Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik ruchu i muzyka [?]

Kangurek1 29 Sty 2009 18:23 2364 4
  • #1 29 Sty 2009 18:23
    Kangurek1
    Poziom 13  

Witam, mam kolejny pomysł na zrobienie czegoś ciekawego, ale pewnie znowu będę zadawał głupie lub niezrozumiałe pytania. Proszę o cierpliwość i odpowiedzi. ;-) Chcę zrobić samozałączającą się muzykę z radia gdy czujnik ruchu wykryje obecność człowieka w pokoju. Czytając różne tematy nie znalazłem tego czego szukałem, czyli projektu. Mój pomysł: podłączyć diode (nie wiem jeszcze czy świecącą czy podczerwoną) do fototranzystora i podłączyć do mikrokontrolera (ATmega8). Gdy stan czujników będzie na 0 (nikogo w pobliżu) to wyłącza muzykę, a gdy będzie na 1 (jest ktoś w pobliżu) załącza ją. Kiedy będzie na 1 przepuszcza prąd do małego radyjka a radyjko do głośników (np. z komputera). Czy takie coś przejdzie? Czy coś trzeba dorobić do tego układu czy nie? Narysować schemat czy to co napisałem potraficie sobie wyobrazić?

0 4
  • #2 29 Sty 2009 18:29
    comer3
    Poziom 27  

Czujka ruchu z Praktikera za 20 zł podlączona do radia i masz to o czym pisałeś ... ;)

0
  • #3 29 Sty 2009 19:12
    Kangurek1
    Poziom 13  

Też o tym myślałem, tylko jak zawsze zapomniałem zapytać czy dobry pomysł :) Czy ten czujnik ruchu ma jakieś opóźnienie w wyłączaniu?? Chodzi o to: Wyszedłem z pokoju i jeszcze przez 1 minute radio gra. Czy w tym wypadku będzie konieczny mikroprocesor czy już nie??

0
  • #4 30 Sty 2009 11:12
    lehoo1
    Poziom 12  

Witam! Te czujki mają regulację czasu załączenia w zakresie 30 sek. - 5 min. Czyli po wyjściu z pokoju będzie grało tylko przez nastawiony czas. A gdy sobie siądziesz/położysz się, czujka ruchu nie wykryje i radyjko odłączy...

0
  • #5 30 Sty 2009 17:41
    Kangurek1
    Poziom 13  

Tylko z tymi czujnikami, przynajmniej z tymi, z którymi spotykam się na co dzień(w lampkach przy drzwiach na dworze, na tarasie, w przedpokoju itp.) zazwyczaj po wykryciu ruchu świeci się i gaśnie a po chwili opóźnienia, zaświeca. Czy to po prostu z powodu np. ubierania butów i zanieruchomienia na chwilkę, czy tak to już jest zrobione? Na tym forum natknąłem się na rozwiązanie obliczania ilości wejść i wyjść z pokoju, czy taki pomysł jest dobry a zarazem tani?(nie tylko tani w zrobieniu ale w działaniu, pobieranie prądu) Szukam innych rozwiązań, gdyż można kupić produkt za 20zł, ale dorabiać do niego jeszcze coś co jest po prostu wadą produktu a można to zrobić za np. 30 zł i do końca życia cieszyć się z ,,arcydzieła" ;-p

0