawet trzy kolorowy do wyboru tylko ze cena plytki w tym momencie rosnie, i to o dosyc na moje duzo, wiec nie wiem czy na to bedzie pobyt...

• #13 29 Sty 2009 23:59
    Balu
    Poziom 38  

Heh mam nadzieję że nie mówisz o jakimś en-solder czy farbce do szyb bo po tym się lutuje jak po *)*#$() .

• #14 30 Sty 2009 00:09
    lisek1988
    Poziom 14  

Kusi mnie przez was propozycja frezarki CNC tylko problem jest taki ze nie wiem jak to wyglada od a do b w wykonaniu plytki ... jak przeniesc plik schematu w jpg do programu itd itd z tym moze byc problem.

• #15 30 Sty 2009 00:11
    Balu
    Poziom 38  

Kto na boga robi plytki z JPGów?
    Toć to się z gerberów robi + owiert exelonem *czy jakkolwiek to się pisze:)*?

• #16 30 Sty 2009 00:18
    lisek1988
    Poziom 14  

No wlasnie a uwierz mi ze moze ty sie znasz a wtedy co wykonywalem plytki to sa plytki dla amatorow i pliki przychodzily np w jpg ... potem byly problemy z rozmiarem rzeczywistym itd... ale klient to twoj Pan,

Mowie otwarcie ze to maja byc plytki dla amatorow elektroniki...

• #17 30 Sty 2009 08:03
    244875
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 30 Sty 2009 09:52
    Balu
    Poziom 38  

Eagle nie ma opcji konwersji *.obraz -> gerber.
    Sam z Siebie może generowac ale nei z obrazków.
    Ł.

• #19 31 Sty 2009 14:43
    Mariusz25183
    Poziom 12  

Balu napisał:
    Heh mam nadzieję że nie mówisz o jakimś en-solder czy farbce do szyb bo po tym się lutuje jak po *)*#$() .

Od prawie roku robię płytki, z których jestem zadowolony bardziej niż kiedyś. Płytki wykonuje metodą termotransweru już dobrych kilka lat ( ok 10 ). Zabezpieczałem wcześniej moje dzieła cyną. Jednak, od kiedy pewien bardzo dobry kolega z tego portalu nauczył mnie kłaść lakier en-solder jakość moich płytek bardzo się polepszyła. Sam druk jak i maska z lakieru stały się jak na warunki domowe doskonałe.
    Nikt mi nie powie, że nie da się tego zrobić. Sam kiedyś tak mówiłem i byłem jak Tomasz niedowiarkiem. Dziś już wiem to jest do opanowania i jeśli ktoś ma czas to przyniesie mu to ogromną satysfakcję.
    Jako dowód na to że mam choć odrobinę racji zamieszczam zdjęcia płytki jaką wykonałem dla zabawy z atmega 32 i wyświetlaczem siemensa.

https://obrazki.elektroda.pl/25_1233408959.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/85_1233409037.jpg

• #20 31 Sty 2009 18:37
    janbernat
    Poziom 38  

Frezarka CNC to jednak raczej trochę więcej kosztuje.
    Nawet prosta, taka dla bogatszych amatorów.
    poszukaj haseł:
    program CNCGraf(łyka exelona),
    Pyffel,
    wrzeciono,
    Boegnick(chyba?)
    Jest takie coś jak CNC forum.
    Tam są nałogowcy od CNC amatorskich i nie tylko.
    Jest tam na pewno coś o płytkach drukowanych i ich frezowaniu.
    na Allegro wpisz CNC.
    Robienie samemu frezarki jest możliwe, ale wcale
    nie tańsze.
    śruby, obudowy łożysk, prowadnice itp kupujesz w
    w pojedynczych sztukach-drogo.
    trzeba najczęściej je przetoczyć, wydłutować itp.
    bez zaplecza maszynowego roboty i kosztów na ładnych parę miesięcy

Dodano po 39 [minuty]:

W zasadzie to po co na początek wchodzić w duże wydatki.
    Termotransfer.
    Kup laminator(gdzieś tu było na forum),drukarkę, jakiś przyzwoity statyw do szybkoobrotowej wiertareczki,wiertła,
    taśmę dwustronną do mocowania płytek
    i załóż stronę internetową np. "wykonam płytki na gwałt".
    Jak będzie odzew, to myśl o dalszym rozwoju.
    Tylko ostrożnie z kredytem!
    Nie przeinwestuj!

• #21 01 Lut 2009 15:22
    244875
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 02 Lut 2009 00:33
    lisek1988
    Poziom 14  

Oczywiscie kredyt nie wchodzi gre :)
    Ktos wyzej pisal zebym zalozyl stronke i zobaczyl czy jest odzew :)
    Ale rowniez ja wyzej pisalem ze to uczynilem i wiem mniej wiecej co i jak :)

Dziekuje za wszystkie porady, na poczatek na inwestycje mam pare tysiecy, oczywiscie na poczatku beda to metody spartanskie lecz dobre, mam nadzieje ze w niedlugim okresie czasu przejdziemy na CNC, decyzja podjeta naprawde wszystko przemyslalem zostalo jeszcze pare pytan ale w przyszlym tygodniu zaczynam zwiedzanie miasta i pytanie sie co i jak z dzialalnoscia :)

Dodano po 24 [minuty]:

Tylko jeszcze mam do was pytanie czym wg was najlepiej przycinac plytki? zeby bylo to rowne :)

• #23 02 Lut 2009 12:28
    patrx
    Poziom 16  

Do przycinania laminatu gilotyna będzie najlepsza - działa szybko i sprawnie. Przy takich ilościach nie polecam natomiast cięcia ręcznego, czy nawet cięcia na pile - duże pylenie.

• #24 07 Lut 2009 20:12
    diagnosta.mb
    Poziom 12  

Jeżeli ktoś będzie potrzebował szybkiego montażu krótkich serii na SMD piszcie <euro.invest@interia.pl>
    Montaż zarówno ręczny jak i na nowoczesnych automatach
    Pozdrawiam wszystkich

• #25 09 Lut 2009 10:59
    Dj Amper
    Poziom 10  

Możesz spróbować uzyskać dotację z ZPORR Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego. W wielu miejscowościach mają swoje punkty konsultacyjne. W zeszłym roku można było uzyskać wsparcie w wysokości 20 000,00zł netto dla vat-owca a, brutto na ryczałt, ale w tym roku niby wynosi już 40 000,00zł do których trzeba dołożyć chyba 20% wkładu własnego. Rok temu trzeba było utrzymać działalność minimum 2 lata żeby jej nie zwracać a teraz chyba minimum 1rok i co najważniejsze żeby otrzymać od nich dotację to nie można być zarejestrowanym jako bezrobotny.

Szukaj w 5mln produktów