Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moce systemów nagłośnieniowych

29 Sty 2009 12:47 3282 35
  • Poziom 9  
    Witam. Większość profesjonalnych dużych i małych firm nagłośnieniowych podaje kosmiczne moce swoich systemów np. chociażby 2X50kw. Moje pytanie to . W jakiej mocy ów panowie podają te parametry? Trudno mi sobie wyobrazić ile to by było sprzętu gdyby miał to być RMS.
  • Poziom 16  
    Solidne i duże firmy podają tylko moce w RMS. Ale trzeba pamiętać, że nie moc jest najważniejsza, a poziom ciśnienia akustycznego SPL.

A nagłośnienie 2X50kW, to jest o prostu kilkanaście lub kilkadziesiąt zestawów LA podparte subami ;)
  • Poziom 38  
    50kW to duzo,ale zalezy dla kogo :) pomysl ile trzeba by bylo uzyc kolumn na strone zeby naglosnic np. Metallice na stadionie a zobaczysz ze te 50kW to malo :) teraz to w klubach ktore organizuja koncerty na 300 osob masz po kilka kW na strone.
  • Poziom 20  
    Electrobody - oglądałeś specyfikacje poszczególnych paczek?
    JBL VT 4888 - 2750W (LF 2000W, MF 600W, HF 150W)
    http://www.jblpro.com/vertec1/new_vertec/vt4888.html

EAW KF750 - 1800W (LF 1200W, MF 400W, HF 200W)
    http://www.eaw.com/products/KF750.html

Zauważ że tego typu zestawy są podzielone na poszczególne sekcje i podziału dokonuje się za pomocą wysokiej klasy procesora. Każda sekcja w paczce dostaje swój sygnał z osobnego wzmacniacza. Już wiesz skąd te moce? No i nie zapominajmy o subbasach do tego ;)
  • Poziom 28  
    niektóre firmy niestety podają moce program :/
  • Poziom 20  
    Dziub-Dziub - zauważ że nasza branża i tak dąży do grania właśnie w program'ie, czemu? To chyba logiczne. I jest to osiągalne, jednak wszystkie graty począwszy od procka, przez wzmacniacze a kończąc na przetwornikach muszą być najwyższej jakości, no i dochodzi do tego umiejętność użycia danych elementów właściwie i w określony sposób.
  • Poziom 28  
    wszystko fajnie tylko w dzisiejszych czasach powinno się podawać minimum RMS a najlepiej obie. Pamiętam kiedyś szukałem czegoś i wpadłem na firmę co część podawała program a część RMS. Bezsens.
  • Poziom 20  
    Tutaj masz całkowitą racje
  • Poziom 9  
    Chodziło mi raczej o polskie firmy i to te które raczej nie używają verteców, a często chwalą się mocami dużo większymi niż 50kw na kanał
  • Poziom 28  
    Na dniach miasta (10tyś mieszkańców było średnio 1000osób) u mnie w zeszłym roku nagłaśniała firma znajoma jeszcze dosyć mała. Postawili 4basy po 5kw sztuka to już na basie 20kW plus po 7 nadstawek 400W na stronę czyli na górkach 5,6kW łącznie 25,6kW. Malo dużo?? Sam nie wiem. Było świetnie w każdym razie :D
  • Poziom 9  
    Idąc dalej oglądałem ostatni rider jednego z średnio znanych zespołów i podawali ze min 10kw na kanał. Musiało by to być powiedzmy żeby łatwiej sie liczyło 10 kolumn 500 wat i 10 wooferów 500w na kanał. Trochę dużo. Czytam posty na tym forum od jakiegoś czasu i mało kto używa tak dużo nagłośnienia na niewielkie plenery .

Dodano po 2 [minuty]:

Dziub-Dziub napisał:
    Postawili 4basy po 5kw sztuka to już na basie 20kW :D

5Kw rms jeden bass ??
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Ciekawostka taka... na Creamfields 2007 podawali że moc nagłośnienia to milion watt (impreza 5 osobnych scen, była zasilana z wielkich agregatów na TIRach) ale ciekawe czy to prawda
  • Poziom 28  
    na 5 scenach to czemu nie... Na woodstocku było 300kW
  • Poziom 9  
    Z tym creamfields to przesada. Byłem na creamfields 2006 i 2008. W zasadzie to tylko na jednej scenie . Dwa lata temu był tam jakis zestaw line array nie pamietam dobrze jaki ale nie więcej niż 8 kolumn w gronku na stronę. Zreszta na tych scenach nie widziałem żeby było jednocześnie więcej 2000 osób wiec raczej 200 kw na scenę to była by gruba przesada
  • Poziom 25  
    Dziub-Dziub napisał:
    Postawili 4basy po 5kw sztuka to już na basie 20kW :D

Chyba trochę przesadziłeś. Trochę bardzo. Jak sobie poszukasz to zobaczysz że głośników powyżej 1kW RMS nie znajdziesz (nie wliczam tu takich konstrukcji gdzie napisali np. 1,2kW przy jednocześnie obniżonym SPL o 1-2 dB w stosunku do prawie identycznego modelu tej samej firmy). W jednej paczce musiało by być conajmniej 5 głośników. Nierealne. A na tym linku widzę paczkę z 2 głośnikami.

