Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

mechaniczna wentylacja otoczenia

bt72 29 Jan 2009 14:14 3420 11
 • #1
  bt72
  Level 10  
  Witam
  Problem dotyczy co prawda TV ale myslę że to dobre miejsce ne pytanie.
  Mam ustawiony duży TV we wnęce i nie ma miejsca od góry na wentylację (pod półką).
  Poszukuję sposobu na proste zwentylowanie przestrzeni za TV (w górnej części tam gdzie są kratki wentylacyjne). Wymyśliłem termostat w obudowie (27pln netto) który po przekroczeniu zadanej temperatury włączy wentylatory (2szt.) na 220V. Sposób wydaje się prosty ale czy nie ma prostych regulatorów elektronicznych do komputerów (poza drogimi panelami sterującymi z czujnikami temp i wyświetlaczem)? Może jakoś inaczej?

  pozdrawiam
 • #2
  cans
  Level 12  
  z tym pytaniem to chyba w innym dziale forum
 • #3
  Mery84
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przeniosłem.
  Do komputery chłodzenie to na bank nie pasuje ;).
 • #4
  bt72
  Level 10  
  Nie tak znowu bankowo. :)
  Znalazłem takie wentylatory z czujnikami temperatury,
  tylko jak zrobić aby włączały się powyżej np 35stopni a nie
  działały cały czas (poza ręcznym załączaniem).
  Może połaczyć z tym termostatem i znaleźć tylko zasilacz na 12V?
 • #5
  cans
  Level 12  
  nie jestem w tym obeznany ale można by dać bi-metal. bo było by to proste i mało skomplikowane
 • #6
  acygana
  Level 13  
  szanowny kolego duże telewizory mają duże obudowy i naprawdę starczy im powolna wymiana powietrza żeby radiatory np. hot oddały ciepło a naprawdę mogą się grzać dość mocno co im nie przeszkadza a jeśli naprawdę chcesz się pobawić to jeden wiatraczek na 12v cichy na dole obudowy od zasilacza atx i w niektórych było ich sterowanie na termistorze i na elektrodzie pełno
 • #7
  bt72
  Level 10  
  Telewizor stoi tak że od góry ma 5mm od półki, trochę mało (w instrukcji zalecają 10cm). Nie będę potrafił sam zbudować sterowania stąd szukam gotowych elementów które wymagają jedynie połączenia.
  Nie zaszkodzi wysoka temperatura? Półka nagrzewa się do ok 40stopni po godzinie.
 • #8
  ion-tichy
  Level 31  
  Nie bardzo rozumiem, a jak te wentylatory + cała automatyka tego mają działać - tzn gdzie będą umieszczone jeśli tam jest tak mało miejsca?
  Nie prościej podziałać z półką górną - jakieś perforacje itp?
 • #9
  bt72
  Level 10  
  Wentylatory planowałem umieścić tuż pod półką za ekranem tam gdzie jest ścięcie z kratkami. Od tyłu ekranu do ściany jest 10cm więc ten model wentylatora wejdzie. Planowałem dwa lub trzy wentylatory które przepychałyby powietrze z prawej na lewo za ekranem aby nie zbierało się ciepłe powietrze w niszy.
  Gniazdo 220V -> termostat załączający całość pow 35stopni -> zasilacz 12V -> wiatraki z regulacją prędkości (zawsze troche ciszej).
  Pytanie czy można coś innego zastosować zamiast termostatu ale chyba w tej cenie nie bardzo no i jaki zasilacz aby w miarę prosto podłączyć wentylatory. Pewnie skończy się na zwykłym zasilaczu tylko obetnę przewód i podłącze kostki do wentylatorów. Tam są trzy przewody (w wentylatorze) - trzeba wszystkie trzy podłączyć?
 • #10
  ion-tichy
  Level 31  
  Oczywiście próbować można ale:
  zastanawiam się nad sensem termostatu - teoretycznie wentylator będzie się włączał i wyłączał - to nieco irytujące, lepiej gdyby na niewielkich obrotach pracował sobie jednostajnie. Ponadto może lepszy od mieszkowego byłby tu jakiś bimetalowy np Grasslin ale czy taki czy taki to jest kilkadziesiąt zł.
  tu ew. zamontowałbym tylko jakiś duży 150 -200mm wolnoobrotowy - cichy wentylator - tak aby tylko wymuszał ruch powietrza i do tego niewielki zasilacz lub nawet szukałbym zasilania bezpośrednio w TV co daje to, że działałby tylko gdy włączony jest TV. I niech działa sobie non stop (byle cicho)
 • #11
  bt72
  Level 10  
  Właśnie o to mi chodziło - regulator bimetalowy. Trochę droższy (2x) ale bardziej pasuje do mieszkania. Tylko czy taki regulator będzie pracował
  w trybie 'chłodzenie'?
  Duży wentylator niestety się nie zmieści, te regulowane termostatem przy niskiej temperaturze są dość wolne, powinno być ok.
  Szukanie zasilania w TV to był pierwszy pomysł, to by było najprostsze niech działa non stop w trakcie działania TV. Tylko za słaby jestem na takie rozwiązania, nie mam pojęcia skąd wziąć napięcie z TV bez utraty gwarancji (nie ma USB bo to by rozwiązało sprawę).
  TV to Toshiba 42RV555DG ze standardowym zestawem gniazd.
 • #12
  ion-tichy
  Level 31  
  Jak na gwarancji no to nie ma co go trykać, może kiedyś - na razie zwykły zasilacz sieciowy i zobaczyć jak się to będzie sprawdzać.

  Grasslin faktycznie pracuje w odwrotny sposób - czyli należy szukać czegoś podobnego ale w wersji styku dwupozycyjnego albo wykorzystać ten styk do zasilania dwupozycyjnego stycznika - trochę to rzeźba...