Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amplituner Zodiak DSS 402 - prawy kanal znacznie cichszy

Sylwek1989 29 Jan 2009 15:30 2900 10
    Sylwek1989
    Level 10  
    Witam! Posiadam amplituner zodiak DSS 402. Od jakiegoś czasu (pół roku może trochę dłużej) zaczął "słabnąć" prawy kanał. Początkowo dało się to wyregulować balansem ale w końcu praktycznie wcale nie było nic słychać:( Również potencjometr siły głosu trochę "trzaskał" ale już sobie z nim poradziłem:) ....pozostał problem cichego kanału....
    Po analizie kilku tematów na elektrodzie wyeliminowałem możliwość uszkodzenia końcówki mocy. Odnalazłem schemat i po spędzeniu kilku godzin z miernikiem i lutownicą w rękach znalazłem uszkodzony tranzystor w przedwzmacniaczu. Profilaktycznie wymieniłem wszystkie 6.... Włączam... Jest trochę lepiej ale dalej prawy kanał sporo cichszy od lewego... Zmierzyłem napięcia na przedwzmacniaczu i są one trochę większe od nominalnych (o jakieś 0,2 do 0,5V).
    Nie jestem fachowym elektronikiem ale chciałbym żeby poczciwy zodiak jeszcze trochę pograł, wiec jeśli ktoś wiedziałby i zechciałby mi pomóc to bardzo bym prosił. Z góry DZIĘKI!!!

Jeśli ktoś potrzebuje to dołączam schemat!
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Kanał w którym wymieniłeś tranzystory w obwodach przedwzmacniaczy, może mieć suchy któryś z kondensatorów (utrata pojemności).
    Weź przylutuj 1µF do wejścia m.cz. samego końcowego obwodu mocy, do drugiej nóżki kondensatora przewodzik i jego odizolowaną końcówką (taka "ala sonda") szukaj prawidłowego sygnału na drodze dostarczania go do obwodów końcowych.

Zakładając że wzmacniacz końcowy masz sprawny...
    Sylwek1989
    Level 10  
    Jak juz wcześniej pisałem nie jestem fachowym elektronikiem więc jeśli mógłbys mi wytłumaczyć tak na "chłopski rozum" gdzie dokladnie wlutować te "sondę" ? aha i czy ten kondensator musi byc 1µF?
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Wejścia sygnału końcowych wzmacniaczy masz na kondensatorach C401 i C402 (pierwszy i drugi kanał - L,P).

Kondensator "sondy", nie musi być 1µF. Dobierz coś w pobliżu tej wartości, np. 470nF.

Wstępnie sprawdź czy na wejściach sygnału (C401, 402) jest taki sam "brum" w głośnikach dotykając palcem.
    Sylwek1989
    Level 10  
    OK A w których miejscach przykładowo mam dotykać tą sondą??
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Masz schemat, więc widać ;)

W miejscach prowadzenia sygnału prawego kanału.

Jak chcesz, to narysuję Ci na schemacie.
    Sylwek1989
    Level 10  
    Byłbym wdzięczny gdybyś narysował:) aha i czy jest jakaś różnica którą stroną wlutuje kondensator? i czy sygnał na tym kanale mam odłączyć czy zostawić podłączony do końcówki??
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Sylwek1989 wrote:
    czy jest jakaś różnica którą stroną wlutuje kondensator?

Jeśli zastosujesz zwykły unipolarny (niepolaryzowany) 470nF, to nie ma różnicy.

Sylwek1989 wrote:
    czy sygnał na tym kanale mam odłączyć czy zostawić podłączony do końcówki??

Możesz odłączyć, ale wtedy lepiej gdybyś dodał potencjometr do tej "sondy", bo jak trafisz na punkt gdzie sygnał występuje na odpowiednim wysokim poziomie, to zawał serca gwarantowany ;)

p.s. Jak już pytałem; czy masz taki sam "brum" przy dotykaniu palcem wejść obu kanałów wzm. końcowych? To ważne, abyś był pewny że obydwa wzm. "końcowe" są dobre - tj. tak samo czułe mają wejścia.

----------------------------------------------------------------------------------

Tu masz w załączniku, zaznaczone na czerwono newralgiczne punkty drogi sygnału:
    Sylwek1989
    Level 10  
    Gdybym miał unipolarny to nie pytał bym czy jest różnica....

Brum jest taki sam więc końcówka jest dobra:)
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Sylwek1989 wrote:
    Gdybym miał unipolarny to nie pytał bym czy jest różnica

Pewnie tak...

Wobec tego podłącz plusem do wejścia.
    Sylwek1989
    Level 10  
    Podłączyłem.....szukałem.... NO I ZNALAZŁEM!!!!!:D Kondensator C318 był nawet nie tyle wyschnięty co... wylany!! ale nie było żadnych śladów tego wylania na płytce...... No ale go wymieniłem i zodiak gra teraz świetnie:))))!!!

WIELKIE DZIĘKI za pomoc!!!! bo bez niej napewno nie udałoby mi sie tego naprawić!!

I to by było na tyle:)