Poppin napisał:

Przyjrzyjcie sie paczce D&B Q1, do tego zasilanej ze wzmacniacza d&B d12..... albo monitorowi d&B M4, -skuteczność - zmieniajaca sie wraz z zasosowaniem określonego wzmacniacza.

Jeśli zgadzasz się z tym stwierdzeniem to wytłumacz mi to łopatologicznie bo takich cudach nie słyszałem żeby skuteczność głośnika zmieniała się pod wpływem różnych końcówek. Dla mnie to tak jakby silnik samochodu miał różną moc w zależności ile do baku wlejemy... Chyba że masz na myśli różnicę pomiędzy zwrotnicą pasywną/bi amp.
  • Poziom 28  
    oj dj arq czytaj cały temat. Dałem Ci link do tej kolumny wyżej. 4 x kilomax15 sztuka 1250W w paczce.

Dodano po 5 [minuty]:

na tym linku widzisz paczkę z czterema głośnikami. czytaj do niej opisy i rozmowę:D
  • Poziom 25  
    No rozumiem, przegapiłem ilość głośników. Ale 1250W dla 15" to i tak dla mnie "trochę" za dużo :P tak ze 2x :) no może 1,5 :)
    Aż zajrzałem do WinISD i tam ma trochę mniej, tylko 1kW, chyba sobie managery dopisały ciut :)
  • Poziom 20  
    dj arq - sukces D&B tkwi przedewszystkim w części elektronicznej. System D&B gra tak jak na papierku tylko wtedy gdy zastosuje wszystkie rekomendowane podzespoły systemu (końce, procesory itd.).

Zauważ że grając nawet na malutkim zestawie 2sat+2sub z podziałem pasywnym lub przy zastosowaniu pierwszego lepszego crosa z jakimiś tam podziałami i presetami zagrasz ciszej, i z o wiele gorszą jakością. Stosując rekomendowane przez producenta podzespoły, presety uzyskasz o wiele więcej, chociaż czasami samemu, mając odpowiednią wiedzę można uzyskać o wiele lepsze wyniki. Prosty przykład - po odpowiednim procesorowaniu systemu/kolumny możesz wpompować w nią nie moc znaminowaną a PROGRAM co przekłada się na o wiele większy SPL max, bez utraty na jakości.
  • Poziom 28  
    no prawisz dobrze djsuchy.

djarq starą wersję kilomaxa masz w winisd
  • Poziom 34  
    Kilomax był tylko w jednej wersji...tylko że nie pamietam już w którym roku z 1000wat zrobiło sie nagle 1250wat (po prostu w katalogu zmienili moc). Zresztą, to nie istotne bo głośnik 1000 wat to żaden wyczyn, praktycznie każda szanująca sie firma produkująca Pro głośniki basowe ma takie w swojej ofercie albo i mocniejsze.
    Co do mocy na imprezach...w mojej okolicy na studniówkach potrafią postawić 20 kW sprzętu, i to wcale nie jest dużo. W dyskotekach na niecałych 100 m^2 stawiają ponad 10 kW. Więc czym jest 50kW na plenerze?
  • Poziom 25  
    A już myślałem że mnie zaskoczysz perpetumem mobilem :P Rozumiem procesorowanie i jego ideeę, zgadzam się z tym. Maskowanie niedoskonałości doskonałości to dobra rzecz, tak samo jak ograniczanie pasma dla danej paczki celem wpompowania w niej większej mocy.
    Tyle że sama skuteczność głośnika ani myśli drgnąć :) a z tego co piszesz producent nie powie nam tego wprost bo by to źle wyglądało że coś jest nie tak

A co do tego kilomaxa - wszystko ok, ale zwiększenie mocy wpłyneło na resztę parametrów TS - zauważyć trzeba że ten gar w paczce BR potrzebuje conajmniej dwukrotnego zwiększenia litrażu obudowy (i ciężaru), więc dodając do mojej skłonności do coraz mniejszych paczek + i tak moim zdaniem zawyżoną moc takie parametry raczej mnie odstraszają niż przyciągają.
    I ciekaw jestem ile imprez te paczki wytrzymają grane na 100% do pierwszej reperacji
  • Poziom 16  
    Kilomaxy to typowe głośniki to tub. Popatrz sobie co siedzi teraz w eaw bh760. Dużą masa drgająca głośnika "trzyma" zamknięta obudowa z jednej strony membrany oraz komora ciśnieniowa z drugiej strony membrany.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    dj arq przeczytaj ten temat i zauważ że kilomaxy miały do tej tuby małą modyfikację. dr_aus wstawił podkładkę ze sklejki na całym okręgu kosza bo się psuł w miejscach śrub.

Co do długości grania. Zrobione w 2003 u mnie grały w 2008. Nie wiem czy były wymieniane garki ale tego możemy się dowiedzieć od samego konstruktora. I najpierw to usłysz zanim ocenisz :)
  • Poziom 25  
    Nie twierdzę że grało to źle. Ba, jestem jak najbardziej daleki od twierdzenia że coś gra źle jak tego nie słyszę i sam nie spróbuję czegoś na tym skręcić. Nie twierdzę że nie wyrwało czegoś tam i trzeba było wzmocnić. Podkreślam tylko swoją niewiarę w moc. Samą czystą moc głośnika, gdzie konkurencja podaje ok. 600W na 15" i powiedzmy 800W na 18" w paczce basowej. A tu nagle skok jakościowy wykonania głośnika i moc aż 2x w górę... To mnie mierdzi :)
  • Poziom 28  
    nie moc dwa razy w górę tylko z 1000W na 1250W.... A z resztą nawet niech ta paka ma 4kW to i tak jest monster (no ale ma 5 :P)
  • Poziom 16  
    Czytam sobie te wynurzenia o subach o mocy 5kW, którą ktoś wyliczył mnożąc moc 4 x 1250 i pochylam się na Panów naiwnością.
    Otóż tak się składa, że mam w domu cewkę od spalonego Kilomaxa i powiem Wam, że ta cewka jest IDENTYCZNA pod każdym względem ( średnica drutu, typ uzwojenia, wysokość uzwojenia ) jak cewka w moim głośniku 18B/600, którego to moc wg moich kryteriów wynosi 600W RMS.
    Różnica jest tylko taka, że cewka Kilomax jest nawinięta na badziewiastym Kaptonie, i sklejona jest tak marnie, że uzwojenie po prostu się rozsypało,a moja na włóknie szklanym i klejona klejem utwardzanym cieplnie w temperaturze ok 150 stopni.
    Nie piszę tego żeby "swoje chwalić " bo i tak nie da się kupić moich głośników, tylko po to, żeby co poniektórym otworzyć oczy.
    Przy okazji: 18" RCF sprzed około 15 lat ma bardzo podobną cewkę, tyle że drut nawojowy jest nieco większej średnicy i firma określała ten głośnik jako 750W.
    I co, raptem moc urosła 2 x przy zastosowaniu podobnych ( a nawet gorszych materiałów ?
    Po prostu firmy w pogoni za kasą piszą dowolne dyrdymały, a lud wierzy w słowo pisane, bo nie wie, że 100Watt dla cewki głośnika to bardzo trudne wyzwanie, no chyba że to są Waty "amerykanskie"
  • Poziom 24  
    Oj piotrek marek już nie bądź takim upraszczaczem. kilomax był bardzo dobrym głosnikiem, jednym z pierwszych 1000W, ale błedem jest myślenie że ten głosnik ma problem z cewką. Po pierwsze najważniejsze jest to że kapton jest bardziej wytrzymały od włókna szklanego i juz prawie wszyscy producenci przechodza na kapton. Po drugie nie porównuj cewek sprzed wielu lat, obecnie cewki nie sa łączone żadnym klejem tylko zgrzewane a emalie sa berdzo wytrzymałe. Kiedys testowałem nawet cewkę zrobiona do tego głosnika z włokna szklanego i była jednak mniej wytrzymała.
    Poza tym głosnik ma bardzo duże wychylenie i radiator, który zmniejsza temperature magnesu.

Generalnie nigdy nie miałem problemów z moca cewki w tym głosniku, więkjszy problem jest z mechaniką. Niestety producent bardzo obnizył jakość zawieszeń i nie ukrywam ze w chwili obecnej wszystkie moje kilomaxy sa po tuningu. Dlatego tez od nich odchodze, bo nie mam czasu ani też nie bardzo się opłaca każdy głosnik składac od nowa. W tej chwili zostały mi juz tylko 24 sztuki. Dodatkowo praktycznie tylko w tubie ten głosnik wytrzymuje mechanicznie te 1000W(czyli 4kw na paczki) bo więcej im nie podaję. W b-r to musiałaby być dosyc wysoko strojona paczka, żeby wytrzymała te 1000W, ale wtedy wychylenie maleje i moc cieplna tez.

Odrębna sprawą jest fakt że paczki 800 litrów były robione do duzych klubów i teraz, kiedy robie imprezy jednorazowe, nie opłaca mi się zatrudniac tyle ludzi do noszenia tego. Przechodze na nowe basy które mozna nosic we dwóch, jak trzeba to od rana mozna ich niezły stosik nanieść i tak taniej wychodzi niz wożenie dużej ekipy. Ale same paki graja naprawde nieżle jak na swoja cenę, u dziub dziba robiliśmy koncercik w plenerze na zaledwie 4 szt i jak widac było troche basu ;). Może nie tyle co np w manieczkach jak postawiliśmy 8 ze scianami ale to jakby zupełnie inna kategoria wagowa.

I tak na marginesie... 150'C to bardzo mało jak na głosnik estradowy. Cewki wytrzymują grubo powyżej 200'C